ПРОФОРІЄНТАЦІЙНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ * для 32 соціонічних підтипів

ІЛЕ - СЕІ  - ЕСЕ  - ЛІІ  -  ІЕІ  ІЛІ  - СЕЕ  - ЕСІ  - ЛІЕ ЛСІ

 Дон Кіхот, Шукач (ІЛЕ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

* Практичності задумів; пунктуальності і вчасного виконання завдань; 
* послідовності і завершеності;
* постійного порядку в побуті і на робочому місці;
* якісного виконання рутинної роботи;
* уміння м'яко підстроюватися до співрозмовника.

 Рід діяльності, що рекомендується.

Якщо є можливість, найкраще представити Шукачеві вільний режим роботи. При цьому бажано, щоб робота була цікавою для нього самого, забезпечувала різноманітними враженнями. Оптимальною для нього буде діяльність, в якій він буде незалежний від інших, самостійний. ІЛЕ із задоволенням працює з великими обсягами різноманітної (бажано цікавої для нього) інформації. Найкраще застосування його інтелект знаходить в науково-пізнавальній області. Він може здійснювати теоретичні розробки в тих областях, які є стратегічними   спричиняють собою корінні зміни. ІЛЕ жвавий, динамічний, любить зміну вражень, тому такий співробітник із задоволенням буде виконувати жваву роботу, їздити у відрядження.

 Шукач термінальний (інтуїтивний)
(Винахідник – від англ. inventor)

Відрізняється прекрасним чуттям на нове. Нерідко стає автором безлічі винаходів і відкриттів. Неперевершений генератор ідей. У своїх пропозиціях дуже сміливий. Однак легко кидає справу, що знудила, і переключається на нове – більш захоплююче. Здатний проявити себе й у бізнесі. Для нього характерні динаміка рухів, швидка мова, багато жестів. Часто має міцну статуру, мужній вигляд, вуса (якщо мова йде про чоловіка). Надає великого значення зовнішньому вигляду.

 Шукач ініціальний (логічний)
(Далекоглядний – приблизний аналог англ. extractor)

Самозаглиблена й замислена людина. Його захоплюють ідеї, що не мають прямого зв'язку з реальністю, наприклад, філософія, релігія, біоенергетика і т.п. Його улюблене заняття – порівнювати між собою різні логічні системи. Тип кабінетного вченого. Для нього характерна астенічна фігура. Буває незграбним у рухах, не звертає уваги на зовнішній вигляд, мало піклується про здоров'я.

*   *   *   *   *

Дюма, Посередник (СЕІ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

  * Постійно високої ділової активності;
* послідовності і організованість в справах;
* безкомпромісного відстоювання інтересів справи;
* уміння керувати великим колективом, розподіляти обов'язки;
* участі в ризикованих атакуючих операціях.

 Рід діяльності, що рекомендується.

Найкраще СЕІ реалізовує себе в соціальній сфері. Може добре налагоджувати і підтримувати комерційні контакти, успішно працює там, де треба обслуговувати конкретну, окремо взяту людину. Посередник – це фахівець з налагодження і підтримки інфраструктури соціуму. Тому він   кращий постачальник, торговець дрібним оптом, комерційний директор невеликої фірми, дипломат-менеджер. Непогано працюють Посередники в області реклами і видавництва, медицині, сфері послуг. З них виходять непогані оцінювачі якості, дизайнери, організатори відпочинку.

 Посередник ініціальний (етичний)
(Комунікатор – від англ. communicator)

Має посилену етику емоцій – емоційний і товариський, легко входить у будь-яку компанію, має екстравертний вигляд. Віддає перевагу зручному просторому одягу, до якого не дуже вибагливий – може ходити й у затрапезному вигляді. Артистичний, часто виконує роль заводили. Знаходить себе в художній самодіяльності, може бути музикантом, актором, рекламним агентом.

 Посередник термінальний (сенсорний)
( Гурман – приблизний аналог англ. selector)

Має гарний естетичний смак, це може проявлятися в одязі, в оформленні інтер'єра, в заняттях прикладним мистецтвом тощо. До цього типу нерідко належать художники-пейзажисти, люблять зображувати й натюрморти. Це цінитель добробуту, комфорт для нього дуже важливий. Він сибарит, стежить за своїм зовнішнім виглядом. Гедоніст, любить робити приємність як собі, так й іншим. Зовні має більш дебелий вигляд у порівнянні з ініціальним підтипом Посередника.

