Еннеа-тип 3 - Організатор

З книги «Подорож всередину себе. Еннеаграма як теорія особистості» Арнальдо Панґрацці (Arnaldo Pangrazzi), скорочено.

ПОЗИТИВНІ РИСИ ОРГАНІЗАТОРА

Тип ТРИ – Організатор. Слово «організатор» окреслює базову поведінку цього типу особистості, що зорієнтована на витрачання часу та ресурсів для досягнення конкретних цілей. Організаторські та творчі здібності цих осіб дозволяють їм зайняти важливе місце у соціальній ієрархії; їхня здатність вчасно завершувати розпочату роботу та здобувати успіх у своїх починаннях гарантують їхню компетентність та професійність.

Їх можна відрізнити за чіткістю цілей, високим рівнем енергії, яким володіють, довірою, яка відкриває їм майбутнє, інтенсивністю, з якою працюють. Вважаючи працю природним антидепресантом, вони працюють над кількома проектами одночасно, проявляють надзвичайні здібності у миттєвому переході від якоїсь ідеї до її практичного втілення. У своїй професії віддають перевагу різноманітності можливостей перед ретельною одноманітною працею, більше люблять прагматичність, ніж теоретичну правильність процесу, частіше вдаються до допомоги власної фантазії та творчості, ніж до завчених формул. Вони сповнені енергії та бажань, їхній ентузіазм та оптимізм передаються через повітря. Спираючись на свої комунікативні здібності, заохочують інших досягати поставлені цілі, вміють ефективно розвивати ідеї та проекти, стрімко збільшувати продажі.

Вони вміло та привабливо подають себе іншим, використовуючи свої блискучі здібності у сфері соціальних стосунків. На льоту схоплюють нові ідеї та з народження вміють пристосовуватися до потреб, застосовувати нові можливості та відкривати ефективні стратегії для досягнення цілей. Вони природжені актори, їх цікавить враження, яке вони справляють; вміло використовують відповідні засоби, щоб досягнути чиєїсь згоди та викликати захоплення.

Вони є промоторами та заохочують інших до розвитку їхніх можливостей, відкриваючи та розвиваючи нові таланти.

Стиль стосунків з іншими позначений глибоким особистим довір'ям, сильною мотивацією, практичністю та амбіційністю.

За характером вони як правило екстраверти, енергійні та динамічні, у них швидкий ритм життя.

Вони самостверджуються різними способами: у сфері науки – досягаючи певного ступеня; на фізичному рівні – виборюючи перемоги; в колі сім'ї – змагаючись за те, щоб створювати образ казково прекрасної сім'ї; на професійному рівні – демонструючи високий якісний рівень виконаної роботи. Свої нові товариські стосунки будують радше на базі нових проектів, аніж на базі емоційної близькості.

Професійні орієнтири. Організатори виявляють кращі сторони своїх талантів у середовищі, де необхідні їхні комунікативні та організаторські здібності, природна увага до зовнішнього вигляду та успіху. Їм, скоріш за все, буде легко вдаватися робота, що належить до світу комунікації та мас-медіа, реклами та театру, комерції, політики, управління, а також викладання, ораторства та адміністрування.

Ідеалізація власного образу (базова ілюзія): «Якби люди мали нашу мотивацію та здатність працювати, багато проблем цього світу вже були б вирішеними».

  НЕСВІДОМА ДИНАМІКА ОРГАНІЗАТОРА

 ТРІЙКИ уникають поразок: живуть в ілюзії, що вони вже затверджені у прекрасному образі ефективності, про який свідчить їхня поведінка. Вважають, що цінність людини залежить не від того, якими ми є, а від того, що ми робимо, інтенсивно та рішуче працюють, щоб виглядати компетентними та утвердити щодо себе добру славу серед людей.

Приймають ті пропозиції, щодо яких вони впевнені, що вийдуть переможцями, в іншому ж випадку не беруть їх до уваги. «Дракон», який вселяє в них паніку, - це страх невдачі; програти для них означає втратити власний досконалий образ, навіть більше - власну ідентичність. Їхнє життя часто перетворюється на змагання: звичайна прогулянка у горах стає боротьбою з часом, зустріч із друзями стає способом збільшити свою популярність, запрошення на вечерю до свого дому - нагодою показати власний дім чи родину.

Річард Pop називає три притаманні організаторам способи виплутуватися з можливих невдач: «Іноді вони перейменовують поразки, називаючи їх «частковими перемогами», часто перекладають свою вину на інших; досить поширеною є також схильність залишати поламаний віз на дорозі, щоб з головою кинутися в інший багатообіцяючий проект».

Механізмом захисту, що його використовують ТРІЙКИ, є ідентифікація. Вони ототожнюють себе зі своїми ролями, досягненнями в академічному, професійному, сімейному середовищі. Вважають поразку справи поразкою власної особи, тому докладають усіх зусиль, щоб осягнути успіх. Наслідки такої філософії життя можуть бути трагічні, як показують події 30-х років в Америці, де після розвалу Нью-йоркського банку Борса вчинило самогубство багато людей, які занадто ідентифікували себе з власними заощадженнями.

