Короткі описи еннеа-типів

Тип І ---  2 Тип ІІ ---  3 Тип ІІІ ---  4 Тип ІV ---  5 Тип V ---  6 Тип VI ---  7 Тип VII ---  8 Тип VIII ---  9 Тип IX    Що таке еннеаграма - читайте тут>>>

*     *     *

• Тип І. Перфекціоніст - Реформатор - Мораліст - Організатор - Ідеаліст

Переконання: «Світ недосконалий. Я живу, щоби зробити його кращим».

Турбується про те, щоб усе покращити і часто миттєво реагує, якщо щось відбувається не так, як мало би бути. У людей 1-го типу сильно розвинутий внутрішній критик, який стримує їх емоції та потреби – тому вони прагнуть робити те, що є правильним з точки зору їх критика, замість того, що їм дійсно хочеться робити. Вони люблять виконувати роботу правильно і добре, і можна бути впевненим, що вони докладуть усіх зусиль, щоб виконати усе найкращим чином.

У своїх найкращих проявах можуть навчати, адже вони дійсно опираються на загальнолюдські якості та етичні стандарти. Їх компетентність і серйозне ставлення до роботи роблять їх ідеальними виконавцями. Вони виступають за здоровий спосіб життя та екологію, займаються соціально значимою роботою.

У своїх найгірших проявах вони занадто критичні, що виливається у їх постійне незадоволення собою та навколишніми. Вони забагато очікують від інших.

Можливо, ви відноситеся до 1-го типу, якщо вам близьке наступне:
* Ви часто думаєте про те, як можна щось покращити.
* Ви намагаєтеся уникати помилок, непорядних і поганих вчинків.
* Ви висуваєте високі моральні вимоги до себе і навколишніх.
* Ви цінуєте практичні переваги: роботу, чесність, компетентність.
* У Вас дуже суворий внутрішній критик, який говорить вам, що правильно, а що ні.
* Внутрішній критик засуджує і контролює ваші емоції та потреби.
* Ви іноді відчуваєте обурення, коли іншим все занадто легко сходить з рук.
* Ухвалення рішення може викликати у вас тривогу, адже вас хвилює питання «А чи правильне воно?».
* Ви інстинктивно знаєте, як би все могло бути в ідеалі.

Стрес: Коли ви потрапляєте під тиск і стаєте невпевненим, ви можете впізнати в себе моделі поведінки 4-го типу. Ви легко втрачаєте почуття власної гідності і відчуваєте, що проблеми затьмарюють усе. Ви отримуєте доступ до своїх емоцій і згадуєте всі ті випадки, коли щось не виходило. У той же час, ви починаєте усвідомлювати емоції інших людей, а також те, як вони сприймають вашу поведінку.

Безпека: Коли ви відчуваєте себе на сьомому небі, сповнені ресурсів і перебуваєте в безпеці, то ви використовуєте моделі поведінки 7-го типу. У вас з'являється безліч ідей, вам приносить задоволення планування майбутніх подій, і ви мрієте про те, чим, можливо, вам захочеться зайнятися у майбутньому. Ви звільняєтесь від потреби доводити все до досконалості і вам стає легше приймати усе, як є, нічого не виправляючи.

Чого не можна очікувати від 1: Запізнення на важливу зустріч.

Сильні сторони: Зосередженість, самодисципліна, працьовитість, вміння вирішувати проблеми, обов'язковість, організованість.

Слабкі сторони: Невпевненість, самокритичність, схильність до догматизму, поділ світу на чорне і біле. Прагнення Одиниці мати цілісність перетворюється на відірваний від реальності перфекціонізм.

Потреба: 1-ця віддана справі, вона ставить собі дуже високу планку і відповідає їй, орієнтуючись на високі стандарти і моральні норми, прийняті в суспільстві. Вона завжди знає, що можна поліпшити. Така правильна людина заслуговує на повагу, а це саме те, чого потребує 1-ця.

Страх: Бути неправильним, поганим, аморальним.

Мотивація: Гнів – переживається як обурення, в основі якого лежить незадоволеність. Може варіювати від легкого роздратування до істеричного гніву та чистої ненависті.

Фіксація: Засудження, при якому незадоволеність виражається через внутрішню критику або у вигляді коментарів по відношенню до інших людей. Крім того, є тенденція засуджувати майбутні події і можливу реакцію на них.

Сутність: Досконалість – переживання того, що все у Всесвіті підпорядковане певному вищому порядку. Речі, події, люди і їх поведінка як раз такі, якими мають бути, кожен момент бездоганний.

Шлях розвитку для типу 1: Пізнавати свої емоції та імпульси й усвідомлювати, що негативні емоції швидко зникають, коли їх приймаєш. Таким чином, тип 1 може звільнитися від прагнення всіх засуджувати, і замість цього відчути спокій та вмиротворення, що ведуть до стану справжнього існування, у якому все сприймається як досконале і все підлягає вищому «порядку». Спокій – це здатність бути щасливим і умиротвореним, незалежно від того, що відбувається.

Розширений опис еннеа-типу 1 (Панграцці) тут >>>

Розширений опис еннеа-типу 1 (Різо і Хадсон) тут >>>

Еннеа-тип 1 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

*     *     *

• Тип ІІ. Помічник - Альтруїст - Особливий друг

Переконання: «Світ потребує мене».

