Еннеа-тип 1: Реформатор
З книги Дона Різо "Мудрість Еннеаграми" (скорочено)
Тип 1: Реформатор (учитель, активіст, хрестоносець, мораліст, перфекціоніст, організатор)
Раціональний, ідеалістичний тип: принциповий, цілеспрямований, володіє добрим самоконтролем, перфекціоніст.
ОСНОВНИЙ СТРАХ: бути поганим, дефективним, злим, хибним.
ОСНОВНЕ БАЖАННЯ: бути хорошим, доброчесним, збалансованим, мати цілісність.
ПОСЛАННЯ СУПЕР-ЕГО: «У тебе все добре, якщо ти робиш те, що правильно».
Ми назвали Тип 1 Реформатором, тому що в Одиниць є почуття місії, яке призводить до того, що вони хочуть якимось чином змінити світ, використовуючи той вплив, яким вони володіють. Вони прагнуть подолати несприятливу обстановку — особливо моральну несприятливу обстановку — так, щоби людський дух міг засяяти і вплинути на існуючий стан речей. Вони прагнуть до досягнення високих цінностей навіть ціною особистої самопожертви.
Історія знає безліч Одиниць, які залишили комфортне життя для того, щоби зробити щось неординарне, тому що вони відчували, що щось вище кличе їх зробити це. Одиниці — це люди практичної дії, вони хочуть бути корисними у найкращому сенсі цього слова. На певному рівні своєї свідомості вони відчувають, що у них є місія наповнити життя сенсом, принаймні, спробувати зробити все, що від них залежить, щоб зменшити безлад, який вони бачать у навколишньої дійсності.
Хоча в Одиниць є сильне бажання працювати заради мети, вони крім того відчувають, що їм потрібно пояснювати свої дії як самим собі, так і іншим. Така установка змушує Одиниць приділяти багато часу осмисленню наслідків своїх дій і тому, як утриматися від того, щоб не почати поводитися всупереч своїм переконанням. Внаслідок цього Одиниці часто переконують себе в тому, що вони люди, «які думають в першу чергу головою», раціоналісти, якими керують логіка та об'єктивна правда. Але реальність відрізняється від цього: насправді Одиниці активісти, які шукають прийнятне пояснення того, що, на їхню думку, вони повинні зробити. Вони — люди інстинктів та пристрастей і використовують свої переконання і судження, щоб контролювати і направляти себе і свої дії.
Прагнучи залишатися вірними своїм принципам, Одиниці намагаються не піддаватися впливу своїх інстинктивних спонукань, свідомо не даючи їм вирватися на свободу. В результаті ми отримуємо тип особистості, у якого є проблеми з придушенням, протистоянням і агресією. Навколишні зазвичай вважають, що у цих людей хороший самоконтроль, іноді навіть і занадто жорсткий, хоча Одиниці відчувають себе інакше. Їм здається, що вони сидять на пороховій бочці пристрастей і бажань і що їм краще тримати їх в таємниці, поки вони або хтось інший не пошкодували про це.
Наталя, лікар, що займається приватною практикою, згадує проблеми своєї молодості:
Я пам'ятаю, як у старших класах мене звинувачували в тому, що я бездушна. Всередині я переживала все дуже гостро, але виплескувала назовні зовсім небагато з того, що я переживала. Навіть зараз, якщо я посварилася з другом і мені потрібно вирішити цю проблему, попередньо я репетирую, як висловити чітко те, що я хочу, намагаючись не бути грубою і звинувачувальною, стримати свій гнів, який часто безжально в’їдливий.
Одиниці вірять, що якщо вони будуть суворі до себе (в результаті стаючи «досконалими»), то це виправдає їх у власних очах і в очах навколишніх. Але, намагаючись створити власні стандарти досконалості, вони часто потрапляють у створене ними ж індивідуальне пекло. Замість того, щоби прийняти позицію про те, що коли Бог побачив те, що він створив, «і це було добре», в Одиниць виникає серйозне почуття того, що «ні, це не було зроблено добре — напевно там були якісь вади!».
Подібна установка ускладнює довіру до власного внутрішнього керівництва, довіру до життя, натомість Одиниці починають сильно довіряти своєму Супер-Его, завченому голосу з дитинства, який веде їх до досягнення величнішого і кращого ідеалу, який вони так пристрасно шукають. Коли Одиниці повністю ідентифікуються зі своєю особистістю, вони перестають бачити різницю між собою і цим суворим голосом, що не пробачає. Для Одиниць особистісний ріст означає саме відділення від цього голосу і усвідомлення його справжньої сили та обмежень.
ПІДСВІДОМІ ДИТЯЧІ УСТАНОВКИ
Одиниці дуже старалися бути хорошими дітьми: вони часто відзначають, що, будучи дітьми, їм потрібно було якось виправдати своє існування. Просто бути дитиною було недостатньо, і багато молодих Одиниць в ранньому віці були дуже серйозними і брали на себе дорослу відповідальність. Вони розуміли, що їх батьки багато чого від них очікують, і, так само як Трійки, часто грали роль Героя Сім'ї. Молоді Одиниці часто намагаються з усією серйозністю відповідати цим очікуванням.
Ольга, духовний директор релігійної жіночої організації в Києві, досі пам'ятає тиск, який вона відчувала, намагаючись відповідати цінностям своєї сім'ї:
Коли у мене часто і сильно носом йшла кров, батько говорив мені, що я недостатньо молюся. Розуміння того, що було б «достатньо», завжди вислизало від мене, але я думала, що чим більше, тим краще ... Батько очікував від мене, що я буду молитися і за нього, і за всю родину. Не потрібно говорити, що я щодня відвідувала службу. У мене була серйозна місія, якій я слідувала, — щастя моєї сім'ї не повинно було зазнавати ризику.
З різних причин Одиниці переживають почуття від'єднаності із фігурою свого захисника (яким зазвичай є, хоча і не завжди, їх біологічний батько). Наявність іншого дорослого, з яким дитина може ідентифікуватися і йти вперед по життю, дозволяє позбутися своєї залежності від матері та все більше відчувати власну індивідуальність і автономність. Якщо, незважаючи на це, фігура захисника не зовсім якісно виконує свою роль, молоді Одиниці відчувають серйозне розчарування. Вони розуміють, що їх реальний або символічний батько не відповідає в достатній мірі їх темпераменту і потребам. Це не обов'язково означає, що фігура захисника погана або жорстока, просто між ним і дитиною в певній мірі відсутній природний зв'язок.
В результаті у дитини з'являється почуття фрустрації і розуміння, що вона повинна стати «батьком» самій собі. У деяких випадках молоді Одиниці реагують на безлад навколо них, стаючи надмірно відповідальними, «голосом розуму» своєї сім'ї. У цьому випадку вони здатні встановити певну ступінь автономії та межі — а це є ключовими рисами цього типу.
Леся, бізнес-консультант, яка через важке дитинство змушена була розвинути в собі постійні і суворі механізми захисту:
Так як у родині, в якій я виросла, було багато конфліктів, я постійно відчувала, що мені потрібно припинити їх або якось пристосуватися. Можливо, це вплинуло на мій занадто контролюючий характер. У мене була агресивна, авторитарна мати, і я сильно ідентифікувалась із її хворими звичками і реакціями, щоб захиститися. Я виросла дуже критичною, засуджуючою та впертою. Я ставилася до своїх молодших сестер так само, як мама ставилася до нас, і була дуже гордовитою та вимогливою.
Фактично дитина каже: «Я встановлю свої власні лінії поведінки. Я стану фігурою батька для самої себе і сама собі стану моральним суддею. Я буду підтримувати порядок так, щоб ніхто більше не міг мною керувати, я буду сама себе карати, щоб ніхто більше не зміг мене покарати». Одиниці намагаються перевершувати те, що від них очікують, вони дотримуються правил так точно, що ніхто не може їм дорікнути у здійсненні помилки, але це вартує їм незалежності.
