7 ПРОМЕНІВ

Типосинтез

Типи і архетипи

Типи і архетипи

Тип 1  -  Тип 2Тип 3 -  Тип 4   -  Тип 5  -  Тип 6  -  Тип 7  -  Тип 8

Розглянемо важливий зв'язок між 8-ма типами Юнга та відомими архетипами. Це допоможе нам зрозуміти, чому в межах одного типу люди настільки різні.

У колективному несвідомому міститься весь людський досвід у формі образів, за допомогою яких він передається наступним поколінням. Архетипи – це прообрази моделей людської поведінки, здібностей, ролей та життєвих сценаріїв, які зустрічаються у всіх народів світу та мають разючі подібності. Образи Мудреця, Правителя, Воїна, Торговця, Фермера, Слуги, Мандрівника, Монаха та інші легко уявити людині будь-якої національності чи традиції.

🎭 Архетип використовується для опису типових персонажів у художніх творах, міфах та казках: Зла мачуха і Добра фея, Непорочна та Блудниця, Король і Блазень, Кат і Мученик, Праведник і Грішник, Герой та Боягуз, Працьовитий та Ледар, Чесний та Брехун тощо.

👨‍💼 Вплив архетипів успішно використовують у маркетингу. В американській книзі «Герой та бунтар» викладена методика створення брендів, орієнтованих на певний тип людей і описано 12 архетипів споживачів: Невинний (Innocent), Герой (Hero), Опікун (Caregiver), Дослідник (Explorer), Бунтар (Rebel), Прихильник (Lover), Митець (Creator), Блазень (Jester), Мудрець (Sage), Чарівник (Magician), Правитель (Ruler), Обиватель або Звичайний хлопець (Everyman).

Деякі дослідники описують 80 архетипів, інші – 300. Можна перерахувати безліч архетипів, проте головне не назва, зовнішність чи одяг персонажу, а його функціональна роль, тобто модель поведінки і мотивація.

Ми знаємо, що кожен з восьми типів людей відрізняється світоглядом, глибинною мотивацією, моделями поведінки та способом взаємодії зі світом. Проте в залежності від РІВНЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЗРІЛОСТІ, цінності типу, мотивація, поведінка та способи взаємодії з навколишніми можуть змінюватися. Карл Юнг описував поведінку та цінності типу на різних рівнях психологічної зрілості. Крім того, поведінка людини може змінюватися у різних ситуаціях. Таким чином можна описати безліч поведінкових шаблонів одного типу на різних рівнях психологічної зрілості та в різних ситуаціях. Ці поведінкові шаблони і є загальновідомими АРХЕТИПАМИ.

*       *       *       *       *

ТИП 1

1️⃣ ТИП 1 (СЕНСОРНІ ВІДЧУТТЯ ЕКСТРАВЕРТНІ – SENSING EXTRAVERTED) може виражатися такими архетипами: Лідер, Бос, Командувач, Маршал, Правитель, Годувальник, Захисник, Воїн, Скеля, Контролер, Альфа-самець, Конфронтатор, Виклик, Тиран, Асоціал, Руйнівник, Бунтівник, Варвар, Дикун, Агрессор, Рейдер, Психопат, Садист.

Основні якості типу 1: АКТИВНА ДІЯ, ВОЛОДІННЯ ФІЗИЧНИМИ ОБ’ЄКТАМИ, ПРОТИСТОЯННЯ.

Опишемо детальніше найбільш яскраві архетипи типу 1 при різних РІВНЯХ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЗРІЛОСТІ.

🔸 КЕРМАНИЧ - Руйнує старі відживші системи для підготовки будівництва нового і кращого. Втілює сильні новітні ідеї в реальну форму. Здатний керувати великою кількістю людей і вести їх до спільної цілі. Правдивість як наслідок абсолютної безстрашності. Його воля підпорядкована Вищій Волі.

🔸 ЗАХИСНИК - Матеріально підтримує потребуючих, захищає слабших. Створює групи, забезпечує їх ресурсами та захистом від зовнішніх загроз. Реалізовує інтереси своєї групи або інтереси вже наявних соціальних груп (прошарків населення, спільнот, корпорацій або свого клану). Скидає гнобителів. Не боїться наслідків і байдужий до пліток. Бере на себе керування та відповідальність у критичних ситуаціях.

