Попередній розділ "Травма покинутого" <<<тут 

Ліз Бурбо  -  "5 травм, які заважають бути самим собою"  

Принижений

 Слово "приниження" означає дію, метою якої (або в результатом якої) є сильна образа, удар по власній гідності або гідності іншої людини. Найближчими синонімами цього слова є сором, образа, утиск, ганьба тощо. 

 Травма приниженого ТІЛОБУДОВА МАЗОХІСТА (Травма приниженого)

Душа, що прийшла на Землю, щоб вилікувати цю травму, притягує до себе батьків, які будуть її принижувати. Ця травма особливо міцно пов'язана з фізичним світом, зі світом "мати" і "робити". Вона пробуджується під час усвідомлення функцій фізичного тіла, тобто після року і до трьох років - період, протягом якого нормальна дитина привчається самостійно приймати їжу, ходити в туалет, дотримуватися особистої гігієни, розмовляти, слухати і розуміти те, що їй говорять дорослі тощо. Я вживаю тут слово "пробуджується", оскільки, нагадую, моя теорія заснована на тому, що ми народжуємося із уже прийнятим рішенням про те, які травми маємо намір вилікувати, навіть якщо після народження не усвідомлюємо цього.

 Пробудження травми відбувається в той момент, коли дитина відчує, що один з батьків соромиться її або боїться сорому, коли вона, дитина, вимазалася, коли щось зіпсувала (особливо при гостях або родичах), коли погано одягнена тощо. Якими б не були обставини, за яких дитина відчула себе приниженою, присоромленою, негідною на фізичному рівні, її рана пробуджується і поглиблюється. Уяви собі, наприклад, малюка, який грає зі своїми какашками і прикрашає ними все ліжечко або робить щось подібне, не менш неприємне. Травма пробуджується, коли він чує, як мама розповідає татові про "маленьку брудну свиню". Навіть немовля здатне вловити огиду батьків і відчути сором і приниження.

 Мені сильно запам'ятався один випадок з дитинства. Коли мені було шість років, я жила в монастирському пансіонаті разом з іншими дівчатками. Всі ми спали у великій загальній спальні, і одна дитина, бувало, прокидалася в мокрому ліжку; кожного разу після цього черниця змушувала її обійти всі класи і всім показати мокре простирадло. Ганьблячи і принижуючи її таким чином, черниця очікувала, що конфуз більше не повториться. Всі ми знаємо, що таке "виховання" тільки погіршує ситуацію. У будь-якої дитини, якій належить лікувати травму приниження, подібний досвід лише посилить цю травму.

Свою чашу приниження несе і сексуальна сфера. Наприклад, коли мама застає маленького сина за спробами мастурбації і вигукує: "Ах ти, маленька скотина! Не смій цього робити!", дитина відчуває себе гидкою, приниженою, а згодом у неї неминуче виникнуть проблеми сексуального плану. Коли дитина випадково побачить когось із батьків оголеним і відчує, що цьому батькові ніяково і що він намагається сховатися, то дитя, звичайно, зробить висновок, що свого тіла потрібно соромитися.

Дитина відчуває приниження, коли відчуває надмірний контроль з боку одного з батьків, коли постійно наштовхується на заборони фізично діяти і рухатися так, як хочеться. Подивися лишень на батьків, які сварять і карають свою дитину за те, що перед самим приходом гостей вона влізла у калюжу і забруднила святковий костюмчик!

Приниження тільки посилюється, коли батьки пояснюють гостям причини маленького скандалу. Подібні сцени можуть переконати дитину в тому, що вона огидний татові і мамі. Приниження, сором за власну поведінку стають нестерпними. З іншого боку, нерідко можна почути, як люди, які страждають від травми приниження, розповідають про всілякі заборонених речі, які вони здійснювали в дитинстві чи підлітками; створюється враження, що вони шукали і провокували такі обставини, в яких зазнавали приниження.

На відміну від чотирьох інших травм, які переживаються з одним з батьків, травма приниженого найчастіше переживається з матір'ю. З батьком вона переживається у тих випадках, коли саме він здійснює контроль і виконує функції матері, показуючи дитині, як дотримуватися чистоти, гігієни тощо.

Дитина, що переживає досвід приниження, створює собі маску МАЗОХІСТА. Мазохізм означає таку поведінку, коли людина відчуває задоволення від страждань. Він шукає мук і принижень, зазвичай несвідомо. Він буквально організовує обставини таким чином, щоб завдати собі неприємності і покарати себе ще раніше, ніж це зроблять інші. Я помітила також, що робити і мати щось є або стають його засобами компенсації травми.

Надалі, коли я буду використовувати термін мазохіст, пам'ятай, що я маю на увазі людину, яка страждає від приниження і носить маску мазохіста, щоб уникнути страждання, уникнути переживання того болю, який у нього пов'язаний з приниженням.

Я повторюю те, про що вже йшлося в попередніх розділах. Людина може переживати досвід сорому і приниження також і в тому випадку, коли у неї немає пробудженої травми приниженого. З іншого боку, мазохіст може переживати досвід відкинутого і відчувати себе не стільки відкинутим, скільки приниженим. Дійсно, будь-якому з п'яти досліджуваних тут типів характеру трапляється відчувати сором; особливо соромно їм, коли їх (або вони самі себе) зловлять на тому, що вони заподіюють іншим людям переживання, яких самі бояться. Разом з тим, очевидно, саме люди з травмою принижених відчувають сором частіше за інших.

 Тут я хочу зупинитися на різниці між соромом і почуттям провини. Я відчуваю себе винуватою, коли вважаю поганим те, що зробила (або не зробила). Якщо ж мені соромно, то це означає, що я відчуваю, що була неправа або некоректна в тому, що зробила. Протилежною сорому є гордість. Якщо людина не гордиться собою, то їй соромно, вона звинувачує себе і хоче сховатися. Можна відчувати себе винуватим і не відчувати сорому, але не можна відчувати сором і не відчувати себе винуватим.