Богдан, успішний бізнес-консультант, згадує складні моменти його дитячої адаптації:
Коли я був дитиною, я швидко навчився тому, що існує лише один правильний спосіб щось робити — так, як вчив мене мій батько. Цей спосіб іноді змінювався, батько був непостійним. Але цей спосіб завжди був «правильним» ... І тому через мінливість мого батька у мене сформувалося переконання, що я повинен знайти «по-справжньому» правильний шлях, якого я міг би дотримуватися.
Одиниці відчувають, що їм потрібно перевершити очікування фігури-захисника. Вони відчувають, що їм потрібно розробити для себе кращий список правил, вони вирішують, які правила будуть правильними, а які ні. Але, роблячи це, дитина відчуває провину за те, що вона судить (або, простіше кажучи, звинувачує) свою власну фігуру-захисника. Щоб звільнитися від почуття провини, молоді Одиниці створюють особистість, яка дозволяла би їм бачити себе як хороших і відповідальних, а інших як ледачих, недбалих або, врешті, менш коректних і зрілих, ніж вони самі. Таке самовиправдання стає суттю особистості Одиниць та емоційною моделлю, якою вони користуються протягом усього життя.
ОДИНИЦЯ З КРИЛОМ ТИПУ 9: ІДЕАЛІСТ (Соціонічний тип - ЕІІ)
Здорові. Представники цього підтипу дуже проникливі, мудрі і цивілізовані. Вони можуть бути добре освіченими і ерудованими, вони знаходяться в спокійному, незворушно стані духу і фокусуються на глобальних питаннях — бачать «велику» картину. Вони можуть бути інтровертами і затворниками, тікати від божевільної юрби, зазвичай віддаляючись у спокійні місця, на природу. Вони емоційно стримані, але шляхетні, добрі та уважні до інших, зазвичай вони люблять природу, тварин і невинність, де б вони її не знаходили. Вони хочуть покращувати речі, але м'якше і делікатніше, ніж це роблять інші Одиниці.
Середні. Вони ідеалістичні, в меншій мірі залучаються до політики та «брудної роботи», необхідної, щоби реалізувати ті реформи, у які вони вірять, натомість звичайні представники даного підтипу скоріш розкажуть про свої ідеали, ніж почнуть особисто переконувати інших в їх правильності. Гнів, притаманний Одиницям, в цьому підтипі виявити складніше, ніж в інших, він швидше виявляється в манірності, нетерплячості та сарказмі. Люди цього підтипу воліють перебувати на самоті і шукають ситуації, в яких вони б могли працювати одні, щоб уникати людських відносин, що розчаровують їх своєю безладністю. Вони можуть бути більш відстороненими, немов з іншого світу, і більш знеособленими, ніж інші підтипи, потенційно зарозумілими, елітарними і поводитися зверхньо по відношенню до навколишніх.
ОДИНИЦЯ З КРИЛОМ ТИПУ 2: АДВОКАТ
Здорові. У людей цього підтипу прагнення до ідеалів і високих принципів поєднується з емпатією та співчуттям до інших людей. Вони менш ідеалістичні, ніж інші підтипи, та щиро зацікавлені в удосконаленні більшої частини людства і можуть піти на все, аби реалізувати ті зміни, прихильниками яких вони є. Вони також більше висловлюють свої емоції та більш зацікавлені в міжособистісному спілкуванні, їм подобається «політична» залученість, яка базується на взаємних поступках. Люди цього підтипу переконливі і надмірно стараються, щоби переконати навколишніх в тому, що вони повинні з такою ж відповідальністю думати про проблеми і переконання, що хвилюють їх самих.
Середні. Типові представники цього підтипу дуже активні і доброзичливі, але можуть бути відверто агресивними і наполегливими, якщо справа стосується їх ідеалів і реформ, які вони хочуть здійснити. Хоча вони цілком добре себе почувають на самоті і їм потрібно багато часу, щоби все добре обміркувати і зважити, але їм також подобається взаємодіяти з іншими людьми, в основному дискутуючи або розповідаючи про свої ідеї. Це робить їх хорошими політиками, незалежно від того, на якому рівні вони знаходяться. Потреби інших людей знаходяться в центрі їх уваги до тих пір, поки вони відчувають, що реально здатні змінити ситуацію, що склалася. Коли вони чимось засмучені, вони можуть стати неспокійними критиками, що кричать про своє невдоволення. Вони також більш запальні і більш орієнтовані на дію, ніж інші підтипи, і таким чином події і люди мають велику вірогідність їх засмутити.
ІНСТИНКТИВНІ ПРОЯВИ
ІНСТИНКТ САМОЗБЕРЕЖЕННЯ У ОДИНИЦЬ
Самоконтроль. На середніх рівнях Одиниці з переважаючим інстинктом самозбереження схильні турбуватися про своє матеріальне благополуччя, про фінанси та здоров'я, і вони часто критикують себе за те, що недостатньо працюють (як це роблять середні Шістки). Інстинкт самозбереження змушує їх сильно прагнути до винагороди, але їх СуперЕго може засуджувати такі прагнення. В результаті цього постійного стресу зароджується конфлікт, з'являється фізичне напруження і розвивається таке ставлення до життя, як «все або нічого» щодо їх задоволень і бажань. Вони можуть або виправдовувати себе і свої бажання, або переживати періоди аскетизму, під час яких їх бажання в максимальній мірі знижуються.
Чим більше вони ідентифікуються з тим, що диктує їм їх СуперЕго, тим більше вони починають боятися наробити помилок, які здаються їм катастрофою. Вони відчувають, що будь-яка неправильна дія може призвести до того, що їх благополуччя буде порушено. Вони можуть бути досить розбірливі і вередливі по відношенню до свого оточення. Вони цінують чистоту, порядок, гігієну і естетику, вони дбають про своє здоров'я, стежать за дієтою, релігійно вірячи у користь вітамінів, макробіотики, гомеопатичних препаратів тощо. Так само, як і інші, вони часто більше, ніж потрібно, захищають свої погляди на те, що їх хвилює. Якщо вони турбуються про те, як би не захворіти, вони починають лаяти інших за недостатню увагу до свого здоров'я. Якщо у них проблеми з грошима, тоді вони змушують інших економити. На нижніх рівнях нещадність їх СуперЕго призводить до того, що вони починають відчувати, що не гідні будь-якого комфорту або нагороди.
На нездорових рівнях у Одиниць із переважаючим інстинктом самозбереження періоди суворого обмеження своїх апетитів можуть чергуватися із періодами нестриманості й розбещеності. Питання здоров'я часто стають для них нав'язливою ідеєю, особливо щодо їжі. Вони часто намагаються виправдовувати себе або не виконувати свої суворі обмеження в дієті або рекомендації щодо здоров'я. Вони можуть тоннами поїдати цукерки і зловживати алкоголем, а потім сідати на сувору дієту. Молочні коктейлі і картопля фрі слідують за пригорщами вітамінів. Одиниці з переважаючим інстинктом самозбереження схильні до зловживань в їжі та до екстремальних практик для того, щоби придушити свої інстинктивні імпульси, такі практики включають в себе аскетизм, надмірне дотримання посту, вечірки з подальшим очищенням організму і т. д.
СОЦІАЛЬНИЙ ІНСТИНКТ У ОДИНИЦЬ
Хрестоносець. На середніх рівнях Одиниці з переважним соціальним інстинктом вірять, що вони проповідують об'єктивні цінності, соціальні стандарти, які інші також повинні розділяти. Повчання, захист, виправлення моралі можуть стати частиною образу, але в основному він стосується соціальних питань, правил і процедур. Вони часто цікавляться політикою, поточною ситуацією в світі, журналістикою, частенько рапортують про те, «що неправильно лежить», виявляють «неправильності» і виступають проти несправедливості. З іншого боку, вони працюють над тим, щоб реалізувати реформи, які вони вважають необхідними, — підвищують якість місцевих шкіл, втягують своїх знайомих в охорону навколишнього середовища і т. д.
Одиниці з переважаючим соціальним інстинктом чітко себе відчувають як людей, що мають сильні переконання та думки і ратують за їх право на існування. Вони цінують такі ж якості в інших людях, хоча коли вони стають більш нездоровими, то очікують, що інші люди будуть у всьому з ними погоджуватися. Це може привести до відсутності гнучкості як у тому, що вони думають, так і в тому, що вони роблять. Їх погляди можуть стати бар'єрами, захистом від зовнішнього світу. І так як Одиниці самі дотримуються правил дуже строго, вони бояться, що їх спіймають у той момент, коли їх поведінка буде суперечити їхнім переконанням та думкам.
