Арнальдо Панґрацці «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» 

Арнальдо Панґрацці – чернець ордену камілліанців, президент Італійської асоціації еннеграми, професор Міжнародного богословського інституту душпастирства у сфері охорони здоров’я “Камілліанум” Camillianum (м. Рим, Італія). 

Описи еннеа-типів з книги Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi) «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» (оригінальна назва Sentieri verso la liberta), видавництво «Колесо», 2011 рік: 

Тип 1 - Тип 2 - Тип 3 - Тип 4 - Тип 5 - Тип 6 - Тип 7 - Тип 8 - Тип 9

Тестові питання для визначення свого еннеа-типу тут >>>

Отець Арнальдо Панґрацці неодноразово приїжджав до України проводити лекції про еннеаграму для представників католицької церкви. 

20-25 червня 2011 року – відбувся науково-практичний семінар з еннеаграми у місті Надвірна (Івано-Франківщина) в Реколекційно-відпочинковому центрі сестер служебниць (НДМ).

Відео з виступу о.Арнальдо Панґрацці у конференц-залі філософсько-богословського факультету УКУ (Львів) 7 лютого 2012 року. Презентація книжки «Подорож всередину себе»  тут >>>

 

Еннеаграма в католицькому світі. Стаття тут >>>

Еннеа-тип 1 - Ідеаліст

З книги «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi), скорочено.

ПОЗИТИВНІ РИСИ ІДЕАЛІСТА

Тип ОДИН – Ідеаліст. Слово «ідеаліст» вжито не в значенні особи, яка живе в ілюзорному світі, воно окреслює постійне прагнення досягати певних ідеалів, залучаючи для цього найкращі ресурси.

Ідеалісти керуються важливими цінностями, породженими відповідними етичними критеріями (цілісність, чесність, справедливість, правда). Щоб зберегти власні принципи, такі люди схильні жертвувати власними інтересами, зокрема кар'єрою чи економічною вигодою.

Вони майже фізично відчувають боротьбу між добром та злом, між справедливим і помилковим, та працюють задля добра та справедливості. Їхня енергія спрямована на покращення як самих себе, так і довколишнього світу, щоб усюди навести лад та моральний порядок. Цінують чесність та безпристрасність, схильні бути об'єктивними та врівноваженими в судженнях. В роботі вони відрізняються точністю та докладністю, докладають зусилля для опрацювання деталей. Якщо мають, наприклад, приготувати лекцію, будуть самовіддано вишукувати матеріал, досліджуючи тему, потім звернуть увагу на ключові моменти, аби впевнитися, що все викладено логічно, подадуть матеріал серйозно та докладно. Їх відрізняємо за дисциплінованим стилем поведінки, методичністю та доброю організованістю.

Віддають перевагу зосередженню на одному чи двох проектах, які знають як організувати, перед витрачанням часу на різні речі. Бажають докладно робити свою роботу, болісно сприймають відволікання і через те якість їхньої праці погіршується. Попри те, не передають виконання своєї роботи іншим людям, будучи впевненими, що інші не зроблять справи так добре, як вони самі; навпаки, часто їм доводиться переробляти недбалу роботу інших.

Еннеа-тип 2 - Помічник

З книги «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi), скорочено.

ПОЗИТИВНІ РИСИ ПОМІЧНИКА

Тип ДВА – Помічник. Слово «помічник» відображає суть цього типу особистості, що найкраще проявляє себе в ситуаціях, коли потрібно відповісти на потребу іншої людини. Цей тип об'єднує осіб, для яких стосунки є найважливішим виміром існування, а любов та дружба – найважливішими словами.

За природою вони є людьми з гарячими серцями, що здатні відчитати потреби інших, відштовхуючись навіть від несказаного.

Ці люди відважно та творчо втілюють в життя цінності, які проголошує Церква та які шанують у кожному суспільстві, зокрема відкритість, щедрість, любов до ближнього, самопожертву та милосердя.

Активна діяльність таких осіб є невід'ємним компонентом усіх соціальних проектів, адже вони беруть на себе роль доброго самарянина, що схиляється над тим, хто страждає, гоїть рани та супроводжує на шляху до надії.

Їхня здатність до самопожертви веде їх до посвяти у тих випадках, коли найбільш потрібні людська присутність, тепло та солідарність: вони присутні у житті стареньких людей, у спільнотах, які допомагають наркозалежним, у структурах, що доглядають невиліковно хворих; вони близькі до спільнот та родин неповносправних осіб. Ці люди здатні до великих жестів самовідречення, альтруїзму та безумовної любові до ближнього в приватному та суспільному житті, їхня емоційна енергія постійно звернена до інших осіб, які є в центрі уваги для особистостей цього типу.

Еннеа-тип 3 - Організатор

З книги «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi), скорочено.

ПОЗИТИВНІ РИСИ ОРГАНІЗАТОРА

Тип ТРИ – Організатор. Слово «організатор» окреслює базову поведінку цього типу особистості, що зорієнтована на витрачання часу та ресурсів для досягнення конкретних цілей. Організаторські та творчі здібності цих осіб дозволяють їм зайняти важливе місце у соціальній ієрархії; їхня здатність вчасно завершувати розпочату роботу та здобувати успіх у своїх починаннях гарантують їхню компетентність та професійність.

Їх можна відрізнити за чіткістю цілей, високим рівнем енергії, яким володіють, довірою, яка відкриває їм майбутнє, інтенсивністю, з якою працюють. Вважаючи працю природним антидепресантом, вони працюють над кількома проектами одночасно, проявляють надзвичайні здібності у миттєвому переході від якоїсь ідеї до її практичного втілення. У своїй професії віддають перевагу різноманітності можливостей перед ретельною одноманітною працею, більше люблять прагматичність, ніж теоретичну правильність процесу, частіше вдаються до допомоги власної фантазії та творчості, ніж до завчених формул. Вони сповнені енергії та бажань, їхній ентузіазм та оптимізм передаються через повітря. Спираючись на свої комунікативні здібності, заохочують інших досягати поставлені цілі, вміють ефективно розвивати ідеї та проекти, стрімко збільшувати продажі.

