Еннеа-тип 9 - Посередник

З книги «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi), скорочено.

ПОЗИТИВНІ РИСИ ПОСЕРЕДНИКА

Тип ДЕВ’ЯТЬ – Посередник. Назва «посередник» підкреслює схильність людини до дій, що вимагають рівноваги духу та спрямовані на пошук шляхів примирення у конфліктних ситуаціях. В еннеаграмі саме представники цього типу вважаються носіями миру та гармонії. Вони інстинктивно беруться за полагодження ситуацій, в яких дійшло до розриву, конфліктів у сферах родини, спільноти чи на роботі. Постійною їх метою є відновити мир там, де виникло напруження та протистояння.

Їхній спокійний, розслаблений, гідний довіри та врівноважений характер сприяє реалізації цього завдання. Це особи, що характеризуються глибокою добротою та простотою, що робить їх улюбленцями інших. Їхня спокійна, приємна та ненав'язлива присутність робить їх симпатичними. Вміють слухати та приймати з простотою; не є критичними, не висловлюють суджень про інших. Вони відрізняються толерантністю до різних політичних чи релігійних поглядів своїх співрозмовників, що представляють інші традиції чи культури.

Спрямовують свою енергію на оберігання недоторканості інших, на стирання гострих кутів, де це потрібне, та намагаються бути привітними з усіма. В робочому середовищі їх можна відрізнити за дружнім стилем спілкування, скромністю та терпеливістю. Не люблять привертати до себе увагу, уважні до збереження своєї професійної репутації, яку поряд з родиною та релігійними переконаннями вважають найвищою цінністю.

У щоденному житті обирають методичний та надійний стиль, надають перевагу рутині та знайомим речам, які дарують безпеку і спокій. Для переживання стресових ситуацій вибирають обдуману та врівноважену поведінку. Перш ніж прийняти остаточне рішення, воліють оглянути всі сторони справи та ствердити позитиви кожної ділянки. Висловлюють власні спостереження спокійно та ненав'язливо, щоб зробити їх більш прийнятними.

Незважаючи на те, що здаються простими та чемними, всередині вони сильні та незалежні. Вміють пристосуватися до обставин та не відступають перед тим, хто хоче їм протистояти, не підпадають під вплив інших осіб. Мають яскраво виражену здатність до виживання, почуваються добре, коли перебувають у тиші наодинці з собою. У них є улюблені місця, наприклад, балкони, гаражі, городи, де вони можуть усамітнюватися годинами і де їх ніхто не тривожить.

Зовнішня активність та контакт з природою допомагають їм розслабитися. Садівництво, мандрівництво, туризм, рибальство, піклування про тварин – це природне лікування після щоденного стресу.

За характером деякі з них скриті та сором'язливі, інші ж відкриті та бешкетливі; загалом всі люблять мати якесь хобі та практичні інтереси. Вони вважають добрим другом того, хто не вимагає багато від дружби.

Професійні орієнтири. Посередники люблять робочі середовища, сповнені тиші та не позначені великими стресами, професії, що передбачають рутину та стабільність. Це, зокрема, арбітри та продавці, радники, консультанти, адміністративні працівники, працівники лабораторій, лісники, рибалки. Вони також активно присутні в організаціях, скерованих на поширення справедливості та миру.

Ідеалізація власного образу (базова ілюзія): «Якби люди були більш спокійні та врівноважені, ми всі жили б у спокійнішому світі».

НЕСВІДОМА ДИНАМІКА ПОСЕРЕДНИКА

ДЕВ'ЯТКИ уникають конфлікту: мають ілюзорне переконання, що живуть добре, якщо можуть зберегти мир у родині, на роботі чи в групі знайомих. Вони докладають усіх зусиль, щоби створити навколо себе спокійну атмосферу, згладити напруження та зменшити проблеми. Вони вміють бути безсторонніми суддями.

На професійному рівні стараються приглушити ті порухи, які провокують конфлікт: власні почуття, сексуальність та агресивність. Перед обличчям тих ситуацій, які могли б викликати агресію, приймають холодний та відсторонений стиль поведінки, стають пасивними та стриманими. Їхній гнів непрямо виражається в тому, що вони не виконують очікувань інших людей, дозволяють, щоб час минав без користі та роблять своє життя зручним перш за все для себе. Така поведінка показує дуже серйозний та глибокий спротив. Ця їхня стратегія має одну ціль: уникнути конфлікту, який посередники вважають деструктивним елементом, що не збагачує життя. Конфлікт викликає страх, тому що залучає ті сили, які ДЕВ'ЯТКИ добре не інтегрували, та може спричинити розділення і стрес.

Механізм захисту, до якого вони вдаються, це витіснення: вони стараються позбуватися причин стресу та конфлікту, стаючи емоційно нечутливими. Щоб пережити стрес та неприємні ситуації, покидають місце, де відбувається конфлікт, раптово йдуть на прогулянку, підсилюють звук у телевізорі, занурюються в газету, таким чином приглушуючи напругу. Іншою формою створення ілюзії спокою є наркотизація: алкоголь, їжа, комп'ютер та інше.

