7 - ТИП З ЕКСТРАВЕРТНОЮ ІНТУЇЦІЄЮ

Екстравертна інтуїція (або інтуїція можливостей) - Потенціальні можливості, перспективи, новизна, багатоваріантність

 

Екстравертна інтуїція допомагає людині відчувати внутрішню суть об’єктів та розкривати їх потенціал.

Базовий опис:

Відчуває внутрішній зміст об’єктів. Швидко проникає в суть речей. Бачить здібності, потенціал людей, відчуває їх наміри, його важко ввести в оману. Відчуває перспективність ідей чи проектів, потенційні можливості явищ та систем, варіанти розвитку подій, бачить альтернативні рішення, має стратегічне мислення та добре розвинену фантазію.

 Зазвичай має безліч різних інтересів та захоплень, наповнює своє життя пошуком пригод та знайомством із новими людьми. Любить розпочинати багато справ одночасно, але часто не доводить їх до кінця. Якщо робота вимагає тривалої і пильної уваги, заглиблення в деталі – втрачає до неї інтерес або просто кидає. Покладається на свою здатність миттєво імпровізувати, замість того, щоб заздалегідь підготувати роботу. Має сильне прагнення до новаторства. З надією дивиться у майбутнє, адже воно може відкрити нові можливості. Почувається реалізованим, коли шукає різні варіанти розв'язання проблем. Генерує сміливі, альтернативні ідеї з будь-якого питання. Швидко відмовляється від тих ідей, які виявилися безперспективними, і переключається на щось нове. 

Легко встановлює контакти з людьми. Зазвичай, у нього багато приятелів. Уміє заохочувати і надихати людей, роблячи їм компліменти або описуючи райдужні перспективи. Для нього всі люди рівні. Не поділяє людей на своїх та чужих.  Згасає від повторюваної одноманітної роботи та рутини, яка пригнічує фантазію. 

Суб'єктивне відчуття функції:

Має потребу бути безтурботним, сповненим ентузіазму, активним, постійно проживати новизну, щось цікаве і захоплююче. Нагадує своєю поведінкою дитину, яка любить ігри, захоплюється цікавим в кожній людині та ситуації, але швидко втрачає інтерес і відправляється на пошуки нових пригод. Те, що зроблено, завжди здається йому незначним порівняно з перспективами, які відкриваються і від яких неможливо відмовитися.  Від нудьги просто захворіває. Захоплення новим допомагає йому пережити сірість теперішнього. Його рішення не бувають остаточними, адже кожен день приносить щось нове.

Прагне завжди бачити тільки позитивний бік життя та уникає зустрічі з негативами. Коли у нього виникають глибокі і болючі емоції, він легко знайде їм пояснення і, таким чином, позбудеться болю.

Як правило, не докоряє близьким ні в чому, бо докоряти - означає ставити питання про взаємні зобов'язання, а він робить усе за власною ініціативою чи хоча б удає, що це так, але ні в якому разі не з почуття обов'язку, того ж чекає від партнера. 

Дуже незалежний сам і не стане примушувати інших. У екстремальних ситуаціях мобілізується і діє рішуче. Дає відсіч при спробі диктату, силового натиску.

Псевдоніми: Візіонер, Винахідник, Ініціатор, Першовідкривач, Ентузіаст, Авантюрист, Шукач Пригод, Мандрівник, Кочівник, Фантазер, Утопіст, Пустодзвін, Майстер незакінчених справ.

Тип з екстравертною інтуїцією має два підтипи: етичний (інтуїтивно-етичний екстраверт) ІЕЕ та логічний (інтуїтивно-логічний екстраверт) ІЛЕ  .

 ІЕЕальтернативність, мінімізація неможливого, приховані таланти, приховані потяги. Іде від нецікавої інформації (напрямок і якість), добре оцінює глибоко приховані здібності раніше незнайомих людей (дистанція) і вловлює перспективу в цілому, альтернативно, масштабно (масштаб).