🔸РІШУЧИЙ – Впевнено діє у фізичному світі, швидко приймає рішення, не вагається, не далекоглядний, необачний (не враховує віддалені наслідки чи загрози). Реаліст, прагматик, опирається на свої відчуття та досвід, не задовольняється теоретичними поясненнями. Любить опановувати фізичний простір та долати опір об’єктів. Бере на себе відповідальність за навколишніх, прагне впливати на ситуацію та керувати іншими.

🔸ХТИВИЙ  - Його життя перетворюється на погоню за задоволенням, яке шукає у володінні об’єктами на фізичному рівні та витисканні з них максимуму. Хтивість – імпульсивна орієнтація на негайне задоволення власних бажань. Розпуста, обжерство, тяжіння до розкоші.

🔸 ДИКТАТОР - Тиранія, силовий тиск, силове утримання влади. Прагнення підкорити своєму впливу якомога більшу кількість людей та захопити більше територій. Черствість, жорстокість, агресивність, мстливість. Прагне все і всіх контролювати, робити інших залежними від себе. Відчуває себе поза законом. Займається рейдерством, насиллям над об’єктами: залякування та приниження слабших, моральний та фізичний садизм.

🔸 ДИКУН - Зневажає соціальні правила та авторитети, нікому не дозволить керувати собою. Нікому не довіряє, покладається лише на себе. Весь час напружений, постійно очікує удару і готовий нанести удар у відповідь. Діє на випередження. Без видимої причини може впадати в агресію і розмахувати кулаками. Може іти на відкриті провокації та штучно створювати небезпечні ситуації, що підтверджує його уявлення про те, що світ – загрозливий. Його життєвий сценарій – боротьба за виживання та захист від небезпечного світу.

*       *       *       *       *

ТИП 2

ТИП 2.  У своїй глибинній суті ТИП 2 пов'язаний із фундаментальним архетипом Матері-Землі, Матері-Природи, Матері-Годувальниці, який уособлює мир, красу, родючість, турботу, виховання та годування, збереження здоров’я. Цей архетип є хранителем і захисником життя, він проявляється як у вигляді берегині дітей та сім’ї, так і берегині середовища проживання на цій планеті, пов’язаної із землею, рослинним та тваринним царством.

Базовий архетип містить в собі менші підархетипи, які виражаються через різні спеціалізації та соціальні ролі:

🧍 ЦІЛИТЕЛЬ (Знахар, Лікар, Медсестра, Масажист) - турбота про здоров’я, відновлення енергетичних ресурсів, відчуття місць сили.🤸🧘‍♀‍

🧍 ХУДОЖНИК (Дизайнер, Скульптор, Майстер, Естет) – творення із хаосу краси форм, дизайн простору. 🌸🎨

🧍 ДИТЯ ПРИРОДИ (Еколог, Ветеринар, Фермер, Захисник прав тварин, Вегетаріанець) - дружба з природою, спілкування з тваринами і рослинами, зв'язок із землею.🌳🦔

🧍 ГОДУВАЛЬНИК (Опікун, Турботливий, Помічник, Добрий сусід) – відчуває потребу нагодувати та обігріти ближнього.🥘🍔

🧍 МЕДІАТОР (Посередник, Миротворець, Примирювач) – на психологічному рівні інтровертна сенсорика проявляється у миротворчості.🤝🙏

2️⃣ ТИП 2 (СЕНСОРНІ ВІДЧУТТЯ ІНТРОВЕРТНІ – SENSING INTROVERTED) може виражатися такими архетипами: Помічник, Турботливий, Опікун, Примирювач, Посередник, Миротворець, Художник, Естет, Цілитель, Масажист, Майстер, Ремісник, Гурман, Гедоніст, Простий хлопець/дівчина, Хороший хлопець, Добрий сусід, Обиватель, Міщанин, Мовчазна більшість, Нічого особливого, Слуга, Ледар.

Основні якості типу 2: РОЗСЛАБЛЕННЯ, ПРОСТОРОВА ГАРМОНІЯ, ЗДОРОВ’Я ТА КРАСА.

Опишемо детальніше найбільш яскраві архетипи типу 2 при різних РІВНЯХ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЗРІЛОСТІ.