*   *   *   *   *

Гюґо, Ентузіаст (ЕСЕ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

  * беземоційного, завжди розумного і об'єктивного відношення до справи, до людей;
* гнучкості в поведінці і швидкої адаптації до ситуації;
* безвідплатного альтруїзму;
* жорсткості і безкомпромісності у відносинах з людьми;
* хороших стратегічних і технологічних здібностей;
* пунктуальності в дотриманні термінів.

 Рід діяльності, що рекомендується:

ЕСЕ ефективний в налагодженні інфраструктури соціуму; реклама, соціологічні опитування; медицина, охорона здоров'я; дизайн, робота з оформлення; сфера обслуговування, торгівля; організаторська діяльність в соціальній і науковій сфері (організація ярмарків, симпозіумів, відпочинку, святкових заходів).

 Ентузіаст термінальний (етичний)
(Прихильник – приблизний аналог англ. acclaimer)

Дуже експресивний, буває важко витримати його емоційний напір. Має високу працездатність, однак наплив почуттів заважає йому бути конструктивним. Йому бракує зосередженості: стрибає від однієї справи до іншої. У спілкуванні прямолінійний, безпосередній, відрізняється вибуховим холеричним темпераментом. Зовні – бажання привернути увагу представника протилежної статі яскравим одягом, у якій може бути присутнім елемент демонстративності.

 Ентузіаст ініціальний (сенсорний)
(Тамада, Конферансьє – від англ. entertainer)

Естет, любить робити щось приємне як собі, так і навколишнім, дарувати подарунки. Гарний господар у будинку – уміє влаштуватися навіть за мінімумом зручностей. Ділова людина, може бути успішним менеджером у сфері дозвілля й розваг. Жінки цього типу добре в'яжуть, шиють, уміють бути чарівними, мають гарний смак у підборі барв одягу. Поводження недемонстративне. Дуже погано переносить біль і погане самопочуття.

*   *   *   *   *

Декарт (Робесп’єр) Аналітик (ЛІІ)

Від нього не можна вимагати і чекати:

* великої практичності і мобільності;
* чутливості, тонкого підходу до співрозмовника;
* якісного виконання рутинної роботи, нецікавої для самого Аналітика;
* комунікабельності;  «пробивних» якостей.

 Рід діяльності, що рекомендується.

науково-дослідна і аналітична робота (аналіз складних явищ і об'єктів); розробка нових ідей для практичного застосування, «реорганізатор бізнесу»; ЛІІ може працювати добре скрізь, де потрібний системний аналіз, побудова схем і класифікацій, висунення концепцій.

ЛІІ часто бувають успішні в таких професіях: юрист, програміст, архітектор, психолог, науковець.

Аналітик ініціальний (інтуїтивний)
(Замислюючий – від англ. conceptor)

Аналітик – гарний вчений-концептуаліст, основну увагу приділяє глобальним проблемам, генератор ідей. Для нього перспективні досягнення є важливішими, аніж результат у теперішній момент. Тримається м'яко, коректно, обережний у контактах. Зовні часто астенічний, більше уваги приділяє зовнішньому вигляду, ніж здоров'ю.

 Аналітик термінальний (логічний)
(Систематизатор – від англ. systemizer)

Конкретний й упорядкований, організатор у науці, не довіряє занадто захмарним ідеям. Ерудит, але тільки у своїй вузькій області. У поводженні – сухий, стриманий, може бути й авторитарним. Не любить дискусій і терть у колективі, тримається на далекій психологічній дистанції. Суворий прихильник розумних систем. Носить строгий одяг, прагне бути в гарній фізичній формі.

 *   *   *   *   *

Гамлет, Наставник (ЕІЕ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

* незмінного оптимізму; швидкої конкретної віддачі в справах;
* тверезого, об'єктивного, беземоційного погляду на речі;
* уміння достовірно аналізувати ситуацію;
* демократичності і простоти в спілкуванні.

 Рід діяльності, що рекомендується.