Вони вміло та привабливо подають себе іншим, використовуючи свої блискучі здібності у сфері соціальних стосунків. На льоту схоплюють нові ідеї та з народження вміють пристосовуватися до потреб, застосовувати нові можливості та відкривати ефективні стратегії для досягнення цілей. Вони природжені актори, їх цікавить враження, яке вони справляють; вміло використовують відповідні засоби, щоб досягнути чиєїсь згоди та викликати захоплення.

Вони є промоторами та заохочують інших до розвитку їхніх можливостей, відкриваючи та розвиваючи нові таланти.

Еннеа-тип 4 - Митець

З книги «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi), скорочено.

ПОЗИТИВНІ РИСИ МИТЦЯ

 Слово «митець» тут окреслює людину, яка має певний неповторний погляд на життя, воно не вживається в традиційному значенні, тобто людини, яка є художником за професією чи має виняткові мистецькі здібності.

До цього типу належать особи, глибоко захоплені ідеєю краси, які здатні помічати прекрасне в природі чи в людях; вони оцінюють все естетичне, ця їхня чутливість до всього відображає, здається, бажання досконалості, яку вони самі хотіли б осягнути.

Мають розвинуте почуття елегантності: одяг, який носять, та середовище, в якому живуть, говорить до них та про них. Митці багаті емоційно, у них виражена чутливість до внутрішніх переживань, розвинута інтуїція, що дозволяє їм розуміти те, що інші відчувають чи думають. Глибокі пристрасті та виражена потреба у близькості складають зміст та значення їхнього життя.

Митці є особами, які почуваються «іншими», і велика частина їхньої енергії витрачається на те, щоб зрозуміти, чому вони себе так почувають. Часто їхнє життя перетворюється на театр, в якому, розмовляючи з самими собою, вони грають різні ролі: від режисера до статиста, від головного героя до мас. Ця здатність до внутрішнього діалогу компенсує ті труднощі, які зустрічають у власному спонтанному вираженні назовні.

Практично, митець переживає широкий спектр різноманітних внутрішніх емоцій, кольори та відтінки яких він не в силі висловити. Велика частина його особистого дискомфорту та страждання пов'язана саме з цією об'єктивною недосконалістю засобів спілкування та з баченням себе самих як неприйнятих іншими людьми.

Найбільший дар, який йому можуть зробити, - це увійти в його внутрішній храм та захопитися красою його вітражів, тому що ззовні неможливо побачити всієї краси, яку він таїть у собі. Щоб розкрити свій складний внутрішній світ, митець вдається до поезії, живопису та тих форм самовираження, що стають відображенням його чутливості. Також у спілкуванні часто використовує символи (квітка, свічка та ін.).

У серці кожного митця залишається певне почуття ностальгії, що відносить його в минуле, або ж хвиля фантазії та творчості, яка штовхає його вимальовувати краще майбутнє. В такому випадку він мріє про ніжну взаємну любов, про якусь важливу посаду чи роль, якусь незвичайну можливість, яка компенсує йому всі страждання минулого, що він носить у собі. Митець сприймає реальність та події через призму почуттів.

Еннеа-тип 5 - Спостерігач

З книги «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi), скорочено.

 ПОЗИТИВНІ РИСИ СПОСТЕРІГАЧА

 Слово «спостерігач» стосується тенденції цієї особистості споглядати довколишній світ, щоб видобути нові знання та зростати в мудрості. Спостерігач не любить провідні ролі, він віддає перевагу функціям, в яких він почуватиметься вільним, щоб накопичувати досвід та інформацію, завдяки яким він стає більш приготованим до різних життєвих перипетій. Спостерігачі є тими, хто любить свободу та незалежність: не люблять, коли їх контролюють або коли вони залежні від когось. Знання та різного роду інформація є тим, чого вони прагнуть всім своїм єством, їх заохочує та притягає все те, що передає знання, їхня енергія виражається через систематичність та самобутність їхньої думки. Вони несуть у собі природну, вроджену цікавість, що штовхає їх до постійного розширення їхніх горизонтів та дослідження того, що ще незнане: люблять подорожувати, пізнавати інші культури, вивчати іноземні мови, брати участь у семінарах та конференціях, здобувати дипломи в різних галузях знань. 

На роботі віддають перевагу праці в самотності, а не в групі, здібні вносять оригінальний та новаторський вклад, користуючись раціональними методами. Багато геніїв, першовідкривачів та філософів, що зробили свій вклад у розвиток людства, належать до цього типу особистості. їх можна відрізнити за здібністю до аналізу та синтезу; їм легко поєднувати між собою визначення та концепції, знаходити приховані зв'язки між різними ідеями та опрацьовувати нові системи. Комп'ютер, символ могутності та різноплановості людського розуму, є їхнім улюбленим засобом праці, вони можуть віддаватися йому по кілька годин без перерви, тому що завжди знаходять для себе щось цікаве.

Мають чудові критичні здібності та вміння оцінювати ситуацію та стан справ. Люблять обговорювати проблеми, зокрема абстрактні, у цьому випадку дискутують, вживаючи логічні та об'єктивні аргументи. їм не подобається, коли співрозмовники піддаються імпульсам та почуттям, що, на думку спостерігачів, творить безлад. Ці люди схильні приглушувати власні почуття, оскільки вони заважають неупереджено оцінювати ситуацію.