Хоча соціальні Одиниці наполягають на тому, щоб інші не сприймали їх критику і погляди на свій рахунок, самі вони приймають критику близько до серця, часто реагуючи на публічні правила так, немов це їх особиста перемога або нанесена їм образа.
На нездорових рівнях соціальні Одиниці дотримуються нереальних стандартів і очікувань щодо себе, інших та суспільства в цілому. Вони можуть стати прихильниками радикальних політичних поглядів або суворих релігійних догм (свобода думок і діяльності — єдині ліки від хвороб суспільства; «ні» сексуальній активності в шлюбі, якщо вона не спрямована безпосередньо на продовження роду). Перебуваючи на нижніх рівнях, вони можуть пихато патякати і промовляти тиради, постійно обурюючись недосконалістю людства.
СЕКСУАЛЬНИЙ ІНСТИНКТ У ОДИНИЦЬ
Загальні стандарти. На середніх рівнях Одиниці з переважним сексуальним інстинктом мріють про бездоганні відносини із ідеалізованим ними партнером. Вони дуже хочуть знайти досконалого супутника життя, джерело безхмарної стабільності у їхньому житті. У цьому сенсі їх можна сплутати з четвірками. Вони багато чого очікують від свого партнера, їх сім'ї, близьких друзів, і вони хочуть вірити, що інша людина в стосунках дотримується тих же стандартів («Ми поділяємо ці ідеали, чи не так?»). Сексуальні Одиниці бояться, що їх партнер не буде відповідати високим стандартам, тим самим зруйнувавши гармонію і досконалість їх відносин. Це може привести до відчуття необхідності змусити партнерів відповідати їх стандартам. Їм може виявитися складно знайти людину, яка буде відповідати цим вимогам, тому вони можуть постійно змінювати партнерів, залишаючись незадоволеними.
Сексуальні Одиниці надають великого значення вірності («Любов навічно»). Хоча вони не виглядають потребуючими, вони, не показуючи це, дуже бояться бути відкинутими і залишитися самотніми. Поєднання завищених очікувань із страхом бути відкинутим може привести критикуючого, контролюючого ставлення до партнера («Ніколи не зраджуй мене. Ніколи мене не обманюй»). Перебуваючи на нижчих рівнях, вони можуть почати постійно перевіряти, чим займається їх партнер і де він зараз. Вони відчувають, що заслуговують хороших відносин, задоволення, і бояться самої можливості того, що вони раптом втратять одну з небагатьох їх сфер впливу. Критика і контроль можуть виводити з себе іншу людину, порушувати довіру і в результаті призводити до потенційного розриву.
На нездорових рівнях сексуальний інстинкт наділяє їх сильними бажаннями і апетитами, але перед своїм СуперЕго Одиницям буває дуже складно виправдатися. Сексуальні Одиниці можуть відчувати наполегливе бажання щось зробити, що чергується із бажанням цьому протистояти. Це може привести і до сексуального маніакального бажання, і до його придушення («Я не хочу, щоб я йому подобалася»). У той же час вони можуть думати, що інша людина є джерелом їх пристрасті, і хочуть навчитися її контролювати, тим самим відновивши баланс у відносинах. Менш здорові сексуальні Одиниці можуть стати жертвою ревнощів. Страх втратити партнера настільки сильний, що вони постійно задають питання і мучать свого партнера. У найбільш екстремальних випадках вони можуть покарати себе або інших для того, аби придушити в собі свої бажання.
З ЧИМ ОДИНИЦЯМ ПОТРІБНО ПРАЦЮВАТИ
Далі описуються моменти, з якими стикається більшість Одиниць на певному етапі їхнього життя. Помічаючи в собі ці моделі поведінки, «ловлячи себе в дії» та просто бачачи ваші найяскравіші звичні відгуки на життєві ситуації, ви допоможете собі звільнитися від проявів негативних характеристик вашого типу.
Одиниці можуть домогтися серйозних результатів в особистісному зростанні, почувши і відреагувавши на свій певний сигнал «Будильника», і цим сигналом для них є відчуття важкого і постійного почуття особистого обов’язку. Зазвичай в цей час вони починають відчувати, що їм необхідно виправити все те, що навколо них вимагає виправлення («Якщо я цього не зроблю, то ніхто не зробить!»). Також вони починають думати, що, навіть якщо інші і захочуть вирішити проблему, вони не поставляться до цього так відповідально, як це зробили б Одиниці. Вони починають надмірно фіксуватися на тому, щоб виправити, організувати і проконтролювати людей зі свого оточення. Вони також стають напруженими і серйозними, автоматично фокусуючись на тому, що неправильно.
Одиниця на різних рівнях розвитку — тут >>>
Коли вони починають відчувати всю тяжкість світу на своїх плечах, це свідчить про те, що середні Одиниці плавно рухаються вниз у напрямку до характерних проявів їх типу.
Наталя, лікар, з якою ми вже зустрічалися, зізнається, як їй було складно самій позбутися цієї тенденції:
Бути Одиницею — це значить більшу частину часу бути обтяженою — обтяженою необхідністю завжди у будь-якій ситуації діяти правильно, контролювати свої думки і почуття, щоби не показувати їх, або якщо і показувати, то висловлювати їх відповідно до того, наскільки це правильно. Я все ще борюся з почуттям образи, коли люди не слухають мене або, що навіть гірше, коли вони приходять до тих же висновків, що і я, але вже після того, як зробили багато помилок, які принесли шкоду як їм самим, так і навколишнім. Я все ще не знайшла балансу в цьому плані.
Соціальна роль: Наставник. «Я знаю, як все повинно бути зроблене».
На середніх рівнях Одиниці починають грати свою соціальну роль Наставника, тобто людини, яка дає мудрість нерозумним, піднімає тих, що впали та показує іншим, як зробити щось корисне і потрібне в їхньому житті. Вони відчувають, що зобов'язані показувати іншим, як найкраще зробити те, що вони роблять, навіть якщо це щось просте. Наприклад, вони радять, як мити посуд або як складати газету після прочитання *.
(П'ятірки також «вчать», зосереджуючись на їх власному досвіді. Але Одиниці — це люди дії, тоді як мислителям П'ятіркам загалом набагато менше цікаво, будуть їхні ідеї реалізовані чи ні.)
Підсвідомо середні Одиниці бачать себе як зрілих, відповідальних дорослих, оточених нерозумними, необережними дітьми, і таке ставлення часто передається навколишнім м'яким і не дуже м'яким способом. Така протекційна поведінка зазвичай призводить до того, що інші перестають слухати поради Одиниць, перестають сприймати їх погляди, навіть якщо в принципі можуть бути з ними згодні.
Роль Наставника також може призвести до того, що Одиниці стають нетерпимі до реакції інших людей. Одиниці можуть помічати, що навколишні докладають зусиль, щоб щось зробити, але не впевнені в тому, чи достатніми є зусилля. Їх дратує те, що люди витрачають дорогоцінний час, сумніваючись в тому, чи правильно те, що Одиниці їм порадили. Одиниці відчувають, що вони повинні перепрацьовувати, щоб виправляти помилки, вчинені іншими через їхню недбалість та лінь, і вони часто забувають піклуватися про самих себе. Їх роздратування і занепокоєння заважає середнім Одиницям щось пропонувати або радити таким способом, щоб у пропозиції не чулася загроза. На щастя, саме ця якість є сигналом того, що Одиниця може потрапити в біду.
Наталя навчилася використовувати свою фрустрацію як знак того, що вона потрапляє в пастку своєї особистості:
Дратівливість — це вірний знак того, що я починаю з’їжджати вниз. Я зрозуміла, що, коли я відчуваю роздратування, це значить, що існує якась незадоволена потреба. Вона може бути такою ж простою, як, припустимо, голод, або такою ж складною, як необхідність вирішити прихований конфлікт із другом. Я вчуся не звинувачувати себе за роздратування, але намагаюся щось зробити з цим до того, як невдоволення стане сильним і призведе до депресії.
