6 - ТИП З ІНТРОВЕРТНИМ МИСЛЕННЯМ (ЛОГІКОЮ)

Інтровертне мислення (або структурна логіка) - Структура, аналіз, причинно-наслідкові зв'язки

 

Базовий опис:

Тип із інтровертним мисленням високо цінує логіку та об’єктивні закономірності, схильний аналізувати навколишній світ і самого себе. Добре розбирається у теоретичних системах. Чітко відділяє головне від другорядного, відчуває порушення закономірності. Має гостре почуття справедливості та об'єктивності.

Любить, коли все навколо впорядковане. Йому важливо відшукати причинно-наслідкові зв'язки між частковим і загальним і спертися на якусь послідовну інтелектуальну систему. Любить вчитися, читати, проводити дослідження, збирати інформацію, вивчати складні явища. Вміє систематизувати інформацію. Будує схеми і концепції. Спеціаліст не з розширення, а з поглиблення людських знань. Обирає вузьке коло і копає дедалі глибше і глибше. 

Вміє чітко, послідовно та доказово викладати свої думки або навчальний матеріал, вміє пов’язати деталі із цілим. Його доповіді добре структуровані, логічно побудовані від початку до кінця. 

Обережний і стриманий, логічний і незалежний. Багато розмірковує. Любить працювати на самоті, важко переносить необхідність постійно бути на людях. Навіть від друзів нерідко прагне втекти до своїх книжок, комп’ютера чи інших джерел інформації. 

Має потребу в постійності та сталості. Він щодня сидить на тому ж місці, ходить по тому самому маршруту, купляє продукти у тому самому магазині. Йому спокійно, коли в помешканні всі речі знаходяться на своїх місцях: від рушників у ванні до посуду на кухні. Він звикає та прив’язується до речей та до людей.

Суб'єктивне відчуття функції:

Воліє спостерігати, більше фокусується на аналізі, ніж на дії, має схильність вирішувати життєві проблеми лише у своїй голові, використовуючи свій розум як безпечний пункт спостереження за життям. У спілкуванні чуйний і не нав'язливий, надіває маску ввічливості, яка, однак, перебуває в контрасті з його суттю і стомлює, тому дотримується великої психологічної дистанції з людьми. Не любить несподіваних відвідувачів, не знає, що з ними робити, вважає, що вони лише відволікають. Спокійно та впевнено почувається, коли все спланував і подумки підготувався. Несподіванки створюють у нього почуття незручності.

Досить повільний, коли треба діяти. Логіка для нього - це зручний захист. У нелогічних ситуаціях губиться. Має потребу у розумінні закономірностей світу, прагне вписати весь світ у свою логічну структуру. Впевнений, що розумне не може бути поганим, схиляється перед прекрасним світом знань, прагне жити у справедливому, розумно побудованому світі та закликає до цього інших. Вимогливий до себе та до інших, може виявляти жорстокість і жертвувати своїми близькими в ім’я справедливості. Непохитний у своїх судженнях. Будь-яка спроба натиснути на нього неминуче призводить до конфлікту. 

Не обтяжує інших пустим базіканням та не навантажує інших своїми проблемами, не схильний ділитися своїми переживаннями. Йому важко просити про допомогу. Щоб зберегти автономію, схильний обходитися малим, його запити щодо базових потреб невеликі. Може здаватися холодним та відстороненим. Йому не подобається, якщо він має відповідати на очікування інших. Не дозволяє чужим думкам або потребам впливати на себе. Його не сильно турбує критика навколишніх чи їхнє байдуже ставлення, тому може помилково вважати що й інші такі ж беземоційні і що навколишні так само спокійно будуть сприймати його поведінку. Тому може говорити занадто прямо і грубо. Часто відчуває свою інтелектуальну перевагу над іншими.

У типу 6 немає прив’язаності до батьківської сім’ї та родини. Він покидає батьківську сім’ю для того, щоб створити нову сім’ю зі своїм партнером або щоб жити на самоті. Відгороджує себе від решти світу, високо цінує незалежність та автономію. Не схильний впускати інших у свій внутрішній світ, турбується про збереження особистого часу, енергії та ресурсів від вторгнень.

Потреба в доповненні:  – 

Його почуття підпорядковані логіці. Представнику типу 6t може здаватися, що його думки є єдиною стороною реальності, якій можна повністю довіряти, і що не можна довіряти емоціям. Світ людських переживань та питання відносин він намагається проаналізувати з логічної точки зору. При спілкуванні з людьми намагається знайти (деколи несвідомо) об’єктивні прояви справжнього ставлення до себе. Дуже велика частина людських емоцій залишається для нього незрозумілою, йому буває важко відрізнити награні емоції, фальшиві, перебільшені чи жартівливі.