ТІНЬОВІ СТОРОНИ ОРГАНІЗАТОРА

 Глибинна тривога, яка блокує свободу та творчість організатора, пов'язана з переконанням: «Зі мною все гаразд, коли я успішний». Його життєва позиція передбачає, що він гідний довіри, коли діє ефективно та пожинає плоди власних ініціатив.

Ефективність організаторів пов'язана з поступовим опрацюванням цілей, полягає у правильному програмуванні та виборі відповідних стратегій, здатності вміло відповідати на очікування інших. Їхня увага постійно звернена на роботу, яку ще потрібно виконати, та на завдання, які стоять перед ними; безперервна праця стає засобом для втечі від емоційного світу, в якому почуваються невпевнено. Уявлення про себе пов'язане у них з продуктивністю, з тим, наскільки їх оцінюють, як голосно їм аплодують; вони знають, які «важелі» натиснути, щоб ці похвали отримати.

Найбільш бажаними для них є захоплення та визнання інших, які вони викликають своїми досягненнями, хоча мотиви їхньої поведінки базуються не тільки на звичайному прагненні визнання, а й бувають більш прагматичними, корисливими при цьому організатори можуть взагалі не зважати на інтереси інших.

Вони готові жертвувати почуттями та власною ідентичністю, щоб зберегти престижний образ чи якусь важливу роль. Після того, як вони вклали найкращі сили в роботу, їм важко сприйняти критику по відношенню до своєї праці, саме тому, коли їм трапляється поразка, вони стараються її перетворити на якусь нову модель успіху за допомогою гумору і творчості.

Якби виконання якоїсь справи вимагало від них компромісу з власними цінностями, вони б знайшли цьому виправдання. Вони схильні використовувати людей для досягнення власних цілей, маскуючи свої справжні мотиви. Вони віддаються якимось стосункам до того часу, поки отримують від цього користь. Віддають перевагу поверхневим стосункам, що зосереджені на роботі чи розвазі перед тими, які зосереджені на особистісному взаємообміні та передбачають емоційне навантаження та відповідальність. Якщо стосунки починають вимагати їхньої глибшої участі, то їх просто розривають.

Вони також надзвичайно обережні у сприйнятті компліментів; бояться, що їхня емоційна реакція може бути сприйнята як слабкість, що зруйнує їхній діловий образ та обернеться проти них. Переживання емоцій вони залишають на час, коли опиняться на самоті з собою чи тими, кому найбільше довіряють.

Люди довкола організаторів можуть почуватися незатишно через те, що відчувають на собі їхні маніпуляції і не поділяють схильності віддавати перевагу діяльності перед стосунками й інтимними переживаннями.

СТИЛЬ СПІЛКУВАННЯ ОРГАНІЗАТОРА

Вербальна комунікація. Організатори є спеціалістами в мистецтві вербального спілкування: завдяки своєму дару переконувати вони вміють «продати» власні ідеї та ініціативи. Слово є для них важливим засобом прихилити на свій бік інших людей та здобути успіх. Вони з легкістю беруть на себе роль мандрівного продавця, який знає, як «кинути якір» свого бачення, як переконати своїх слухачів, заманити власним шармом.

Жести. Невербальне спілкування цих людей є енергійним, повним ентузіазму та доброзичливим. Вони вживають відповідні жести та поведінку, щоб звернути увагу, справити враження на співрозмовників і заробити собі їхню симпатію та довіру, маючи на меті власні цілі.

Використання простору. ТРІЙКИ часто живуть у впорядкованому безпорядку. їхнє життя інтенсивне та багатостороннє, штовхає їх нагромаджувати багато речей дуже хаотично. В оселях та на робочих місцях можна радше побачити символи їхніх досягнень, фотографії далеких пейзажів, ніж якісь картини чи пам'ятки емоційного значення.

Ставлення до часу. Вони сприймають час як щось таке, що допомагає досягнути власних цілей. Час має значення, якщо він заповнений практичними справами: це є засіб для досягнення результатів, і тому важливо витрачати його раціонально. Живуть так, ніби змагаються з годинником, іноді працюють над багатьма терміновими проектами одночасно. Навіть коли йдуть на відпочинок, мають звичку прихопити з собою роботу, щоб витратити час продуктивно.

Одяг. Одягаються в міру того, як хочуть створити про себе гарне враження, схильні радитися перед вибором одягу. Вони вміють невимушено пристосовуватися до ситуації та легко переходять від звичайного одягу до класичного стилю чи традиційного вбрання. Важливо для них передати іншим впевнений образ себе, гармонійний та ефективний, щоб заробити собі повагу людей.

