4 - Тип з інтровертними почуттями або емоціями

Інтровертні почуття  (або етика відносин)  -  Відносини між людьми, мораль, етика, традиції 

Базовий опис:

Добре розрізняє відносини, що складаються між людьми, їх симпатії та антипатії. Критично оцінює поведінку навколишніх. У спілкуванні намагається бути ввічливим і тактовним. Однаково спокійно спілкується як з приємними йому людьми так і з неприємними. Свої почуття тримає глибоко всередині. Глибоко цікавиться морально-етичними питаннями. Моральні норми залежать від власних суб’єктивних уявлень про мораль. Пунктуальний, працьовитий, надійний, має сильне почуття обов'язку. Вимогливий до себе та до інших. Не може дозволити собі бути неохайним. У роботі схильний дбати про деталі, порядок і точність. З повагою ставиться до традицій. Консервативний.

Найкращі прояви:

Вміє встановлювати і підтримувати відносини з людьми, етично поводитися у різних ситуаціях. Ввічливий, тактовний. Милосердний. Приділяє багато уваги моральним аспектам: чесність, совість, гідність, порядність, інтелігентність. Несе в світ високі морально-етичні стандарти, стає для навколишніх прикладом відповідальності, самодисципліни та відданості обов’язку, поваги до традицій. Використовує традиції для збереження та укріплення відносин між людьми.

Суб'єктивне відчуття функції:

Має сильне бажання викорінити зло, зробити світ досконалим. Часто думає про те, як можна щось покращити. Докладає багато зусиль, щоб виправити власні недоліки. Має суворого внутрішнього критика, який говорить йому що правильно, а що – ні. Внутрішній критик засуджує і контролює його емоції та потреби, змушує його діяти правильно, а не так, як йому хочеться. Гордиться тим, що він чесний і працьовитий. Йому властиве сильне почуття обов’язку: може з температурою мити підлогу, тому що вдома має бути чисто. Не завжди ясно, перед ким цей обов’язок. Очікує поваги від навколишніх.

Обурюється недосконалістю людства. Якщо до нього доходять новини про несправедливість, корупцію, жорстокість, він відчуває, що це стосується його напряму, викликає сильну реакцію, стимулює на боротьбу із жорстокістю цього світу.

Постійно оцінює поведінку інших. Відразу помічає щось недоречне, недосконале, неправильне. Приділяє багато уваги малопомітним жестам та інтонаціям співрозмовника. Прискіпливий до правильності мови. Здатний співпрацювати лише з тими людьми, які розділяють його моральні переконання. Люди, недостойні його поваги та симпатії, викликають осуд, зневагу, відторгнення. Хоче, щоб його оточували лише правильні, доброчесні люди. 

Вважає найважливішим у житті взаємну довіру, чесні та порядні відносини, дотримання норм етики і моралі та бережливе ставлення до традицій. Сексуальні свободи – не для нього. Найголовніша його вимога до партнера – вірність. Любить доброзичливу емоційну атмосферу та людей з веселою вдачею, поряд з якими і сам стає веселим. Прояв негативних емоцій як зі своєї сторони так і зі сторони інших вважає недоліком.

Потреба в доповненні       -  :

Тип 4t відрізняється високою працездатністю з невеликою результативністю та ефективністю. Акцентує увагу на деталях та дотриманні процедур, а не на результаті. Вдячний за конкретну і вичерпну допомогу в питаннях ефективного виконання власної роботи, за поради щодо найефективнішого способу виконання завдань за найкоротший період часу та ефективного використанню ресурсів.

Орієнтований на досягнення практичних результатів, проте самому важко визначити послідовність дій для досягнення цілі. Тому підсвідомо очікує, що навколишні пояснять йому покроково, що треба робити. Тягнеться до підприємливих та розумних людей. Йому хочеться бути впевненим, що він справиться зі всім, незалежно від обставин. Йому приємно, коли поруч є людина, яка завжди знає, що робити. Біля таких людей відчуває себе більш впевнено.

Має величезний інтерес до професійних, ділових та інших рекомендацій, до практичної логіки та фактичних доказів, хоча йому важко відрізнити дієві поради від пустих.

Тип з інтровертними емоціями має два підтипи: сенсорний (етико-сенсорний інтроверт) ЕСІ  та інтуїтивний (етико-інтуїтивний інтроверт) ЕІІ  .

 ЕСІетика осуду, дистанціювання, відштовхування, мінімізації зла; засуджує негатив у відносинах, пам’ятає зло. Тримається від людей на відстані, не підпускаючи їх близько до себе на довгий час (дистанція), оцінює відносини в цілому, різко ділячи людей на друзів та ворогів (масштаб), особливу увагу приділяє критиці зла (якість) і намагається піти від джерела поганих відносин – людини, яка викликає у нього антипатію (напрямок).

ЕІІетика пробачення, притягання, максимізації добра; укріплює позитивну сторону відносин, пробачає зло; чудово розбирається у відносинах між людьми, так як спілкується з ними близько (дистанція), орієнтований на встановлення позитивних відносин – дружбу, любов, теплоту (якість), бачить відтінки відносин (масштаб) та йде до людей, стверджуючи добро і пробачаючи зло (напрямок).

Психологічні аспекти інтровертних емоцій

 Для типу з інтровертними емоціями найважливішим є досконалість та дотримання моральних ідеалів. Проте поняття досконалість включає в себе протилежність – недосконалість, а поняття моральність включає в себе аморальність. Людина даного типу з високим ступенем психологічної зрілості усвідомлює ці пари протилежностей і приймає в собі як моральність, так і аморальність, як досконалість, так і недосконалість. Проте, при меншій психологічній зрілості людина прилипає до однієї складової образу і витісняє другу, «погану» складову. Чим більше тип з інтровертними емоціями прагне бути досконалим і моральним, тим більше він боїться бути недосконалим і аморальним. Чим більше такий тип ототожнюється з «образом себе» як того, хто рухається до морального ідеалу, тим більший гнів він відчуває при будь-якому натяку на свою аморальність чи недосконалість. При середньому ступені психологічної зрілості тип з інтровертними емоціями гнівається на самого себе та осуджує себе за свою недосконалість. Йому починає здаватися, що його люблять саме за його моральність і правильність. І щоб його любили, йому треба весь час підтверджувати свою правильність і досконалість. При ще меншій психологічній зрілості такий тип спрямовує свій осуд та гнів назовні на навколишніх, він критикує інших, намагаючись виправити в них те, що не визнає в собі.

 

Останнє оновлення : 18.12.2021