Тип 6t може бути впевненим там, де почуває себе експертом, але зазвичай несміливий, коли треба взаємодіяти з іншими людьми. Він усвідомлює, що коли знаходиться в компанії, то часто почуває себе незручно і хвилюється. Йому важко підтримувати емоційний контакт із навколишніми, некомфортно виражати свої почуття або говорити про них. В ситуаціях, коли потрібно виражати почуття, поводиться сковано, холодно та відсторонено. Власне ставлення намагається виражати у безособовій, опосередкованій формі, не явно, але щоб було зрозуміло. Може піти на вечірку, але по-справжньому проживе її, тільки коли буде її згадувати, вже повернувшись додому.

Погано керує своїм емоційним станом, схильний до пониженого настрою та може довгий час перебувати у пригніченому стані. Оскільки він сам не розуміє своїх емоцій і не вміє ними керувати, то потребує активної емоційної підтримки, тягнеться до людей, які вміють змінювати емоційний фон, створювати святкову атмосферу. Він любить, коли навколо панує атмосфера оптимізму та активності, легко заряджається атмосферою веселощів. Розслабляється та має відчуття спокою у такій ситуації, в якій люди відкрито виражають свої емоції і своє ставлення до нього. Він повинен бачити це ставлення у посмішках, жестах, емоційно забарвлених словах, звернених до нього. Із задоволенням відгукується на позитивні емоції, стає товариським і дотепним. Відчуває, що його життєва енергія залежить від почуттів навколишніх. 

У середовищі, в якому люди не виражають відкрито своє ставлення один до одного, сприймає ситуацію як ігнорування його особисто. Виникає внутрішнє затиснення, зростає тривожність. При неможливості залишити таке середовище, з’являється або спроба заховатися та завмерти, або спровокувати емоційну реакцію в навколишніх. Поява у такому місці знайомої людини з фразою «Привіт, друже!» і з розкритими обіймами сприймається як поява рятівника.

Псевдоніми: Мудрець, Вчений, Мислитель, Вчитель, Спостерігач, Аналітик, Експерт, Всезнайка, Скнара,  Відлюдник.

Тип з інтровертним мисленням має два підтипи: інтуїтивний (логіко-інтуїтивний інтроверт) ЛІІ та сенсорний (логіко-сенсорний інтроверт) ЛСІ  .

 ЛІІ: Тяжіє до теорії, до наукових та психологічних напрямків. Аналізуючи навколишній світ, виділяє його великі, універсальні закономірності (масштаб), заперечує все віджиле, нелогічне, несправедливе (якість), розглядає будь-яке явище з об’єктивної висоти (дистанція), розкладає його на складові частини, анатомує, виявляючи таким чином його будову (напрямок).

ЛСІ: Тяжіє до практики, до соціальних, політичних та силових структур. Заглиблюється у вибрану ним вузьку сферу (дистанція), аналізує подробиці, пропрацьовує деталі (масштаб), вибирає з багатьох систем найкращу, найчіткішу (якість) і складає план її впровадження, задіюючи у його виконання людей та ресурси (напрямок).

Психологічні аспекти інтровертного мислення

Функція інтровертне мислення може проявлятися по-різному в залежності від рівня психологічної зрілості людини.

Найкращі прояви:

Гострий інтелект. Точні формулювання. Вміння пояснити складні, заплутані речі простою мовою, розкласти по поличкам, відділити головне від другорядного. Вміння докопатися до суті явищ, розкрити їхню внутрішню структуру. Зіставляє різні системи між собою, вибирає кращу з наявних систем, підходів.

Справедливість та об’єктивність по відношенню до людей. Усвідомлення тонкої природи людини. Чутливість до світла, мудрості і духовності.

Найгірші прояви:

Зарозумілість, раціоналізація, грубий критицизм, запеклий атеїзм, скупість, замкнутість, відстороненість, невміння прощати, відсутність співчуття і поваги. Непереборне бажання до накопичення знань (без розбору).

Замкнене коло:  Чим більше вважає, що все розуміє завдяки логічному мисленню -> тим більше боїться виявитися інтелектуально не готовим до реального життя -> тим більше занурюється в отримання знань та збір інформації, уникаючи життєвих викликів -> тим більшу неповноцінність відчуває коли треба діяти, а знання не допомагають -> тим більше занурюється у накопичення інформації з надією, що вона допоможе в реальному житті

 

Останнє оновлення : 14.07.2021