Дуже уважні до того, як вони можуть допомогти іншим людям, яким вони близькі. Тип 2 відчуває потребу давати від щирого серця, але йому дуже важко щось приймати. Людям 2-го типу дуже складно заявляти про власні потреби. Це може призводити до конфлікту у відносинах, коли «Помічник» часто не відчуває себе вільним, тому що весь час віддає. Люди 2 типу – екстраверти, їм добре вдається дбати про інших, хвалити інших, вони цінують, коли люди їм вдячні.

У своїх кращих проявах вони скромні і люблячі, допомагають не чекаючи подяки. Вони терпимі і доброзичливі, можуть дати рекомендації або проконсультувати з якогось питання.

У найгірших проявах їх допомога може бути маніпулятивною, щоби потім вимагати компенсації або викрити людину в невдячності та неуважності до них. Оскільки у них проблеми з прямими проханнями, двійки схильні маніпулювати, щоб отримати те, що вони хочуть. Вони прагнуть догодити, стають нав'язливими, використовують помсту, запобігають і стають пихатими. У відносинах вони можуть стати контролюючими, власницькими, потребуючими, невпевненими.

Можливо, ви відноситеся до 2-го типу, якщо впізнаєте наступне:
* Ви маєте особливу здатність співпереживати іншим людям.
* Вам прекрасно вдається бачити майстерність, здібності і можливості інших людей.
* Ви знаєте, чого не вистачає в житті інших людей.
* Ви пишаєтеся тим фактом, що ви потрібні навколишнім і граєте важливу роль у їхньому житті.
* Вам важко попросити про допомогу і заявити про свої потреби.
* Ви часто пристосовуєтеся, щоб навколишнім було комфортніше, і через це вам може здаватися, що у вас багато «Я».
* Ви відчуваєте дивну внутрішню порожнечу, коли вам приділяють занадто багато уваги.
* Ви іноді задаєте собі питання: ХТО Я?
* Ви можете відчувати себе пригніченим із-за того, що повинні весь час віддавати, і тому в душі бажаєте свободи.

Стрес: Коли на вас тиснуть і ви не достатньо впевнені в собі, ви починаєте проявляти риси характеру 8-го типу і швидко впадаєте в агресію. Зненацька ви абсолютно точно розумієте, що вам потрібно, чого ви хочете, і починаєте контролювати ситуацію в такому стилі, який дивує ваших близьких. Для вас стає важливою справедливість, і ви можете відчувати, що інші вас не поважають.

Безпека: Коли ви почуваєтеся в безпеці та у ресурсному стані, ви починаєте проявляти моделі поведінки 4-го типу. Ви стаєте більш креативним і легше усвідомлюєте те, що для вас важливо. Ви починаєте цінувати інтенсивність (гостроту переживань) і близькість, для вас стає важливим проявляти індивідуальний підхід до справи, все робити своїм, особливим чином.

Чого не можна очікувати від 2: Що 2-ці забракне часу та бажання зайнятися вашими проблемами.

Сильні сторони: Дбайливість, щедрість, співчуття, комунікабельність.

Слабкі сторони: Схильність маніпулювати іншими людьми, почуття власництва, залежність від інших. Прагнення Двійки бути любимою перетворюється у необхідність бути незамінною.

Потреба: Двійка віддана людям, вона піклується про них, покращує якість їхнього життя, допомагає впоратися з труднощами, і навіть вгадує бажання. Вона завжди знає, чим ще можна допомогти. Така мила людина заслуговує на особливу увагу, а це саме те, чого потребує Двійка.

Страх: Стати непотрібним.

Мотивація: Гординя – переживається як почуття задоволення, коли у вас все виходить і ви допомагаєте іншим людям.

Психодинаміка Гордині за Клаудіо Наранхо тут >>>

Фіксація: Подяка – Двійкам важливо як висловлювати, так і отримувати подяку. Посмішка, кивок або усне визнання того, що хтось сказав чи зробив щось хороше.

Сутність: Свобода – я не залежу від вдячності оточуючих. Свобода давати і отримувати, залишаючись при цьому собою.

Шлях розвитку для типу 2: Навчитися довіряти собі, а також навчитися просити і отримувати допомогу від інших. Таким чином вони отримують подвійний доступ до своєї чесноти – скромності. Скромність – це усвідомлення того, що це не тільки моя заслуга, а я лише частина чогось більшого. Завдяки цьому, двійка може пережити такий прояв справжнього існування, в якому є свобода давати і отримувати, залишаючись при цьому собою.

Розширений опис еннеа-типу 2 (Панграцці) тут >>

Еннеа-тип 2 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

*     *     * 

• Тип ІІІ. Той хто досягає - Зразок для наслідування - Мотиватор - Організатор - Успішний працівник

Переконання: «Світ віддає все найцінніше лише чемпіонам».

Завжди зайняті, тому що сфокусовані на досягненні своїх цілей. Тип 3 здатний виконати величезний обсяг роботи, але часто забуває подбати про себе, тому що на 110% сфокусований на тому, що необхідно зробити. Це означає, що іноді люди типу 3 можуть довести себе до повної втрати сил, перш ніж усвідомлюють, що ігнорували свої потреби. Вони висловлюють свої емоції через те, що роблять для інших людей або разом з ними.

У своїх кращих проявах Трійки цінують себе, не змагаються і з задоволенням працюють з іншими людьми для досягнення загальних цілей. Щирість по відношенню до себе, і усвідомлення справжніх емоцій дає їм силу «бути, а не здаватися».