🔸 ПОСЕРЕДНИК – згладжує стосунки між антагоністичними групами чи окремими людьми. Поважає обидві сторони суперечки, поєднує різні точки зору, тим самим зближуючи воюючі сторони та направляючи учасників конфлікту до примирення. Гармонізує найтяжчі ситуації. У кризових ситуаціях зберігає спокій, привносячи умиротворення в атмосферу загального занепокоєння.

🔸 ПІДТРИМУВАЧ – турбується про інших, підтримує, забезпечує необхідними ресурсами. Створює середовище, де в кожного є можливість бути вислуханим, де відчувається підтримка для генерації ідей та розвитку творчого потенціалу. Відчуває, що для кожного є місце в світі, заохочує ініціативи кожного, допомагає втілювати нові ідеї на практиці.

🔸 ОБИВАТЕЛЬ – його девіз: «Ні у що не втручаюся, нічого не нав’язую». Відсутність власної думки, суперечність поглядів, інертність, безініціативність. Не бачить свого потенціалу, боїться виділитися з натовпу. Намагається догодити іншим, поступливий, йому важко сказати «ні». Орієнтований на прості сімейні цінності. Практичний, схильний до роботи руками. Забезпечує близьких ресурсами для задоволення базових потреб: їжа, одяг, житло, здоров’я.

🔸 ГЕДОНІСТ - погоня за фізичними та естетичними задоволеннями: смачна їжа, вино, комфорт, сексуальність. Зосередження на своїх тілесних відчуттях, потурання власним бажанням. Капризність щодо комфорту: «Сандалі тиснуть... постіль жорстка… салат не такий… холодно… голосно…» Вимагає, щоб інші рахувалися з його комфортом. Схильність до переїдання та накопичення речей та продуктів «про запас».

🔸 ГІПЕРОПІКУН - грає роль матері, яка нав’язує задушливу гіперопіку дитині або партнеру. «Вдягни шапку, а то застудишся.» Змушує інших відчувати, що їм без неї не обійтися: «Ти не впораєшся. Дай я сама це зроблю.» Для такої матері відчуття злиття з іншим та вплив на нього стають звичними. Вона перетворюється на наглядача, який не хоче відпускати своїх підопічних і не дає їм відчути себе самостійними.

🔸 СЛУГА - байдужий до самого себе та до навколишніх. Автоматично підлаштовується під інших, придушуючи свої бажання та почуття, які можуть не сподобатися навколишнім. Втрачає свою індивідуальність, дозволяє себе експлуатувати, граючи роль слуги, який нічого не отримує взамін. Телевізор, їжа, сон та ін. використовуються ним з метою «оніміння» або самозабуття.

*       *       *       *       *

ТИП 3

😍 ТИП 3 - несе в світ натхнення, завзяття та емоційний запал, який спонукає рухатися вперед. Людина цього типу добре розрізняє, які почуття в неї викликає той чи інший об’єкт. Найбільше це проявляється при комунікації з іншими людьми у вигляді притягування-відштовхування. Екстравертні почуття допомагають встановлювати емоційні зв’язки між людьми та інтегруватися в колективи. 💞

В залежності від рівня особистісного розвитку людини її ПОЧУТТЯ резонують з відповідними прошарками її внутрішнього світу:

🕐 Вищий прошарок (надсвідоме) – ТИП 3 на цьому рівні передає іншим позитивний настрій, зігріває сердечним теплом, допомагає відчути безумовну любов. Через людину виражається вища природа, що проявляється у повній відкритості і прийнятті інших, без фільтрації персонажем і без відштовхування. Її любов торкається не стільки оболонки іншої людини, скільки її ядра. Вона не прагне нічого отримати взамін, бо вже наповнена, і не боїться, що не вистачить.

🕓 Середній прошарок – Почуття досить глибокі і тривалі. Почуття проявляє за схемою «дай за дай» (a giving to get): намагається сподобатися іншим, щоб отримати захоплення і визнання. У ТИПУ 3 найбільше зі всіх типів проявляється здатність розуміти і змінювати свій настрій та розуміти і впливати на емоційний стан навколишніх – те що прийнято називати ЕМОЦІЙНИМ ІНТЕЛЕКТОМ.