ЕІЕ може успішно реалізувати себе в гуманітарній сфері, де потрібен пропагандист певної ідеї, світогляду. Може бути хорошим агентом зі збуту або страхування, де треба емоційно заангажувати клієнта. Може добре працювати в сфері мистецтва, де треба грати, виражати емоції (театр, естрада, ораторське мистецтво).

 Наставник термінальний (етичний)
(Проводир, Натхненник – приблизний аналог англ. inspirer)

Емоційно збудливий, різкий. Демонструє розжарення почуттів, рішучий й артистичний. Легко піддається екзальтації, відрізняється аристократичними манерами. Часто це гарний оратор, політичний лідер з патріотичним ухилом. Внутрішньо драматичний і спонтанний, любить себе демонструвати. Зовні він може шокувати надмірними крайностями в одязі – або як бомж із засаленими рукавами, або може, навпаки, одягатися помітно, яскраво або аристократично.

Наставник ініціальний (інтуїтивний)
(Застерігаючий – від англ. warner)

Схильний до рефлексії, внутрішньої боротьби та сумнівів. Мислить образно, схильний до філософії. Не дуже критичний до зовнішнього вигляду, не вимогливий до їжі. Потайливий, ранимий, буває пригніченим, висловлюється ненав'язливо, обов'язковий і пунктуальний. Він – гарний вихователь і педагог, може захопити своїх слухачів. Спокійний зовні, послідовний у викладі матеріалу.

 *   *   *   *   *

Горький, Інспектор (ЛСІ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

  тонкого індивідуального підходу до людей;

  постійного врахування індивідуальних здібностей людей;

  швидкої перебудови відповідно до ситуації;

  поступливості і м'якості в принципових питаннях;

  генерації концептуальних ідей.

 Рід діяльності, що рекомендується.

ЛСІ добре розподіляє обов'язки і стежить за їх виконанням, тому може ефективно здійснювати конкретне керівництво, особливо якщо група не перевищує 8-10 чоловік. Відмінний керівник підрозділів. Також здатний якісно виконувати роботу з оформлення, майструвати що-небудь руками. Добре працює з технікою. Може бути інструктором, контролером, оформлювачем документів, податковим інспектором, слідчим.

Інспектор ініціальний (сенсорний)
(Вимогливий – від англ. demander)

Різкий та імпульсивний, не завжди дотримується сам того порядку, якого жадає від інших, при цьому здатний засуджувати тих, хто порушує цей порядок. На далекій дистанції комунікабельний і ввічливий, але на близькій може виявитися нетерпимим. Якщо його зачепити, може відповісти агресією. Прагне до лідерства, але керує краще невеликими колективами. Зовні має мужній вигляд. Чоловіки часто носять вуса, в одязі віддають перевагу вільному стилю.

Інспектор термінальний (логічний)
(Контролер – від англ. controller)

Найраціональніший та найлогічніший тип. Дуже конструктивний, прагне до ієрархії, може всіх навколишніх "заорганізувати", сам працює ретельно, доводить до кінця все, що робить, не упускає ні однієї подробиці. Не дуже динамічний, не переносить плутанини. Зовні строгий, витриманий, трохи одноплановий. Офіційний у робочій обстановці навіть з близькими родичами, буває, що в нього проявляється казармений стиль поводження. В одязі також консерватор. Його костюм, як правило, строгий, темних тонів, нагадує уніформу.

 *   *   *   *   *

Жуков, Маршал (СЛЕ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

послідовності у всьому; м'якості, поступливості, неагресивності;

що він буде працювати безкоштовно, «за ідею»;

здібностей до прогнозування стратегічних завдань.

 Рід діяльності, що рекомендується.

СЛЕ добре керує іншими людьми, розподіляє обов'язки. Здатний в деталях продумати необхідну організаційну структуру і послідовно впровадити її. Може не тільки ретельно відібрати людей, перевіривши їх заздалегідь в справі, але і тримати всіх своїх підлеглих в жорстких рамках, вдаючись з потреби до непопулярних заходів, вольового впливу. Практичний, добре розбирається у вигідності для себе справи, що затівається.  Може добре майструвати що-небудь. Оптимальне застосування даний тип інформаційного обміну знаходить в сфері управління, техніки, міліції, військовій справі. З них виходять непогані керівники різних рівнів, аж до найвищих.

