5 - ТИП З ЕКСТРАВЕРТНИМ МИСЛЕННЯМ

 Екстравертне мислення (або ділова логіка)  - Ділова практичність, вигода, технологія

 

Екстравертне мислення допомагає людині адаптовуватися у зовнішньому світі завдяки ефективному використанню обєктів.

Базовий опис:

Тип із екстравертним мисленням опирається на логіку, факти та закони природи. Добре розуміє технологічні процеси і роботу різних механізмів. Все і всіх оцінює з точки зору доцільності і корисності. Розуміє, як отримати практичну вигоду від об’єкту.

Отримує задоволення від вирішення складних задач. Із задоволенням займається будь-якою справою, якщо вона обіцяє в перспективі успіх. Легко помічає вразливі місця в різних проектах та знаходить спосіб їх усунути. Для нього велике значення мають ефективність, оптимізація, продуктивність, цілі та результати. Любить навчати інших, як правильно досягнути тої чи іншої цілі. Має постійний внутрішній «мотор». Здатний виконати величезний обсяг роботи, забуваючи подбати про себе і доводячи себе до повного виснаження. Йому складно не бути активним і він відпочиває, наприклад, під час прибирання чи ремонту.

Любить бути в центрі уваги та бути активним учасником подій. Охоче працює в групі. Має виражені лідерські якості. Орієнтований на результат. Вміє забезпечити правильну організацію та успіх проекту. Легко відкладає свої емоції в сторону. Швидко приймає рішення. Вміє зацікавити інших, щоб сприяти розвитку якоїсь ідеї чи проекту. Прислухається лише до логічних доводів. Не любить ледарів. Не терпить марнування часу.

Любить динамічні види спорту: походи, туризм, альпінізм, біг тощо. 

Суб'єктивне відчуття функції:

Вкладається в роботу на 110% та ідентифікує себе з нею: «я - це те, що я роблю». Може настільки віддатись роботі, що занедбує почуття та стосунки з іншими. Любить презентувати, виставляти напоказ, просувати і продавати самого себе. Якщо необхідно, може змінювати ролі та імідж, йому притаманні якості хамелеона. Йому самому деколи здається, що його життя - це зміна ролей, які він грає для інших, і він не знає ким він є поза професійним чи соціальним статусом.

Пишається своїм вмінням будь-яку роботу виконати якнайшвидше та найефективнішим способом. Його самовпевненість ґрунтується на переконанні, що не існує того, чого б він не міг досягнути завдяки своєму розуму.  Прагне бути першим у всьому, чим би не займався. Схильний до конкуренції. Намагається добре виглядати і справляти гарне враження на навколишніх як зовнішністю, так і своєю компетентністю. Його уявлення про себе пов’язане з тим, наскільки його оцінюють та як захоплюються його успіхами та досягненнями. Його життя часто перетворюється на змагання: зустріч із друзями стає способом збільшити свою популярність, запрошення на вечерю до свого дому – нагодою показати власний дім (якщо є чим похвалитися). Йому важливо показати іншим свою успішність у бізнесі, кар’єрі чи спорті. Навіть сім’ю може розглядати як проект, який має бути успішним в очах навколишніх, тому демонструє іншим картини сімейної ідилії, створює образ казково прекрасної сім’ї.

Не любить говорити з кимось про свої проблеми і переживання. Часто приховує свої емоції навіть у колі близьких людей. Знайомлячись із новими людьми намагаєтеся зрозуміти, наскільки ця людина може бути корисна. Щире, дружелюбне ставлення зі сторони навколишніх активізує його.

Вміє жорстко відстоювати свої ідеї та інтереси. Активно обороняється, але першим не нападає. Може виступати проти авторитетів та існуючих порядків, якщо обмежують його права.

Псевдоніми: Досягач, Мотиватор, Успішний, Чемпіон, Підприємець, Герой.

Тип з екстравертним мисленням має два підтипи: ІНТУЇТИВНИЙ (логіко-інтуїтивний екстраверт) ЛІЕ  та СЕНСОРНИЙ (логіко-сенсорний екстраверт) ЛСЕ .

 ЛІЕвитрати, вкладення, ризики, комбінації, обкатка нового. Максимізація прибутку. Притягують великі, ризиковані, часом дуже авантюрні справи (масштаб и якість), для виконання яких потрібно багато рухатися, бувати у віддалених місцях (дистанція), при цьому ЛІЕ не боїться затрат, в надії на те, що вони окупляться в найближчому майбутньому (напрямок).

ЛСЕзбереження, економія, бережлива експлуатація майна. Мінімізація затрат. Воліє не ризикувати, не вкладати кошти в надії на удачу, а стабільно, якісно працювати, раціонально організовувати працю, економити (напрямок і якість), не випускати з уваги дрібниці, збирати конкретні факти (масштаб) у досить вузькій сфері його зацікавлень (дистанція).

