Психологічні твори, перекладені українською мовою

Найкращі світові психологічні праці українською мовою дивіться тут >>

Перекладацькі проекти психологічних творів українською мовою дивіться тут >>

Моделі енергій людини, що відповідають основним структурам характеру

(з книги Барбари Бреннан "Hands of Light" (Руки світла, 1987), розділ 13)

Термін «структура характеру» використовують багато психотерапевтів для визначення фізичних та психологічних типів людей. Вільгельм Рейх після численних спостережень та досліджень дійшов висновку, що більшість людей, з якими він стикався, можна поділити на п’ять основних категорій.

Основне захворювання, яке я знаходила в усіх людях, з якими працювала, — це ненависть до самого себе. Ця ненависть до себе та неприйняття себе, на мою думку, є основним внутрішнім захворюванням усіх нас, і в різних структурах характеру ненависть до себе проявляється по різному. Якщо ми працюємо над тим, щоб зрозуміти свою динаміку на повсякденному рівні, в процесі цього ми можемо навчитися приймати самих себе.

  Шизоїдна структура

Перша структура характеру називається шизоїдною. Вона характеризується тим, що перше травматичне переживання відбулося до народження, підчас нього або у перші дні життя. Травма зазвичай пов’язана з деякою ворожістю, сприйнятою безпосередньо від батьків, наприклад з батьківським гнівом, з небажанням мати дитину або з такою родовою травмою, як емоційна відірваність матері від дитини і відчуття дитиною відкинутості. Діапазон подібних подій великий; найменша роз’єднаність із матір’ю для однієї дитини може виявитися дуже дуже болючою і в той самий час може ніяк не вплинути на іншу.

Природний енергетичний захист, що застосовувався на цьому етапі життя у випадку такої травми, — це просто втеча назад у духовний світ, з якого душа прийшла.

Далі буде ... 

*       *       *       *       *       *       *

СИСТЕМА ШИЗОЇДНОГО ЗАХИСТУ

(з книги Барбари Бреннан "Light Emerging", розділ 15)

ШИЗОЇДНОМУ захисту відповідає травма ВІДКИНУТОГО за Ліз Бурбо (Книга «П’ять травм, які заважають бути самим собою»)

Основна проблема шизоїдного захисту

Основною проблемою шизоїдного захисту є екзистенціальний страх, тобто страх існування. Шизоїдні характери, скоріш за все, мали багато інкарнацій, в яких зазнали фізичний біль і травми і зазвичай приймали мученицьку смерть за свою віру. Спосіб, у який шизоїдні характери намагалися уникнути тортур, полягав у пошуку шляхів залишання тіла і знайшов цей спосіб у втечі зі свого фізичного тіла, щоби припинити тілесні страждання. Отримавши такий негативний досвід, шизоїди і тепер, у справжньому житті, вважають, що перебування у фізичному тілі надзвичайно небезпечне. Виходячи із свого минулого, вони взагалі не особливо зацікавлені втілюватися на Землі. Вони мало зацікавлені у контакті з іншими людськими істотами, від яких очікують лише ворожості. І таке сприйняття зберігається не зважаючи на справжній стан речей. Вони наперед запрограмовані саме на таке сприйняття дійсності. Якщо, наприклад, мати чимось розгнівана, що не має відношення до дитини, якщо в цей момент вона подивиться на свою дитину, що лежить в колисці, то дитина сприйме цей гнів як атаку на себе, як небезпечну вбиваючу лють, направлену особисто на дитину. Хоча насправді можливо мати розгнівана на столяра, який запросив надмірно велику ціну за свою роботу.

Попередній розділ "Травма приниженого" <<<тут 

Ліз Бурбо  -  "5 травм, які заважають бути самим собою"

Зрада

 Зраджувати і переживати зраду можна по-різному. Слово «зрадити» означає «перестати бути вірним комусь або чомусь, залишити або здати когось». Ключовий термін, пов'язаний зі зрадою і протилежний їй за змістом, — вірність. Бути вірним — значить виконувати свої зобов'язання, бути лояльним, не зраджувати. Вірній людині можна довіряти, на неї можна покладатися. Коли вірність порушена, це стає причиною страждань людини, яку зрадили.

 Травма зрадженого ТІЛОБУДОВА КОНТРОЛЮЮЧОГО (Травма зради)

Ця травма пробуджується у віці від двох до чотирьох років, коли розвивається сексуальна енергія і виникає Едіпів комплекс. Ця травма переживається з одним із батьків протилежної статі. Душа, яка прагне вилікувати цю травму, привертає до себе одного з батьків, з яким у неї виникне сильний любовний зв'язок і сильний взаємний потяг — тобто комплекс Едіпа.

 Трохи пояснень для тих, хто хоче глибше розібратися в теорії едіпового комплексу, розробленої психоаналітиком Зигмунд Фрейдом. Згідно з його уявленням, усі ми переживаємо цей комплекс, тільки у різному ступені. Кожна дитина, особливо у віці від двох до шести років, закохується в одного з батьків протилежної статі або в іншу особу, що грає роль цього батька, бо якраз в цьому віці розвивається сексуальна енергія дитини. У цей період дитина входить у контакт зі своєю життєвою силою, сексуальною енергією, творчими здібностями.

