ВЕЛИКА ЕЗОТЕРИЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

 Езотерична енциклопедія

список термінів

А  Б  В  Г  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  

Ї   Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С 

Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я

 


  Argus - The Time Before

 

Трікая

Трікая, trikāya              “Три тіла або форми” – надзвичайно окультне і складне вчення, яке пояснює таємницю всілякої тріади або трійці і є ключем до будь-якого троїстого метафізичного символу. Сюди належить і такі концепції як: трілока (три сфери), тріратна (три скарби).  Трікая – це концепція про три типи тіл, “три одіяння” звільнених істот:

нірманакая, nirmānakāya – перше тіло, “безтілесне тіло”; це та ефірна форма, яку приймають, покидаючи фізичне тіло і залишаючись в тонкому – плюс всі знання адепта. Бодхісаттва розвиває її, просуваючись по Шляху. Досягнувши мети і відмовившись від плодів, він залишається на землі як Адепт, а вмираючи, замість того, щоб відправитись в Нірвану, залишається в цьому чудовому тілі, яке створив для себе і яке є невидимим для непосвяченого людства, щоб оберігати і допомагати людям.

самбхогакая, sambhogakāya – друге тіло, “тіло відшкодування, спокутування”; тут додається слава досконалості – повне усунення всіх земних турбот.

дхармакая, dharmakāya – “прославлене духовне тіло, одіяння блаженства”; це найвище і найтонше з цих трьох тіл, воно ставить людську істоту на поріг нірвани; це навіть не тіло, а ідеальне дихання, що злилося із Світовою свідомістю, або душа без жодних атрибутів. Досягши дхармакая, адепт припиняє будь-які зв’язки із землею і думки про неї.  Теософський словник