ІЛЕперспективність, пошук нових шляхів, максимізація можливостей; Направлений на збір цікавої інформації, перспективних ідей і багатообіцяючих теорій (напрямок і якість) на оточуючій його території (дистанція), до того ж ці знання відрізняються великою пропрацьованістю, численними дрібницями (масштаб).

Психологічні аспекти екстравертної інтуїції

Функція екстравертна інтуїція може проявлятися по-різному в залежності від рівня психологічної зрілості людини. Архетипи типу 7 при різних рівнях психологічної зрілості тут >>>

Найкращі прояви:

Широкий погляд на будь-які абстрактні питання. Вміє показати іншим цілісну картину світу, різноманіття можливостей, надати впевненість у власних здібностях. Допомагає іншим оцінити можливі наслідки ситуації, знайти вихід зі складної ситуації, яка здається безвихідною. Генерує нові ідеї, відмінний популяризатор нового.

 Найгірші прояви:

Імпульсивна орієнтація на задоволення власних потреб, шарлатанство, пусте фантазування, інфантилізм, безвідповідальність, самоусунення у труднощах, поверхневість, непостійність, непослідовність, швидка втрата інтересу, схильність перестрибувати з одної справи на іншу, нездатність довести справу до кінця. Втеча від психологічного дискомфорту (одноманітності, рутини, нудьги, відповідальності) у пошук нових вражень, що може доходити до бродяжництва.

Замкнене коло: Чим більше ототожнює себе з тим, хто є завжди безтурботним -> тим більше боїться бути нудним і обтяженим рутиною -> тим більше зовні намагається бути веселим і привносити новизну -> тим більшу неповноцінність відчуває при будь-якому натяку на свою нецікавість і рутину в житті -> тим більше намагається знайти розваги.

 Для типу з екстравертною інтуїцією  дуже важливими є безтурботність та новизна. Проте поняття безтурботність включає в себе також протилежність – обтяженість обов’язком, а новизна включає в себе також рутину та нудьгу. Людина даного типу з високим ступенем психологічної зрілості усвідомлює ці пари протилежностей і приймає в собі як безтурботність так і відповідальність, як новизну так і буденність. Проте, при меншій психологічній зрілості людина прилипає до однієї складової образу і витісняє другу, «погану» складову. Чим більше тип з екстравертною інтуїцією прагне бути безтурботним та отримувати задоволення від нових вражень, тим більше він боїться бути занудним, сумним та обтяженим рутиною та обов’язками. Чим більше такий типототожнюється з «образом себе» як оптиміста, до якого прихильний світ і якому весь час повинно везти, тим сильніше почуття неповноцінності він відчуває при будь-якому натяку на свою невезучість, занудність і песимізм. При середньому ступені психологічної зрілості тип з екстравертною інтуїцією намагається довести собі та навколишнім, що він оптиміст, завжди цікавий, йому завжди везе і він задоволений життям. Йому починає здаватися, що його люблять саме за його оптимізм та бачення нових ідей. І щоб його любили, йому треба весь час підтверджувати це. Щоб уникнути нудьги, він постійно зайнятий пошуком нових вражень, людей та ідей, і постійним переключенням з одного об’єкту на інший. Він як дитина, швидко втрачає інтерес до об’єкту, щойно об’єкт перестає бути новим. Така поверхнева взаємодія з об’єктами призводить до болісного відчуття внутрішньої порожнечі, від якого такий тип намагається втекти у ще активніший пошук задоволення від нових об’єктів. При ще меншій психологічній зрілості і небажанні відчувати смуток чи психологічний дискомфорт, в такого типу зростає потреба погоні за новими враженнями, що може доходити аж до бродяжництва.

Тип 7 в інших типологіях

● 4 ролі керівника Адізеса. З книги І.Адізеса «Ідеальний керівник. Чому ви не можете ним стати і що робити з цього приводу», скорочено.