В гіршому випадку Трійки плутаються, хто вони насправді, їм важко розрізняти справжні емоції і ті, в які вони грають. Намагаючись переконати себе та інших, що все добре і немає проблем, Трійки почуваються пригніченими і виснаженими. Одна з пригнічених емоцій – сором, який виникає коли вони втрачають контакт з людьми. Вони не можуть просити про допомогу і підтримку в разі потреби. У відносинах такі Трійки в основному зайняті роботою і проектами. Вони захоплені собою, захищаються, неуважні, нечесні, контролюючі, ритуалізують відносини.

Можливо, ви відноситеся до 3-го типу, якщо вам близьке наступне:
* Головне для вас – ефективність, продуктивність, цілі та результати.
* Для вас важливо мати успіх і уникати фіаско.
* Ви вкладаєте душу в роботу та ідентифікуєте себе з нею – ви це те, що ви робите.
* Вам легко відкласти в сторону ваші емоції і вам часто не вистачає часу.
* Вам добре вдається грати за правилами і ви граєте ту роль, яка потрібна для досягнення вашої мети.
* Вам складно не бути активним і ви відпочиваєте, наприклад, під час прибирання або ремонту.
* Вам добре вдається концентруватися на цілі тривалий час, а також знаходити різні підходи до її досягнення.
* Якщо це необхідно, ви можете змінювати ролі та імідж, вам притаманні якості «хамелеона».
* Ви легко мотивуєте інших людей і є прекрасним зразком для наслідування.

Стрес: Якщо ви відчуваєте емоційний тиск або виснаженість, ви проявляєте моделі поведінки 9-го типу. Раптово вам стає складно розставити пріоритети, усі завдання стають однаково важливими. Вам складно закінчити справу і вам здається, що ви бігаєте по колу і нічого не виходить.

Безпека: Коли ви у безпеці і в ресурсному стані, ви проявляєте моделі поведінки 6-го типу. Ви реалістично оцінюєте ваші завдання, враховуючи доступні вам час та ресурси. Вам стає легко аналізувати наслідки і проявляти до справи здоровий скептичний підхід.

Чого не можна очікувати від 3: Що вони будуть мовчати про свої найсвіжіші досягнення.

Сильні сторони: Впевненість, непохитність, уміння досягати поставлених цілей, успішність.

Слабкі сторони: Самолюбство, поверховість, самообман, нетерплячість, звичка переробляти. Прагнення Трійки бути цінним перетворюється на погоню за статусом і престижем.

Потреба: Трійки потребують уваги, вони активно її захоплюють, розповідаючи про себе чудового, про свої грандіозні досягнення та плани на майбутнє. 

Страх: Стати невизнаним.

Мотивація: Обман – самообман, коли ви починаєте грати ту чи іншу роль, аби віднайти внутрішню цінність і значимість. Для цього ви «виключаєте» свої емоції і концентруєтеся на цілях і результаті.

Фіксація: Марнославство – переживається як важливість статусу, іміджу та моди. Важливо добре виглядати і справляти гарне враження як зовнішністю, так і своєю компетентністю.

Сутність: Надія – переживається як віра в майбутнє. Розуміння того, що мені не потрібно нічого робити, все і так буде добре. Все розвивається у правильному напрямку.

Шлях розвитку для типу 3: Бути повністю чесним із собою та навколишніми. Необхідно розвивати доступ до своїх емоцій і працювати над переконанням: «Мене люблять незалежно від того, зробив я щось чи ні, успішний я чи ні». Завдяки цьому, 3-й тип отримує доступ до особливого прояву справжнього існування, в якому приходить усвідомлення, що все що відбувається у Всесвіті – це єдиний взаємопов'язаний процес і не по силам одній людині зробити все.

Розширений опис еннеа-типу 3 (Панграцці) тут >>>

Еннеа-тип 3 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

*     *     * 

• Тип ІV. Індивідуаліст - Романтик - Естет - Митець - Трагік-романтик

Переконання: «Усі мене покинули».

Емоційний і все сприймає на свій рахунок, настрій може змінюватися багато разів за день. У Четвірки глибоко вкорінене почуття покинутості і вона страждає від низької самооцінки, викликаної переконанням, що вона не варта того, щоби з нею залишалися. Їй знайоме почуття дикого щастя і глибокої печалі. Вона часто звертає увагу на те, чого не вистачає, як в собі, так і в інших. Четвірки люблять глибокі й близькі стосунки, їм подобається привносити особистий підхід у те, чим вони займаються.

У кращих проявах вони захоплено займаються своєю улюбленою справою – творчістю, вона сама по собі є цілющою для Четвірки. Маючи можливість самовиразитися, вони стають більш врівноваженими і більше часу знаходяться у теперішньому моменті. Сміливо пред'являють світу свою унікальність без страху оцінки і відчувають себе частиною чогось більшого.

У гірших проявах вони примхливі й образливі, схильні до затяжних депресій, відчувають себе жертвою і очікують рятівника. У відносинах такі Четвірки занадто захоплені собою, ревниві, емоційно потребуючі, похмурі, самовдоволені, надмірно критичні. Їх легко поранити і вони відчувають себе відкинутими.

