Мудрість Еннеаграми – Дон Різо та Рас Хадсон
Дон Річард Різо (Don Richard Riso) відомий американський дослідник еннеаграми особистості, засновник Міжнародної Асоціації Еннеаграми. Його чотири книги-бестселлера перекладені на німецьку, італійську, японську, китайську, корейську, іспанську та російську мови. У 1995 році, Дон Різо та Рас Хадсон заснували Інститут Еннеаграми в Нью-Йорку.
У 1999 році Різо та Хадсон видають книгу «Мудрість Еннеаграми» (The Wisdom of the Enneagram) – одну з найкращих книг з еннеаграми. Ця книга була перекладена і видана російською мовою у 2010 році.
Відгук Кена Уілбера про книгу «Мудрість Еннеаграми»:
«МУДРІСТЬ ЕННЕАГРАМИ — дуже важлива і потрібна книга. Поєднавши горизонтальні типи Еннеаграми із системою вертикальних рівнів розвитку, Різо та Хадсон створили одну з найперших по-справжньому інтегральних моделей людської душі. Крім важливості і потрібності цієї воістину новаторської роботи вона оголює повну неспроможність будь-якого іншого більш обмеженого підходу, крім повномасштабної моделі людського зростання і розвитку. Дуже рекомендується.»
(Кен Уілбер, американський філософ, який розробив теоретичні та практичні положення інтегрального підходу.)
Відгук Станіслава Грофа, психолога, доктора медицини, про книгу «Мудрість Еннеаграми»:
«МУДРІСТЬ ЕННЕАГРАМИ — це не лише чіткий і вичерпний опис та обговорення цієї древньої особистісної топології, але також найбільший та справжній внесок у її застосування і подальший розвиток. Дон Різо та Рас Хадсон розробили просте практичне керівництво, а також тести, за допомогою яких можна легко визначити тип особистості будь-якої людини, щоби використовувати ці знання для зцілення і психологічної та духовної трансформації».
Будь-яка більш-менш повна психологічна система повинна обов'язково враховувати і горизонтальну, і вертикальну складові. Горизонтальна складова описує лише характеристики дев'яти типів, тоді як для отримання повної картини необхідно брати до уваги вертикальні елементи, що і дають Рівні Розвитку, які діляться на здорові, середні та нездорові.
Рівні Розвитку в Еннеаграмі за Доном Різо тут >>>
* * *
Історія еннеаграми
(З книги «Мудрість Еннеаграми», Розділ 2. Стародавні коріння, сучасний погляд, скорочено)
Щоб зрозуміти історію еннеаграми треба розрізняти ●СИМВОЛ ЕННЕАГРАМИ і ●ДЕВ’ЯТЬ ТИПІВ ОСОБИСТОСТІ. Сучасна теорія еннеаграми – це своєрідний гібрид із декількох древніх мудрих традицій, інтегрованих із сучасною психологією. Ентузіасти еннеаграми придумали величезну кількість міфів про її історію та розвиток, але більша частина цих міфів і легенд не відповідають дійсності.
●СИМВОЛ ЕННЕАГРАМИ дійсно старовинний, йому більше 2500 років. А ідеї, які в подальшому привели до розвитку психологічної теорії ●ДЕВ’ЯТИ ТИПІВ ОСОБИСТОСТІ, очевидно зародилися у четвертому столітті до нашої ери. І лише протягом двох останніх десятиліть ці два джерела знань зійшлися.
Немає сумнівів в тому, що людиною, яка принесла ●СИМВОЛ ЕННЕАГРАМИ в сучасний світ, був Георгій Іванович Гурджієв. Гурджієв був грецьким вірменином, що народився приблизно в 1875 році. Разом із групою друзів, які поділяли його пристрасне бажання відродити давню теорію людської трансформації, Гурджієв витратив ранню частину свого життя на спроби зібрати разом всі стародавні вчення, які тільки міг знайти. Всі разом друзі створили групу під назвою «Шукачі Істини» («САТ») і вирішили, що кожен з них буде незалежно від інших вивчати одне вчень або систем. Вони багато подорожували по Єгипту, Афганістану, Греції, Персії, Індії та Тибету, проводячи багато часу в монастирях і віддалених храмах, вивчаючи все, що тільки можна було, про древні мудрі традиції.