Перейдемо тепер до фізичного опису маски мазохіста. Оскільки він вважає себе низьким, нижче інших, нечистоплотним, бездушним, свинею, то і вирощує велике, товсте тіло, якого сам соромиться. Товсте тіло – це не мускулисте тіло. Можна важити на двадцять кілограмів більше своєї "нормальної" ваги і не бути товстим; скоріше, про таку людину скажеш, що вона сильна, міцна. Мазохіст товстий за рахунок зайвого жиру. Його бочкоподібне тіло майже однаково по товщині що в профіль, що анфас. Інша справа людина сильна, мускулиста: навіть зі спини кидаються в очі її широкі плечі – значно ширші, ніж весь тулуб в профіль; про це тіло ніяк не скажеш, що воно жирне або товсте. Це все в однаковій мірі відноситься і до чоловіків, і до жінок.

Якщо товстими, закругленими виглядають тільки деякі частини тіла – наприклад, живіт, груди або сідниці, – то це вказує на легку травму приниження. Масці мазохіста відповідають і такі особливості: коротка талія, товста, безформна шия, напруження в області гортані, шиї, щелеп і таза. Обличчя зазвичай округле, очі широко розкриті і невинні, як у дитини. Зрозуміло, що наявність усіх цих характерних фізичних ознак говорить про дуже глибоку травму.

Я знаю з досвіду, що травму приниженого зазвичай важче розпізнати і визнати, ніж будь-яку іншу. Я особисто працювала з сотнями мазохістів, особливо з жінками, чия травма приниження була очевидною. Багатьом з них було потрібно близько року, щоб погодитися з тим, що вони відчувають сором чи почуття приниження. Якщо ти знаходиш у себе фізичні, тілесні ознаки мазохіста, але не можеш виявити травму приниженого, не дивуйся і дай собі час розібратися в цьому. Між іншим, однією з характерних рис мазохіста є нелюбов до швидкості, поспішності. Йому дійсно важко діяти швидко, коли в цьому виникає потреба; йому стає соромно, коли він не може діяти так само швидко, як інші, – наприклад, йти. Йому необхідно навчитися давати собі право на свою, звичну швидкість.

Крім того, у багатьох людей досить важко розпізнати маску мазохіста, оскільки вони навчилися контролювати свою вагу. Якщо ти належиш до тієї категорії людей, які легко набирають вагу і округлюються, варто їм лише послабити контроль харчування, то цілком можливо, що у тебе є травма приниженого, але в даний момент вона прихована. Ригідність, жорсткість, яка дозволяє тобі контролювати себе, буде розглянута в розділі «Травма несправедливості».

Оскільки мазохіст прагне довести свою солідність, надійність і не хоче, щоб його контролювали, він стає дуже виконавчим і звалює на себе масу роботи. Заради цього він розвиває могутню спину – вона повинна багато винести. Візьмемо для прикладу жінку, яка, бажаючи зробити приємне чоловікові, погоджується, щоб свекруха жила разом з ними. Через деякий час свекруха захворіває; господиня вважає себе зобов'язаною доглядати за нею. У мазохіста є дар втягуватися в ситуації, у яких він повинен кимось займатися, когось опікати, комусь допомагати. Він поступово забуває про самого себе. Чим більше він звалює на свої плечі, тим більшою стає його фізична вага.

Щоразу, коли мазохіст, здавалося б, хоче зробити все для інших, він насправді прагне створити собі якомога більше обмежень і обов'язків. Поки він допомагає іншим, він упевнений, що йому нема чого соромитися, але дуже часто потім відчуває приниження від того, що його використовували. Він майже завжди вважає, що його послуги не оцінені належним чином. Багато жінок-мазохістів люблять скаржитися, що в них більше немає сил, що годі їм бути служницею. Скаржаться, але нічого не змінюють: вони не можуть усвідомити, що самі собі створюють неволю. Неодноразово я чула і такі висловлювання: «Після тридцяти років моєї чесної служби керівництво списало мене, як непотріб!» Такого типу особистості вважають себе дуже відданими і не відчувають належного визнання. Зверни увагу на те, як підкреслено приниження в цій фразі. Нормальна людина скаже просто: «Після тридцяти років служби мене скоротили» і не стане говорити про непотріб.

Мазохіст не усвідомлює, що, роблячи все для інших, він принижує їх; він змушує їх відчувати, що без нього їм не обійтися. Іноді мазохіст навіть спеціально робить так, щоб інші члени сім'ї та друзі переконалися, що пан Н. не зміг без нього обійтися, – і це оголошується в присутності пана Н., який, природно, відчуває себе приниженим подвійно.

Мазохісту насамперед слід зрозуміти, що йому немає потреби займати так багато місця в житті близьких йому людей. Тим часом він не помічає цієї своєї експансії, оскільки найчастіше здійснює її витончено і несвідомо. З цієї ж причини його фізичне тіло займає все більше місця. Воно товстішає пропорційно тому простору, яке мазохіст прагне займати в житті. Тіло дане йому для того, щоби відображати його вірування. Коли мазохіст дізнається в глибині душі, що він унікальний і важливий, йому більше не потрібно буде доводити це іншим. Визнавши себе, його тіло перестане прагнути займати так багато місця.

Здається, що мазохіст жорстко контролює себе, але його поведінка мотивована, головним чином, страхом сорому перед ближніми або перед самим собою. Такий вид контролю принципово відрізняється від того, який ми розглянемо пізніше, коли піде мова про травму зради. Мати-мазохістка схильна, наприклад, контролювати одяг, зовнішність, охайність своїх дітей і чоловіка. Така мама всіма способами добивається чистоти і акуратності навіть від зовсім маленьких дітей – в іншому випадку вона відчуває сором за себе в ролі матері.