Попередній розділ "Травма покинутого" <<<тут 

Ліз Бурбо  -  "5 травм, які заважають бути самим собою"  

Принижений

 Слово "приниження" означає дію, метою якої (або в результатом якої) є сильна образа, удар по власній гідності або гідності іншої людини. Найближчими синонімами цього слова є сором, образа, утиск, ганьба тощо. 

 Травма приниженого ТІЛОБУДОВА МАЗОХІСТА (Травма приниженого)

Душа, що прийшла на Землю, щоб вилікувати цю травму, притягує до себе батьків, які будуть її принижувати. Ця травма особливо міцно пов'язана з фізичним світом, зі світом "мати" і "робити". Вона пробуджується під час усвідомлення функцій фізичного тіла, тобто після року і до трьох років - період, протягом якого нормальна дитина привчається самостійно приймати їжу, ходити в туалет, дотримуватися особистої гігієни, розмовляти, слухати і розуміти те, що їй говорять дорослі тощо. Я вживаю тут слово "пробуджується", оскільки, нагадую, моя теорія заснована на тому, що ми народжуємося із уже прийнятим рішенням про те, які травми маємо намір вилікувати, навіть якщо після народження не усвідомлюємо цього.

 Пробудження травми відбувається в той момент, коли дитина відчує, що один з батьків соромиться її або боїться сорому, коли вона, дитина, вимазалася, коли щось зіпсувала (особливо при гостях або родичах), коли погано одягнена тощо. Якими б не були обставини, за яких дитина відчула себе приниженою, присоромленою, негідною на фізичному рівні, її рана пробуджується і поглиблюється. Уяви собі, наприклад, малюка, який грає зі своїми какашками і прикрашає ними все ліжечко або робить щось подібне, не менш неприємне. Травма пробуджується, коли він чує, як мама розповідає татові про "маленьку брудну свиню". Навіть немовля здатне вловити огиду батьків і відчути сором і приниження.

 <<< Попередній розділ <<< тут             Наступний розділ тут >>>

Ліз Бурбо  -  "5 травм, які заважають бути самим собою"

Покинутий

 Травма покинутогоТІЛОБУДОВА ЗАЛЕЖНОГО (Травма покинутого)

Покинути когось означає також кинути його, залишити, не бажати більше займатися ним. Багато хто плутає поняття «відкинути» і «покинути». Якщо хтось із подружжя, наприклад, вирішив відкинути іншого, він відштовхує його, виганяє, не бажає бачити поряд із собою. Якщо ж він вирішив покинути партнера, то йде від нього, залишає, віддаляється — тимчасово чи незворотньо.

Дитина може почуватися покинутою:

* якщо її мама раптом стане дуже зайнятою у зв’язку з появою другої дитини. Покинутому буде здаватися, що мама зовсім залишила його і займається лише новонародженим, що тепер так буде завжди, що колишньої мами в нього тепер не буде.

* якщо батьки щодня йдуть на роботу і бувають з нею лише небагато часу.

* коли її госпіталізують, не дозволяючи батькам бути з нею у лікарні. Дитина не може зрозуміти, що відбувається. Вона може згадати, що погано себе поводила до того, як це сталося, і в неї виникає підозра, що батьки хочуть її позбутися, що вона їм надоїла; також в лікарні дитина може вирішити, що батьки покинули її назавжди, і навіть якщо вони відвідують її щоденно, біль першого страждання буде домінувати. Саме цей біль спонукає її створити собі маску, яка захистить від повторення страждань.

Найкращі світові психологічні праці українською мовою дивіться тут >>

Олег Торсунов «Закони щасливого сімейного життя»

(скорочений зміст книги)

В залежності від рівня розвитку людини розрізняють різні види сумісності в парі і різні поняття "любові".

Формування відносин між людьми – результат сумісності на різних рівнях свідомості.

Розрізняють 7 рівнів розвитку свідомості.

Нижній (перший) рівень – відповідає за егоїзм і статеві відносини. При гармонії на цьому рівні в партнерів виникають відносини, при яких секс є змістом усього їхнього подальшого життя.

Другий рівень – відповідає за самозбереження, жадність і страх. При гармонії на другому рівні розвитку свідомості головним сенсом спільного життя є створення комфортних умов (квартира, меблі, дача, машина).

Третій рівень - відповідає за амбіції, відчуття задоволеності, фізіологічно за травлення. При гармонії на цьому рівні головною метою спільного життя є досягнення престижу та поважного статусу в суспільстві.

Четвертий рівень - відповідає за моральний розвиток людини. При гармонії на цьому рівні головним сенсом спільного життя є дотримання моральних принципів, що несуть з собою мир та процвітання.

П’ятий рівень - відповідає за емоції, забезпечує контроль почуттів. При гармонії на цьому рівні розвитку головним сенсом життя пари є досягнення контролю почуттів, витонченого сприйняття світу.

Шостий рівень - відповідає за діяльність розуму. При гармонії на цьому рівні метою сумісного життя є духовність, розуміння сенсу життя, очищення від психологічних травм, комплексів, поганих звичок.

Вищий (сьомий) рівень - відповідає за діяльність вищого розуму. При гармонії на цьому рівні змістом життя в парі є безкорисливе прагнення до чистого духовного знання, служіння Богу з любов’ю та відданістю (незалежно від того, в якій релігії людина виховується).