ТІНЬОВІ СТОРОНИ ПОСЕРЕДНИКА

Глибинна тривога, що блокує свободу та творчість посередника, полягає в переконанні: «Зі мною все гаразд, коли я добрий».

Посередники намагаються виглядати спокійними та врівноваженими назовні, нічого з того, що їх оточує, не виглядає надто терміновим. Їм складно починати нові справи, вони схильні відкладати справу на наступний день, уникати поспіху та стресу. Тривогу вони стараються полегшити через рутинні та знайомі речі, звичний розпорядок, свої маленькі звички, які допомагають збудувати стабільність та мир у щоденному житті. Несвідомою ціллю посередників є контролювати емоційну енергію та придушувати почуття, які є джерелами напружень та конфліктів. В результаті вони погано усвідомлюють, що з ними відбувається; їм складно відповісти на питання: «Як ти почуваєшся?». Особливо важко їм керувати одним почуттям – злістю. Вона виражається різними непрямими способами: стають впертими; не хочуть відповідати на очікування інших; навмисне роблять справи повільно, коли інші поспішають; мовчать, таким чином виявляючи свій внутрішній спротив.

Створюється враження, ніби вони відмовляються розв'язувати проблеми, не вміють відрізнити важливе від другорядного. Їм складно приймати рішення, казати «так» або «ні», бо вони не хочуть стати на чийсь бік та спровокувати конфлікт. Вони також не дуже добре вміють концентрувати увагу, тому їхня енергія розпорошена на багато справ.

Вони повільні до дії; їх треба стимулювати ззовні. Слабкість їхніх мотивацій випливає зі скромної думки про себе самих: вони недооцінюють себе, вважають себе менш здібними за інших, не хочуть визнавати власну цінність. Вони також проявляють спротив роботі над своїм внутрішнім світом, бо вважають, що те, що можуть знайти всередині, принесе їм неприємності та напруження, які вони нездатні подолати самі.

Інші можуть дратуватися через їхній спокій, тенденцію не вирішувати справи та відкладати їх на невизначений термін.

СТИЛЬ СПІЛКУВАННЯ ПОСЕРЕДНИКА

Вербальна комунікація. Посередники висловлюються, приділяючи однакову емоційну та розумову увагу кожній справі, щоб не робити розрізнень та не викликати конфлікти.

Коли їм трапляється вибрати якусь із двох позицій у групі, можуть висловитися так: «Я згідний з А щодо цього та з Б щодо таких аспектів».

Тембр їхнього голосу спокійний, поміркований, позбавлений емоцій, що могли б викликати тріщину у стосунках. Часто жартують, що робить їх симпатичними та бажаними в товаристві.

Жести. Їхні жести зважені та контрольовані; від природи вони не дуже енергійні. Люблять компанію, радо проводять багато часу у товаристві чи перед телевізором. Вони вміють добре пристосуватися до обставин та є сердечними і лагідними у проявах почуттів.

Вживання простору. Помешкання цих людей, як правило, чисті та доглянуті, у них мало речей, але ці речі дорогі для них.

Ставлення до часу. ДЕВ'ЯТКИ спокійно ставляться до часу. Вони методично та розмірено виконують роботу, прагнуть бути відданими, перш за все у професійній сфері. Організовуючи свій час, уникають планування кількох справ одночасно та не встановлюють собі термінів завершення роботи.

Люблять жити в спокої, робити кожну справу поволі, залишаючи на завтра те, що не мусить бути виконане сьогодні.

Одяг. Вони ніколи не поспішають за модою. Одяг не має великого значення для них: одягаються так, як трапиться та як зручно, залишаючись консерваторами у стилі та кольорах.

ПРИСТРАСТІ ПОСЕРЕДНИКА

Головним гріхом Посередників є лінь.

Ця особистість ризикує занедбати себе у розміреному житті, відкладаючи на завтра те, що можна було б зробити сьогодні, дозволяючи собі керуватися тимчасовим настроєм, погоджуючись із позицією інших. Коротко кажучи, гріхи ДЕВ'ЯТОК є «відсутністю, занедбанням», стосуються незроблених речей, втрачених можливостей та нерозвинених талантів.

Лінь посередників може стосуватися як конкретних ініціатив, що їх вони полюбляють віддавати іншим, так і міжлюдських стосунків, де вони схильні не розв'язувати проблем та уникати конфліктів.

