2 - Тип з інтровертною сенсорикою

Інтровертна сенсорика (або сенсорика простору) - Просторова гармонія, розслаблення, комфорт

Базовий опис:

Світ пізнає через сенсорні відчуття. Добре відчуває найменші відтінки фізичного стану. Йому важливе відчуття зручності, комфорту (зручний одяг, смачна їжа, добре самопочуття, здоров’я, повноцінний відпочинок, розслаблення). Турботливий, піклується про здоров’я та хороше самопочуття своє і своїх близьких. Рахується зі звичками та вподобаннями навколишніх. Вивчає світ речей та їх фізичні якості, любить займатися побутом. Добре виражає себе невербальними способами: мистецтво, малювання, музика, танець, спорт, робота з тваринами і природою. Вміє створювати комфорт, смачно готувати. Любить працювати у власному темпі. Уникає рутини, не дотримуэться графіка. Намагається не виділятися, не прагне до лідерства. Орієнтований на сім’ю та дітей. 

Найкращі прояви:

Створює навколо себе гармонійну та доброзичливу атмосферу, вміє допомогти іншим розслабитися, заспокоюючи інших та урівноважуючи конфлікти. Враховує різні точки зору, поєднує різні бачення. М’який та терплячий у спілкуванні. Толерантний. Може бути опорою для інших, спонукаючи їх до ініціативності та активних дій у зовнішньому світі.

Вміє створювати затишок та комфорт гармонійним поєднанням просторових форм (дизайн), кольорів, звуків, смаків та ін. 

Суб'єктивне відчуття функції:

Вважає, що все у навколишньому просторі має бути естетичним, комфортним, гармонійним та збалансованим. Гордиться тим, що він має легкий характер і вміє створювати навколо себе психологічну і фізичну гармонію.  Часто відчуває, що зливається з іншими людьми, музикою, природою. Йому подобається бавитися з дітьми, любить тварин, отримує задоволення від роботи в саду. Слідкує за тим, щоб своїми діями не викликати негативної реакції навколишніх. Легко нехтує своїми потребами на користь іншого. Намагається уникнути конфлікту, йому важко відмовити комусь, сказати «ні». В колективі уникає лідерства, проте у міжособистісних відносинах поводиться як опікун, прагне бути опорою для партнера. Не тисне на інших, і сам не підкоряється тиску на себе. Уважний до потреб і проблем своїх друзів: негайно відгукується і приходить на допомогу.

Слідкує за тим, щоб ніщо не порушувало його стан фізичного та емоційного комфорту. Відновлюється, перебуваючи на самоті в улюбленому спокійному місці. Любить спокійне спілкування з природою. Любить роздумувати про красу навколишнього світу, про приємні відчуття, які добре пам’ятає: кольори, запахи, звуки.

Не переносить одноманітності і нудьги. В одязі відкидає стандарти і не слідує за модою, вважає, що кожній людині потрібно своє, індивідуальне.

Потреба в доповненні    -   :

Недостатньо розуміє те, що відбувається навколо нього, а також недооцінює свої навики та здібності.  «Я жив із відчуттям, що я неважливий і мені нема що запропонувати іншим.» Тримається в тіні. Соромиться своїх талантів. Йому важко зрозуміти, чого він насправді хоче. Тому цінує людей, які можуть продемонструвати йому цілісну картину світу, різноманіття можливостей, надати впевненості у власних можливостях, допомогти знайти своє покликання.

Погано бачить можливості та перспективи, орієнтується в цьому світі ніби напомацки. Симпатизує незвичним і неординарним людям, може заворожено слухати про нові теорії та ідеї. Тяжіє до середовищ, в яких є яскраво виражений «ідейний центр» з визнаним ним лідером. Позитивно сприймається лише та обстановка, в якій панує оптимізм: «Все буде добре! Світ - чудовий!», що породжує впевненість у позитивному майбутньому.

Псевдоніми: Опікун, Турботливий, Примирювач, Посередник, Помічник, Цілитель, Масажист, Обиватель, Міщанин, Простий хлопець/дівчина, Добрий сусід, Мовчазна більшість, Гедоніст, Гурман, Ледар

Тип з інтровертною сенсорикою має два підтипи: логічний (сенсорно-логічний інтроверт) СЛІ   та етичний (сенсорно-етичний інтроверт) СЕІ   .

 СЛІгострі, підбадьорюючі, контрастні відчуття, мінімізація дискомфорту, незручність, дисгармонія, несмак, робота, втома, напруження, хвороба, погане самопочуття, біль. Сильніше реагує на негативні, неприємні, гострі відчуття, намагаючись піти від напруження, незручності чи дискомфорту.

СЕІрозслаблені, приємні відчуття, максимізація комфорту, зручність, гармонія, краса, привабливість, відпочинок, здоров’я, добре самопочуття, задоволення, чутливість. Сильніше реагує на позитивні відчуття, він тягнеться до приємного в навколишньому світі як ніхто інший, його притягують прості життєві радості і задоволення: смачна їжа, гарний інтер’єр, відпочинок на природі, комфортна обстановка та ін. Дюма ніби направлений на прийом приємних відчуттів у малих дозах.

• Сенсорний інтровертний тип Si у різних типологічних моделях >>>

Психологічні аспекти інтровертної сенсорики

Функція інтровертна сенсорика при високому рівні психологічної зрілості наділяє людину почуттям гармонії, вмінням створювати затишок і комфорт, задовольняти тілесні потреби, вмінням створювати доброзичливу атмосферу навколо себе, заспокоюючи інших та урівноважуючи конфлікти, скромністю, терплячістю, толерантністю. При низькому рівні психологічної зрілості ця функція проявляється униканням конфліктів, надмірним догоджанням навколишнім, пасивним спротивом, схильністю до злиття з партнером, самозабуттям, лінню та гедонізмом (пошуком насолоди від смачної їжі, комфорту та ін. сенсорних відчуттів).