Десь у своїх подорожах, можливо в Афганістані або в Туреччині, Гурджієв знайшов СИМВОЛ ЕННЕАГРАМИ. Надалі він розробив свій власний образ того, що виявили він і його група «САТ». Свої пошуки він закінчив незадовго до початку Першої світової війни і почав викладати в Санкт-Петербурзі і Москві, швидко зібравши навколо себе натовпи ентузіастів.
Гурджієв започаткував велике і складне вчення, що поєднує психологію, духовність і космологію, метою якого було допомогти студентам зрозуміти своє місце у всесвіті і своє місце в житті. Гурджієв вчив також, що Еннеаграма є центральним і найбільш важливим символом в його філософії. Він стверджував, що людина абсолютно нічого не розуміла до тих пір, поки вона не починала правильно розставляти елементи того чи іншого процесу на символі Еннеаграми, таким чином пізнаючи взаємозалежність і взаємозв'язок різних частин цілого. Таким чином, теорія Еннеаграми, яку викладав Гурджієв, була насамперед моделлю природних процесів, а не психологічною типологією.
Гурджієв пояснював, що СИМВОЛ ЕННЕАГРАМИ складається з трьох частин, які представляють собою три священних закони, що керують всіма явищами. Перший з них – коло, універсальна мандала, яка використовується багатьма культурами. Коло уособлює єдність, цілісність і неповторність і є символом того, що Бог єдиний – визначальна ознака більшості західних релігій, іудаїзму, християнства та ісламу.
Всередині кола ми знаходимо наступний символ – трикутник. Традиційно у християнстві це триєдність Отця, Сина і Святого Духа. Ми бачимо прояв ідей троїстості також і в інших релігіях: буддизмі, індуїзмі; таоїзмі (даосизмі). Цікаво, що майже всі основні релігії світу вчать про те, що всесвіт являє собою не подвійність, як вчить західна логіка, а триєдність. Гурджієв назвав цей феномен «Законом Трьох» і сказав, що все, що існує – результат взаємодії трьох сил. Навіть відкриття сучасної фізики, здається, підтримують ідеї «Закону Трьох». На внутрішньоатомному рівні атоми складаються з протонів, електронів і нейтронів.
Третя частина цього потрійного символу — шестигранник (фігура, що з'єднує цифри 1 - 4 - 2 - 8 - 5 - 7). Ця фігура символізує те, що Гурджієв назвав «Законом Семи», який описує процес і розвиток в часі. Він стверджує, що ніщо не залишається незмінним, все рухається і стає чимось іншим. Навіть гори і зірки поступово трансформуються. Все змінюється, переробляється, розвивається або передається — нехай навіть передбачуваним, визначеним способом — відповідно до власної природи і відповідно до сил, які впливають на всі елементи системи. Дні тижня, таблиця Менделєєва, музична октава — все засновано на «Законі Семи».
Коли ми поєднуємо ці три елементи (коло, трикутник і шестигранник), ми отримуємо Еннеаграму. Це символ, який показує цілісність речі (коло), яким чином вона стає результатом взаємодії трьох сил (трикутник) і як вона розвивається або змінюється в часі (шестигранник).
Гурджієв навчав теорії Еннеаграми за допомогою серії священних танців, пояснюючи, що її можна сприймати як «живий символ», що рухається і динамічний, а не статичний. Однак в жодній з опублікованих робіт Гурджиєва та його студентів не давалося поняття ЕННЕАГРАМИ ТИПІВ ОСОБИСТОСТІ.
●ЕННЕАГРАМА ТИПІВ ОСОБИСТОСТІ народилася досить недавно і походить із двох головних сучасних джерел. Перше джерело — Оскар Ічазо, друге — Клаудіо Наранхо.
Оскар Ічазо народився і виріс у Болівії. Будучи молодим він, як і Гурджієв, був захоплений пошуками втрачених знань. Спочатку він поїхав у Буенос-Айрес, в Аргентину, а пізніше і в інші частини світу в пошуках стародавньої мудрості. Після подорожі по Середньому Сходу та іншим місцям Оскар Ічазо повернувся у Південну Америку і почав аналізувати отримані знання.