Можливо, ви відноситеся до 4-го типу, якщо впізнаєте наступне:
* У вас є тенденція тужити і мріяти про те, чого, як вам здається, зараз не вистачає.
* У вас чудовий смак, вам подобається бути екстраординарним і не схожим на інших.
* Ви часто роздумуєте, що думають про вас інші люди і «читаєте» їх думки про вас.
* Ви прагнете до того, чого не вистачає, за допомогою інтенсивних переживань і креативності.
* Ви заперечуєте ординарне життя, ординарність вам нудна.
* Ви зазвичай намагаєтеся урізноманітнити буденність і зробити її більш хвилюючою за допомогою фантазій, креативу і драматизуючи уявне.
* Ви глибоко занурюєтеся в емоційні переживання, і у вас є здібність підтримувати інших людей у кризових ситуаціях.
* У вас часто виникає бажання відсторонитися від соціальних ситуацій, і ви відчуваєте, що не вписуєтеся в групу.

Стрес: Якщо ви перебуваєте під тиском та почуваєтеся невпевнено, то ви починаєте проявляти стереотипи поведінки 2-го типу. Ви втрачаєте зв'язок зі своїми емоціями і перестаєте бути впевненим у тому, чого ви хочете. Несподівано для вас, вам стає простіше звертати увагу на потреби інших людей, і ви починаєте помічати, що підлаштовуєтеся під бажання інших людей.

Безпека: Перебуваючи в безпеці та в ресурсному стані, ви починаєте проявляти моделі поведінки 1-го типу. Ви можете зосередитися на завданні і забути про свою заклопотаність собою та думкою інших людей про себе. Тепер ви направляєте всю свою увагу на виконання завдання. Ви приділяєте більше уваги деталям і любите все вдосконалювати.

Чого не можна очікувати від 4: Замовити в ресторані звичайну каву, коли є можливість замовити незвичайну (наприклад, капучіно).

Сильні сторони: Пристрасть, ризикованість, інтуїція, емоційність.

Слабкі сторони: Захопленість собою, схильність до перебільшення, заздрість, відстороненість, перепади настрою. Прагнення Четвірки бути собою може перетворитися на потурання своїм бажанням.

Потреба: ЧЕТВІРКИ поводяться відчужено і загадково, тим самим привертаючи до себе увагу, а це саме те, чого вони потребують. І якщо в реальному житті отримати увагу не вийшло, вони компенсують це у своїх мріях та фантазіях.

Страх: Бути як всі.

Мотивація: Заздрість – переживається як внутрішня пустота, втрата, «мені чогось бракує».

Фіксація: Туга – багаті внутрішні фантазії і світ мрій, у порівнянні з якими реальність здається нудною, в ній чогось не вистачає. Четвірка відлітає в ідеалізовані мрії або спогади про минуле.

Сутність: Єднання – досвід зв'язку всього з усім у Всесвіті, ніхто ніколи не покинутий і немає ні в чому нестачі. Всесвіт проявляється у кожному з нас. Ніхто не може бути відділений чи покинутий.

Шлях розвитку для 4-го типу: Ґрунтується на його здатності сприймати, що все навколо рівноцінне. Необхідно звертати увагу на те, що є зараз, і усвідомлювати, що це настільки ж цінне і привабливе, як те, чого зараз не вистачає. Саме таким чином люди 4-го типу відчувають, що не потрібно страждати та отримують доступ до такого прояву справжнього існування, в якому вони відчувають зв'язок з усім. 

Розширений опис еннеа-типу 4 (Панграцці) тут >>>

Еннеа-тип 4 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

Соціонічний опис Четвертого типу - ІЕІ

 *     *     *

• Тип V. Спостерігач - Мислитель - Експерт

Переконання: «Світ дуже настирливий».

Відчуває величезну потребу в усамітненні. Захищає себе від вторгнення навколишніх, створюючи непереборну стіну між собою і світом. Такі люди часто інтроверти, зайняті глибокодумними роздумами про важливі питання або про стан світу. Вони люблять вчитися, читати, проводити дослідження і збирати інформацію. Це зазвичай дуже чутливі люди, але часто їх поведінку навколишні помилково тлумачать як холодну, тому що Спостерігачі не виявляють свої емоції, а натомість виражаються об'єктивно і ніби відсторонено.

У своїх кращих проявах вони легко втягуються у групову роботу, привносячи свій системний, об'єктивний погляд на речі, діляться знаннями і цікавими концепціями, вони мудрі і проникливі.

У своїх найгірших проявах вони одинаки, які не визнають чужі правила. Вони «збирають» знання без розбору (про всяк випадок) і «економлять» на емоціях від страху, що може не вистачити, і вони не зможуть впоратися з тим, що несе цей небезпечний світ. У відносинах такі П'ятірки прискіпливі, підозрілі, відсторонені, недоброзичливі. Вони постійно на чеку, щоб їх не поглинули.

Можливо, ви відноситеся до 5-го типу, якщо впізнаєте наступне:
* У вас є величезна потреба побути одному, ви легко можете залишатися на самоті, навіть перебуваючи в компанії з іншими людьми.
* Ви зайняті збором інформації і бажаєте володіти ключем до розуміння світу.
* Ви любите все спланувати і подумки підготуватися, щоб уникнути сюрпризів.
* Ви можете обходитися малим, ваші запити щодо базових потреб невеликі.
* Ви можете піти на вечірку, але по-справжньому проживете її, тільки коли будете її згадувати, вже повернувшись додому.
* Ви ніби не тут, якщо навколо вас багато людей.
* У Вас є властивість бути об'єктивним, ви не дозволяєте чужим думкам або потребам впливати на вас.
* Ви любите залишатися наодинці з природою, тоді ви можете міркувати і заряджатися енергією.
* Ви цінуєте право на особисте життя і ніколи не розкажете чужий секрет.