Оскільки мазохіст – не має значення про чоловіка йдеться чи про жінку – часто ототожнює себе (зливається) зі своєю матір'ю, то він готовий на все, аби тільки не заподіяти їй сорому. Мати має величезний вплив на нього, часто неусвідомлюваний і мимовільний. Він настільки ж несвідомо сприймає мати як важкий і неминучий вантаж – ще одна суттєва причина для того, щоб створити собі міцну, надійну спину. Це вплив іноді триває і після смерті матері. Зазвичай її смерть супроводжується у мазохіста почуттям полегшення (навіть якщо це почуття викликає у нього сором) – занадто обтяжливим був вантаж материнського контролю. Деяким мазохістам смерть матері не тільки не приносить полегшення, але й викликає, внаслідок їх з нею ототожнення, дуже сильну кризу з нападами агорафобії.

Мазохісту дуже важко висловити свої справжні потреби і почуття, тому що з раннього дитинства він боїться говорити – боїться пережити сором або змусити інших відчути сором. Батьки дитини-мазохіста часто говорили йому: все, що відбувається в сім'ї, нікого не стосується, і говорити про це ні з ким не слід. Він повинен тримати язик за зубами. Ганебні ситуації і ганебні вчинки членів сім'ї повинні зберігатися в таємниці. Не говорять, наприклад, про дядечка, який сидить у в'язниці, про члена сім'ї, який потрапив до психлікарні, про брата-гомосексуаліста, про родича-самогубцю і т. п.

Один чоловік розповідав мені, який болісний сором переживав усе життя через те, що іще в дитинстві заподіяв матері жорстокі страждання, крадучи гроші з її гаманця. Він не міг пробачити собі таку поведінку по відношенню до матері, яка і без того обмежувала себе в усьому заради дітей. Він ніколи нікому про це не розповідав.

Деякі люди зізнавалися мені, що їм було дуже соромно за свої дитячі бажання, коли вони бачили, як їх мати позбавляє себе найнеобхіднішого. Вони не наважувалися заговорити про ці бажання, особливо з матір'ю. Зазвичай мазохіст доходить у цій поведінці до тієї точки, де вже не відчуває власних бажань, – настільки сильні його побоювання не сподобатися мамі. Він так хоче подобатися їй, що дозволяє собі тільки ті бажання, які її порадують.

Мазохіст зазвичай надзвичайно чутливий, його ранить найменша дрібниця. Як наслідок, він вживає усіх заходів обережності, щоб не поранити інших. Якщо хтось із його близьких, а особливо тих, кого він любить відчуває себе нещасним, він одразу ж вважає себе відповідальним за це. Він упевнений, що повинен був (або не повинен був) робити або говорити те-то і те-то. Він не розуміє, що така активна увага до проблем і настроїв інших людей не дозволяє йому відчути власні потреби. Серед п'яти характерів мазохіст менше інших прислухається до своїх потреб, хоча досить часто усвідомлює, чого хоче. Нехтуючи собою, він таким чином забезпечує собі страждання, а отже, продовжує підживлювати травму приниження і маску мазохіста. Він робить все для того, щоб бути корисним. Це його спосіб приховати від себе свою травму і запевнити себе в тому, що він не страждає від приниження.

З цієї ж причини мазохіст часто стає визнаним жартівником, який завжди готовий смішити інших, виставляючи себе об'єктом глузування, насміхаючись над самим собою. Він не шкодує себе, граючи роль мішені для чужих жартів. Це мотивовано його несвідомим прагненням принизити, розтоптати себе. І ніхто не здогадується, що за його жартами, можливо, ховається страх сорому.

Найменшу критику на свою адресу він сприймає з почуттям приниження і власної нікчемності. Але ще сильніша його здатність до самознищення. Він вміє бачити себе набагато нікчемнішим і гіршим, ніж він є насправді. Він не може повірити, що інші вважають його самостійною і значущою особистістю. Я помітила, що в його словнику часто вживаними є слова «маленький», «трошки»: «Чи не приділиш ти мені трошки часу?», або «У мене є невелика ідейка», або «Почекай трохи». Якщо ти впізнаєш себе в портреті мазохіста і якщо тобі важко простежити за вживанням цих слів, я раджу тобі звернутися до навколишніх з проханням поспостерігати за тобою і послухати твої повсякденні розмови. Нерідко близькі люди знають людину набагато краще, ніж вона сама себе знає.

Коли мазохіст вживає слово «товстий», то найчастіше для того, щоб принизити себе. Коли він мажеться під час їжі (що трапляється досить часто), то говорить або думає при цьому: «Яка ж я велика свиня!» На одній вечірці я опинилася поруч із жінкою-мазохісткою; вона була в дуже красивому платті і навіть зважилася надіти свої найрозкішніші прикраси. Я зробила їй комплімент з приводу зовнішності, і вона відповіла мені: «А тобі не здається, що я виглядаю як товста баба?»

Людина, яка страждає від травми приниженого, часто буває схильною у всьому звинувачувати себе і навіть брати на себе провину інших людей. Це її спосіб бути хорошою. Чоловік-мазохіст розповідав мені, що коли його дружина відчуває якусь провину, то охоче дозволяє переконати себе, що не вона винна, а він, чоловік. Наприклад, вона відправляє чоловіка по магазинах і дає йому список, де забуває вказати одну з постійних щотижневих покупок. Він повертається без цієї покупки. Вона йому каже: «Про що ти думав? Ти ж чудово знаєш, що ми купуємо це щотижня!» Він почувався винуватим: він дійсно не подумав про очевидне. Він не розуміє, що вона звинувачує за те, що сама забула відзначити покупку в списку. Навіть коли вона говорить: «Я забула вказати це в списку», він все одно злиться на себе за те, що не подумав про це.

