Типологія Юнга – вісім типів
Короткі описи восьми типів
● Тип 1 - Екстравертні сенсорні відчуття (вольова сенсорика)
Активна дія, володіння фізичними об’єктами, протистояння, керування людьми
Переконання: «Менше слів, більше діла».
Образ «я»: Я сильний, впливовий, незалежний.
Соціальна роль: Рішучий ПОКРОВИТЕЛЬ – бере на себе відповідальність за навколишніх, вважає що має бути покровителем, опорою для інших: забезпечує їх матеріальними ресурсами та захистом від небезпек.
Екстравертна сенсорика виражається в активній дії, експансії, напористості, волі до перемоги, здатності контролювати зовнішній простір, вмінні чинити тиск на інших або опиратись зовнішньому тиску, розумінні сили і безсилля суперника. Представникам цього типу здається, що відповідальність за світ лежить на їхніх плечах. Зазвичай вони впевнені в собі, орієнтовані на дію, здатні керувати великою групою людей, мають сильні пробивні якості, люблять захищати слабих та непробивних людей, якщо ті визнали їхній авторитет. Потреба: бути сильним, впливовим та незалежним.
* * * * *
● Тип 2 - Інтровертні сенсорні відчуття (просторова сенсорика)
Розслаблення, комфорт, просторова гармонія, здоров’я та краса
Переконання: «Світ потребує злагоди і гармонії, і я її несу».
Образ «я»: Я гармонійний, миролюбний, розслаблений.
Соціальна роль: Миролюбний ОПІКУН – слідкує за задоволення фізичних та побутових потреб навколишніх, прагне всіх нагодувати, зігріти та створити комфортні побутові умови, прагне всіх примирити. ☔️
Інтровертна сенсорика виражається в у гармонії просторових форм, відчутті зручності, комфорті. Представники цього типу вважають що все в навколишньому просторі має бути естетичним, комфортним, гармонійним та збалансованим. Зазвичай люди цього типу дуже турботливі, прагнуть максимально підлаштовуватися під потреби інших, толерантні, уникають конфліктів і дисгармонії, не демонстративні, намагаються не виділятися. Потреба: бути гармонійним та миролюбним.
* * * * *
● Тип 3 - Екстравертні почуття (емоції)
Володіння емоціями, емоційний вплив на інших, зв'язок з людьми, соціальні середовища
Переконання: «Любов керує світом».
Образ «я»: Я люблячий, хороший, потрібний іншим;
Соціальна роль: Комунікабельний АЛЬТРУЇСТ – Надає іншим емоційну підтримку, відгукується на звернення до себе, цікавиться проблемами навколишніх, завжди готовий підбадьорити та допомогти.
Екстравертні емоції проявляються у відкритому емоційному впливі та безпосередній емоційній реакції. Представники цього типу вважають, що головна рушійна сила, яка керує людьми у всіх їхніх вчинках – це емоції. Вміють передавати настрій та керувати емоційним фоном. Добре відчувають потреби навколишніх і прагнуть допомагати. Вони вміють вибудовувати соціальні структури для покращення життя та здоров’я, для допомоги потребуючим, для виховання дітей. Вважають, що їм самим нічого не потрібно від навколишніх. Потреба: Щоб їх любили навколишні. Стратегія: Бути потрібним навколишнім.
* * * * *
● Тип 4 - Інтровертні почуття (емоції)
Відносини між людьми, мораль, етика, традиції, спільнота
Переконання: «Світ недосконалий. Я живу, щоби зробити його кращим».
Образ «я»: Я правильний, моральний, досконалий;
Соціальна роль: Відповідальний ВИХОВАТЕЛЬ – бере на себе відповідальність за дотримання правильної поведінки та моральне самовдосконалення. Намагається виправити у собі будь-яку ваду та стати моральним авторитетом для інших.
Інтровертні емоції (або етика відносин) виражаються у відносинах між людьми, питаннях моралі, поваги до традицій і їх дотримання. Потреба: Вдосконалення себе і світу. Вони зазвичай пунктуальні, працьовиті, надійні, вміють етично поводитися у різних ситуаціях.
* * * * *
● Тип 5 - Екстравертне мислення
Ділова практичність, вигода, управління проектами та ресурсами, технології
Переконання: «Якщо чекати ідеальних умов, то ніколи нічого не досягнеш», «Хто не хоче, той шукає причини, а хто хоче - той шукає можливості».
Образ «я»: Я успішний, професіонал, переможець;
Соціальна роль: Результативний ГЕРОЙ – Ставить цілі та розробляє алгоритми дій для їх досягнення у найкоротший термін, організовує процеси, які забезпечать потрібний результат. Намагається швидко вирішити будь-яку проблему, постійно удосконалює свої навики.
Екстравертне мислення (або ділова логіка) виражається у діловій практичній вигоді, ефективності, доцільності та технологіях. Для представників цього типу головне – опиратись у своїх діях на фактичну реальність. Намагаються добре виглядати і справляти гарне враження на навколишніх як зовнішністю, так і своєю компетентністю. Для них дуже важливим є статус та імідж. Потреба: Бути соціально успішним і визнаним навколишніми.
* * * * *
● Тип 6 - Інтровертне мислення
Структура, аналіз, теорія, причинно-наслідкові зв'язки, закон, порядок, справедливість
Переконання: «Мислю, отже існую»
Образ «я»: Я всезнаючий, я все розумію, я правильно пізнав;
Соціальна роль: Обережний ВСЕЗНАЙКА – хоче знайти відповіді на всі питання та виконувати роль вчителя, який дає знання іншим. Глибоко занурюється у вивчення питання, впорядковує та класифікує інформацію.
