СІМ ПРОМЕНІВ

КОНСАЛТИНГОВА ГРУПА

Мудрість Еннеаграми – Дон Різо та Рас Хадсон

Дон Річард Різо (Don Richard Riso) відомий американський дослідник еннеаграми особистості, засновник Міжнародної Асоціації Еннеаграми. Його чотири книги-бестселлера перекладені на німецьку, італійську, японську, китайську, корейську, іспанську та російську мови. У 1995 році, Дон Різо та Рас Хадсон заснували Інститут Еннеаграми в Нью-Йорку.

 У 1999 році Різо та Хадсон видають книгу «Мудрість Еннеаграми» (The Wisdom of the Enneagram) – одну з найкращих книг з еннеаграми. Ця книга була перекладена і видана російською мовою у 2010 році.

Відгук Кена Уілбера про книгу «Мудрість Еннеаграми»:

 «МУДРІСТЬ ЕННЕАГРАМИ — дуже важлива і потрібна книга. Поєднавши горизонтальні типи Еннеаграми із системою вертикальних рівнів розвитку, Різо та Хадсон створили одну з найперших по-справжньому інтегральних моделей людської душі. Крім важливості і потрібності цієї воістину новаторської роботи вона оголює повну неспроможність будь-якого іншого більш обмеженого підходу, крім повномасштабної моделі людського зростання і розвитку. Дуже рекомендується.»

(Кен Уілбер, американський філософ, який розробив теоретичні та практичні положення інтегрального підходу.)

Відгук Станіслава Грофа, психолога, доктора медицини, про книгу «Мудрість Еннеаграми»:

«МУДРІСТЬ ЕННЕАГРАМИ — це не лише чіткий і вичерпний опис та обговорення цієї древньої особистісної топології, але також найбільший та справжній внесок у її застосування і подальший розвиток. Дон Різо та Рас Хадсон розробили просте практичне керівництво, а також тести, за допомогою яких можна легко визначити тип особистості будь-якої людини, щоби використовувати ці знання для зцілення і психологічної та духовної трансформації».

Будь-яка більш-менш повна психологічна система повинна обов'язково враховувати і горизонтальну, і вертикальну складові. Горизонтальна складова описує лише характеристики дев'яти типів, тоді як для отримання повної картини необхідно брати до уваги вертикальні елементи, що і дають Рівні Розвитку, які діляться на здорові, середні та нездорові.

Рівні Розвитку в Еннеаграмі за Доном Різо тут >>>

 *     *     *

Бібліографія

Personality Types: Using the Enneagram for Self-Discovery. 1987, 1996.

Understanding the Enneagram. The Practical Guide to Personality Types. 1990, 2000.

* Enneagram Transformations. Releases and Affirmations for Healing Your Personality Type. 1993.

* The Wisdom of the Enneagram. 1999.

*  Discovering Your Personality Type. 2003.

 *     *     *

Біографія

Дон Річард Різо (1946 – 2012) виріс у Новому Орлеані, штат Луїзіана (США), навчався у Стенфордському Університеті. У 1962 році він вступає до Товариства Ісуса (Єзуїтського ордена). На початку 70-х років в Товаристві Ісуса та інших Католицьких закладах Північної Америки почали вивчати Еннеаграму. У 1974 році Дон Різо знайомиться із вченням Еннеаграми у Єзуїтській семінарії в Торонто, Канада. Він був захопився Еннеаграмою і в 1975 році залишив орден Єзуїтів, так і не пройшовши посвяти у сан. Він починає досліджувати Еннеаграму і розробляє описи еннеа-типів.

У 1987 році він публікує книгу «Типи Особистості: Використання Еннеаграми для пізнання себе» (Personality Types: Using the Enneagram for Self-Discovery), над якою він працював 12 років.

У 1991 році Рас Хадсон приєднується до Дона Різо для розробки тесту для визначення еннеа-типу. Разом вони видають книжки та засновують у Нью-Йорку Інститут Еннеаграми, який сьогодні має філіали у 15-ти країнах світу.

  *     *     *

Рас Хадсон (Russ Hudson) — один з провідних послідовників і передових мислителів в світі Еннеаграми сьогодні. Співавтор книжок Дона Різо, співзасновник Інституту Еннеаграми.

 *     *     *

 Сайт Інституту Еннеаграми (Нью-Йорк): www.enneagraminstitute.com

 

 

 

 

Тип 1 - Різо

Еннеа-тип 1: Реформатор 

З книги Дона Різо "Мудрість Еннеаграми" (скорочено)

Тип 1: Реформатор (учитель, активіст, хрестоносець, мораліст, перфекціоніст, організатор)

Раціональний, ідеалістичний тип: принциповий, цілеспрямований, володіє добрим самоконтролем, перфекціоніст.