 Маршал термінальний (сенсорний)
(Нападаючий, Атакуючий – від англ. forward)

Різкий, демонстративний, атакуючий стиль поведінки. Буває експресивним, експансивним до агресивності. Добре відчуває себе в авральних й аварійних ситуаціях, різко включається в конфлікти, може надавити, щоб швидко навести порядок. Якщо виявляється не при справах, може спровокувати конфлікт, щоб потім взяти ініціативу у свої руки. Емоційний і товариський, не залишить без уваги жодної особи протилежної статі. Жінки цього типу також проявляють ініціативу в знайомствах із чоловіками. Мускулистий, рухливий, часто сухорлявий, має добре розвитий смак, гурман. У моді прагне до вишуканості й престижності.

Маршал ініціальний (логічний)
(Лобіст, Проштовхуючий – від англ. promoter)

Сам воліє залишатися в тіні, не демонструвати своїх устремлінь, але постійно тримає руку на пульсі того, що відбувається навколо. Зовні має врівноважений і флегматичний вигляд. Перед тим, тим як діяти, прораховує всі варіанти можливих наслідків і тільки тоді вступає в гру. Недовірливий й обережний, скептик, консерватор і реаліст. Через малу товариськість робить враження інтроверта. Якщо намітив собі жертву, діє повільно, методом "кільця, що стискується".

 *   *   *   *   *

Єсенін, Лірик (ІЕІ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

* постійно високої працездатності; пунктуальності і організованості;

* швидкої конкретної віддачі в справах; уміння добре аналізувати ситуацію;

* уміння керувати великим колективом, розподіляти обов'язки.

 Рід діяльності, що рекомендується.

Найкраще,  якщо робота ІЕІ носить гуманітарну спрямованість. Може добре працювати там, де потрібно елегантно спілкуватися з не дуже великою кількістю людей. З Ліриків виходять непогані секретарі, перекладачі, бібліотекарі, літератори, журналісти, редактори текстів. Вони також добре можуть себе реалізувати в сфері мистецтва (як театральні критики, поети).

 Лірик ініціальний (етичний)
(Чаруючий – від англ. fascinator)

Він зваблює й зачаровує, чарівний і комунікабельний. Якщо побачить, що довкола нього негативні емоції, постарається зробити так, щоб люди заспокоїлися. Добре мобілізується в небезпечних ситуаціях, любить бути в центрі уваги, може прилюдно страждати, драматизувати події, має почуття гумору. Легко маніпулює інтонацією, голосом, може добре реалізувати себе на поприще журналістики – йому легко вдається «розговорити» співрозмовника. Зовні може виглядати екстравагантним, часто має вигляд богемний, яскравий.

 Лірик термінальний (інтуїтивний)
(Питаючий – від англ. questor)

Йому властивий запитальний вираз обличчя, вигляд спокійний, мрійливий, споглядальний. Він часто пасивний у своїй лінії поводження. Романтик за духом, живе у світі ілюзій, прагне уникати негативних емоцій. Оптимістичний, як правило, іде від конфліктних ситуацій, прихильник компромісів. Стриманий в одязі, елегантний і вишуканий, може виконувати функції референта при «твердій руці», займатися психологією й психотерапією.

 *   *   *   *   *

Джек Лондон, Підприємець (ЛІЕ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

зваженості і неквапливості в прийнятті рішень;

ретельності в рутинних справах; постійного порядку в побуті і на робочому місці;

завжди однаково доглянутого і охайного зовнішнього вигляду;

тактовності і психологічного чуття.

 Рід діяльності, що рекомендується.

Найкраще ЛІЕ реалізовує себе в інноваційних областях, де потрібний широкий кругозір, нестандартний підхід до справи, уміння адаптувати теоретичні розробки до застосування на практиці. Він може бути непоганим винахідником і раціоналізатором. Враховуючи високі темпи його роботи і рухливість, можна рекомендувати йому динамічну роботу, пов'язану з відрядженнями. Підприємці не бояться комерційного ризику, тому можуть бути першопрохідцями, зачинателями нових справ в бізнесі. Вони можуть займатися різноманітною роботою, якщо вона цікава, перспективна, динамічна і не вимагає особливої ретельності.