Ічазо досліджував багато елементів Еннеаграми і на початку 1950 року він відкрив зв'язок між СИМВОЛОМ ЕННЕАГРАМИ і ТИПАМИ ОСОБИСТОСТІ. ●ДЕВ’ЯТЬ ТИПІВ ОСОБИСТОСТІ, які він з'єднав ●СИМВОЛОМ ЕННЕАГРАМИ, походили з давньої традиції пам'яті про дев'ять священних атрибутів, відображених у людській природі. Ці ідеї з'явилися спочатку у неоплатоністів, якщо не раніше, а потім виявилися у Плотінуса в «Еннеадах» у третьому столітті нашої ери. Вони потім з'явилися у християнстві, але вже у вигляді своїх протилежностей: дев'ять атрибутів перетворилися на Сім Смертних Гріхів (або «Головних Гріхів» або «Страстей») плюс ще два (страх і обман). Ічазо простежив історію розвитку древніх ідей про Дев'ять священних атрибутів від грецьких ідей до ідей отців-пустельників четвертого століття, які вперше розвинули концепцію Семи Смертних Гріхів, а звідти вони перекочували в середньовічну літературу, включаючи «Кентерберійські історії» Чосера і «Чистилище» Данте.
Спільним в Еннеаграмі та Семи Смертних Гріхах є ідея про те, що один з них проявляється знову і знову, в той час як ми володіємо ними всіма. В цьому криється корінь нашої незбалансованості.
Геніальність Ічазо дозволила йому вперше в середині 1950-х рр. точно і в правильній послідовності розташувати весь цей матеріал на символі Еннеаграми. Тільки тоді різні напрямки думки злилися воєдино і утворили ту головну модель Еннеаграми, яку ми знаємо зараз.
У 1970 р відомий психіатр Клаудіо Наранхо (Claudio Naranjo), який працював над програмою гештальт-терапії в Есаленському інституті в Біг-Сурі, штат Каліфорнія, а також кілька інших мислителів із числа прихильників руху «за людський потенціал» поїхали в Чилі для навчання у Оскара Ічазо. Ічазо вів інтенсивний спеціально розроблений 40-денний курс, який допомогав студентам знайти шлях до самореалізації. З самого початку курсу він навчав Еннеаграмі та дев'ятьом типам особистості, або, як він називав їх, «его фіксацій».
* * *
Бібліографія
* Personality Types: Using the Enneagram for Self-Discovery. 1987, 1996.
* Understanding the Enneagram. The Practical Guide to Personality Types. 1990, 2000.
* Enneagram Transformations. Releases and Affirmations for Healing Your Personality Type. 1993.
* The Wisdom of the Enneagram. 1999.
* Discovering Your Personality Type. 2003.
* * *
Біографія
Дон Річард Різо (1946 – 2012) виріс у Новому Орлеані, штат Луїзіана (США), навчався у Стенфордському Університеті. У 1962 році він вступає до Товариства Ісуса (Єзуїтського ордена). На початку 70-х років в Товаристві Ісуса та інших Католицьких закладах Північної Америки почали вивчати Еннеаграму. У 1974 році Дон Різо знайомиться із вченням Еннеаграми у Єзуїтській семінарії в Торонто, Канада. Він захопився Еннеаграмою і в 1975 році залишив орден Єзуїтів, так і не пройшовши посвяти у сан. Дон Різо починає досліджувати Еннеаграму і розробляє описи еннеа-типів.
У 1987 році він публікує книгу «Типи Особистості: Використання Еннеаграми для пізнання себе» (Personality Types: Using the Enneagram for Self-Discovery), над якою він працював 12 років.
У 1991 році Рас Хадсон приєднується до Дона Різо для розробки тесту для визначення еннеа-типу. Разом вони видають книжки та засновують у Нью-Йорку Інститут Еннеаграми, який сьогодні має філіали у 15-ти країнах світу.
* * *
Рас Хадсон (Russ Hudson) — один з провідних послідовників і передових мислителів в світі Еннеаграми сьогодні. Співавтор книжок Дона Різо, співзасновник Інституту Еннеаграми.
* * *
Сайт Інституту Еннеаграми (Нью-Йорк): www.enneagraminstitute.com