🕗 Нижній прошарок (підсвідоме)  - На цьому рівні людина не відчуває емоційний стан інших і не керує своїми емоціями, а йде у них на поводу. Швидко запалюється, мчить за своїми бажаннями, однак швидко розтрачує енергію, і запал проходить. Емоції нестабільні та поверхневі, часто змінюються на протилежні: «Люблю-ненавиджу». Нічого не дає, однак сама вимагає любові та уваги від інших. Ревнощі, прилипання до іншої людини. Манія, еротичні фантазії.

ТИП 3 містить в собі різні підархетипи, які виражаються через певні спеціалізації та соціальні ролі:

🧍КОМУНІКАТОР (Фасилітатор, Організатор соціальних заходів) - Легко встановлює контакт з незнайомими людьми. Налагоджує соціальну взаємодію: організовує соціальні зібрання, створює соціальні середовища, осередки для спілкування, постійно розширює коло контактів. Втягує своїх колег у команди, знайомить людей між собою, від чого вони отримують взаємну вигоду. Допомагає встановлювати зв’язки між різними групами людей, будувати соціальні мережі. 🥂 👋

🧍 ПОПУЛЯРИЗАТОР (Освітянин, Поширювач інформації, Рекламіст) - Добре просуває продукти пов'язані з інтелектуальним наповненням. Хоче, щоб життя було зрозуміле та впорядковане. Шукає пояснення, знання, інформацію, а знайшовши, передає іншим. Поширює знання, популяризує нові ідеї. Має сильний потяг до ПРОСВІТНИЦТВА. Будь-який предмет може подати цікаво та зрозуміло. 📚📢

🧍 КОУЧ (Мотиватор, Порадник, Довірена особа, Компаньйон) - Прагне підтримувати інших, допомагати у здійсненні їх цілей. Йому подобається збирати інформацію, розмовляти з іншими про особисте, грати роль особистого "психолога". Любить бути в курсі потреб, секретів, нереалізованих бажань та мрій навколишніх. Шукає способи зробити себе кориснішим для інших, допомагати іншим ставати щасливішими. 🤝📈 

🧍КОМІК (Гуморист, Жартівник, Тамада, Розважальник) - Добре відчуває емоційний стан навколишніх, вміє керувати емоційним фоном в колективі чи у великому натовпі. Якщо помічає напружену атмосфера в групі, намагається змінити, може підняти настрій, пожартувати. Вміє встановити емоційний контакт з аудиторію. Схильний до розіграшу та жартів. Вміє розважати. Приклад - Чарлі Чаплін.  🤸‍♂️ 🥳

3️⃣   ТИП 3 (ПОЧУТТЯ або ЕМОЦІЇ ЕКСТРАВЕРТНІ – FEELING EXTRAVERTED) може виражатися такими архетипами:

Люблячий, Натхненник, Ентузіаст, Помічник, Рятувальник, Розрадник, Тамада, Розважальник, Жартівник, Комік, Коуч, Мотиватор, Довірена особа, «Права рука», Особливий друг, Компаньйон, Комунікатор, Фасилітатор, Популяризатор, Організатор команди, Сваха, Романтик, Зваблювач, Щиголь, Істероїд, Нарцис, Нужденний.

Основні якості типу 3: ЗВ'ЯЗОК З ЛЮДЬМИ, ПОЧУТТЯ, СОЦІАЛЬНІ СЕРЕДОВИЩА.

Опишемо детальніше найбільш яскраві архетипи типу 3 при різних РІВНЯХ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЗРІЛОСТІ.

🔸  НАТХНЕННИК - ставиться до інших із широко відкритим серцем, проявляючи безумовну любов. Добре відчуває емоційний стан навколишніх. Вміє знайти підхід до людей та підтримати у складний період, розрадити. Несе в світ позитивні емоції. Вміє керувати емоційним фоном у великому натовпі, повести за собою, запалити, надихнути, вселити віру, зарядити ентузіазмом.

🔸 ПОМІЧНИК - отримує задоволення працюючи з людьми і для людей. Уважний до навколишніх, відгукується на звернення до нього, приділяє увагу, цікавиться проблемами інших, надає емоційну підтримку, підбадьорює, вміє підняти настрій, виконує функцію особистого коуча: допомагає у здійсненні цілей інших людей. Налагоджує соціальну взаємодію: організовує соціальні зібрання, знайомить людей між собою, створює осередки для спілкування та поширення знань та популяризування нових ідей.