Толерантність до навколишніх переходить у потакання їх вадам та шкідливим звичкам. Тяжіння до приємних сенсорних відчуттів та комфорту переходить у гедонізм, тяжіння до смачної переходить у обжерство та алкоголізм. Схильність підлаштовуватися під потреби навколишніх переходить у невротичну злитність, розчиненні в партнері та самозреченні.

 Для типу з інтровертною сенсорикою дуже важливим є відчуття гармонії. Проте поняття гармонія включає в себе також протилежність – дисгармонію. Людина даного типу при високому рівні психологічної зрілості усвідомлює ці пари протилежностей і приймає в собі як гармонійність, так і дисгармонійність. Проте, при меншій психологічній зрілості людина прилипає до однієї складової образу і витісняє другу, «погану» складову. Чим більше тип з інтровертною сенсорикою прагне бути гармонійним, тим більше він боїться відчуття дисгармонії, дискомфорту, конфлікту, роз’єднаності з іншими. Чим більше такий тип ототожнюється з «образом себе» як того, хто створює гармонію, тим більше він уникає будь-якого натяку на свою дисгармонійність. При середньому рівні психологічної зрілості тип з інтровертною сенсорикою ігнорує внутрішні конфлікти та дисгармонійні стани, закривається від самого себе, щоб не відчувати їх, що призводить до внутрішнього очерствіння та зменшення усвідомлення себе. Йому починає здаватися, що його люблять саме за його легкий, мирний, неконфліктний характер. І щоб його любили, йому треба у всіх ситуаціях підтверджувати це. При ще нижчому рівні психологічної зрілості такий тип, щоб не відчувати внутрішнього дискомфорту та дисгармонії, відрікається від самого себе аж до самозабуття, проявляє повну байдужість до себе, при тому механістично підлаштовується під навколишніх, розчиняючись у них. Чим сильніше він витісняє відчуття внутрішньої дисгармонії та внутрішніх конфліктів, тим сильніше намагається створити зовнішню гармонію, уникати конфліктів з людьми та задобрювати навколишніх. Навіть при дуже сильному неврозі такий тип зовні здається спокійним і доброзичливим.

Тип 2 в інших типологіях

● 3 типи конституції за Шелдоном

Ендоморфний тип за Шелдоном

Розслаблення в поставі і рухах. Сповільнені реакції. Ввічлива поведінка. Глибокий сон. Любов до їжі. Соціалізація харчової потреби. Орієнтований на дитинство та сімейні відносини. Орієнтація на інших людей. Безхарактерність. У стані алкогольного сп’яніння - товариськість і м’якість.

*       *       *       *       *

● 3 типи в аюрведі

????‍♀‍ ТИП 2 (сенсорика інтровертна) детально описаний в ????‍♂‍ АЮРВЕДІ – древньоіндійській системі природної медицини. Аюрведа виділяє три типи людей (Вата, Піта і Капха). Ці типи проявляються в людини не в чистому вигляді, а у різних співвідношеннях, які визначають не тільки вигляд і фізіологію людини, але і її характер, схильності, розумові здібності, а також схильність до певних хвороб.
Типу 2 в аюрведі відповідає тип Капха. Короткий опис типу КАПХА:
Її енергія фундаментальна, як фундаментальний архетип Матері-Землі. Капха уособлює живлючу силу. Вона є материнськими грудьми планети, зігріває та годує інші типи, які ідуть до неї поповнити сили. Капха пов’язана із домом, сім’єю та дітьми. Від природи покликана бути берегинею домашнього вогнища. Поєднання витривалості та чуттєвості перетворює Капх на продовжувачів роду та невтомних сексуальних партнерів. Жінка Капха володіє унікальною здатністю бути для чоловіка коханкою і матір’ю. Так само чоловік Капха стає для дружини чудовим коханцем та турботливим батьком.
Капхи намагаються підтримувати зі всіма добрі відносини, вони вміють співчувати людям та завжди поважають їх почуття. Вони майже завжди відпускають вам ваші гріхи і готові пригорнути до серця. Вони бачать основну задачу в тому, щоб обігріти та нагодувати досхочу голодного. Капхи легко набирають вагу і важко її позбуваються (зрештою, як і всього нажитого добра), хоча їдять набагато менше інших типів. Непорушні, стійкі та інертні, їм властива стабільність та приземленість. Капхи не знають, що таке політ уяви або всепоглинаючий вогонь пристрасті, тому їх енергія не розтрачується і не згоряє, а витрачається обачно та економно. Вони вміють розраховувати свої сили і ніколи не поспішають. Вони відрізняються самовладнанням, їх практично неможливо вивести з себе. У кризовій ситуації Капхи зберігають спокій та здатність тверезо мислити.
Капха символізує поглинаючу здатність, тому люди, які зближаються з Капхами, можуть відчути себе їх полоненими. Капхи не повинні перетворюватися на пастухів, які пильно наглядають, щоб ніхто не відбився від стада, хоча пастухам-Капхам однаково не наздогнати інших швидконогих типів. Капха повинна розпустити своє стадо. Нехай інші відчують свободу. Адже Капха чудово знає, що інші однаково будуть приходити до неї підгодуватися.
Найкраще Капсі вдаються види діяльності, які вимагають витривалості і пов’язані із годуванням та вихованням. Капхи – чудові вчителі та батьки, цілителі та шеф-кухарі.

 

Останнє оновлення : 11.05.2021