Стрес: Коли ви перебуваєте під тиском і відчуваєте, що ваші кордони порушують, ви отримуєте доступ до стереотипів поведінки 7-го типу. Ви втрачаєте внутрішню рівновагу, і вас починають переповнювати нереалістичні ідеї, що приводить вас у стан непевності. Ви починаєте поверхнево ставитися до проблем, стаєте екстравертом. Це дає вам відчуття того, що ви не поважаєте себе і онавколишніх.

Безпека: Коли ви відчуваєте себе впевнено і безпечно, ви отримуєте доступ до стереотипів поведінки 8-го типу. Ви починаєте більше командувати, легко берете контроль у свої руки. Тепер вам легко зробити так, щоб ваші потреби задовольнялися, і ви можете бути дуже чарівним. Ваша звична стратегія щось обмірковувати замінюється дією.

Чого не можна очікувати від 5: Участь в корпоративному заході в якості добровільного тамади.

Сильні сторони: Аналітичний склад розуму, впевненість у власних силах, вміння давати грамотні поради.

Слабкі сторони: Одержимість, жалість до себе, емоційна відстороненість, скупість. Прагнення П'ятірки бути компетентним перетворюється на непотрібну «ходячу енциклопедію».

Потреба: П’ятірки відсторонюються і спостерігають за тим, що відбувається з боку, а потім аналізують і сортують зібрану інформацію у своєму внутрішньому комп'ютері. Набагато простіше забезпечити собі безпеку, не залучаючись до процесу, а це те, чого потребує П’ЯТІРКА.

Страх: Бути некомпетентним, ігнорованим.

Мотивація: Жадібність – відчувається як недолік або обмеженість доступних ресурсів енергії, знань, простору, любові тощо.

Фіксація: Відсторонення/замкнутість – реакція на обмеженість ресурсів, яка змушує 5 тип дорожити тим, що у нього є, а також уникати ситуацій, коли навколишні від них чогось чекають – адже це означає, що їм доведеться втратити частину своїх накопичених ресурсів.

Сутність: Всевідання – здатність відчувати зв'язок із вищим розумом і усвідомлювати, що все у Всесвіті є частиною загального потоку. Знання про те, що будь-який ресурс доступний саме тоді, коли в ньому є потреба.

Шлях розвитку для типу 5: Великодушно ділитися ресурсами і собою – тоді П’ятірці відкривається нескінченне джерело знання і енергії. Тоді стає можливим встановлення зв'язку з особливим проявом істинної сутності, яке ми називаємо всевіданням, здатністю відчувати зв'язок із вищим розумом і бачити життя в цілому.

Розширений опис еннеа-типу 5 (Панграцці) тут >>>

Еннеа-тип 5 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

*     *     *

• Тип VІ. Лояліст - Реаліст - Скептик - Вірнопідданий - Співпрацівник

Переконання: «Світ сповнений загроз».

У житті керується принципом «ніколи не знаєш, коли що-небудь піде не так» і часто уявляє найгірший сценарій розвитку подій. Шістка бореться зі страхом або піддаючись йому, або діючи йому всупереч. Для людей 6-го типу іноді складно повірити іншим і вони розвинули в собі особливу здатність наскрізь бачити те, що керує іншими людьми. Вони добре аналізують ситуацію на виникнення можливих ризиків, які «супер-оптимісти» не помітять. Їм добре вдається побачити будь-яку ситуацію з іншого боку. Вони дуже віддані людям, які заслужили їх довіру.

У своїх кращих проявах Шістки мають сміливість дивитися у майбутнє і ставити власні цілі, за досягнення яких вони легко беруть відповідальність, починають із задоволенням піклуватися про свою команду (сім'ю, колектив) і стають мудрими та демократичними керівниками. Їх надзвичайні здібності помічати невідповідності і розбіжності роблять їх висококласними фахівцями. У Шісток є величезне бажання хоч щось зробити по своєму, що всюди проявляється у вигляді їх експериментаторства.

У гірших проявах Шісткам властиво звинувачувати інших у своїх невдачах і знаходити привід для бездіяльності. Вони постійно скаржаться навколишнім, шукаючи підтримки. Їм властиво діяти з безрозсудністю, ніби-то всупереч, відчуваючи сильну тривогу і невпевненість, у випадках, коли їх сумніви стають нестерпними. У відносинах такі Шістки підозрілі, контролюючі, негнучкі, саркастичні. Вони або усуваються, або блискуче прикидаються, коли знаходяться в небезпеці.

Можливо, ви відноситеся до 6-го типу, якщо впізнаєте наступне:
* Ви часто аналізуєте всі наслідки, перш ніж прийняти рішення.
* Авторитетні фігури мають важливе значення у вашому житті. Ви або заодно з ними, або проти них.
* Ви ототожнюєте себе з «правою справою» і захищаєте нещасних та слабких.
* Ви часто налаштовані скептично – уявне "так, але ..." або "а якщо навпаки ..."?
* Ви маєте звичку роздумувати, чи було ваше рішення правильним.
* Ви шукаєте приховані наміри, які можуть вплинути на співпрацю.
* Ви дуже віддані вашим друзям і сильно їх підтримуєте.
* Ви намагаєтеся врівноважити думки, озвучуючи протилежну точку зору.