Підприємець термінальний (логічний)
(Прискорювач – від англ. accelerator)

Найдинамічніший з усіх психотипів, піонер у своїй галузі діяльності, шукає прихильників, з якими можна разом реалізувати свої або загальні ідеї. Дуже емоційний й імпульсивний, тому може бути непослідовним у справах. Довірливий, через свою необачність може потрапляти у різні історії, здається спонтанним. Добре може проявити себе у вільний ринковій діяльності, якщо програє – не втрачає цілковитого самовладання й оптимізму, знову йде вперед. Мало уваги приділяє зовнішньому вигляду й здоров'ю, зовні сухорлявий, дуже рухливий, іноді носить бороду й вуса, буває, що веде безладний спосіб життя.

 Підприємець ініціальний (інтуїтивний)
(Піонер – приблизний аналог англ. explorer)

Спокійний й урівноважений, веде впорядкований спосіб життя, добре почуває перспективу. Спокійно вибирає, яку ідею краще запустити в справу, завжди знайде найбільш оптимальний і вигідний вихід, що дасть найбільшу віддачу. Це часто – вчений-натураліст, експериментатор, дає справу розуму й рукам одночасно. Може займатися й хімією, і живописом, при цьому намагається все довести до кінця. Прекрасний майстер гри, експериментатор. Добре ладить із дітьми, легко захоплює їхньою цікавою справою. Зовні – стриманий, має міцнішу конституцію у порівнянні з термінальним підтипом, намагається добре одягатися й стежить за своїм здоров’ям.

 *   *   *   *   *

Драйзер, Охоронець, Хранитель (ЕСІ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

* завжди позитивного відношення до життя;

* байдужого ставлення до аморальних вчинків;

* швидкої зміни в переконаннях і оцінках;

* сприйнятливості до неординарних розв'язань проблем.

 Рід діяльності, що рекомендується для ЕСІ.

Соціальна сфера. Ті її області, де потрібна взаємодія з людьми. При цьому робота може бути копіткою і вимагати зосередженості та концентрації уваги. Медицина і охорона здоров’я, особливо прикладні області: стоматологія, масаж, робота медичної сестри, санітарки (безпосереднє проведення процедур), фізіотерапія, біохімічна діагностика; товарознавство; сфера обслуговування (зберігання грошей і матеріальних цінностей); бухгалтерська робота обслуговуючого характеру, робота касира.

Хранитель ініціальний (сенсорний)
(Підтримувач – від англ. maintainer)

Характеризується експансією у вузькому колі, навіть може бути агресивним, якщо з ним не погоджуються. Це – людина обов’язку, активна й витривала. У конфліктних ситуаціях ніколи першим не йде на примирення. Може керувати колективами середньої величини, підтримує дисципліну й порядок, застосовує санкції до тих, що завинили. Часто дуже прямолінійний, демонструє своє відношення поглядом, що пропалює. Діловий і цілеспрямований, він тяжіє до адміністративної діяльності. Може дати відсіч навіть Маршалові, якщо той створить мафіозну структуру, тому що легко розпізнає паростки такої діяльності. Віддає перевагу престижному стилю одягу, іноді яскравим, але не зухвалим тонам.

Хранитель термінальний (етичний)
(Мораліст – від англ. moralist)

Тонка, чутлива натура, добре розбирається в людях. Надійний друг, здатний іти на компроміс. М'якістю й легкістю спілкування іноді нагадує Посередника. Цей підтип – частіше добрий виконавець, аніж організатор: йому важливо, як до нього ставляться інші, їхня думка про нього. Дуже добре він спілкується з маленькими дітьми, чуйний, турботливий й уважний. Може також реалізувати себе в прикладному мистецтві й культурній діяльності. Зовні скромний, мало стежить за модою, віддає перевагу більше вільному стилю.

 *   *   *   *   *

Наполеон, Політик (СЕЕ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

* пунктуальності та обов’язковості; організованості та логічності в справах;

* уміння добре розподіляти обов'язки; виконання всіх своїх обіцянок;

* глибоких стратегічних і аналітичних здібностей;

* справедливості при розподілі матеріальних благ.

 Рід діяльності, що рекомендується для СЕЕ.

Соціальна сфера:  торгівля (особливо оптова);  постачання матеріальними ресурсами;  дипломатичне представництво;  організація і проведення культурно-масових заходів.