Лідерський стиль неефективного управління Типу 7 (екстравертна інтуїція). 

Я називаю такого менеджера Підпалювачем. 

Підпалювач любить хаос: йому подобається бути свідком фурору, який спричинюють його ініціативи. Він прагне максимального короткотермінового ефекту й отримує його, генеруючи кризу. За такого менеджера підлеглі працюють понаднормово, важливі деталі залишаються невідомими аж до останньої хвилини. Деталі – це Ахіллесова п’ята підпалювача. Він схильний ігнорувати деталі; він творить великими пензлями на широкому полотні, так, наче дивиться із висоти 10 тис. метрів на топографічну карту. Для нього мільйон – це десь між 700 тис та півтора мільйона, тоді як для іншого 999 999 – це не те саме, що мільйон. Уявіть, що Підпалювач – це сокіл, який літає високо в горах і бачить велику картину, а не дрібні деталі. З такої висоти все виглядає просто; змахнувши крилом, можна перелетіти з однієї скелі на іншу. Сокіл не може зрозуміти, що на землі, щоб подолати такий шлях, потрібно йти вгору та вниз по горах та ущелинах.

Підпалювач має дуже велику потребу створити щось нове, що часто означає знищити наявне. Для того, щоб бути «власником» ідеї, він має почати все з нуля або змінити те, що є, навіть якщо це дуже адекватна річ. Оскільки Підпалювач створює на ходу, він часто суперечить собі. Язик говорить, мозок думає, але не обов’язково між ними існує зв’язок. Він розпочинає з одного кута, переходить до іншого, потім до третього і, врешті-решт, ви не можете зрозуміти, про що він говорить. Крім того, якщо Підпалювача не розуміють, він засмучується та ображається, реагує з неймовірною ворожістю, коли його аргументи ставлять під сумнів або принаймні вказують на розбіжності.

Підпалювач зазвичай працює за принципом «чому б нам не…?»: «Чому б нам не зробите це?», «Чому б нам не зробити те?» Однак те, що для нього – лише питання, підлеглі сприймають як рішення і починають виконувати його, а потім отримують догану за те, що діяли без дозволу. Наступного разу, коли Підпалювач міркує вголос, підлеглі нічого не роблять, припускаючи, що це теж лише ідея. Підпалювач засмучується – цього разу тому, що працівники не виконали його інструкцій. У підлеглих виникає відчуття, що вони ніколи його не задовільнять, щоб не робили.

В Підпалювача повно ідей і він легко генерує нові. Будь-що може спровокувати ланцюг його думок. Під час розмови Підпалювач емоційний та експресивний; часто використовує слова «ніколи», «завжди», «неможливо». Він перебільшує для того, щоб проштовхнути ідею.

У компанії, яку очолює Підпалювач, особливо небезпечним є ранок понеділка, бо у вихідні в нього було багато часу подумати. Тож знову нові напрями, нові пріоритети, нові цілі, нові завдання. За іронією, але не так багато відбувається подій у компанії Підпалювача; йому не подобається доводити справи до завершення; навіть на півшляху він може змінити все в іншому, «кращому» напрямі. Кожна ідея веде до іншої. Він не розуміє, що тим самим розмиває цінність інших ідей, оскільки спроможність особи чи компанії є обмеженою. Також він не оцінює витрат на реалізацію своїх планів порівняно з їхньою цінністю. Він постійно говорить про геніальні інновації. Але скільки вони коштуватимуть? «Це вже деталі», – здвигне плечима він. Тому Підпалювач може збудувати велику компанію і втратити її за ніч. Підпалювач зазвичай розвиває геніальні ідеї, а далі очікує, що інші придумають, як їх втілити в життя. Якщо від нього вимагати конкретики, починає дратуватися.