Інтровертне мислення (або структурна логіка) проявляється в тяжінні до умоглядної (абстрактної) структури, системи, наукових теорій. Представники цього типу вважають, що в основі всіх подій лежать певні закономірності і що життя повинне підпорядковуватись певній системі. Намагаються відсторонюватися від людей, щоб не втрачати частину своїх накопичених ресурсів (матеріальних, енергії, часу). Потреба: Уникання поглинання іншими.
* * * * *
● Тип 7 - Екстравертна інтуїція
Потенційні можливості, внутрішня суть об’єктів, новизна, зміни, багатоваріантність
Переконання: «Життя дарує мені необмежені можливості».
Образ «я»: Я безтурботний, цікавий, проникливий;
Соціальна роль: Оптимістичний ВИНАХІДНИК – бачить різноманіття можливостей та потенціал людей, надає їм впевненість у їхніх здібностях, проявляє винахідливість у вирішенні проблем та надихає інших своїм оптимістичним баченням.
Екстравертна інтуїція (або інтуїція можливостей) виражається у здатності оцінити внутрішній зміст, потенційні можливості об’єктів. Для представників цього типу найбільш цікавим і захоплюючим є бачення потенційних можливостей і перспективних напрямків розвитку. Люблять займатися кількома справами одночасно. Потреба: Бути сповненим ентузіазму, веселим, активним.
* * * * *
● Тип 8 - Інтровертна інтуїція
Передбачення розвитку подій, уява, фантазія, внутрішній світ, плин часу
Переконання: «Життя – це лише мить між минулим і майбутнім»
Образ «я»: Я проникливий, особливо чутливий, передбачливий;
Соціальна роль: Відданий ПРОГНОЗИСТ - завдяки розвинутій інтуїції добре оцінює перспективи проектів та підказує найкращий час для дій. Проявляє індивідуальний підхід до кожної людини. ✨
Інтровертна інтуїція (або інтуїція часу) виражається у передчутті, прогнозі розвитку подій, поетичній фантазії, містицизмі. Представники цього типу сприймають світ як нескінченний, текучий, різноманітний, стан якого безперервно змінюється. Вільно розпоряджається як своїм, так і чужим часом. У них сильно розвинута уява, за допомогою якої можна проникнути у минуле та майбутнє. Із-за надмірного перебування в уявному світі реальність може здаватися їм нудною, буденною, загрозливою, а це призводить до відчуття меланхолії та депресії. Потреба: Мати підтримку сильного.
* * * * *
Карл Юнг вважав, що людина ототожнюється зі своєю головною психічною функцією: «Дуже часто, майже регулярно, людина більш-менш повністю ототожнює себе з функцією, що поставлена у найбільш сприятливі умови і тому особливо розвинена. Так складаються психологічні типи».
Джерело – Карл Густав Юнг. "Психологічні типи" (1921). Розділ XI. Визначення терминів. Підпорядкована функція (30 - Inferior Function).
«Так само як лев вражає свого ворога чи здобич не хвостом (як крокодил), а лапами, в яких міститься його специфічна сила, так і притаманний нам спосіб реагування зазвичай характеризується нашими сильними сторонами, тобто використанням нашої найбільш надійної і розвинутої функції, що, однак, не заважає нам деколи реагувати і своїми специфічними слабкостями. Таке переважання функції спонукає нас готувати або шукати одні ситуації та уникати інші і таким чином будемо відповідно здобувати специфічний досвід, що відрізняється від інших. Інтелектуал буде пристосовуватися до світу за допомогою свого інтелекту, а зовсім не як боксер, хоча і він може у приступі люті застосувати свої кулаки. У боротьбі за існування і пристосування кожна людина інстинктивно використовує свою найрозвинутішу функцію, яка в результаті стає критерієм звичного способу реагування.»
Джерело - Психологічна теорія типів. Лекція Карла Юнга, Цюріх 1928р, “Psychologische Typologie”.
Доктор Юнг підкреслював: «найбільш диференційована психічна функція є найбільш цінною функцією, оскільки вона більш усвідомлена, цілком підпорядкована свідомому контролю та меті, тоді як менш свідомі, інакше кажучи, частково несвідомі нижчі функції піддаються свідомому вільному вибору в значно меншій мірі.»
Джерело – Карл Густав Юнг. "Психологічні типи" (1921). Розділ X – Загальний опис типів. Екстравертний тип. Установка несвідомого.
«Тепер має бути зрозуміло, що якості головної свідомої функції, тобто свідомої установки, як цілого, виявляються у суворому контрасті з якостями несвідомої установки...
Свідома установка за своєю природою завжди є світоглядом (Weltanschauung), якщо це не релігія у відкритому вигляді. Це якраз те, що робить проблему типології такою важливою. Відмінності (протистояння) між типами — це не просто зовнішній конфлікт між людьми, це також джерело нескінченних внутрішніх конфліктів, причина не лише зовнішніх суперечок та неприязні, але також нервових хвороб та психічного страждання.»
Джерело – Карл Юнг. "Психологічні типи" (1921). Лекция Карла Юнга, прочитанная на международном конгрессе по Образованию, Территет (Швейцария), 1923 р.