СІМ ПРОМЕНІВ

КОНСАЛТИНГОВА ГРУПА

Психодинаміка еннеа-типів за Клаудіо Наранхо

Клаудіо Наранхо (Claudio Naranjo), відомий гештальт-терапевт, психіатр та доктор медицини, народився у 1932 році в Чилі. Він був одним з перших, хто інтегрував на науковій основі духовні вчення у психотерапевтичну практику. Він став другом Карлоса Кастанеди, був учнем та послідовником Фріца Перлза, був посвячений у суфійські практики.

З книги «Характер і невроз», Character and Neurosis An Integrative View, Claudio Naranjo, M. D., 1994

Психодинаміка еннеатипів за Клаудіо Наранхо російською мовою тут >>>

*       *       *       *       *

Невроз — це бажання отримати любов

(4-х хвилинна лекція Клаудіо Наранхо з сайту ennea-training.ru , 2013)

 Я думаю, що невроз — це слово, яке зникає з нашої термінології. Зараз є поняття, що позначають різноманітні порушення, але на жаль, не вистачає об'єднуючої концепції неврозу.

У всіх емоційних порушень є спільна основа — все це різні форми спотворення любові. Я вважаю, що психологічне здоров'я — це стан, який з'являється у результаті природного потоку любові, коли ми реалізуємо свій потенціал любові, коли ми любимо — ми щасливі. Не коли люблять нас!

 Але ми не можемо любити, тому що коли ми були дітьми, наша потреба в любові була фрустрована — ми не отримали любов, коли вона нам була необхідна. І в результаті ми фіксувалися на пошуку любові. Результат травми — це пошук любові: любіть мене, любіть мене, але я сам не можу любити, тому що занадто стурбований тим, щоб любили мене. Якщо я оплакую любов, яку недоотримав у минулому, то це поглинає всі мої душевні сили. А двері, що ведуть до щастя, відкриваються тільки зсередини, неможливо відкрити їх силою. Нам необхідно бути менш оральними, менше поглинати, щоб ми могли дозволяти собі свій природний прояв — бути люблячими.

Отже, я думаю, що у кожного виду любові є свої спотворення. Це протилежності любові. Наприклад, є материнська любов, і є залежність від материнської любові. Дай мені, дай мені, дай мені! Мені потрібна підтримка, тримай мене за руку, поки я йду по життю. І це добре, в деякі моменти це необхідно, але деякі люди все життя знаходяться в стані потребуючої сироти.

Справді, такий стан — це результат травми. На щастя, необов'язково отримувати друге дитинство, щоби зцілити це. Є інші способи зробити це. Наприклад, ви можете використовувати гіпноз, щоб виправити своє минуле, знову прожити деякі моменти, сприймаючи їх по-новому, або навіть змінюючи їх. Еріксон робив подібні чудеса — він міг повернути вас у минуле і, як хірург, виправити в ньому щось, потім повернути вас в теперішнє, і минулі події переставали приносити вам так багато болю. І ми дивимося на минуле вже новим поглядом.

Отже, я думаю, що ключ не в тому, щоб отримати всю любов, якої нам не вистачило в минулому. Ключ у тому, щоб знайти себе. У тому, щоб не бути надмірно одержимим спрагою любові, яка поглинає всю нашу увагу. Через спрагу любові деякі люди продають себе на «міжособистісному ринку» як надмірно ефективних і успішних, через жагу любові дехто з нас витрачає всю свою енергію на гру «пошкодуйте мене», через жагу любові ми спокушаємо, зачаровуємо і обманюємо, через жагу любові люди знаходяться в стані хронічної злості і мстивості.

Тобто всі проблеми невротичної особистості народжуються зі спраги любові, яка спотворює всі наші імпульси та енергію. Схоже на те, що любов необхідно розвернути, направити у протилежному напрямку, і відсутність любові — пошук любові — необхідно трансформувати у стан достатку.

 

 

Еннеаграма - тип 2

Еннеаграма - тип ІІ (Гордість)

Помічник - альтруїст - особливий друг  

З книги Клаудіо Наранхо (Claudio Naranjo) «Характер і невроз», 1994 (скорочено).

Тип ІІ. Гордість та улеслива особистість

1. Суть теорії, термінологія і місце на еннеаграмі

Ось як Чосер описує гордеців у книзі «Розповідь священика»: з гордості проростає непослух, хвастощі, лицемірство, презирство, зарозумілість, безсоромність, переповнення серця, нахабство, надмірна радість, нетерпіння, непокора, самовпевненість, неповага, впертість і марнославство.

Проте фундаментальною для такого характеру є стратегія дарування – як з метою зваблювання, так і піднесення у власних очах. Цей тип відрізняється не лише імпульсивною егоцентричністю але й удаваною великодушністю. До того ж в існуючих описах істеричного характеру простежується тенденція інтерпретувати еротизм істеричної особистості як феномен в кінцевому рахунку сексуального походження, тоді як, напевно, було б правильніше розглядати цей еротизм як засіб, до якого вдається звабливість, керована бажанням отримувати любов від інших.

Ми можемо вже попередньо охарактеризувати гордість як пристрасть до самороздування (self-inflation), або ж, кажучи іншими словами, пристрасть до перебільшеного уявлення про самого себе.

Детальніше...

•   ЕННЕАГРАМА 

Еннеаграма – психодинамічна модель, що описує 9 глибинних спонукань, які керують людьми і впливають на їх поведінку. Більше інформації тут >>>

•   Психологічна гра "Повелитель бажань" 

Психологічна трансформаційна гра "Повелитель бажань", Львів. Більше інформації тут >>>