Ось ще один приклад жінки з подібною поведінкою. Вона їде в автомобілі і розмовляє з чоловіком, який сидить за кермом. Він відповідає дружині на питання, переводить погляд з дороги на неї і порушує правила дорожнього руху. Він звинувачує дружину в тому, що вона його відволікає. У подібних ситуаціях дружина вважає, що їй слід вибачитися перед ним. Коли ми аналізуємо з нею подробиці інциденту і я питаю, чи дійсно вона вела себе неправильно, вона розуміє, що її провини немає; але коли чоловік каже, що винна дружина, вона готова вважати себе винуватою.

Ці приклади чудово ілюструють схильність мазохіста брати на себе провину за те, в чому він не винен, і засуджувати себе. Якщо людина бере на себе чужу провину і вибачається, це ніколи і ніяким чином не вирішує проблему: кожного разу ситуація повторюється і вона знову звинувачує себе.

Важливо пам'ятати, що інші люди ніколи не можуть змусити нас почуватися винними, тому що це почуття з'являється тільки зсередини.

Мазохіст часто відчуває безпорадність із близькими людьми. Коли на нього сиплються звинувачення (а він майстерно, хоча і мимоволі, викликає цю реакцію), він стоїть, розкривши рот, і не знає, що сказати на свій захист. Він звинувачує себе. Він може так сильно страждати, що кине все і втече. Потім він буде шукати виправдання і пояснення, намагаючись відновити спокій. Звинувачуючи себе, він, природно, вважає своїм обов'язком залагодити ситуацію.

Я не стверджую, що тільки мазохіст відчуває почуття провини. Кожен з п'яти характерів переживає почуття провини, тільки з різних причин. Мазохіст, з будь-якого приводу відчуваючи себе приниженим, більше інших вдається до різноманітних хитрощів і ще більше страждає від своєї провини.

Велике значення для мазохіста має свобода — вона для нього означає, що він нікому нічого не винен, що його ніхто не контролює і що він робить що хоче і коли хоче. У юному віці він майже ніколи не відчував себе вільним, особливо з батьками. Вони завжди могли, наприклад, перешкодити йому з кимось дружити, піти куди хочеться і т. п., а також примусити його до певних обов'язків або робіт по дому, змусити займатися молодшими дітьми. Втім, слід зауважити, що найчастіше він сам собі влаштовує різні обов'язки і повинності.

Коли він вільний, коли відчуває, що ніхто не ставить йому палиці в колеса, він розквітає, живе повнокровним життям, в нього немає перешкод. У такий момент він схильний до надлишку, причому відразу в багатьох сферах. Він багато їсть, він закуповує і готує занадто багато їжі, надмірно багато п'є, робить більше за всіх, він занадто багатьом хоче допомогти, надмірно працює, надмірно витрачає і занадто багато говорить, він вважає, що надмірно багатий. Усвідомивши цю поведінку, він соромиться себе, він переживає приниження від зауважень і поглядів оточуючих. Тому він боїться цього свого стану — він переконаний, що накоїть ганебних речей в плані сексуальному, соціальному, в покупках, у візитах тощо. Крім того, він вважає, що якщо займається собою, то вже непотрібний іншим. І знову пробуджується його пережите в дитинстві приниження, коли він пробував відмовитися служити іншим. З цієї причини в тілі мазохіста заблокована велика кількість енергії. Якби він умів дозволити собі таку потрібну йому свободу і не відчувати при цьому ні провини, ні сорому, його тіло стало б стрункішим, позбувшись запасів заблокованої енергії.

Таким чином, найбільший страх для мазохіста — свобода. Він переконаний, що не зможе розпорядитися своєю свободою як слід. І несвідомо влаштовує все так, щоб не бути вільним; він практично завжди сам приймає таке рішення. Він думає, що, приймаючи рішення самостійно, він уникне контролю з боку інших людей, але його рішення часто приносять протилежні результати — ще більше обмежень і зобов'язань. Прагнучи займатися всіма тими, кого він любить, він думає, що забезпечить собі свободу, оскільки сам все контролює, але насправді він сам себе поневолює. Ось приклади.

* Пан К. вважає, що вільний завести собі стільки подруг, скільки йому хочеться, — і відразу створює собі купу проблем: тепер йому необхідно так розпорядитися своїм часом, щоб встигати побувати у кожної з них, і при цьому щоб жодна з них не знала б про існування інших.

* Пан Л. відчуває себе вдома як у в'язниці через постійний контроль з боку дружини. Він знаходить собі дві або три додаткові роботи у вечірній час, щоб уникнути контролю. Він думає, що вільний, але фактично він не має часу ні на розваги, ні на власних дітей.

* Пані М. залишилася самотньою і, щоб бути вільною, купує собі окремий будинок. У неї тепер немає часу на себе, так як на неї одну звалилися всі господарські роботи.

Все, що б не робив мазохіст, прагнучи звільнитися в одній сфері, тут же обертається поневоленням в інший. Крім того, кожен день і кожну годину він створює собі ситуації, у яких зобов'язаний виконувати роботу, яка не відповідає його потребам.

Ще одна властивість мазохіста — вміння карати себе, вважаючи, що карає когось іншого. Одна жінка розповідала мені, як вона часто сварилася з чоловіком через те, що він занадто любив погуляти з друзями, а їй приділяв мало часу. Одного разу, розсердившись, вона вигукнула: «Якщо тебе дратують мої слова, йди!» Йому тільки того і треба було — він схопив плащ і втік, а вона знову залишилася на самоті. Маючи намір покарати його, вона покарала сама себе залишившись одна.