Політик термінальний (сенсорний)
(Постачальник – від англ. provider)

Дуже активний, напористий, заповзятливий. У нього завжди, що називається, "ніс по вітру". Він схильний до авантюр, до ігор з різницею цін, з законом, ризику. Якщо потерпить поразку, легко залишає поле бою, "підставивши" менш гнучких партнерів. Це один із найнепередбачуваніших типів, він легко працює в торгово-посередницьких структурах, але не у виробництві. Для нього характерний різкий перепад настрою: якщо мені добре, то й всім має бути добре, якщо мені погано, те й інші нехай мучаться. Сходиться з людьми на коротких дистанціях, може влаштувати потужний емоційний пресинг. Гарний господар, працівник сервісу, наприклад офіціант; актор – але тільки легких жанрів (комедії, оперети). Легко маніпулює відносинами: наближає, віддаляє людей. Емоційно нестабільний, що часто призводить до конфліктів (може спровокувати на щось й у випадку невдачі – швидко піти в тінь).

 Політик ініціальний (етичний)
(Засновник – від англ. founder)

Робить ставку на людей впливових і надійних, поступово зближається з ними, якщо вони корисні. Має певний снобізм, пишається своїм статусом. У нього все має бути кращим – офіс, машина, дача... Гарний працівник, здатний керувати людьми, відносинами, добре розраховує, прагматик. Він не схильний до авантюр, гарний політик, тому що прекрасно відчуває людей і привертає до себе тих, що потрібні. Відіграє роль вдумливої людини, що працює над важливою проблемою. Одягається більш стримано, ніж термінальний підтип.

 *   *   *   *   *

Бальзак, Критик (ІЛІ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

оперативності в справах;

сміливості і рішучості в екстремальних ситуаціях;

дбайливості і гостинності; емоційного співпереживання.

 Рід  діяльності, що рекомендується для ІЛІ.

Науково-дослідна діяльність прикладного характеру: програмування; математика і фізика; макроекономіка; концептуальний аналіз складних проблем; оцінка міри ризику, експертиза і прогноз; історія і археологія; архівна і бібліотечна робота.

Критик ініціальний (логічний)
(Утилітарист – приблизний аналог англ. utilisator)

Практичний і працездатний, гнучкий, уникає марної діяльності. Намагається з усього мати користь, не допускає надмірних відходів виробництва – все має бути розумно використано. Любить компанії, друзів, гарний стіл. Добре розвинене почуття гумору, уміє ладити з навколишніми. Зовні елегантний, товариський, однак не дуже розслаблений.

 Критик термінальний (інтуїтивний)
(Сперечальник, Опонент – від англ. contradictor)

Аскетичний, буркотливий, любить підкреслювати недоліки, шукає опонента. Критикує іноді з дозою жовчності. Часто має астенічну фігуру, зазнає труднощів у спілкуванні. Добре може спровокувати ситуацію, у тому числі й комерційну. Має велику ерудицію та пам'ять, але часто тоне у подробицях. Представник цього підтипу може проявити себе як вчений-теоретик, що робить фундаментальні розробки, добре відчуває також і суспільно-економічні тенденції. Користуючись аналогіями, часто може пророчити, у якому напрямку буде розвиватися наявний процес. Зовні буває неохайним та недбалим, мало стежить за своїм здоров'ям.

 *   *   *   *   *

Холмс, Адміністратор, Управитель (ЛСЕ)

Від нього не можна вимагати і чекати:

гнучкої зміни своєї поведінки відповідно ситуації;

м'якості і дипломатичності у відносинах з людьми;

витримки і холоднокровності в екстремальних ситуаціях;

генерації нестандартних ідей.

 Рід діяльності, що рекомендується для ЛСЕ.

управлінська сфера, де необхідно керувати іншими людьми і координувати їх діяльність (при умові стабільності ситуації і законів);  економісти, працівники кредитних відділів банків;  технічні секретарі з розпорядчими функціями в фірмах;  супровід технічного процесу (ремонт і експлуатація техніки);  будівництво.