Стаючи менш здоровими, Одиниці починають швидше дратуватися через те, що у навколишніх інші стандарти, з їх точки зору недбалі ( «Чому в офісі немає інших, таких же організованих людей, як я?», «Це ж так просто, діти, підтримувати порядок у своїй кімнаті»). Чого середні Одиниці не розуміють, так це того, що їхні власні звички і методи можуть бути ефективними для них самих і абсолютно не підходити іншим людям. Здається, що вони не розуміють, що іншим людям може бути цікаво витрачати свій час і енергію на інші проекти і заняття. (Не всіх хвилює те, чи будуть спеції на поличці розставлені в алфавітному порядку.)
Гнів, обурення і фрустрація - «Всі страшенно ледачі і безвідповідальні».
Гнів Одиниць спрямований одночасно і на себе за те, що у них не виходить жити відповідно до своїх ідеалів, і на інших за те, що вони ліниві й безвідповідальні. Коли Одиниці стають менш здоровими, більшу частину свого гніву вони зганяють на інших, стаючи одноосібним суддею, що вирішує, хто правий і хто винуватий, що правильно, а що неправильно. Вони також стають більш нестриманими по відношенню до інших, так як їм здається, що інші ухиляються. Вони відчувають, що інші недостатньо відповідальні, і несерйозні («Чому я роблю всю роботу так відповідально, в той час як інші лише клеять дурня?»).
Гнів сам по собі не погана річ. Він є тим почуттям, яке виникає саме собою, коли щось навколо нас нам не подобається і ми не хочемо, щоби це було в нашому житті. Гнів — це спосіб реагування на загрозу нашій цілісності, як фізичної, так і моральної або духовної. Коли ми повністю переживаємо свій гнів (а не вихлюпуємо його, або придушуємо чи «ковтаємо»), ми розуміємо, що він є проходячим і короткочасним явищем. Коли ми дозволяємо нашому гніву виникнути, не опираючись цьому, він зазвичай накриває нас, як хвиля, і відступає через хвилину. Коли ми реагуємо на виникнення гніву або ж стримуємо його (зі стратегічних причин, придуманих нашим Его), він «увічнюється» за рахунок виникаючих нав'язливих думок та зростаючого емоційного та фізичного напруження. Навіть коли ці моделі розумового процесу поетапно проходять, гнів продовжує зберігатися в тілі, проявляючись в тому, що наші м'язи залишаються напруженими, ми починаємо ходити з кута в кут, гризти нігті або скреготати зубами. Одиниці можуть психологічно значно вирости, якщо навчаться відчувати гнів намагаючись не пригнічувати, не засуджувати його. Зціленням для Одиниць може стати здатність відкрито говорити про свій гнів з тими, хто їм важливий, це також може стати справжнім і позитивним кроком до того, щоб Одиниці змогли навчитися переживати свою злість.
Разом з тим, однак, Одиниці не завжди усвідомлюють свій гнів. Вони рідко відчувають гнів як такий, тому що їх Супер-его загалом захищає їх від того, щоби бути «занадто емоційними». Висловлювати свій гнів — значить втрачати контроль, бути менш ніж досконалим, тому Одиниці часто заперечують свій гнів кажучи, стиснувши зуби: «Я не злюся! Я лише стараюся, щоб все було правильно!»
Прагнення до ідеалу
Середні Одиниці прагнуть до досягнення своїх ідеалів, тому що роблячи це, вони відчувають себе корисними, що, в свою чергу, заглушує голос негативного Супер-его. Але чим більше вони хочуть досягти ідеалу, тим більше їх засмучує реальність, і їм стає важко побачити гарне в тому, що знаходиться прямо у них перед їх очима, у стосунках, у презентації колеги, у поведінці дітей. Привид свого ідеалу починає також переважувати їх власні досягнення і отримувати задоволення від їх роботи. Все, починаючи від роботи в офісі до виконання домашнього завдання з дітьми та написання листів, стає складним, адже це потрібно зробити настільки досконало, наскільки можливо.
Як і у всіх типів, у Одиниць є внутрішній особистісний конфлікт. Вони хочуть знайти цілісність і відчуття повноти, але в той же час, будучи зайнятими постійною оцінкою того, що відбувається, їх Супер-Его ділить їх на дві частини: одна «хороша», одна «погана». Тим самим вони втрачають цілісність і відчуття завершеності, яке вони шукають. Набирає обертів внутрішня війна між різними частинами їх самих, між ними та іншими людьми, між ними та світом.
Навіть якщо Одиниці і наближаються до того, щоб відповідати власним стандартам, активне Супер-Его починає підвищувати ці стандарти. (За визначенням, неможливо досягти ідеалу, так що Одиниці повинні старатися більше або переформулювати свій ідеал.) Постійно ганятися за досконалістю складно само по собі, і це неодмінно призводить до постійного стану напруження і фрустрації.
Бути цілеспрямованим і просуватися вперед
Шляхетна серйозність і почуття мети здорових Одиниць стають більш непереборними, якщо вони відчувають, що повинні постійно працювати для того, щоб виправдати своє існування. Якщо це відбувається, здорова, збалансована самодисципліна перетворюється на похмуру радикальність, навіть трудоголізм, і Одиницям стає все складніше взяти тайм-аут: вони повинні заробити право на відпочинок і задоволення. Вони відчувають, що у них мало часу на фривольність або легкість; навіть у відпустці їм важливо бути відповідальними — мови бути не може про неробство (менше часу на пляжі, більше часу в музеях!). Почуття провини забороняє їм бездіяльно проводити час ( «Дозвілля — ігровий майданчик диявола»), і Одиниці відчувають, що вони даремно витрачають свій час, якщо не вдосконалюються самі або не поліпшують те, що їх оточує. «Існує здоровий спосіб вирішення питань».
Анна описує почуття, які виникали через те, що вона була «цілеспрямованою»:
Я, можливо, не взяла би тривалу відпустку, якби не мій чоловік. Тільки коли я десь далеко від хати, я розумію, як сильно мені потрібні відпочинок та зміна обстановки. Але я б не мріяла про поїздку куди-небудь не прихопивши хоча б однієї серйозної і повчальної книги.
Через те що прогрес надзвичайно важливий для Одиниць, результативність і робота відповідно до інструкцій, правил і графіку також не менш важливі. Вони постійно розвивають і оновлюють процедури, шукають найбільш ефективні способи виконання завдань за найменшу кількість часу. Одиниці схожі на Шестірок в тому плані, що обидва типи вирішують проблеми відповідно до протоколу: блок-схеми, формули або правила (наприклад, використовуючи Правила, розроблені Романом, для проведення зустрічей). Шістки воліють працювати відповідно до встановлених параметрів і часто обурюються, якщо щось йде не так або відбуваються збої в «системі», такій, як вони її розуміють. Одиниці, з іншого боку, керуються своєю власною оцінкою того, що відбувається і можуть відмовитися від обумовлених директив, якщо відчують, що їх власний метод буде більш ефективним. Їх мало хвилює, хто з ними згоден, а хто ні і чи створять вони прецедент чи будуть робити те, що прийнято.
Бути правим і вказувати на проблеми
Одиниці засвоїли, що для того, щоб їх любили, їм потрібно бути хорошими, а для того, щоб бути хорошими, їм потрібно бути правими. Така поведінка виражається у постійному бажанні вказувати на помилки або показувати, як краще щось зробити. Середні Одиниці відчувають, що змушені дискутувати з іншими про все, починаючи від політичних і релігійних поглядів і закінчуючи розмовами на тему найбільш піднесених творів мистецтва і музики.
«Правильно — це правильно, а неправильно - це неправильно, і немає тут винятків».
Незважаючи на те, що у них можуть бути дійсно цінні зауваження, навколишні можуть відчути, що Одиниці цими діями несвідомо сприяють своєму Его, — таким чином, вони дуже майстерно себе виправдовують. Це нагадує те, як ніби вони постійно демонстрували би свою цінність своєму Супер-Его («Бачиш, як багато я працюю? Бачиш, я щойно помітив цю проблему? Я був ефективнішим, ніж інші люди, правда?») . Наступна проблема полягає в тому, що коли Одиниці роблять зауваження, яке варто було б вислухати, вони роблять це таким відштовхуючим (навіть дратівним) способом, що інші його не сприймають.