Стрес: Коли ви перебуваєте під тиском або вам загрожують, ви починаєте використовувати стереотипи поведінки 3-го типу. Ви стаєте більш активним, але одночасно відчуваєте фрустрацію, із-за того що вам не вдається ґрунтовно обміркувати те, що відбувається, перш ніж прийняти рішення.

Безпека: Коли ви почуваєтеся в безпеці і відчуваєте довіру, ви використовуєте моделі поведінки 9-го типу. Ви стаєте більш повільні і починаєте приймати те, що є, починаєте бачити в людях в основному хороше. Ваш скептицизм відступає, на його місце приходить відчуття: «краще просто насолодитись компанією один одного».

Чого не можна очікувати від 6: Рішення відвезти свій автомобіль у нову майстерню, не переконавшись у її компетентності.

Сильні сторони: Обов'язковість, вірність, хоробрість, відповідальність, працьовитість.

Слабкі сторони: Залежність, негативне ставлення до самого себе, лякливість. Прагнення Шістки бути в безпеці перетворюється на сліпу прихильність до переконань.

Потреба: Шістка віддана і справі, і своїй команді, відповідає і ситуації і очікуванням людей. Вона завжди знає, що може піти не так і прорахувати всі варіанти. А коли люди тобі довіряють і всі варіанти прораховані, ти почуваєшся безпечно – це те, чого потребують Шістки.

Страх: Залишитися без підтримки або керівництва.

Мотивація: Страх – не відчувається безпосередньо, але проявляється як стан постійного неспокою та поганого передчуття. Підсвідома мотивація: відчуття небезпеки.

Фіксація: Сумнів – керує свідомістю, Шістка постійно аналізує, знаходить суперечності у своїх та чужих думках, намірах і некомпетентності.

Сутність: Віра – усвідомлення, що у Всесвіті існує Вища Сила, яка захищає усіх живих істот і що ця Сила існує у всьому живому. Непохитна віра в добре.

Шлях розвитку для 6-го типу: Позбавлення від сумнівів і розвиток довіри. Це дасть можливість отримати доступ до такого прояву сутності, коли є сильна віра в те, що «все йде добре», віра в те, що ми є частиною Всесвіту, і його підтримка завжди з нами.

Розширений опис еннеа-типу 6 (Панграцці) тут >>>

Еннеа-тип 6 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

 *     *     *

• Тип VІІ. Ентузіаст - Авантюрист - Епікуреєць - Оптиміст

Переконання: «Світ сповнений можливостей і ситуацій, якими можна скористатися».

Сімкам подобається усе нове та надихаюче. Тип 7 бачить склянку «наполовину повною» і сприймає світ, як необмежене поле можливостей. Такі люди не люблять бути обмеженими рамками зустрічей і процедур, можуть зовсім запанікувати, якщо їм здасться, що у них немає вибору. Вони люблять створювати фантастичні плани, і зовсім не обов'язково їх реалізовувати, вони активно проявляють ентузіазм, який навколишні можуть сприймати як поверхневість.

У своїх кращих проявах сімки тверезо оцінюють ситуацію і свої сили, вони будують сміливі плани, але вже враховуючи існуючу реальність. Вони знаходять один вид діяльності, всередині якого є багато простору для експериментів та новаторства. Знаючи свої здібності вони збирають навколо себе команду, здатну доводити амбітні проекти до кінця. У них багато ентузіазму, який може заражати і мотивувати, вони не тільки гарно говорять, але й чують інших людей.

У гірших проявах Сімки надто поверхневі, а їх численні ідеї носять навіжений характер. Стикаючись із труднощами при реалізації цих ідей, вважають за краще переключитися на щось нове. Так як вони відмовляються проживати негативні емоції, тому просто їх вимикають, або втікають від них у штучно створені позитивні переживання. У відносинах такі Сімки самозакохані, самовпевнені, захищаються і відволікаються. Вони часто не стабільні у стосунках, швидко втрачають інтерес.

Можливо, ви відноситеся до 7-го типу, якщо впізнаєте наступне:
* Вас легко надихають люди, досвід, усе нове.
* Ви хочете зберігати позитивний настрій і вам легко змінювати настрій навколишніх.
* Ви створюєте собі багато можливостей і вам не подобається, коли вас стримують.
* Вас може дивувати, що деякі люди можуть вважати життя важким та проблематичним.
* Коли у вас виникають глибокі і болючі емоції, ви легко знайдете їм пояснення і, таким чином, позбудетеся болю.
* Ваш улюблений захист – ваша чарівність, ви уникаєте конфліктів, «заговарюючи зуби».
* У вас є виняткова здатність придумувати нові ідеї та концепції.
* Ваша голова повна ідей та планів і чудово, якщо не всі з них здійсняться.

Стрес: Коли ви перебуваєте під тиском і відчуваєте, що можливості вибору обмежені, ви починаєте проявляти патерни поведінки 1-го типу. Ви більше не можете сприймати ситуацію в цілому і починаєте звертати увагу на деталі якогось конкретного завдання. Вас легше розлютити і ви починаєте більше засуджувати себе і навколишніх.

Безпека: Коли ви сповнені ресурсів і відчуваєте емоційний підйом, ви використовуєте моделі поведінки 5-го типу, стаєте більш інтровертивним і замисленим. Важливішим стає витратити час на збір знань, і вам подобається проводити час на самоті за гарною книгою.