🔸  СХВИЛЬОВАНИЙ - усе стає об’єктом його почуттєвих оцінок, сприймає все близько до серця. Йому важко абстрагуватися від своїх емоцій та ставитися неупереджено. Самооцінка сильно залежить від ставлення до нього інших людей. Намагається сподобатися іншим, отримати схвалення. «Якщо мене люблять, я – хороший». Страждає, якщо в нього нема близьких стосунків та емоційного взаємообміну з людьми. Не може довго перебувати на самоті.

🔸  ЗВАБЛЮВАЧ – шукає компанію для проживання різних емоційних станів, відвідує масові заходи, організовує вечірки. Без емоційних переживань, як позитивних так і негативних, не уявляє себе, боїться внутрішньої пустоти, яку може відчути, якщо зникнуть емоції та переживання. Намагається викликати емоційну реакцію в навколишніх, тому робить подвійні зусилля для того, щоб подолати їх стриманість. Стежить за враженням, яке справляє на інших, шукає тих, хто може захопитися ним. Фліртує, зваблює.

🔸НУЖДЕННИЙ - має величезну потребу в чужій увазі, в слухачах та глядачах. Демонстративний. Гіперболізує свої переживання (гіперрадісний стан чи драматизація). Відкрита сексуальна провокація. Якщо не отримує достатньо уваги від інших, емоційно зривається (крик, плач, істерика). Енергетично атакує тих, хто йому не сподобався, транслює в їх сторону негативні емоції, ненависть, нагнітає емоційне напруження. Емоції нестабільні та поверхневі, часто змінюються на протилежні.

🔸РОЗЧАРОВАНИЙ - вразливий, гіперчутливий до критики та компліментів, уникає контактів, має сильне відчуття неповноцінності: «я нікому не потрібний». Сам не любить і не приймає себе і втратив надію, що хтось може полюбити його. Апатія, депресія.

*       *       *       *       *

ТИП 7

🌠 ТИП 7 (Екстравертна інтуїція) взаємодіє зі світом ідей у сфері непроявленого, поза матеріальними речами, завжди несеться в авангарді людства, з’єднуючи ідеї майбутнього з сьогоденням, випереджаючи час, даючи імпульс науковому прогресу та культурному розвитку. ТИП 7 відрізняється легкістю та безтурботністю, рухливістю та мінливістю, допитливістю та свободолюбивістю, завжди відкритий до нового та неочікуваного. Його притягує невідоме: йому потрібно, щоб були речі, які ще не пояснені; задачі, які ще не вирішені; проблеми, які ще ніким не розкриті і можливо навіть не сформульовані.

ТИП 7 не терпить обмеження свободи слова та самовираження. Руйнує відживші ідеї (стереотипи, правила, схеми, традиції, умовності) на всіх рівнях: окремим людям допомагає звільнитися від старих, укорінених переконань та поглядів; групам допомагає вийти із задухи застарілих суспільних зразків; у різних галузях допомагає побачити застарілі догми та шаблони.

ТИП 7 містить в собі різні підархетипи, які виражаються через певні спеціалізації та соціальні ролі:

🧍ВИНАХІДНИК (Дослідник, Експериментатор, Астроном) - прагне розкрити загадки природи. Здійснює прориви в різних галузях науки. Мало цінить старі перевірені методи та теорії, придумує нові підходи до вирішення задач, особливо на стику різних напрямів. Слова-виклики для нього: «неможливо», «невідомо», «загадково». 🔭🚀

🧍ФУТУРИСТ (Утопіст, Письменник-фантаст) – фокусується на чудових можливостях, які принесе світле майбутнє. Прагне зробити життя навколишніх легким та безтурботним. «Ми побудуємо місто Сонця, в якому будуть жити чудові люди. Побудуємо таке суспільство, де не буде поганих людей, не буде пригнічення, насилля та несправедливості, і всі будуть щасливі». Приклад - Жуль Верн, Жак Фреско. 👩‍🚀👫

🧍 МАНДРІВНИК (Кочівник, Пілігрим, Романтик дороги, Шукач пригод, Першовідкривач, Землепроходець) – має потребу в пізнанні цього світу. Його девіз: «Пошук та пригоди!». Швидко змучується від побуту, обов’язків, рутини та буденності. Без вагань залишає відоме для пошуків невідомого. Подорожі дають відчуття свободи, безліч варіантів шляху, різноманіття можливостей та пізнання нового. Приклад мандрівників - Бременські музиканти. 🚶🚴