Бути правим — це ще одна спроба бути на хорошій стороні Супер-Его, ідентифікувати себе з ним, що допомагає зменшити його нападки і, відповідно, біль, який Одиниці відчувають. Проте ціна цієї стратегії висока: вона створює відчуження, напругу, повну втрату залученості в те, що відбувається зовні або всередині. Спрощене бачення хорошого і поганого — дуалізм, який рідко призводить до якогось задовільного висновку або довготермінових вирішень проблем.
Порядок, послідовність і пунктуальність
Деякі Одиниці просто страшні чистюлі; іншим необхідно скрупульозно планувати свій час; треті ревно стежать за своїм здоров'ям та дієтою; четверті мало турбуються про чистоту, але їх надзвичайно хвилюють процедури на робочому місці. Турбота про зовнішній порядок починає збільшуватися в порівнянні з тим, що глибоко всередині середні Одиниці відчувають по відношенню до власного внутрішнього безладу.
Середні Одиниці особливо страждають від непослідовності в собі або інших, і тому вони намагаються зробити свою поведінку послідовною, розсудливою та виправданою. (Подібно до того, як би дитина-Одиниця, моделюючи високий рівень послідовності, домагалася того ж від батьків.) Це в подальшому зміцнює їх відданість методам і процедурам, які вони виробили в минулому, і робить їх сліпими щодо інших можливих рішень і точок зору.
Віра знайома із цією проблемою:
Я почуваюся напруженою і серйозною. Здається, що виходу немає! Існує таке сильне бажання, щоб все було добре і на своєму місці, чого б це не стосувалося: події, ситуації, розмови або необхідності замовити номер у готелі, організації подорожі або відрядження. Я можу бути суворою зі співрозмовником, якщо відчуваю, що він щось недоговорює або дає неповну інформацію. Я не розумію приказку: «Відпусти ситуацію, і хай допоможе тобі Бог». Все повинно бути зроблено правильно, незалежно від важливості чи пріоритетності. Дуже часто буває не бути в стані або втратити здатність розставляти пріоритети, розуміти, що достатньо важливе і вимагає уваги, а що ні.
Одиниці зазвичай відчувають, що в добі, в їхньому житті, якщо на те пішло, не так багато часу і їм необхідний весь цей час, щоби виконати свою «місію». Звичайно, в деяких випадках у них можуть з'явитися корисні ідеї щодо тайм-менеджменту, але в міру просування вниз по рівням розвитку одержимість пунктуальністю може стати постійним джерелом напруги і стресу. Одиниці готові звинувачувати себе навіть за найменше запізнення на роботу або на зустріч, не надаючи належного значення своїй готовності залишатися на роботі доти, доки не виконають роботу.
Анна боролася зі своєю підвищеною пунктуальністю під час проходження групової терапії:
У мене боліла голова щоразу, коли я спізнювалася або коли зустрічала когось, хто виявився непунктуальним. У груповій терапії кілька років тому лікар, який зазвичай наполягав на тому, щоби всі приходили вчасно, дав мені завдання приходити на 10-15 хвилин пізніше. Він знав, що я не зможу цього зробити. Кожен день в моїй голові народжується розклад. Я відчуваю занепокоєння, коли поводжуся не відповідно з цим розкладом, поки мені не вдається зрозуміти, що більшість цих речей можна перенести на завтра або взагалі попросити когось зробити їх. Я по-справжньому обурююся, коли думаю: «Я повинна зробити все сама», тоді я розумію, що єдина людина, яка цього вимагає, —це я сама.
Самоконтроль і самообмеження
Щоб залишатися внутрішньо послідовними і не піддаватися впливу навколишнього середовища, Одиниці вірять, що повинні скрупульозно контролювати самих себе. І тоді Одиниці все більш і більш відчувають необхідність боротися не лише з опором, який вони відчувають від інших, але і з опором, з яким вони стикаються всередині себе. Вони відчувають, що в них є частини, які не так сильно зацікавлені в проектах самовдосконалення. Коли у них не виходить уживатися з їх власними високими стандартами, то вони відчувають лише сильне почуття провини.
«Я повинен тримати себе під контролем».
На підсвідомому рівні у середніх Одиниць часто виникають негативні почуття (провини, сорому, занепокоєння) по відношенню до свого тіла або фізичних функцій. Їх навчали тому, що вони самі і їхні потреби безладні, їх тіло і природні інстинкти брудні, це щось, чого вони повинні соромитися. Вони повинні бути ультрачистими, ультраобережними і ультраскрупульозними. У багатьох Одиниць це виражається в підвищеній скромності або нервозності в питаннях харчування, обмежень, сексу.
Реагуючи на вимогу самоконтролю від їх Супер-его, Одиниці починають потихеньку потурати своїм пригніченим бажанням, вони називають таку поведінку «вилазками на волю». В секреті від усіх вони дозволяють собі безпечним і раціональним способом робити те, що їм подобається. Їх «вилазки на волю» є в деякій мірі повстанням проти свого Супер-его, спосіб позбутися напруги, в той же час повністю не відкидаючи Суперего. У такі моменти запеклий трудоголік, нікому не кажучи, бере відпустку і відлітає в Туреччину, міністр, який обстоює благочестивий гуманізм, потай від усіх проявляє інтерес до порнографії, а активіст, захисник прав людини, б'є свою подругу.
Бути критикуючим та засуджуючим
Стаючи більш суворими по відношенню до себе і не пробачаючими свої помилки, середні Одиниці не можуть втриматися від того, щоб не копатися у своїх недоліках. Усвідомлювати деякі з їх «дефектів» настільки болісно, що Одиниці намагаються швидко придушити ці емоції. Вони починають занадто багато приділяти уваги іншим, дрібнішим недолікам, і рідко буває, щоб їх внутрішній критикуючий суддя зупинився. Все, що вони можуть зробити, — це все більше намагатися бути хорошими. Вони можуть також стати ще більш критичними і засуджуючими інших.
Якщо ми подивимося на психологічну функцію осуду, то побачимо, що вона служить для того, щоб посилити наше відчуття самих себе шляхом відділення нас від того, що конкретно ми засуджуємо. Осуд — один з найсильніших способів, яким людські істоти встановлюють бар'єри і відрізають себе від прямого контакту зі своїм досвідом. Коли ми засуджуємо самих себе, ми створюємо стан внутрішньої війни. Як і війна, осуд коштує дуже дорого за витратами енергії, часу і зусиль, які на нього витрачаються. Замість того щоб допомагати нам рости або звільняти нас, наш осуд виснажує і обмежує нас.
Наше Сутнісне «Я» проникливе, воно зауважує відмінності і вирішує, що потрібно зробити, а осуд, який базується на супер-его, навпаки, завжди привносить певний негативний емоційний фон. Його першочергова функція — не відмічати відмінності, а створювати дистанції (або бар'єри). Принциповою відмінністю між оцінкою і Сутнісним знанням є те, що перше виконує функцію розділення.
Оцінки нашого Его включають також елемент того, що нам необхідно бути краще того, що, власне, засуджується. Навіть коли ми засуджуємо щось у самих собі, якась частина нас говорить про іншу частину: «А я краще, ніж вона!» Така позиція парадоксальна і призводить до конфлікту, адже хто може кого судити в одній-єдиній людській істоті?
Тарас, столяр, який пишається своїм мистецтвом, але його хвилює ціна своїх вимогливих стандартів:
Я знаю, що, коли мене захоплює те, чим я зайнятий, я стаю досить-таки суворим з людьми. Найгірше те, що не залежно від того, наскільки я суворий з іншими, я завжди в 10 разів вимогливіший до себе. Коли я дійсно зупиняюся і слухаю, що собі кажу, я не можу в це повірити. Так я би не став розмовляти навіть зі своїм ворогом!