Їхні лінощі можуть набувати таких форм:
 - Спротив до змін: схильність до знайомих та повторюваних речей, пасивна агресія, тенденція до надмірної покірливості;
 - Самонехтування: труднощі у самозаглибленні та в усвідомленні власних потреб; вони відмовляються від власних бажань, щоб задовольнити очікування інших; тенденція до дискредитації самого себе, потреба бути в тіні;
 - Компенсація: схильність заспокоювати власну бездіяльність через компенсаторну поведінку (алкоголь, їжа, телебачення, читання, хобі);
 - Розсіяність: розпорошування власних сил на виконання тимчасових бажань, що не стосуються конкретних цілей, на які можна було б зорієнтувати зусилля;
 - Ідентичність, заснована на приналежності: їхня уява про себе самих ґрунтується на приналежності до певних спільнот, таких як родина, робота, друзі, що роблять свій внесок у формування ідентичності та рольової приналежності посередників.

З цього приводу важливо зазначити, що у ДЕВ'ЯТОК є певна схильність до злиття з партнером, щоб замінити (компенсувати) слабкість власної ідентичності.

ЧЕСНОТИ: МАРШРУТИ ДО ДУХОВНОГО ЗРОСТАННЯ

Старанність. Шлях до зростання для Посередників пов'язаний із розвитком старанності, яка виробляється, якщо:
- краще усвідомлювати свої здібності, бути активним у власному житті та співпрацювати з іншими;
- запалити вогонь внутрішньої мотивації, дозволяючи собі активізуватися;
- утвердити власну цінність та гідність, усвідомити, що не можна любити ближнього, не люблячи себе самого;
- радіти життю, дати можливість проявитися власній енергії та потенціалу;
- вчитися виявляти свою агресію та почуття;
- висловлювати власну думку чітко, залагоджувати конфлікти конструктивно, уникаючи псевдопримирення;
- встановити обмеження та терміни реалізації проектів, не розпорошуватись на дрібниці;
- вчитися зосереджувати увагу, брати на себе ініціативу, встановлювати пріоритети та приймати рішення.

 ТЕОРІЯ СТРІЛОК

Процес інтеграції: ДЕВ'ЯТКИ рухаються у напрямку до ТРІЙОК: 
 - Частіше проявляють ініціативу;
 - Стають енергійнішими та врівноваженішими;
 - Здатні краще зосереджуватися;
 - Краще оцінюють себе та контролюють власний вибір;
 - Спрямовують енергію на конкретні цілі;
 - Виявляють свої таланти та потенціал.

ДЕВ'ЯТКИ можуть набути негативні риси, рухаючись у напрямку до ТРІЙОК:
 - Працюють для того, щоб інші ними захоплювалися;
 - Беруться за більшу кількість проектів, ніж можуть реалізувати.

Процес дезінтеграції: ДЕВ'ЯТКИ рухаються у напрямку до ШІСТОК:
 - Більше сумніваються та стають нерішучими;
 - Почувають себе впевненими, коли дотримуються правил та слухають владу;
 - Залежать від інших у прийнятті власних рішень;
 - Дозволяють тривозі і паніці охоплювати себе;
 - Втрачають спокій, хвилюючись про дрібниці;
 - Розвивають надмірне почуття відповідальності.

ДЕВ'ЯТКИ можуть розвивати позитивні риси, рухаючись у напрямку до ШІСТОК:
 - Стають більш практичними та реалістичними;
 - Плекають почуття приналежності до групи.

Тріадна динаміка

Тип ДЕВ'ЯТЬ знаходиться в центрі нутра (інстинктивному) і разом з тим приглушує його; володіє енергією та міцністю свого центру, але використовує їх досить скромно, не повною мірою, часто лише для того, щоби запобігти появі неприємностей, а не для створення чогось нового. Вони, зокрема, здатні чудово використовувати свій емоційний центр для підтримки дружніх стосунків та інтелектуальний центр для оцінювання і вирішення зовнішніх проблем, включно з прийняттям геніальних рішень. Згідно з власними схильностями вони можуть надавати перевагу центру емоційному чи інтелектуальному та відповідно мати різні типи поведінки:

ДЕВ'ЯТКИ емоційні є екстравертами, більш дружніми та відкритими на соціальні стосунки. Вони уважно ставляться до створеного ними образу самих себе та стараються бути прийнятими іншими людьми та шанованими в професійному середовищі. Віддають перевагу читанню книг з психології та розвитку особистості.

ДЕВ'ЯТКИ інтелектуальні є інтровертами, віддають перевагу технічним заняттям. Їм складно висловлювати свої почуття і потреби, вони схильні не дбати про власний образ та інколи забувають про взяті на себе зобов'язання. У читанні віддають перевагу журналам, що відповідають їхнім інтересам.

Тріада відсторонених  (за Карен Хорні)

У відсторонених (4, 5, 9) приглушено інстинктивний центр.

Відсторонені типи вживають відстань як єдино правильну стратегію для самореалізації, утвердження свого «Я» та власних цінностей. їхнім найкращим захистом є ізоляція.

ДЕВ'ЯТКИ почуваються впевнено та затишно, коли можуть жити у мирі без напружень та конфліктів.