Адміністратор термінальний (логічний)
(Виробник – від англ. producer)

Прагне у своїх руках об'єднати весь цикл виробництва. Гарний працівник, не терпить некомпетентності, має добру ерудицію у своїй галузі. Дуже працездатний, іноді працює до зношування, вважає, що тільки в цьому випадку може вимагати того ж і від інших. Може бути різким у судженнях, звичайно формулює завдання дуже чітко. У сфері виробництва прагне забезпечити бездоганну якість будь-якого продукту, любить помилуватися зробленим, підкреслює переваги свого товару. Добре може реалізувати себе в умовах стабільного ринку – на транспорті, в армії. В одязі консерватор, головне для нього – чистота, порядок і функціональність.

 Адміністратор ініціальний (сенсорний)
(Сполучник – від англ. linker)

Добре знається у проміжних галузях виробництва – торгівля, менеджмент. Він – більш розкутий, ніж ініціальний підтип, дуже товариський, емоційний, контактний. Часто гостинний, любить комфорт і затишок, відпочинок на природі. Легко справляється з обов'язками технічного директора, розпорядника.

 *   *   *   *   *

Достоєвський, Гуманіст (ЕІІ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

* Заповзятливості та ініціативності в справах;

* рішучої поведінки в екстремальній ситуації;

* високої міри змобілізованості;

* швидкого і якісного виконання рутинної роботи, яка йому нецікава;

* організаторських здібностей.

 Рід діяльності, що рекомендується.

ЕІІ добре вміють проводити виховну роботу з підлітками – ведення гуртків;  психотерапія; філософсько-гуманітарні сфери; фотографія.

Гуманіст ініціальний (інтуїтивний)
(Примиритель – від англ. conciliator)

Добре відчуває людей, відразу бачить, хто має з ним спільні погляди, а хто – ні. Любить бути у вузькому колі друзів й однодумців, обговорювати з ними новинки літератури, мистецтва, гуманітарних наук. Часто невпевнений у собі, буває й розкиданий. Прагне до гуманітарної діяльності, але може працювати у сфері сервісу, добре реалізувати себе у медицині, педагогіці тощо. Уміє примиряти конфліктуючих, згладжувати гострі ситуації. Уміє створити приємну обстановку, комфорт у будинку. Одягається зі смаком, нерідко стежить за модою.

 Гуманіст термінальний (етичний)
(Духівник – від англ. confessor)

"Духівник": щиро релігійний або дотримується якої-небудь етичної системи, ненав'язливий і стриманий, буває аскетичним, суворий до себе та інших за порушення моральних норм. Неініціативний. Мало цікавиться тим, що не пов'язане з його переконаннями. У роботі повільний і скрупульозний. З ним можна поговорити, вилити душу, одержати просту, але слушну пораду. Зовні – самозаглиблений, аскетичний; внутрішнє напружене життя проглядається в зовнішньому вигляді.

 *   *   *   *   *

Гекслі, Психолог, Порадник (ІЕЕ)

 Від нього не можна вимагати і чекати:

якісного виконання копіткої роботи;

систематичного ведення документації;

високої самоорганізованості;

уміння ефективно керувати іншими людьми і розподіляти обов'язки;

беземоційної поведінки в конфліктних ситуаціях.

 Рід діяльності, що рекомендується для ІЕЕ.

Гуманітарна сфера:  педагогіка; мистецтво;  журналістика;  сімейне психологічне консультування;  служба знайомств;  іміджмейкерство; реклама.

Порадник термінальний (інтуїтивний)
(Доповідач – від англ. reporter)

Дуже товариська, темпераментна, рухлива людина. Ініціатор багатьох справ, однак відрізняється великою непосидючістю й мінливістю. Людина дуже творча, але буває розкиданим і недисциплінованим. Здатний виплеснути своє невдоволення й на начальство, не зважає на субординацію. Зовні – частіше має повні округлі форми. В одязі може бути демонстративним, яскравим, іноді навіть крикливим.

 Порадник ініціальний (етичний)
(Порадник – від англ. adviser)

Бачить у людях приховані тяжіння й схильності, воліє працювати на короткій психологічній дистанції (на відміну від термінального). Любить давати поради, тяжіє до психоаналізу, при цьому робить ставку на прояв у людях їхніх позитивних якостей. Може постояти за інших, відстоюючи їхні інтереси, за себе постояти важко. Зовні частіше сухорлявий і витончений. В одязі віддає перевагу вільному покрою, м’яким тонам.