Внутрішній критик та перфекціонізм
Середні Одиниці дуже чутливі до критики. Це не особливо дивно, якщо взяти до уваги те, що історично вони постійно критикують самих себе: кожен наступний негативний відгук інших людей може стати дуже болючим, Одиниці думають, що їм потрібні вся їх сила і концентрація, щоб відповідати суворим стандартам їх власного внутрішнього критика, тому у них залишається дуже мало сил, щоби пережити навіть невелику частку критики від інших.
Єдина умова, коли Одиниці можуть уникнути самокритики, — це тоді, коли вони стануть досконалими. Цього ж, звичайно, в принципі досягнути неможливо, хоча середні Одиниці докладають всіх зусиль для цього, тому що вони відчувають, що нічого, крім досконалості, не підійде ні їм, ні іншим (які розчаруються в них), ні їх власним стандартам. Вони не дозволяють собі жодного дня для відпочинку, адже якщо вони це зроблять, то їх буде атакувати власний строгий внутрішній суддя.
Мар’ян, успішний архітектор, розповідає про свій досвід:
Кілька років тому я виграв престижний архітектурний приз міжнародного журі. Але проблема була в тому, що це був тільки другий приз. Я турбувався не через те, що не отримав перший приз, бо хотів отримати перший приз, а більше через те, що я у своєму дизайні допустив помилки. Я переживав кілька днів, перемальовував креслення у себе в голові. Я був настільки критичним і негативним по відношенню до себе, що не міг насолоджуватися тим, що я все-таки виграв другий приз! Очевидно, це було дуже непогано для того, хто тільки що закінчив школу, але недостатньо добре для мого Супер-его.
Не має значення, наскільки критичним, руйнівним, болючим для їхньої самоповаги може бути їх внутрішній критик, середні Одиниці впевнені в тому, що їх критик є єдиним голосом свідомості — їх дороговказ, який веде до спасіння. Їм би дуже допомогло усвідомлення того, що голоси їх Супер-его насправді руйнують їх цілісність та шкодять їм і їхнім стосункам. Але почуття нерозривного зв'язку зі своїм внутрішнім критиком дає їм реальне (і нестійке) почуття впевненості в собі, в якому Одиницям складно сумніватися або щось змінити допоки вони не побачать, наскільки руйнівним воно може бути.
РЕАКЦІЯ НА СТРЕС: ОДИНИЦЯ ПЕРЕХОДИТЬ У ЧЕТВІРКУ
В умовах посилення стресу середні Одиниці хочуть звільнитися від своєї ноші і зобов'язань і можуть виявити, що весь день провели у мріях, фантазуючи про романтичні пригоди або про поїздку в екзотичні місця так, як це роблять середні Четвірки. Вони також можуть відчувати романтичні і заборонені бажання по відношенню до людей, яких вони зустрічали. Будучи Одиницями, вони тим не менш загалом занадто затиснуті, щоб повідомити об'єкту свого бажання про свої справжні почуття, і ще менше вони здатні слідувати цим почуттям. Якщо Одиниці все ж таки ризикнуть і покажуть свої почуття по відношенню до свого уявного коханого, то їм відразу стане соромно, якщо вони відчують найменше відторгнення і глузування, і тому вони ще сильніше будуть стримувати свої бажання. Одиниці відчувають себе винними у своїй безвідповідальності і стають ще більш суворими з собою.
Перехід в Четвірку може означати те, що Одиниці стають більш розчарованими і відчуженими. Вони відчувають, що ніхто не розуміє їх, не бачить, як багато вони працюють, і тому вони раптово можуть зануритися в меланхолію, у них може часто змінюватися настрій і вони можуть віддалятися. Їх дисципліна і самоконтроль перетворюються на вируючі почуття заздрості і обурення ( «У всіх життя краще, ніж у мене»). Зазвичай стабільні, Одиниці раптом починають показувати всім свої проблеми або емоційні перепади, що для них не характерно, якщо враховувати те, як вони себе вели до цього. Можуть проявлятися емоційні сплески, зміни настрою, ворожість і гра на публіку. Якщо хтось починає задавати їм питання на цю тему, то Одиниці починають ще більше контролювати себе.
На нижчих рівнях перехід в Четвірку може привести Одиниць до того, що вони почнуть все більше і більше потурати власним слабкостям і робити для себе кілька винятків зі своїх власних правил. Адже ніхто не працює стільки, скільки вони. Хто зможе їх звинуватити в тому, якщо вони вип'ють кілька чарок або зав'яжуть стрімкий і пристрасний роман? Сама така поведінка може і не бути особливо шкідливою, але оскільки вона суперечить тому, що диктує їх Супер-его, то вона стає джерелом ще більшого напруження і неспокою. В результаті все те, що Одиниці роблять для того, щоб розважитися, насправді стає способом потурати своїм бажанням, а не турботи про себе, тому не призводить до зняття напруги і фрустрації. Коли Одиниці стають більш хворими, їх Супер-его стає до них настільки нещадним, що вони несвідомо шукають ще більш руйнівні шляхи позбутися його критики.
ЧЕРВОНИЙ ПРАПОР: ОДИНИЦЯ В БІДІ
Якщо Одиниці пережили серйозну кризу без адекватної підтримки і навичок того, як з ним справлятися, або якщо з ними жорстоко поводилися в дитинстві, вони можуть переступити шоковий поріг і почати проявляти нездорові характеристики свого типу. Це може привести до згубного усвідомлення того, що їх бачення, позиції і методи насправді неправильні або як мінімум обмежуючі, ретроградні або переоцінені. Одиниці також можуть злякатися того, що через те, що вони так різко висловлювали свої стандарти, навколишні їм це пригадають і без жалю змусять їх платити за їх помилки. Деякі з цих страхів можуть виявитися виправданими.
Такі одкровення можуть стати поворотною подією в житті Одиниць. Якщо Одиниці зрозуміють суть цих страхів, то зможуть почати рухатися в напрямку одужання і звільнення. З іншого боку, вони можуть стати менш гнучкими («Що правильно, то правильно, що неправильно, то неправильно, і немає ніяких винятків», «Вони не згодні зі мною, тому що вони зіпсовані»). Якщо Одиниці будуть продовжувати дотримуватися цієї позиції, то вони можуть спуститися вниз на нездорові рівні. Якщо ви або хтось, кого ви знаєте, демонструє наведені нижче попереджувальні знаки тривалий час — більше двох або трьох тижнів, — то таким людям дуже рекомендуються консультації, терапія та інша допомога.
ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗНАКИ
Потенційна патологія: нав'язливі стани, депресивний розлад особистості, розлад харчування, гнітюче почуття провини і саморуйнівна поведінка.
• Абсолютна негнучкість суджень.
• Підвищена переконаність у своїй правоті і надзвичайний осуд.
• Раціоналізація і виправдання власних дій.
• Підвищене почуття розчарування і депресія.
• Спалахи гніву, нетерпимості і звинувачення.
• Нав'язливі думки і маніакальна поведінка.
• Періоди мазохістського покарання самого себе.
ПРАКТИКИ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ ОДИНИЦЯМ РОЗВИВАТИСЯ
• По-перше, познайомтеся зі своїм Супер-его, вашим внутрішнім суддею. Навчіться відокремлювати його від себе, чути його голос і розуміти його вплив на вас. Зверніть увагу на те, яким способом воно впливає на ваше відчуття себе і ваш зв’язок з навколишнім світом. Почніть думати про цей командний голос як про «нього», а не про себе. Запам'ятайте, що то лише здається, що це голос Бога.
• Усвідомте вашу звичку робити більше, ніж ви можете. Без сумніву, проекти, над якими ви працюєте, важливі, але ви не зможете залишатися настільки ж ефективні, якщо не будете відпочивати і відновлювати сили. Ваша робота не постраждає від таких відпочинків, навпаки, вони можуть дати вам можливість подумати про кращі способи роботи над проектом. Залиште час для розваг. Натхнення дуже часто приходить під час гри.