Підпалювачу цікаві зміни, ідеї. Чи на зустрічах під його керівництвом є порядок денний? Якщо навіть є, то ніхто не знає його змісту. Підпалювач все одно порушує його, перескакуючи з питання на питання. Тим не менш, він очікує, щоб працівники були готові до зустрічі. На їхнє щастя, знаєте, хто найбільше говорить від час зустрічі? Підпалювач.

Тим не менш Підпалювача зазвичай люблять, він дуже стимулюючий, активний, повний енергії. Працювати з ним цікаво – до моменту, коли ви зрозумієте, що хоч би що ви не робили, підпалювач знайде, що не так, бо його пріоритети постійно змінюються; поки ви завершуєте один проект, він уже хоче знати, чому немає прогресу в іншому.

Якщо ви подасте Підпалювачу ідею, він одразу скаже: «Ні, я незгоден з тобою», але наступного тижня він видасть від свого імені ту саму ідею, але перефразовану. Це дуже розчаровує інших. Інші вважають Підпалювачів нарцистичними, зосередженими на собі та такими, що створюють проблеми. Вони завжди поводяться так, наче все знають найкраще. Постійно дають поради, хоча самі не вміють їх слухати.

Підпалювач схильний оточувати себе слабкими підлеглими, бо він повинен виграти будь-яку суперечку, а слабкі підлеглі не ставитимуть під сумнів його докази. Підлеглими Підпалювача – група клакерів - це працівники оперного театру: коли співак завершує арію, вони починають плескати в долоні, заохочуючи до цього решту аудиторії. Клакерам платять за те, щоб вони погоджувалися з ідеями Підпалювача, принаймні публічно. Підлеглі Підпалювача вміють не критикувати його плани в категоричний спосіб, оскільки відхилення плану може сприйматись як персональна критика. Тому працівники змушені погоджуватися на завдання, навіть якщо із самого початку вважають їх непрактичними. Вони креативно вигадують виправдання і намагаються створювати враження, ніби співпрацюють.

Іноді Підпалювач активно звільняє людей та запрошує нових. Певний час він думає, що ця нова дитина кварталу – геній: «Подивіться на нього! Подивіться, який він класний!» Через шість місяців Підпалювач розуміє, що новий працівник також не розуміє його геніальності – і виганяє його. Однак Підпалювач не любить звільняти людей особисто. Він краще доручить цю брудну роботу комусь іншому, або, що трапляється частіше, зробить ваше життя таким нестерпним, що ви самі звільнитесь.

Планування для Підпалювача не означає, що організація бере відповідальність за курс дій. Це має бути довгий список ефемерних цілей. Підпалювач може навіть не мати бюджету, а якщо й має, то він нереалістичний. Підпалювач настільки зайнятий можливостями, що не бачить загроз. Він може створити загрозу для організації, використовуючи занадто багато можливостей одночасно, перенапружуючи себе самого та свою організацію. Можна було б очікувати, що організація, якою керує Підпалювач, працює в творчий спосіб, але насправді все навпаки. Це рекреативна, гнучка структура, але рабська. Підпалювач визначає курс, змінює напрям, ігнорує страждання своїх підлеглих, а потім привласнює весь успіх собі.

Оскільки Підпалювача не цікавлять деталі, він прагне децентралізації. Але для нього так само важливо зберігати контроль за процесом прийняття рішень. Наслідком цього є абсурдна ситуація для підлеглих. Від них очікують рішень – до моменту, доки вони збігаються із рішеннями, які прийняв би Підпалювач.

Проте люди не можуть передбачити, що б він вирішив, бо його думка постійно змінюється. Для підлеглих Підпалювача рішення – це рухома мішень, а результат – параліч. Підпалювач настільки зосереджений на змінах, що паралізує все.

Коли Підпалювач йде з організації, то та ледве рухається, а люди в ній виснажені. Вони прагнуть лише миру та спокою для стабільності. Як наслідок, вони постійно цього шукають і знову отримують керівника-Бюрократа.

Останнє оновлення : 29.05.2021