Мазохіст володіє також даром самопокарання, здійснюючи його раніше, ніж це зроблять інші. Він ніби хоче спрямувати на себе перші удари батога і таким чином підготувати себе до наступних. Ця ситуація виникає зазвичай тоді, коли він соромиться чогось або боїться пережити сором перед іншими. Йому настільки важко зробити собі приємність, що, навіть якщо він знаходить радість від якоїсь діяльності або спілкування, то відразу ж звинувачує себе в тому, що зловживає задоволенням. Мазохіст робить все можливе для того, щоб його не вважали любителем задоволень. Чим більше він карає себе за любов до солодощів, тим сильніше прагне солодкого його тіло — і набирає вагу.

Одна молода мама якось розповідала мені: «Я зловила себе на тому, що намагаюся не залишати собі часу на задоволення і влаштовую все так, щоб не отримувати задоволення від того, чим займаюся». Вона додала, що вечорами, коли чоловік і діти дивляться телевізор, вона нерідко теж зупиняється, щоби поглянути на екран. Захоплена сюжетом, вона так і стоїть до кінця передачі; вона не дозволяє собі присісти, їй здається, що це буде означати, що вона лінива, погана мати. Почуття обов'язку дуже розвинене у мазохістів.

Мазохіст часто виступає посередником між двома особами, виконує роль буфера в сварках — це ще один привід наростити в тілі хороший захисний шар. У багатьох ситуаціях він примудряється стати цапом-відбувайлом. Мати-мазохістка, наприклад, втручається в діалог між батьком (або вчителем) і дітьми, замість того щоб вчити дітей відповідальності. На службі мазохіст вибирає таку посаду, де відчуває себе зобов'язаним всюди втручатися і все залагоджувати, щоб всі були щасливі. В іншому випадку звинувачує себе в бездіяльності; йому соромно, так як він вважає себе відповідальним за щастя інших.

Коли він бере дуже багато на свої плечі, це стає видно по його статурі. Плечі піднімаються все вище — їх скрізь потрібно підставляти, з'являються болі в спині. Тіло сигналізує також, що мазохіст дійшов до максимального навантаження. Його шкіра немов натягнута до межі, він затиснутий в своєму тілі, там більше немає місця. У такому стані він і одяг вибирає занадто тісний.

Якщо це твій випадок, значить, твоє тіло намагається сказати тобі, що твою травму приниження давно пора лікувати, тому що ти більше не витримуєш.

Зовнішній вигляд має велике значення для мазохістів, хоча нерідко, дивлячись на їх одяг, можна дійти протилежного висновку. В глибині душі вони дуже хочуть гарно одягатися і гарно виглядати але не дозволяють собі цього, вважаючи за свій обов'язок страждання. Коли мазохіст одягається так, що тісна сукня підкреслює його жирові складки, це вірна ознака, що його травма дуже серйозна. Він навмисно посилює свої страждання. Якщо ж він дозволяє собі купувати на власний смак гарний, якісний одяг нормальних розмірів, значить, його травма знаходиться на шляху до лікування.

У мазохіста є дар притягувати до себе ситуації і людей, які принижують його. Ось декілька прикладів.

* Пані А. притягує чоловіка, який стає нестерпним в компанії, коли вип'є зайвого.

* Пані Б. привертає чоловіка, який нескінченно фліртує при ній з іншими жінками.

* Пан В. знаходить собі подругу, яка шокує своєю брутальністю особливо його колег по роботі.

* Пан Д. і пані Е. мають звичай вимазувати свій одяг під час їжі за загальним столом: він впускає їжу на краватку, вона — на декольте. Вона пояснює, що їй заважають нормально їсти її великі груди. Вона не хоче усвідомити, що привертає до себе принизливі або ганебні ситуації для того, щоб виявити свою травму. Безліч разів я чула від мазохісток, коли мені доводилося сидіти з ними за столом: «Яка ж я товста свиня, знову вимазалася!» Вони дуже намагаються стерти пляму, але вона у них чомусь лише збільшується.

* Пан Ж. звільнений, він йде за посвідченням безробітного; стоячи в черзі, він обов'язково побачить когось із знайомих або колег по колишній роботі. Він намагається сховатися.

Тільки особи, які страждають від приниження, переживають описані вище ситуації таким чином. Інші люди в подібних випадках можуть відчувати себе відкинутими, покинутими, відданими, жертвами несправедливості.

Ось чому так важливо пам'ятати, що страждати тебе змушує не те, що ти переживаєш, а твоя реакція на те, що ти переживаєш, обумовлена твоєю невилікованою травмою.

Дуже знайоме мазохісту почуття відрази. Він огидний сам собі або комусь іще. Він створює собі ситуації, в яких буде переживати відразу. У цих ситуаціях перша його реакція — відкинути те, до чого він відчуває огиду. Я знала багатьох мазохістів, чоловіків і жінок, яким були огидні їх батьки: мати брудна, товста, лінива або вульгарна; батько алкоголік, курить безперервно, від нього смердить, він водиться з підозрілими типами або з чужими жінками. І діти не запрошують до себе додому друзів, тим самим звужуючи коло своїх знайомств.

До якої міри мазохісту важко усвідомити і відчути власні потреби, можна побачити по тому, як часто він робить для інших те, чого не робить для себе. Ось кілька прикладів.

* Пан І. допомагає синові пофарбувати будинок, але у нього немає часу пофарбувати власну квартиру.

* Пані К. дуже акуратно прибрала і прикрасила будинок для прийому гостей, але, залишаючись одна, вона не робить цього, хоча і любить, коли в будинку чисто і прибрано. Вона не вважає себе досить важливою персоною.

* Пані Л. любить гарно виглядати, вона зі смаком одягається заради суспільства, але сама у себе вдома одягає «лахміття». Якщо хтось несподівано нагряне, їй буде соромно за свій вигляд і вона спробує сховатися.