• Ви звикли думати, що все лягає на ваші плечі, і це може бути джерелом стресу. Дозвольте іншим вам допомогти і зрозумійте, що, незважаючи на те що їх підхід може бути відмінним від вашого, їх внесок може допомогти вашій спільній справі. Ви також можете створити умови для набуття почуття заспокоєння, бачачи позитивні сторони того, що роблять навколишні. Якщо ви Одиниця, то цілком можливо, що інші люди знають про вашу здатність до конструктивної критики, і вони можуть хотіти почути вашу чесну думку. Не бійтеся однак хвалити навколишніх і їх зусилля. Вони не будуть гірше про вас думати, адже вони вас знають як чесну і прямолінійну людину, комплімент, отриманий від вас, буде багато для них значити.
• Іноді вам потрібен час, щоб помітити свої потреби, особливо якщо це стосується ваших емоційних потреб. Але коли ви це усвідомили, то, звичайно ж, дайте знати про це іншим. Ваша цілісність не буде втрачена, якщо навколишні побачать, що ви засмучені або чимось стурбовані. Навпаки, відкритість і чесність по відношенню до своїх слабкостей — ключовий елемент розвитку вашої цілісності. У той же час важливо навчитися говорити з іншими, а не говорити їм. Коли ви засмучені, дивіться в очі своєму співрозмовнику так, щоб він для вас не був просто абстракцією.
• Зрозумійте, що ви не зможете позбутися тих частин себе, які вам не подобаються. Найкраще, що ви зможете зробити, — це придушити їх на деякий час, але це тільки відтермінує та збільшить ваші проблеми. Доки ви вірите в те, що ви повинні бути кимось, вам не вдасться бути тим, хто ви є насправді. Постарайтеся побільше дізнатися про ці свої частини, познайомившись із ними ближче, замість того щоб постаратися змінити їх. Ви не можете трансформувати себе — ніхто з нас не може. Припиніть ваші «проекти з самовдосконалення» і навчіться бути самим собою. Це буде набагато складніше, ніж боротися за те, щоб бути такою, якою повинна бути ідеально хороша людина.
• Навчіться впізнавати і перетворювати свій гнів. Поки ви не висловлюєте свій гнів або робите вигляд, що його взагалі немає, ви зберігаєте більшу його частину в собі, тому терапевтичний масаж або робота з енергією можуть бути дуже корисними для вас. Так, йога або прості вправи на розтяжку можуть зробити чудеса в плані вашого фізичного та емоційного комфорту. Ви також можете почати помічати, які пози ви несвідомо приймаєте або як ви напружуєтеся більше необхідного, виконуючи навіть прості завдання. Все, починаючи від написання листа до водіння машини, має виконуватися спокійно і уважно, а не з напругою і опором.
РОЗВИТОК СИЛЬНИХ СТОРІН ОДИНИЦЬ
Хоча кожен із нас зустрічається зі складними ситуаціями незалежно від нашого типу, у нас також багато сильних якостей, хоча ми не завжди помічаємо їх. Важливо пам'ятати, що всі ці позитивні якості не потрібно купувати або додавати, бо вони вже існують в нас, їх в будь-який час можна розкрити.
СИЛЬНІ СТОРОНИ ОДИНИЦЬ
Незважаючи на те, що жоден здоровий тип не відчуває себе комфортно, стикаючись з неправдою, Одиниці особливо сильно мотивовані бути чесними у всіх своїх справах. Але, правду кажучи, чесності їм недостатньо. Одиниці хочуть, наскільки це можливо, відповідності між своїм словом і ділом. Для них неприйнятно обманювати кого-небудь або говорити про здібності, якими вони не володіють. Вони говорять те, що мають на увазі, і роблять те, що говорять. Цей вид цілісності дуже зворушує і надихає навколишніх. Це показник досконалості, який мало кого залишає байдужим.
Ольга, директриса, для якої важлива духовність, ми з нею вже зустрічалися раніше у цьому розділі, описує задоволення, яке вона отримує від підтримки своєї цілісності:
Будучи директрисою школи, мій обов'язок — стежити, щоб ми приділяли увагу кожній дитині. Ніщо інше не може замінити цей моральний обов'язок. Я завжди отримувала задоволення від того, що я можу забувати про свої потреби заради загального блага. Робити все, що в твоїх силах, значить ніколи не зрізати кути і не йти шляхом найменшого опору в будь-якій ситуації.
Здорові Одиниці зміцнюють своє почуття цілісності, розвиваючи ті ясні принципи, відповідно до яких вони живуть. Центральним серед цих принципів є почуття справедливості, бажання, щоб інші люди оцінювалися по достоїнству. Ці принципи для Одиниць є основними і за допомогою їх вони оцінюють свій власний досвід і приймають мудре рішення про те, що їм робити. Але здорові Одиниці використовують гнучкі стандарти і завжди відкриті до їх покращення.
Крім того, здорові Одиниці не прагнуть власної вигоди або отримання будь-яких переваг. Вони можуть відкласти убік власні потреби, якщо на порядку денному стоїть завдання зробити що-небудь, що в довгостроковій перспективі принесе користь для кожного, хто залучений у процес. Наприклад, визнаючи зниження рівня навчання в місцевих школах, Одиниці можуть голосувати за збір податків на користь шкіл. Ми не говоримо, що Одиниці більшою мірою, ніж інші, відрізняються бажанням платити податки, але вони готові затягнути ремені, якщо в результаті в довгостроковому виграші буде їх громада. Після цього, можливо, Одиниці виконають домашнє завдання і намагатимуться пояснити іншим, з якими проблемами вони зіткнуться, якщо шкільна система не буде покращена (так як здорові Одиниці гнучкіші в своїх позиціях, то вони здатні пояснити свою точку зору іншим так, щоб ті їх почули). Без такої далекоглядності і самопожертви світ був би дійсно набагато гіршим. Справді, в сучасній культурі масового споживання, звукових ефектів і прагнення отримати вигоду через тиждень і чи навіть через день ці якості Одиниць виявляються важливішими, ніж коли б то не було. Хоча здорові Одиниці дуже стурбовані різними конкретними питаннями і відчувають, що у них є раціональний підхід до вирішення проблем, з якими вони стикаються, їх принципи, методи і етичні стандарти існують тільки для того, щоб Одиниці ними керувалися внутрішньо. Їм не обов'язково все виправляти самим, але вони апелюють до навколишніх, показуючи їм приклад, не моралізуючи і не пропагуючи. І в цьому випадку навколишні хочуть, навіть дуже сильно, почути їхню думку.
Більш того, так як вони приймають більшу частину своїх власних людських якостей такими як є і розуміють слабкості інших людей, вони можуть досить красномовно і ефективно доносити до людей правду і мудрість своєї точки зору.
Здорові Одиниці здатні досягти багато чого з того, до чого вони прагнуть, адже вони збалансовано дисципліновані. Вони багато працюють і правильно використовують свій час, але вони точно знають, коли «з них досить» і настав час відпочити або пограти. Вони розуміють, що турбота про себе, хороший відпочинок, збалансована робота істотно збільшують їх власну ефективність. Вони також розбірливі у виборі своїх розваг, вибираючи те, що буде не тільки приємним, але й корисним. (Здорові Одиниці, на відміну від середніх Одиниць, також можуть бути легковажними і навіть трохи навіженими.) Одиниці можуть сказати, що їх самодисципліна заснована на помірності у всьому.
Наталя прийшла до усвідомлення того, що баланс важливіший за досконалість:
Нарешті я знайшла заняття, яке дійсно люблю, — танці. Я тепер часто танцюю і виявила, що можу забути про все на світі, коли роблю це. Грайлива, чутлива частина мене, яка любить фліртувати, виходить назовні, коли я танцюю, і мені це подобається! Роблячи це, я дозволяю собі висловлювати себе повніше і більш природньо. Я відчуваю, що танці прекрасно взаємодіють із моїм надсерйозним Его.
Коротко кажучи: Одиницям дуже важливо бути хорошими людьми, і вони починають робити щось для вирішення проблем, які вони бачать навколо себе. Вони прагнуть показати іншим, що вони не хочуть миритися з безліччю жахливих і несправедливих проблем, які існують в цьому світі. Так само, як здорові Вісімки, Одиниці щиро вірять, що вони можуть щось виправити, і їм важко відмовитися від прийняття життєвого виклику. Чи мають вони справу з бездомними, корупцією в своїй професії, проблемами в освітній системі, питаннями здоров'я і дієти, зниженням етичних стандартів поведінки в своєму оточенні, Одиниці відчувають, що зміни можливі, і вони хочуть долучитися до вирішення.