7️⃣ ТИП 7 (ЕКСТРАВЕРТНА ІНТУЇЦІЯ – INTUITION EXTRAVERTED) може виражатися такими архетипами: Ініціатор, Дослідник, Винахідник, Першовідкривач, Розвідник, Оптиміст, Активатор, Новатор, Реформатор, Експериментатор, Візіонер, Фантазер, Утопіст, Футурист, Лицар, Мандрівник, Пілігрим, Волоцюга, Бурлака, Кочівник, Шукач Пригод, Вічна дитина, Інфантил, Авантюрист, Шарлатан, Гравець, Майстер незакінчених справ, Бешкетник, Пустодзвін, Блазень.

Основні якості типу 7: НОВИЗНА, ЗМІНИ, СВОБОДА ТА МОЖЛИВОСТІ.

Опишемо детальніше найбільш яскраві архетипи типу 7 при різних РІВНЯХ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЗРІЛОСТІ.

🔸 ВІЗІОНЕР – розкриває внутрішню суть об’єктів: потенційні можливості систем та людей. Висвітлює нові напрямки розвитку науки і суспільства. Показує можливості застосування нових теорій і моделей. Вміє показати іншим цілісну картину світу. Бачить в людях безліч різноманітних здібностей і талантів. Допомагає іншим розкрити і розвивати свій потенціал, знайти свій шлях та віднайти своє покликання.

🔸 ІННОВАТОР – приносить новітні ідеї, надихає інших своїм оптимізмом, легкістю та ентузіазмом. Доступно і легко пояснює, перекладає будь-яке завдання на мову гри, талановито залучає інших до роботи, орієнтуючись на їх творчі здібності. Інтуїтивно знаходить рішення складних інтелектуальних завдань. Втілює нове бачення. Придумує нові напрямки діяльності.

🔸 БЕЗТУРБОТНИЙ – переоцінює свої можливості, ігнорує об’єктивні факти фізичного світу. «Я ніколи не захворію, зі мною нічого не станеться». Має перебільшено оптимістичні очікування, не бачить загроз, увага переключена на можливості, готовий іти на ризик, покладається на везіння. Непрактичний. Генерує яскраві неординарні ідеї, але може бути безпомічним у їхній практичній реалізації, очікує, що інші придумають, як їх втілити в життя. Ефект Зозулі – підкидає свої ідеї іншим, щоб ті займалися їх практичним втіленням.

🔸 АВАНТЮРИСТ – постійно відчуває нові можливості та йде по їхньому сліду, не переймаючись ні своїм, ні чужим благополуччям чи нещастям, недбало крокуючи через людські відносини та перешкоди. Миттєво захопившись новими людьми чи ідеями, може швидко перенасититися і одними і другими. Йому швидко все набридає, стає нудно... Майстер незакінчених справ: залишає за собою багато незавершених проектів та розбитих сердець.

🔸 ПУСТОДЗВІН – підвищена балакучість, пусте фантазування. Має багато дивних ідей, вважає, що все знає найкраще, роздає всім поради. Має багато розумних пояснень будь-якого явища чи проблеми, легко може змінити свою думку, своє бачення. Часто суперечить собі, придумуючи на ходу, перекручуючи інформацію чи пояснюючи речі протилежними способами, що виглядає як брехня. Легко обіцяє, та ніколи не виконує, бо його плани, погляди та думки постійно змінюються.

🔸ВОЛОЦЮГА – непереборне бажання залишити все і всіх та рухатися далі без зобов’язань та рутини. Бродяжництво, нездатність осісти на одному місці. «Загублена душа» у безцільній подорожі без напрямку, відключена від цілей та від інших людей. Ілюзорне відчуття свободи.

*       *       *       *       *

ТИП 8

ТИП 8. Інтровертна ІНТУЇЦІЯ – найзагадковіша з восьми психічних функцій, вона сприймає Образи, символи та архетипи, які складають вміст несвідомого. Завдяки цьому, ТИП 8, в якого ця функція є головною, найбільше зі всіх типів схильний до спостереження за своїм глибинним внутрішнім світом та може відчувати внутрішній світ навколишніх. У своїй глибинній суті ТИП 8 пов'язаний із архетипом ПРОВИДЦЯ, адже він здатний бачити суть людської натури в її динаміці та постійній зміні та сприймати зміст колективного несвідомого. Він може передбачати розвиток подій та поведінку людей, бачить принципи, що лежать в основі подій та явищ, тонко відчуває ритм та потік часу, бачить взаємозв’язок подій в часі.