 *   *   *   *   *

Ґабен, Майстер (СЛІ)

Від нього не можна вимагати і чекати:

постійної емоційної участі в тому, що відбувається;

співпереживання  і співчуття тому, хто звинувачує інших в своїх невдачах;

сприйняття на віру малопропрацьованих проектів.

 Рід діяльності, що рекомендується:

СЛІ має здібності до раціонального господарювання;  обслуговування точної техніки;  якісне оформлення виробів;  управлінська діяльність середньої ланки;  малий бізнес;  оформлення інтер’єра і робочого місця.

 Майстер ініціальний (логічний)
(Розробник – від англ. developer)

Зовні діловий, дещо суворий, холодний і начебто неприступний. Реаліст і скептик, недовірливий до новизни, до тих, хто висуває ідеї декларативного характеру. Завжди піде від марних справ, стовідсотковий прагматик. Дуже динамічний і технологічний, може здобути максимум користі навіть із, здавалося б, зовсім уже непотрібного. Його продукція завжди передова, витримає будь-яку конкуренцію на ринку. В одязі стриманий, консервативний, віддає перевагу спортивному, технологічному стилю.

 Майстер термінальний (сенсорний)
(Завершуючий – від англ. concluder)

Естет, настроєний на одержання приємних відчуттів. Контактний і гнучкий значно більшою мірою, ніж ініціальний підтип; більш оптимістичний, але менш працездатний. Сибарит і гурман. Тяжіє до гуманітарних дисциплін – мистецтва, лінгвістики, історії. Одягається зі смаком, підкреслюючи достоїнства одягом, підбираючи гармонію барв.



* Гуленко В.В., Тыщенко В.П. Юнг в Школе. Соционика – межвозрастной педагогике. 1997

  *     *     *     *     *

 

ЧОТИРИ ПРОФЕСІЙНІ ГРУПИ

Шістнадцять соціонічних психотипів діляться на чотири групи по чотири типи в кожній згідно з вродженою схильністю психіки до певного виду діяльності.

Установка (спрямованість) на вид (спосіб) діяльності – найефективніший спосіб для вирішення задачі, а також та сфера, де представник даного соціотипу може найповніше реалізувати свій потенціал.

 

В теорії соціоніки вирізняють чотири основні установки:

Управлінська – характерна для групи з чотирьох соціотипів, формула яких складається з комбінації логіки і сенсорики – найбільш ефективна в матеріально-виробничій сфері.

 

До важких управлінців –тих, котрі ведуть себе стабільно в екстремальних ситуаціях і виявляють схильність до силових методів, належать Маршал и Інспектор. 

Легкі управлінці — Адміністратор і Майстер – значно менш стресостійкі і гірше почуваються в командно-ієрархічних системах.

 

Саєнтиська (науково-дослідницька) – характерна для групи з чотирьох соціотипів, формула яких складається з комбінації функцій логіки і інтуїції; найефективніша в науково-дослідницькій діяльності.

Важкі сайентисти –Шукач і Аналітик – сильні у вирішенні фундаментальних, важко підйомних наукових проблем. 

Легкі сайентисти – Підприємець і Критик – проявляються краще в мобільних підходах, характерних для вирішення короткотривалих завдань.

 

Гуманітарна – характерна для групи з чотирьох соціотипів, формула яких складається з комбінації функцій етики і інтуїції – найефективніша в сферах культури, мистецтва, релігії, психології та інших гуманітарних напрямках.

Важкі  гуманітарії –Радник і Гуманіст – сильні там, де потрібно докопуватись до глибинних проблем окремої людини.

Легкі гуманітарії – Наставник і Лірик – добре відображають поверхневі поточні проблеми масової психіки.

 

Соціальна – характерна для групи з чотирьох соціотипів, формула яких складається з комбінації функцій етики і сенсорики; найефективніша в соціальній сфері (торгівля, постачання, послуги, дозвілля, охорона здоров’я тощо).

Важкі соціали – Політик і Хранитель – найкраще підходять для організації життєдіяльності в складних, несприятливих умовах соціуму.

Легкі соціали Ентузіаст і Посередник – підлагоджують комунікацію в сприятливому комфортному соціумі.