Як і будь-яка душевно травмована людина, мазохіст робить все, щоб не усвідомлювати свого страждання: він занадто боїться переживати біль, пов'язану з травмою. Але при цьому він намагається за будь-яку ціну зберегти гідність. Він часто вживає вирази «бути гідним» і «бути негідним». Він часто вважає себе негідним — негідним любові, негідним поваги. А засудивши себе як недостойного, він уже не заслуговує задоволень — гірше того, він заслуговує страждань. Все це відбувається, як правило, несвідомо.

У сексуальному житті мазохісту важко через власний сором. Якщо згадати всі табу, нав'язані дітям в процесі сексуального виховання, то не дивно, що на сором'язливу людину сильний вплив мають поняття гріха, бруду, розпусти, пов'язані з сексуальним життям.

Візьмемо для прикладу дитини, яка народилася у незаміжньої дівчини. Якщо цю дитину називають дитя сорому, травма прокидається дуже рано — настільки рано, що до зрілого віку вона стає ще важчою. З самого моменту зачаття ця істота отримує неправильне уявлення про сексуальний акт.

Я знаю, що в наш час сексуальне життя стало набагато вільніше, ніж раніше; проте не будуй собі з цього приводу ілюзій. Все частіше і частіше дівчатка і хлопчики підліткового віку страждають ожирінням, і багатьом це заважає вести нормальне і приємне сексуальне життя. Цей сексуальний сором передається з покоління в покоління, і вилікувати його можна, тільки вилікувавши травму приниження. За багато років практики я переконалася, що майже всі люди, які страждають на травму приниження, походять із сімей, всі члени яких потребують психологічного лікування сексуальної сфери. І притягуються ці люди один до одного не випадково.

Підліток-мазохістка схильна до жорсткого сексуальному самоконтролю — вона боїться викликати сором у своєї матері, дуже суворої в цих питаннях. Дівчинка засвоює, що секс огидний, і їй доведеться виконувати тривалу роботу над собою, щоб позбутися цього вірування.

А скільки дівчаток відчувають почуття приниження, коли у них наступають перші менструації і набухають груди! Деякі дівчата намагаються навіть перев'язувати груди, не давати їм рости і збільшуватися.

Підліток-мазохіст також відчуває над собою сексуальний контроль. Він дуже боїться бути поміченим за мастурбацією. Чим більше він вірить, що це ганебно, тим сильніше хоче припинити цю практику і тим сильніше його тягне мастурбувати. Він також притягує до себе принизливі і ганебні сексуальні ситуації з батьками і друзями. Зазвичай найсильніші приниження переживаються в ситуаціях з матір'ю і дівчатками. Чим більше людина вірить, що секс — справа ганебне і брудна, тим сильніше притягує до себе сексуальні переслідування і насильство, особливо в дитинстві та підлітковому віці. Їй так соромно, що вона не сміє нікому про це говорити.

Багато жінок з різними рівнями мазохізму в характері розповідали мені, як, набравшись неймовірної сміливості, зізнавалися матері, що їх переслідують сексуальними домаганнями або що вони практикують інцест; і що ж вони чули у відповідь? «Ти сама винна, ти занадто сексуальна», або «Це ти його провокуєш!», або «Звичайно, ти сама цього домагалася». Така материнська реакція здатна тільки посилити почуття приниження, сорому, провини. І коли жінка споруджує собі надійний захист у вигляді товстого шару жиру навколо стегон, сідниць і живота, тобто навколо найсексуальнішої частини тіла, у неї можна запідозрити страх перед сексуальністю, обумовлений пережитим насильством.

Тому мене не дивує, що багато дівчаток, а останнім часом і все більше хлопчиків, починають товстіти саме в той період, коли особливо яскраво проявляються їхні сексуальні бажання. Це хороший спосіб перестати збуджувати бажання в інших, позбутися від домагань, а заодно (несвідомо) і позбавити себе сексуального задоволення. Багато жінок говорять мені: «Якби у мене була гарна струнка фігура, я, напевно, зраджувала б чоловікові» або: «Ось одягнуся привабливо, стану сексуальніше, і чоловік буде ревнувати». Я встановила, що більшість товстих — і чоловіки, і жінки — дуже чуттєві. Оскільки вони вважають, що не заслуговують особистого задоволення, то і діють таким чином, щоб позбавити себе усякої радості, в тому числі і в сексуальній сфері.

Я багато разів чула визнання жінок в тому, що, коли у них виникає любовне бажання, вони не сміють говорити про це партнеру; для них це немислимо — турбувати іншого заради власного задоволення.

Коли мазохіст дає собі право любити секс і знаходить партнера (партнерку), з яким може дозволити собі все, чого бажає, йому все одно не вдається повне самозабуття; йому соромно показати, що йому подобається в сексі, соромно дати собі волю і, наприклад, видавати звуки, що показують, наскільки йому приємні ті чи інші дії.

Сповідь виявилася ще одним джерелом сорому для тих, кого до неї примушували в юності, — особливо для молодих дівчат, які повинні були розповідати про свої сексуальні проблеми чоловікові; їм належало сповідатися навіть в поганих думках. Глибоко віруючі ще більше соромилися БОГА, вони вважали абсолютно неприйнятним розчарувати Його, і розповідати про це священику було надзвичайно принизливо. Таке приниження залишало глибокий відбиток в душі, яка не згладжуються протягом багатьох років.

Велике зусилля потрібно мазохісту — як чоловікові так і жінці, якщо потрібно, щоб при повному освітленні оголити своє тіло перед новим коханим. Вони бояться свого сорому, коли партнер буде дивитися на них.

Ось перелік типових захворювань мазохіста:

* Дуже часто відзначаються болі в СПИНІ і відчуття тяжкості на ПЛЕЧАХ, тому що мазохіст занадто багато звалює на себе. Біль у спині обумовлена переважно його відчуттям не-свободи. Біль у нижній частині спини пов'язана, як правило, з матеріальними проблемами, у верхній — з емоційною сферою.