🌈 В залежності від рівня особистісного розвитку людини її ІНТУЇЦІЯ резонує з відповідними прошарками її внутрішнього світу: Вищий прошарок (надсвідоме) – це світ космічної любові та єдності, світлі образи з майбутнього. Середній прошарок (емоції та думки) – це відчуття внутрішнього світу людей, їх прихованих намірів, на основі чого прогнозується поведінка людини в майбутньому та передбачається розвиток подій. Нижній прошарок (підсвідоме) – це світ минулого, непропрацьованого досвіду, як індивідуального так і колективного. Тут людина налаштована на архаїчні сценарії, фатум, темні сторони людської психіки, цікавиться ворожінням та гаданням.

Базовий архетип містить в собі менші підархетипи, які виражаються через різні спеціалізації та соціальні ролі:

🧍 ПРОГНОЗИСТ (Ясновидець, Астролог) - Далекоглядний. Добре вирішує задачі стратегічного характеру. Бачить своєчасність чи несвоєчасність людських дій та запуску проектів. Помічає деталі, тонкі нюанси, віяння і загальні тенденції, що ледве намічаються. Відслідковує зміни, передбачає, як розвинеться ситуація в часі, попереджає про назріваючу небезпеку. Відчуває небезпечні пропозиції та обман. 🔮 ⏳

🧍 МІСТИК (Езотерик, Індивідуаліст) - Має особливий погляд на речі. Бачить те, що приховане від інших. Сприймає не форму, а зміст. У всьому шукає глибину, розкриває внутрішній зміст у буденних явищах та речах. Цікавиться таємницями буття. Він ніби перебуває над часом: може одночасно відчувати минуле, теперішнє і майбутнє, глобальні часові хвилі. 🧙 🕯

🧍 ТЕЛЕПАТ (Психолог, Духівник) – Добре себе знає, усвідомлює свій внутрішній стан. Розуміє людську натуру, бачить людей наскрізь, без масок та фальші, швидко розпізнає штучність, страхи, лицемірство, деградацію, приховані мотиви та цілі. Здатний входити у точний резонанс з настроєм іншої людини. Може передбачити поведінку людини у найближчому майбутньому. Здатний інтерпретувати прихований зміст сновидінь. Допомагає людям трансформовувати їх біль в осмислення і духовний ріст, що змінює напрямок життя людини. 🎭✨

🧍 МИТЕЦЬ (Композитор, Поет, Казкар, Актор, Чарівник, Ідеаліст) - Вміє передавати ідеї у символічній формі. Може бути художником, який прекрасно підбирає кольори, композитором, який створює глибокі музичні твори, письменником або поетом, з блискучою, яскравою, соковитою мовою, хоча зміст не відрізняється точністю, має багато перебільшень і часто песимістичний. Здатний передати невловимі аспекти людського стану так, що це буде виглядати глибоко, гарно та зворушливо. 🎵 ✍️

💙 ЕМПАТ. Емпатами прийнято називати людей, які мають підвищену чутливість щодо психологічних станів навколишніх. Типологія пов’язує явище емпатії з ІНТРОВЕРТНОЮ ІНТУЇЦІЄЮ, однією з восьми базових психічних функцій. Люди, в яких сильно виражена інтровертна інтуїція, схильні відчувати внутрішній світ інших людей: емоції, думки, переживання, біль, страхи, приховані мотиви. Інтуїт може налаштовуватися на інших людей цілеспрямовано, за своїм бажанням, чітко відділяючи свої стани від чужих. Однак, якщо в людини ослаблені її фізичні кордони, недостатня енергетика та нема «заземленості», вона мимоволі, нехотячи, заражається станами інших людей і може страждати від цього, якщо стани навколишніх дизгармонійні. Це явище може траплятися з людиною будь-якого психологічного типу, особливо якщо людина не має власних цілей і уникає самореалізації. Також підвищену чутливість можуть мати худорляві люди, яким бракує фізичного (тілесного) бар’єру для захисту від навколишніх впливів.