Тому ефективно функціонуючі Одиниці — джерело мудрості та проникливості в цьому неоднозначному світі. У них є неймовірна здатність знати, як здійснювати правильні вчинки, особливо якщо мова йде про моральні цінності. Через свій великий реалізм та об'єктивність вони можуть відкласти свої власні пристрасті і переваги, навіть свій власний минулий досвід і освіту, щоб знайти краще рішення у будь-якій ситуації.
ШЛЯХ ІНТЕГРАЦІЇ: ОДИНИЦЯ ПЕРЕХОДИТЬ У СІМКУ
Одиниці реалізовують себе і залишаються здоровими, дозволяючи виникнути почуттю спонтанності, інстинктивно реагуючи на життя, як це роблять здорові Сімки. Одиниці вважають, що вони можуть дозволити собі не чинити опір тому, що відбувається навколо. Це особливо стосується їх внутрішньої реальності — вони поступово вчаться розслабляти свої захисні реакції і відчувати себе більш комфортно, в якому б стані вони не опинилися.
Так само, як і здорові Сімки, Одиниці на шляху інтеграції перестають бути такими оціночно-однозначними і відкриваються до широкої різноманітності можливостей. Вони стають більш зацікавленими і оптимістичними, більше прагнуть до навчання, особливо до отримання знань про точки зору, відмінні від їх власної. Вони розуміють, що такий підхід до життя не тільки не обмежує їхню цілісність, а навпаки, робить їх погляди більш глибокими і широкими. Вони більш здатні сприймати думки інших людей.
У процесі інтеграції в себе якостей здорових Сімок Одиниці можуть раптом злякатися, що втратять контроль над собою. Їх СуперЕго буде стрімко нападати, кажучи їм, що якщо вони розслабляться і дозволять собі поводитися вільно і позитивно, якщо вони приймуть себе такими, якими вони є, то вони потраплять у пекло. Цей напад часто проявляється в тому, що вони починають боятися свого власного гніву. Одиниці бояться відчути свій гнів в повній мірі, думаючи, що через це вони почнуть жахливо себе поводити.
Але якщо Одиниці досить здорові для того, щоб усвідомлювати свої імпульси, то, швидше за все, вони не будуть вести себе подібним чином. Насправді саме недостатня усвідомленість і неприйняття самих себе і призводять до неконтрольованого поведінки.
Треба сказати, що Одиниці не можуть інтегруватися і розвиватися, просто імітуючи якості середніх Сімок. Їм немає сенсу просто ставати гіперактивними і спраглими насолод. Одиницям більш необхідне усвідомлення почуттів пригніченості і смутку, які живуть в їх психіці. Якщо Одиниці починають більше розпізнавати суворі правила свого СуперЕго і вчаться відокремлювати себе від цих внутрішніх голосів, то вони починають по-справжньому виражати якості здорових Одиниць — радість, ентузіазм, цікавість, відкритість.
ТРАНСФОРМАЦІЯ ОСОБИСТОСТІ В СУТНІСТЬ
Для Одиниць найскладнішим є вирішення проблеми припинення своєї внутрішньої війни, і вони можуть зробити це, тільки прийнявши всі частини себе, не засуджуючи їх. Будь-яка зі складових людської природи потрібна для виконання свого призначення (можливо, для вищого призначення). Якщо в особистості (хибної персоналії – прим. редактора) живуть сексуальні бажання, жага насолоди, почуття, незрозумілі імпульси, здатність до сприйняття і оцінки (правильної чи неправильної), засуджувати їх не має жодного сенсу, тому що таким чином люди створені. Ми можемо або скаржитися на Творця, як уже було, і намагатися отримати іншу модель, або навчитися жити з тим, що ми маємо.
Одиниці насправді не хочуть оцінювати, вони хочуть навчитися розрізняти. Уміння розрізняти — це здатність помічати, що всі речі мають різні якості. Оцінка ж включає в себе емоційну реакцію на речі, що сильно відрізняється від уміння розрізняти. Одна справа — сказати, що килим іншого кольору, ніж стіна. І інша справа — сказати, що щось краще, важливіше, правильніше. Іншими словами, свідок і суддя — це не одне і те ж. Уміння розрізняти вимагає від нас бути свідком.
Зауважте, що ми говоримо не про ситуативну етику або етичний релятивізм, а про здатність бачити, як ситуації і факти змінюються і що можна вважати найкращим вирішенням ситуації. Мудрість дозволяє нам побачити реальність такою, яка вона є, а не такою, якою ми хочемо її бачити. Мудрість не ігнорує правильне і неправильне, не визначає, які кращі або гірші рішення може прийняти людина. Замість цього мудрість враховує, які рішення були прийняті в тій чи іншій ситуації, яка відбувається зараз, і як найкращим способом її вирішити. Мудрість завжди бачить, що насправді необхідно і що потрібно зробити для кращого вирішення справи, хоча це рішення може прийти в теперішній момент і передумовами для неї є відсутність упереджених цінностей, думок і суджень. Навіть якщо ми створили свого роду пекло для нас самих, мудрість може показати нам вихід з нього — якщо ми хочемо відмовитися від думок про те, що ми «повинні» робити і як ми «повинні» робити. Тільки якщо нам необов'язково бути завжди правим, ми зможемо знайти правильне рішення, що є, врешті-решт, тим бажаним отриманням рівноваги.
Ключове слово, яке повинні запам'ятати Одиниці, щоб вилікуватися, — це прийняття. Це не означає вседозволеність, це означає, що я повинен дійсно хотіти служити добру, мені потрібно працювати з тим, що є. Для Одиниць приймати реальність — значить також приймати себе, навчаючись якості дозволу, дозволу людям бути такими, якими вони є, включаючи самих себе. Вони дозволяють кожному мати власну правду у свій власний час і своїм власним способом. Прийняття не знижує нашу здатність зрозуміти або вибирати мудрі дії, натомісць ця якість безмежно розвивається.
Прийняття відкриває двері, як внутрішні, так і зовнішні. Люди інстинктивно реагують на ідеї здорових Одиниць, тому що Одиниці змушують їх відчувати, що їх турботи розуміють і приймають. Багато тренінгів дванадцяти кроків закінчуються тим, що вимовляється Молитва про спокій. Одиниці, які хочуть внутрішньо рости, повинні її сприйняти.
Боже, дай мені спокій прийняти речі, які
Я не можу змінити,
Мужність змінити речі, які я можу змінити,
І мудрість, що б зрозуміти різницю.
ПОЯВА СУТНОСТІ
В глибині душі Одиниці пам'ятають важливу сутнісну якість досконалості. Вони знають, що на глибокому рівні Всесвіт функціонує так, як це повинно бути. Це почуття досконалості пов'язане з почуттям повноти і завершеності, яке ми бачимо у типів Вісім і Дев'ять. Одиниці відчувають цю досконалу єдність як цілісність.
У стані цілісності всі частини цілого одночасно з'єднуються разом, щоб створити щось більше, ніж просто суму всіх частин. Ми відчуваємо глибокий спокій і прийняття життя, які дають нам здатність знати точно, що потрібно від нас в кожній конкретній ситуації і в кожний конкретний момент. Ми точно знаємо, скільки енергії нам потрібно, щоб виконати завдання, від мийки вікон до висловлення своєї думки. Ми живео і працюємо, не докладаючи особливих зусиль, виконуючи набагато більше, ніж тоді, коли наші тіла напружені. Ми знаємо, що ми частина досконалого ходу речей, а це щось більше, ніж свідомість нашого Его.
Стан усвідомлення робить нас мудрими, і розпізнаючий розум висвітлює все, що ми маємо намір зробити. Коли Одиниці завдяки спокійному прийняттю самих себе і відкритості здатні достатньо розслабитися, щоб зрозуміти, що ця якість у них є і завжди у них була, вони отримують справжню Благодать, про яку так мріяли.
Короткий опис Одиниці — тут >>>
Одиниця на різних рівнях розвитку — тут >>>
{jcomments on}