Чого не можна очікувати від 7: Що Сімка по своїй волі надовго затримається на нудному заході.

Сильні сторони: Багатогранність, інтелект, працездатність, оптимізм, генерування ідей.

Слабкі сторони: Поверхневість, слабка увага, схильність перестрибувати зі справи на справу. Прагнення Сімки бути щасливою перетворюється на маніакальну втечу від життя.

Потреба: Сімки потребують безпеки, тому наполегливо планують своє життя, заповнюючи кожну хвилину радісними подіями, підтягуючи до себе все нових і нових людей, які не будуть обтяжувати своїми проблемами, а стануть свідками їхнього повного яскравих барв життя.

Страх: Зазнати нестачі, злиднів.

Мотивація: Ненажерливість – відчуття, що в світі нескінченна кількість можливостей і потреба всі їх використовувати. Невгамовний голод спрямований на щось у майбутньому, що зможе вас задовольнити.

Фіксація: Планування – це спосіб уникнути занепокоєння, відволікаючи свою свідомість. Постійна розумова активність, багато справ одночасно займають свідомість 7-го типу.

Сутність: Чуттєвість – переживання єдності і зв'язку з усім через почуття і відчуття. Перебування в теперішньому моменті, сповненого радості.

Шлях розвитку для типу 7: Перебування «тут і зараз», незалежно від того, яким цей момент є. Завдяки цьому, у 7-го типу розвивається особлива здатність – тверезо сприймати реальність і переживати причетність до життя.

Розширений опис еннеа-типу 7 (Панграцці) тут >>>

Еннеа-тип 7 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

 *     *     *

• Тип VІІІ. Конфронтатор - Босс - Лідер - Шеф

Переконання: «Світ належить найсильнішим».

Зосереджений на швидкому задоволенні своїх потреб і на справедливості. Прийме виклик, якщо відчує несправедливість. Вісімки сповнені життєвої сили та енергії. Якщо що-небудь відбувається врозріз із їх бажаннями, вони можуть здатися директивними. Під сяючими обладунками у людей 8 типу сховане велике серце, вони захищають інших і дуже відповідальні. Свою вразливу сторону, яку зазвичай захищають, вони готові відкрити, тільки якщо відчують до когось довіру.

У своїх кращих проявах Вісімки «відпускають поводи контролю» і починають підтримувати «своїх», роблячи їх сильнішими, починають смиренно приймати те, що трапляється. Вони перестають ділити весь світ на чорне і біле, погане і хороше і починають бачити проміжні варіанти.

У гірших проявах Вісімки мають славу тиранів і борців, «що йдуть по трупах» і не зупиняються ні перед чим на шляху до влади. Вони вимагають абсолютної покори і можуть покарати за її відсутність. У відносинах такі Вісімки вимогливі, зарозумілі, агресивні, власницькі, безкомпромісні, швидко знаходять винних і карають їх.

Можливо, ви відноситеся до 8-го типу, якщо впізнаєте наступне:
* Вам важливо відчувати, що ви контролюєте свій простір і все, що вам належить.
* Ви не показуєте слабкість і можете відчувати презирство до людей, які по-справжньому не намагаються взяти контроль над своїм життям.
* У вас є тенденція бачити в ситуації крайнощі: справедливо або не справедливо; людина або сильна або слабка – для вас не існує середини.
* Ви витрачаєте певну кількість енергії, допомагаючи людям і беручи на себе відповідальність.
* Ви любите смачно поїсти і випити; коли у вас виникає якась потреба, ви хочете, щоб вона була негайно задоволена.
* Ви швидко приймаєте рішення і здатні взяти відповідальність на себе, якщо більше нікому.
* Ви відчуваєте величезну відповідальність, і іноді у вас виникає відчуття, ніби весь світ спочиває на ваших плечах.

Стрес: Коли ви перебуваєте під тиском або відчуваєте, що «відкусили більше, ніж можете прожувати», ви починаєте проявляти моделі поведінки 5-го типу, – ви відособлюєтеся, обдумуючи нові способи дій. Ви відсторонюєтеся від навколишніх і не втягуєте їх у свої особисті проблеми і печалі.

Безпека: Коли ви в безпеці і можете «скласти зброю», ви починаєте проявляти моделі поведінки 2-го типу і більше звертаєте увагу на потреби інших людей. Тоді ви дуже чемні, добре піклуєтеся про близьких людей і нужденних.

Чого не можна очікувати від 8: Спокійно терпіти образу, коли інші кривдять їх, або членів їх близького кола.

Сильні сторони: Хоробрість, жорсткість, прагнення захищати, рішучість.

Слабкі сторони: Агресія, авторитарність, бажання домінувати, квапливість. Прагнення Вісімки захистити себе перетворюється на постійну конфронтацію.

Потреба: Вісімки потребують поваги і не чекають, поки їх почнуть поважати, вони наполягають і вимагають. А ті, хто відкрито демонструють протилежне, повинні бути покарані.

Страх: Бути слабким і потрапити під чужий контроль.

Мотивація: Пожадливість, хтивість – сильна необхідність захопити і володіти. Те, що 8 тип прагне захопити, може варіювати: сила - контроль - люди - влада - їжа тощо.

Фіксація: Справедливість – відчуття, що відповідальність за світ лежить на їх плечах. Ця відповідальність не має меж і необхідно постійно боротися за те, що хочеш отримати.