ОСНОВНИЙ СТРАХ: бути поганим, дефективним, злим, хибним.

ОСНОВНЕ БАЖАННЯ: бути хорошим, доброчесним, збалансованим, мати цілісність.

ПОСЛАННЯ СУПЕР-ЕГО: «У тебе все добре, якщо ти робиш те, що правильно».

Ми назвали Тип 1 Реформатором, тому що в Одиниць є почуття місії, яке призводить до того, що вони хочуть якимось чином змінити світ, використовуючи той вплив, яким вони володіють. Вони прагнуть подолати несприятливу обстановку — особливо моральну несприятливу обстановку — так, щоби людський дух міг засяяти і вплинути на існуючий стан речей. Вони прагнуть до досягнення високих цінностей навіть ціною особистої самопожертви.

Історія знає безліч Одиниць, які залишили комфортне життя для того, щоби зробити щось неординарне, тому що вони відчували, що щось вище кличе їх зробити це. Одиниці — це люди практичної дії, вони хочуть бути корисними у найкращому сенсі цього слова. На певному рівні своєї свідомості вони відчувають, що у них є місія наповнити життя сенсом, принаймні, спробувати зробити все, що від них залежить, щоб зменшити безлад, який вони бачать у навколишньої дійсності.

Детальніше...

Еннеа-типи на різних рівнях розвитку

Еннеа-типи на різних рівнях розвитку

З книги Дона Різо та Раса Хадсона «Мудрість Еннеаграми».

Будь-яка більш-менш повна психологічна система повинна обов'язково враховувати і горизонтальну, і вертикальну складові. Горизонтальна складова описує лише характеристики дев'яти типів, тоді як для отримання повної картини необхідно брати до уваги вертикальні елементи, що і дають Рівні Розвитку, які діляться на здорові, середні та нездорові.

Тип 1 -   Тип 2  -   Тип 3 -   Тип 4 -   Тип 5  -   Тип 6  -   Тип 7   -   Тип 8   -   Тип 9

Рівні Розвитку в Еннеаграмі показують принципові відмінності між існуючими типами особистості всередині кожного типу, додаючи «вертикальну» розгортку до кожного «горизонтального» зрізу.

Цілком зрозуміло, що одні люди ефективні, відкриті, збалансовані, стабільні і здатні справлятися зі стресовими ситуаціями, в той час як інші більш тривожні, реактивні, емоційно нестійкі і не можуть впоратися зі стресами.

Рівні Розвитку мають велике практичне значення і можуть широко застосовуватися у терапевтичній практиці. З їх допомогою можна добре зрозуміти, як відбувається розвиток, зростання і деградація у представників кожного типу, передбачити поведінку тієї чи іншої людини або як мінімум можна сказати, що вони є індикатором людського ментального та емоційного здоров'я.

*     *     * 

 

● ТИП 1. РЕФОРМАТОР (ІДЕАЛІСТ)

ЗДОРОВІ РІВНІ

 Рівень 1. Приймаючий, Мудрий

Одиниці перестають думати про те, що вони здатні оцінювати що-небудь об'єктивно, і починають сприймати життя таким, яким воно є, не реагуючи на нього емоційно. Парадоксально, але вони також отримують те, чого завжди хотіли, — мати цілісність і бути хорошим. В результаті їх самореалізації вони стають мудрими, проникливими, приймаючими, повними надії і часто видатними.

Рівень 2. Оцінюючий, Розсудливий

Одиниці зосереджені на тому, що їм диктує їх Суперего, яке веде їх по життю і охороняє від тих сторін самого себе, які «не в порядку». Уявлення про себе: «Я чутливий, скромний, об'єктивний».

Рівень 3. Принциповий, Відповідальний

Одиниці підкріплюють своє уявлення про себе, намагаючись жити у злагоді зі своєю совістю і розсудливістю. Вони високоетичні, дисципліновані, мають сильне відчуття мети і переконання. Чесні і здатні чітко пояснити свої думки, вони вчать своїм прикладом, відсуваючи на задній план особисті бажання заради більшого добра.