* У нього можуть виникнути захворювання ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ, коли його душать чужі проблеми.

* Часто трапляються неприємності з НОГАМИ і ступні — варикоз, розтягнення, ПЕРЕЛОМ. Коли він боїться, що не зможе пересуватися, то накликає на себе фізичні неприємності, які дійсно не дають йому пересуватися.

* Нерідко порушується робота печінки, так як він надмірно стурбований проблемами інших людей.

* Болі в горлі, АНГІНИ і ларингіти — майже завжди супроводжують мазохіста, тому що він постійно стримує себе, коли йому хочеться щось сказати, а особливо — запитати.

* Чим важче йому усвідомити свої потреби і заявити про свої вимоги, тим вище у нього ймовірність захворювання щитовидної залози.

* Крім того, невміння чути власні потреби часто провокує корости, СВЕРБІННЯ ШКІРИ. Відомо, що вираз «Мені так і свербить ...» означає «Мені страшно хочеться ...», але мазохіст пригнічує своє бажання — йому соромно бажати власного задоволення.

* Ще одна фізична проблема, яку я часто спостерігаю у людей мазохістського типу, — погана робота підшлункової залози і, як наслідок, гіпоглікемія і ДІАБЕТ. Ці хвороби проявляються в осіб, які насилу дозволяють собі ласощі й задоволення, а якщо і дозволяють, то їх мучить почуття провини і приниження.

* Мазохіст схильний до серцевих захворювань, тому що недостатньо любить себе. Він не вважає себе настільки значущою істотою, щоб робити собі приємність. Серцева сфера у людини прямо пов'язана з його здатністю отримувати задоволення, радіти життю.

* Нарешті, твердо переконаний в неминучості страждання, мазохіст досить часто прирікає себе на ХІРУРГІЧНЕ ВТРУЧАННЯ.

Хочу нагадати, що всі перераховані хвороби докладно описані в моїй книзі «Твоє тіло говорить: Люби себе!».

Якщо ти стикаєшся з однією, а тим більше з кількома з цих фізичних проблем, висока ймовірність того, що вони викликані поведінкою, яку диктує твоя маска мазохіста. Ці хвороби можуть вражати і людей з іншими типами травм, але частіше за інших вони зустрічаються у людей, які страждають від приниження.

Що стосується харчування, то тут мазохіст зазвичай впадає в крайнощі. Він може заковтувати величезні порції, але може є і крихітними шматочками, щоб переконати себе, що їсть мало (йому соромно). Втім, маленьких шматочків виявляється дуже багато, так що в підсумку він все-таки переїдає. У нього бувають хвилини вовчого голоду, і тоді він їсть таємно.

Зазвичай він відчуває сильне почуття провини і сорому за нерозбірливість у їжі, особливо за пристрасть до продуктів, від яких, як вважається, повніють (шоколад). Одна учасниця моїх курсів розповідала, що найважчі хвилини переживає в магазині: коли вона підходить до каси і перебирає всі ласощі в своєму кошику, їй стає дуже соромно — що подумають про неї люди в черзі! Вона впевнена, що вони називають її про себе «товстою свинею».

Якщо мазохіст вважає, що занадто багато їсть, це ніяк не сприяє зменшенню його ваги: як тобі відомо, з нами завжди відбувається те, у що ми віримо. Чим більше людина вірить і відчуває, що винна в переїданні, тим більше ваги додасть їй з'їдена їжа. Якщо інша людина з'їдає багато і не додає у вазі, це означає, що у неї зовсім інша внутрішня установка, інше вірування. Вчені кажуть, що у цих двох людей різний метаболізм. Звичайно ж, існують різні типи метаболізму, різні системи залоз внутрішньої секреції, і все це відбивається на фізичному тілі, але я залишаюся при своєму переконанні: саме система вірувань визначає систему залоз, тип метаболізму і тип травної системи, а не навпаки.

На жаль, їжа для мазохіста є засобом компенсації. Це його рятувальна соломинка, його спроба винагородити себе. Якщо він почне робити це іншими засобами, у нього зменшиться потреба вгамовувати свій біль їжею. І звинувачувати себе за переїдання йому не слід, бо до сих пір воно дійсно рятувало його, воно допомогло йому вижити.

Згідно зі статистичними даними, 98% людей, які переходять на спеціальну дієту для схуднення, відновлюють колишню вагу, до того ж з невеликою надбавкою, невдовзі після повернення до звичайного харчування. Ти помічав, що особи, які бажають схуднути, кажуть зазвичай, що вони хочуть втратити вагу або що вони втратили стільки-то кілограмів? Людині властиво використовувати всі можливості, щоб знайти втрачене. Тому я раджу вживати слово «схуднути» замість «втрачати вагу».

Я помітила також, що після численних дієт ті, хто часто втрачав і відновлював вагу, щоразу з більшими зусиллями її скидають і все легше набирають знову. Складається враження, що фізичне тіло втомлюється від роботи, до якої його примушують. Набагато розумніше примиритися з цією вагою і зайнятися роботою над травмою приниження, як це описано в останньому розділі цієї книги.

Для того щоб повніше усвідомити свою травму приниженого, мазохіст повинен побачити, до якої міри він соромиться себе та інших і скільки інших людей відчували сором за нього. Крім того, він повинен усвідомити всі ті численні випадки, коли сам себе принижував, сам собі не давав підняти голову, вважав себе негідним. Так як мазохіст часто схильний до крайнощів, він спочатку, як правило, не бачить і не визнає ніяких ганебних ситуацій, а потім бачить їх неймовірну кількість. Коли настає ця остання стадія, його першою реакцією є шок від картини сорому і приниження, але потім він сміється над собою. Це початок одужання. Ще один спосіб усвідомлення — з'ясувати, чи не з тих він мазохістів, які постійно прагнуть звалити на свої плечі побільше чужих обов'язків і відповідальності.