Фізичний світ може здаватися емпатам грубим і примітивним місцем, сповненим боротьби та роздільності. Явище мимовільної емпатії часто спричинене сильною прив’язаністю до сприйняття тонких відчуттів та звичкою відвертатися від матеріальної реальності. Природа не терпить одностороннього розвитку, коли акцент робиться лише на тонке і духовне, а матеріальне відкидається. Тим, хто страждає від впливу негативних станів навколишніх, корисно сформувати звичку відволікатися від тонких відчуттів та зосереджуватися на своїх діях у фізичному світі та на своїх тілесних відчуттях.

8️⃣ ТИП 8 (ІНТРОВЕРТНА ІНТУЇЦІЯ – INTUITION INTROVERTED) може виражатися такими архетипами: Провидець, Астролог, Телепат, Ясновидець, Містик, Езотерик, Візіонер, Вірнопідданий, Співпрацівник, Інтегратор, Ідеаліст, Поет, Мрійник, Чарівник, Невизнаний геній, Загадка, Індивідуаліст, Одинак, Фаталіст, Меланхолік, Жертва, Боягуз, Мазохіст.

Основні якості типу 8: ВІДЧУТТЯ ПЛИНУ ЧАСУ, ВНУТРІШНІЙ СВІТ, УЯВА

Опишемо детальніше найбільш яскраві архетипи типу 8 при різних РІВНЯХ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЗРІЛОСТІ.

🔸 ПРОВИДЕЦЬ - має сильний зв'язок із надсвідомим. Проявляє високий духовний потенціал у повсякденному житті. Занурюється у глибини людської психіки. Допомагає іншим зрозуміти їх внутрішній світ, відчути зв'язок із духовною природою та віднайти її Джерело. Розуміючи ілюзорність чинника часу, добре відчуває часові цикли та допомагає людині в найкращий для неї момент пізнати певний аспект її індивідуальності.

🔸 ІНТЕГРАТОР - відчуває те спільне, що є у нього з усім людством, бажає єдності зі всіма. Його надихає пошук того, що об’єднує людей. Вміє згуртувати людей для досягнення спільної мети: виживання, захист, втілення проекту, реалізація ідеї. Захищає цілісність групи, тримає в єдності. Нагадує, заради чого все робиться. Сприяє груповому прозрінню, посиленню колективної свідомості.

🔸 ФАТАЛІСТ - недостатньо впевнений для дій у фізичному світі. Може продумувати все в думках, але так і не почати робити. Сильний зовнішній вольовий імпульс допомагає йому діяти. Має приховане бажання слідувати чужій сильній волі. Схильний покладатися на інших, на долю, на обставини. «Від долі не втечеш». Тривожний – перебільшує загрози фізичного світу, вважає що не справиться з ними.

🔸МРІЙНИК - створює у своїй уяві псевдо реальність, паралельний всесвіт. Картини, які малює йому уява, світлі та яскраві, набагато привабливіші, ніж буденне життя. Може уявляти себе майже чарівником, роздумувати про те, наскільки сильно він відрізняється від інших, абсолютно унікальний. Втрачає контакт з навколишнім світом, випадає з реальності, закривається в собі. Може тривалий час перебувати на самоті, уникаючи людей та буденності.

🔸 ВІКТИМ - зациклений на своїх переживаннях, впадає в роль жертви: драматизує, ображається, перебільшує свої страждання, демонструє гіперчутливість, звинувачує інших у своїх негараздах. Довго пам’ятає обрАзи, схильний до параної: шукає прихований зміст у поведінці та висловлюваннях навколишніх, вважає що навколишні хочуть зробити йому щось недобре або зневажають його. Незначні події чи деталі викликають в нього бурхливу емоційну реакцію, істерику. «Ніхто мене не розуміє». Вважає, що чим сильніші його страждання, тим більше заслуговує на особливе ставлення до себе.

🔸 МАЗОХІСТ - втрачає свою індивідуальність, розчиняючись в іншій сильнішій за себе людині, повністю підкорюється їй з метою поглинення її сили і переваг. Дозволяє над собою знущатися і принижувати. Отримує задоволення від власного приниження та фізичних страждань. Покірливість злу та гріху. Відчуває ненависть до самого себе.

Останнє оновлення : 09.05.2021