СЕРЕДНІ РІВНІ

Рівень 4. Обов'язковий, Той, що докладає зусиль

Одиниці починають боятися, що навколишні залишаться байдужими до їх принципів, тому вони хочуть переконати інших у правильності своєї точки зору. Вони стають серйозними і вмотивованими, сперечаючись з навколишніми та виправляючи проблемні ситуації, в той же час оцінюючи все, що їх оточує, і вказуючи на те, що неправильно.

Рівень 5. Той, що себе контролює, Порядний

Одиниці хвилюються, що інші звинуватять їх у відхиленні від їх власних ідеалів. Висловлюючи свою точку зору, Одиниці тепер зобов'язані відповідати цим принципам весь час, тому вони намагаються організовувати себе і свій світ. Вони пунктуальні і методичні, роздратовані і напружені.

Рівень 6. Той, що осуджує, Той, що критикує

Одиниці бояться, що інші порушать їх порядок і баланс, якого вони досягли, і вони зляться на інших за те, що ті не приймають їх ідеали всерйоз. Вони реагують на це, поправляючи інших і засуджуючи їх за те, що ті живуть не за їхніми стандартами. Вони перфекціоністи, упереджені і саркастичні.

Детальніше...

Коротко про еннеа-типи - Різо

Коротко про еннеа-типи

З книги Дона Різо та Раса Хадсона «Мудрість Еннеаграми».

Найбільші страхи еннеа-типів

1 Страх бути поганим, корумпованим, хтивим і дефективним.

2 Страх бути негідним любові.

3 Страх бути нікчемним і не мати цінності.

4 Страх не мати індивідуальності і особистісної (для себе) цінності.

5 Страх бути непотрібним, некорисним, нездатним або некомпетентним.

6 Страх залишитися без підтримки і керівництва.

7 Страх потрапити в капкан болю, поневірянь та злиднів.

8 Страх того, що інші люди завдадуть шкоди або будуть контролювати їх.

9 Страх втрати і відділення.

*     *     *

Основне бажання і його спотворення

1 Бажання мати цілісність (перетворюється на критичний перфекціонізм).

2 Бажання бути любленим (перетворюється на необхідність бути необхідним).

3 Бажання бути цінним (перетворюється на погоню за статусом).

4 Бажання бути собою (перетворюється на потурання своїм бажанням).

5 Бажання бути компетентним (перетворюється на непотрібну спеціалізацію).

6 Бажання бути в безпеці (перетворюється на прив’язаність до своїх переконань).

7 Бажання бути щасливим (перетворюється на маніакальну втечу від життя).

8 Бажання захистити себе (перетворюється на постійні конфронтації).

9 Бажання бути в мирі (перетворюється на вперту недбалість).

*     *     *

Як кожен тип маніпулює іншими людьми

1 Поправляючи інших – наполягаючи, щоб інші поділяли їхні власні стандарти.

2 З'ясовуючи потреби і бажання інших – створюючи тим самим у них відчуття залежності.

3 Зачаровуючи інших і приймаючи той образ себе, який «спрацює».

4 Стаючи «людиною настрою» і змушуючи людей «ходити навшпиньки».

5 Залишаючись поглинутим своїми думками та емоційно відсторонюючись від людей.

6 Скаржачись і перевіряючи інших людей на відданість.

7 Відволікаючи увагу інших і наполягаючи, щоб інші виконували їхні вимоги.

8 Домінуючи над іншими і вимагаючи, щоб ті робили, як вони кажуть.

9 «Відключаючись» і пасивно-агресивно опираючись іншим.

*     *     *

Еннеа-типи діляться на групи в залежності від того, як вони справляються з конфліктами та складними ситуаціями

● Група Позитивного Погляду: Заперечують наявність проблем.

9 Дев'ятки: «Яка проблема? Я не думаю, що є проблема».

2 Двійки: «У тебе проблема. Я тут для того, щоби допомогти тобі».

7 Сімки: «Можливо, проблема і є, але не в мене».

● Група Компетентного Підходу: Вимикають почуття та вирішують проблеми логічно.

3 Трійки: «Цю проблему можна швидко вирішити — просто треба почати працювати».

1 Одиниці: «Я впевнений, що ми можемо вирішити проблеми як розсудливі, зрілі люди ».

5 П'ятірки: «Тут багато незрозумілих питань: дайте мені над цим подумати».

● Реагуюча Група: Сильно реагують і потребують реакції інших людей.

6 Шістки: «Я почуваюся пригніченим, мені треба випустити пар!»

4 Четвірки: «Мені дійсно боляче, мені треба виразити свої почуття».

8 Вісімки: «Я дуже злий з цього приводу, і ви про це дізнаєтеся всі! ».