ПРИСТРАСТІ ОРГАНІЗАТОРА

 Обман та неправда є головними вадами Організаторів.

Ці особистості прагнуть успіху у найширшому розумінні цього слова; щоб цього досягнути, вони прикрашають реальність, підфарбовують загальне тло, маніпулюють фактами. Організатори вдаються до всякого роду фокусів, щоб тільки показати реальність у вигідному для них світлі або щоб інші сприйняли їхні ідеї та купили пропонований ними товар. Вони можуть продавати холодильники ескімосам або дощовики мешканцям Сахари, тобто знаходити переконливі аргументи для своїх ініціатив.

ТРІЙКИ є митцями маніпулювання; вони іноді змінюють свої принципи, коли переконані, що неправдою також можна донести іншим правду, оскільки вважають справжнім все те, що є корисним.

Схильність до обману (маніпуляцій іншими) більш або менш очевидно може виявлятися у таких формах:
 - орієнтація на успіх: ТРІЙКИ за природою є уважними до власного іміджу, швидкі в конкуренції; вони блискавично орієнтуються, який шлях вибрати, чи на професійному рівні чи у побудові стосунків;
 - мистецтво маніпуляції: виявляється в інстинктивній здатності показувати себе з вигідного боку, викликаючи захоплення та позитивну реакцію, та у дуже переконливому викладанні власних проектів;
 - прагматизм: це філософія життя, що орієнтована на дію, на конкретні кроки та методи; для ТРІЙОК правдивим те, що є практичним, для них не існує об'єктивна правда;
 - захоплення протилежною статтю: ці особистості кояться своїми незвичайними суспільними та комунікативними здібностями, щоб здобувати прихильність протилежної статі, у переконанні, що кожна нова пригода у таких стосунках є їхнім новим успіхом;
 - подвійність: схильність жити у двох різних світах: один - більш видимий, обернений назовні та складається печей, що створюють гарне враження, образ та поведінку, інший, особистий, більш автентичний, - приватний і загороджений.

 ЧЕСНОТИ: МАРШРУТИ ДО ДУХОВНОГО ЗРОСТАННЯ

 Чесність. Шляхом до зростання для організаторів є намагання бути чесними, що реалізується таким чином:
 - не приховувати своїх мотивів, грати відкритими картами, не виконувати чиїхось ролей;
 - відмовлятися від поведінки, що ґрунтується на масках та фокусах і має на меті маніпулювати собою та іншими;
 - приділяти більше уваги почуттям та сердечним потребам, не проектуючи власні сили у діяльність чи в різні проекти;
 - навчитися розрізняти «робити» і «відчувати», особливо у міжособистісних стосунках;
 - визнавати різницю між створюваним публічним образом та приватним світом, що залишається прихованим;
 - розуміти, що цінність особи пов'язана з тим, ким ми є, а не з тим, скільки ми робимо;
 - не дозволяти, щоб ефективність стала головним критерієм оцінювання ситуацій та людей;
 - визнавати і приймати власні невдачі, шукати дороги до правди; навчитися говорити: «я помилився», «вибач мені».

 ТЕОРІЯ СТРІЛОК

Процес інтеграції: ТРІЙКИ рухаються у напрямку ШІСТОК: 
 - отримують більше бажання до співпраці та не конкурують з іншими;
 - дозволяють собі скинути маски та позбутися фальшивих образів;
 - скеровують свої здібності на допомогу іншим;
 - знаходять більше часу для родини і друзів;
 - глибше усвідомлюють свої почуття та слабкості;
 - турбуються про розвиток потенціалу в інших людей.
ТРІЙКИ можуть набути негативні риси, рухаючись у напрямку до ШІСТОК:
 - стають тривожними та боязливими у прийнятті рішень;
 - бояться, що їх відкинуть.
Процес дезінтеграції: ТРІЙКИ рухаються у напрямку до ДЕВ'ЯТОК:
 - втрачають контакт з власними почуттями та внутрішньою енергією;
 - уникають погляду в середину себе самих;
 - почуваються спустошеними та зневіреними;
 - знеохочуються, стають апатичними та пасивними;
 - виглядають нерішучими та починають відкладати; витрачають час на непотрібні речі.
ТРІЙКИ можуть розвивати позитивні риси, рухаючись у напрямку до ДЕВ'ЯТОК:
 - сповільнюють ритм життя та відпочивають;
 - стають більш сприйнятливими до інших людей та до навколишнього середовища.

Тріада агресивних (за Карен Хорні)

В агресивних (типи 3,7,8) приглушено емоційний центр.

Агресивні типи вживають як головну стратегію рух проти інших людей, що дозволяє їм реалізувати себе та утвердити власне «Я» та власні цінності. Найкращим захистом для них є напад. Кожна з трьох особистостей має свої мотивації для досягнення цілей: ТРІЙКИ реалізують себе через успіх, почуваються задоволеними, коли створений ними образ є на висоті.