Сутність: Істина – усвідомлення, що все, що відбувається – з'єднання випадковостей, викликаних природним ходом речей. Стан, у якому звільнення та відмова від контролю дає справжню силу. Усвідомлення, що у світі немає чорного і білого, поганого і хорошого – все це лише прояви Всесвіту, який є цілісним і неподільним.

Шлях розвитку для 8-го типу: Встановлення зв'язку із внутрішньою вразливою стороною, де знаходяться «м'які» емоції. 8 тип повинен розвивати в собі здатність просто бути у теперішньому часі, не намагаючись вплинути на ситуацію чи взяти на себе контроль або відповідальність.

Розширений опис еннеа-типу 8 (Панграцці) тут >>>

Еннеа-тип 8 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>

  *     *     *

• Тип IX. Миротворець - Посередник - Цілитель

Переконання: «Світ потребує злагоди і гармонії, і я її несу».

Особистість 9-го типу має унікальну здатність створювати гармонію, зливаючись із іншими людьми та повністю приймаючи їх. Прагнучи створити гармонію та слідуючи потребам інших людей, 9 тип іноді забуває про власні бажання і потреби. Так як для особистості 9 типу важливо уникати конфліктів, вони можуть бачити ситуацію з різних сторін і є прекрасними посередниками. Їм буває складно завершити важливий проект, тому що вони відволікаються на інші справи, які можуть їм здаватися такими ж важливими, як і поточне завдання.

У своїх кращих проявах вони діяльні та енергійні, мають свої цілі і знають свої потреби, а зсередини їх наповнює почуття «любові до всіх на світі». Дев'ятки здатні витратити багато зусиль, щоби потім мати більше зручності та комфорту, створюючи системи і структури, що заощаджують енергію.

У гірших проявах їх повільність і необов'язковість руйнує їх відносини зі світом, змушує думати про себе, як про «маленьку і не значущу людину». Їх псевдо-комфорт та спокій базуються на алкоголі і тютюні. У відносинах такі Дев'ятки вперті, пасивно-агресивні, сором'язливі, надмірно послужливі і захищаються. Часто буває, що вони зливаються з партнером, живучи його інтересами і не маючи власної думки.

Можливо, ви відноситеся до 9-го типу, якщо вам близьке наступне:
* Ви намагаєтеся уникнути конфлікту і вам складно чітко сказати, що ви не хочете чогось робити.
* Ви легко бачите всі точки зору і в своєму рішенні враховуєте усі погляди.
* У вас повно часу: «часу ще багато – почекає до завтра».
* Вам легше визначити, чого ви не хочете, ніж те, що ви хочете.
* Ви легко нехтуєте своїми потребами на користь потреб когось іншого.
* Ви часто відчуваєте, що ви практично зливається з іншими людьми, музикою, природою.
* У вас є здатність надати підтримку і ви уважні до того, що важливо для інших людей.
* Ви заряджаєте свої «батарейки» перебуваючи на самоті, але в той же час вас підтримує похвала навколишніх.
* Іноді ви відчуваєте, що вас не помічають, але в той же час відчуваєте себе краще за інших.

Стрес: Коли ви перебуваєте під тиском, ви починаєте використовувати моделі поведінки 6-го типу і починаєте більш скептично ставитися до мотивів навколишніх. Вам стає важко довіряти власним судженням, і ви аналізуєте ситуацію знову та знову.

Безпека: Коли ви почуваєтеся безпечно і відчуваєте гармонію, ви проявляєте моделі поведінки 3-го типу. Ви концентруєтесь на поставленому перед вами завданні, на тому, що необхідно зробити, і на важливих цілях. Ви стаєте дуже продуктивні і втрачаєте почуття міри.

Чого не можна очікувати від 9: Що Дев’ятка в гніві почне прилюдно вичитувати людину.

Сильні сторони: Терплячість, здатність залагоджувати конфлікти, чуйність.

Слабкі сторони: Повільність, низька самооцінка, нерішучість. Прагнення Дев'ятки жити в мирі та гармонії перетворюється на вперту недбалість.

Потреба: Дев’ятка потребує поваги та дотримання її кордонів, але відстоюючи свої кордони можна нарватися на конфлікт, тому 9-ка розчиняє їх, тікаючи у свій внутрішній санаторій, де панує повна гармонія і її межі ніхто не може порушити. Стає непомітною.

Страх: Стати відокремленим від себе та навколишніх.

Мотивація: Лінь – внутрішня потреба бути бездіяльним, відпочити, почекати і подивитися, що станеться.

Фіксація: Бездіяльність – бажання бути спокійним і відчуженим, щоб уникати конфліктів. Спроба створювати і підтримувати почуття умиротворення всіма можливими способами, завжди і всюди.

Сутність: Любов – відчуття, що все у Всесвіті зроблено з любові і приходить у рух любов'ю; Ця сила є всім і є причиною всього.

Шлях розвитку для типу 9: Розвиток здатності діяти прямо зараз, а також необхідно розвивати здатність чітко і ясно спілкуватися з навколишніми, навіть якщо це може призвести до конфлікту. Енергія проявляється у спонтанних інстинктивних діях, що не придушуються думками чи емоціями.

Розширений опис еннеа-типу 9 (Панграцці) тут >>>

Еннеа-тип 9 на різних різних рівнях розвитку (Різо і Хадсон) тут >>>