Якщо ти знаходиш у себе травму приниження, пам'ятай, що в першу чергу і головним чином тобі треба працювати на рівні психіки, душі, тобто звільнити себе від душевної травми приниженого.

Важливо зрозуміти, що твій батько або твоя мати теж переживають свою травму приниження. Вони переживають її з одним з батьків тієї ж статі, що і ти. Якщо зумієш відкрити в собі співчуття до того з батьків, який переживає цю травму, тобі й самому стане легше.

Не забувай, що основна причина травми полягає в нездатності пробачити собі те, що заподіяв собі сам, і те, що змусив пережити інших. Нам важко прощати себе, адже зазвичай ми не усвідомлюємо свого самоосуду. Чим важче твоя травма приниженого, тим вірніше вказує вона, що ти сам себе принижуєш, порівнюючи себе з іншими і згинаючись перед ними, або що ти принижуєш інших, соромлячись за них або намагаючись все робити за них. Ми звинувачуємо інших у всьому тому, що робимо самі і чого не хочемо помічати. З цієї ж причини ми притягуємо до себе людей, які показують нам, як ми чинимо з іншими і з самими собою.

Я згадувала вище, що маску мазохіста важче розпізнати і визнати, ніж будь-яку іншу. Якщо ти знаходиш у себе тільки фізичні характеристики цієї маски, але не бачиш інших, я раджу тобі перечитати цей розділ кілька разів протягом найближчих місяців. Поступово в пам'яті спливуть ситуації, в яких ти пережив сором і приниження. Важливо дати собі час, необхідний для визнання цієї травми у власній душі.

Нагадаю, що ознаки і форми поведінки, описані в цьому розділі, проявляються лише в тому випадку, якщо людина носить маску мазохіста, намагаючись таким способом уникнути страждань приниженого. Залежно від тяжкості травми і інтенсивності болю, ця маска може вдягатися лише на кілька хвилин в тиждень або практично не зніматися.

Типові для мазохіста форми поведінки диктуються страхом повторного переживання травми приниження. З іншого боку, цілком можливо, що ти дізнаєшся себе в деяких, але не у всіх описаних тут формах поведінки. Наявність одночасно усіх ознак в однієї людини практично неможливо. Кожна з травм, описаних в цій книзі, обумовлює відповідні внутрішні установки і форми поведінки. Кожній травмі відповідають свої особливості мислення і почуттів, манери говорити і діяти — всі разом вони визначають реакцію особистості на все, що відбувається в її житті. Особистість в стані реакції не врівноважена, не зосереджена в своєму серці і не може знати ні благополуччя, ні щастя. Ось чому так важливо усвідомлювати миті, коли ти є самим собою, і відрізняти їх від моментів, коли ти реагуєш. Досягнувши такого усвідомлення, ти знаходиш можливість стати господарем свого життя, а не дозволяти своїм страхам керувати ним.

Якщо ти не знаходиш у себе цю травму, я раджу тобі звернутися до тих, хто тебе добре знає, і переконатися, що вони згодні з тобою. Я вже говорила, що травма приниженого може бути зовсім невеликою; у цьому випадку ти знайдеш у себе лише окремі її ознаки. Нагадаю також, що в першу чергу слід покладатися на фізичні ознаки, оскільки фізичне тіло ніколи не обманює, на відміну від нас самих — ми вміємо дуже легко обманювати самих себе.

Якщо ти виявиш цю травму у когось з навколишніх, не намагайся переробляти цю людину. Краще використовуй все, чого ти навчився у цій книзі, щоб проявити до нього більше співчуття, краще зрозуміти його реактивну поведінку. Не переказуй цю книгу своїми словами; нехай краще ті, у кого з'явиться інтерес до цієї теми, прочитають її самі.

Характеристики травми ПРИНИЖЕННЯ

Пробудження травми: в період від одного до трьох років, з тим з батьків, який займається фізичним розвитком дитини (зазвичай це мати). Нестача волі. Почуття приниження через контроль з боку одного з батьків.

Маска: Мазохіст.

Тіло: Товсте, округле, низький зріст, товста щільна шия, напруженість в області горла, шиї, щелеп і таза. Обличчя кругле, відкрите.

Словник: «гідний» • «недостойний» • «маленький» • «товстий».

Характер: Часто соромиться себе або інших або боїться заподіяти сором. Не любить швидкої ходьби. Знає свої потреби, але не прислухається до них. Багато звалює на свої плечі. Вдається до контролю, щоб уникнути сорому. Вважає себе неохайним, безсердечним, свинею, гірше за інших. Схильний до злиття. Організовує все так, щоб не бути вільним, оскільки «бути вільним» для нього означає «бути нестриманим». Коли він нестриманий, то боїться переступити межу дозволеного. Любить роль матері. Надмірно чутливий. Карає себе, вважаючи, що карає когось іншого. Прагне, хоче бути гідним. Часто відчуває відразу. Підвищена чуттєвість поєднується із соромом у сексуальній поведінці. Не рахується зі своїми сексуальними потребами. Компенсовує це їжею.

Найбільше боїться: Свободи.

Харчування: Любить ситну, жирну їжу, шоколад. Ненажерливий або, навпаки, їсть маленькими порціями. Соромиться купувати для себе і вживати «солодощі».

Типові хвороби: Болі в спині • плечах, горлі • ангіни • ларингіти • захворювання дихальних шляхів • ніг • стоп • варикози • розтягнення зв'язок • переломи • порушення функцій печінки • щитовидної залози • свербіж шкіри • гіпоглікемія • діабет • серцеві захворювання.

 
<< Попередній розділ <<< тут   
Наступний розділ "Травма зрадженого" тут >>>