Георгій Гурджиєв

ЗАКОНОМІРНА РІЗНОМАНІТНІСТЬ

ПРОЯВІВ ЛЮДСЬКОЇ ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ

The Variety, According to Law,

Of The Manifestation Of Human Individuality

З англійської переклав Іван Шагов

Це перша із значної кількості публічних лекцій, які читались в період існування заснованого Гурджиєвим “Інституту гармонічного розвитку людини”. Востаннє вона була прочитана в січні 1924 року в Нью-Йорку, а пізніш опублікована в якості заключного додатку до “Розповідей Вельзевула своєму внуку або  внуку Об’єктивно-безпристрасної критики життя людини” (Лондон, 1950).

“Я додаю саме цю лекцію, тому що вона була спеціально підготовлена тут, на континенті Європа, на початку поширення ідей, які я вношу в життя, щоб послужити вступом до всієї серії наступних лекцій, лише всією сукупністю яких було б можливим роз’яснити в доступній для всіх формі необхідність і навіть неминучість практичного здійснення незаперечних істин, з’ясованих і встановлених мною за півстоліття денної і нічної праці, а також довести реальну можливість застосування цих істин для блага людей”.

Олексій Матицин, кандидат філософських наук кафедри етики, естетики та культурології Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка 

СИМФОНІЧНІСТЬ КАТЕГОРІЙ «ПІДНЕСЕНЕ» ТА «ПРЕКРАСНЕ» У ВІЗАНТІЙСЬКІЙ

БОГОСЛОВСЬКО-ЕСТЕТИЧНІЙ ТРАДИЦІЇ. СЕМАНТИЧНИЙ АСПЕКТ

Розглянуто визначення категорій «піднесене» та «прекрасне». Виявлено основні риси цих категорій; вони складні і великі за обсягом. Проаналізована симфонічність даних категорій. Показані можливості та контекст їх використання.

Ключові слова: піднесене, прекрасне, естетика, мистецтво, сакральний, культура

 Ihor Karivets’

CONTEMPLATION, MIRACLE AND NOVELTY:

TOWARDS THE FOUNDATIONS OF RELIGIOUS EXPERIENCE 

It is contemplation that is important for discovering novelty in the lifeworld.

Motto 

Wonder lasts but nine days.

English Proverb

Introduction

One of the components of the religious experience is a perception of miracle. The concept of a miracle has a long history. Since the times of St. Augustine a miracle has become an object of serious investigations. Such investigations are interdisciplinary, because a miracle belongs to the phenomena, which are analyzed not only by theology, but also by philosophy of religion, religious studies, physics, etc.