Психологічні аспекти екстравертного мислення

Функція екстравертне мислення може проявлятися по-різному в залежності від рівня психологічної зрілості людини.

Найкращі прояви:

Цілеспрямованість, допитливість, ясний інтелект. Здатність знайти ефективні способи досягнення цілі. Допомога іншим у досягненні поставлених цілей завдяки наданню покрокової інструкції та мотивації власним прикладом. Ритмічна активність у співпраці з іншими. Практична діяльність заради відкриття краси та істини.

 Найгірші прояви:

Прагнення слави, краси та матеріального володіння (марнославство, погоня за іміджем, надмірний практицизм, обман заради вигоди). Нездорова конкуренція. Інтелектуальна гординя. Нав’язлива потреба бути героєм в очах навколишніх.

 Замкнене коло:  Чим більше ототожнює себе з тим, хто може у будь-якій діяльності досягнути результату -> тим більше боїться невдачі (не досягнути результату) -> тим більше вкладається в роботу -> тим більшу неповноцінність відчуває при будь-якому натяку на свою неуспішність -> тим більше намагається довести іншим, що він успішний (створює неправдивий імідж)

ТИП 5 В ІНШИХ ТИПОЛОГІЯХ

Планетарні типи (Сюзан Занос)

Планета. Меркурій розташований найближче зі всіх планет до Сонця і обертається навколо нього швидше за інших. Люди типу Меркурій завжди прагнуть бути в курсі всіх подій, вони швидкі, активні і рухливі.

Гормони. Меркурій керує щитовидною залозою, гормони якої впливають на метаболізм речовин в організмі. Надлишок гормону щитовидної залози обумовлює зовсім інші наслідки. Пацієнти такого роду надмірно активні, вони нервові, дратівливі, і їм важко зосередитися. У них може відбуватися швидка зміна настроїв. Якщо ці симптоми яскраво виражені, то це патологія, і її треба лікувати, якщо ж це просто характерні риси людини, то вони вказують на меркуріанський тип.

*       *       *       *       *

● Планетарні типи, Сюзан Занос (з книги  "Человеческие типы")

Тип Меркурія

Меркурій – неспокійний тип, який майже постійно знаходиться в русі. Навіть якщо йому потрібно провести трохи часу в кімнаті наодинці, він буде пересідати з одного крісла в інше, вставати, щоб виглянути з вікна або поправити картину на стіні.

З його високою швидкістю метаболізму він найшвидший з усіх людських типів, як і бог, ім'я якого він носить, був найшвидшим і найхитрішим з олімпійців. Меркурій швидкий не лише в рухах, його мислення функціонує також дуже швидко. Він має гострий і спостережливий розум. Коли Меркурій входить у кімнату, він зауважує все: павутину в кутку, назви книг у книжковій шафі, протерті пляма на килимі. Він швидко підраховує вартість посуду у вас в серванті, розуміє, що ви недавно переставляли меблі, оскільки бачить сліди на килимі там, де раніше стояв диван. І весь цей час на його обличчі грає яскрава посмішка, і він підтримує веселу, невимушену розмову.

У Меркурія одночасно діють чотири - п'ять програм. Меркурій, проінспектувавши вашу вітальню, незабаром подивиться на годинник і скаже, що йому треба зробити пару дзвінків, потім пояснить, що сталося щось несподіване і йому потрібно бігти на зустріч із важливим клієнтом. Знизавши плечима і чарівно посміхнувшись, ніби вибачаючись за свій короткий візит, він зникне. Можливо, ви побачите його завтра, можливо, наступного тижня, але не чекайте, що він пробуде у вас довго.

Зі своїм швидким мисленням і сприйнятливістю Меркурій зауважує більше, і часто розуміє більше, за усіх інших людей навколо нього. (Оскільки це найшвидший тип, то у всіх інших типів мислення, дійсно, дещо загальмоване в порівнянні з ним.) Йому важко не скористатися цією перевагою. Якщо він бачить, що можна скористатися якоюсь перевагою, то він, швидше за все, це зробить. Якщо він знає спосіб, як провернути угоду краще за іншого, то він його використає. Цьому типу властива певна схильність до обману, і іноді він діє відверто нечесно. З Меркуріїв виходять чудові торговці, продавці, фахівці з реклами та юристи. Меркуріїв привертає будь-яке заняття, де потрібна швидкість розумових процесів і є дух суперництва.

Використовуючи свою здатність швидко отримувати вигоду з необачності іншого, він може і обманути. Здатність маніпулювати іншими є характерною рисою Меркурія.

Іноді Меркурій просто не може опиратися спокусі. З його здібностями до раціоналізації і виправданню поганих вчинків йому буває дуже важко визначити, де точно пролягає межа між «вигідною операцією» та «крадіжкою». З його чарівністю, здатністю переконувати і швидкому розумі також важко визначити різницю між caveat emptor (лат. якість - на ризик покупця) і обдурюванням, між вигідною операцією і шахрайством. Коротше кажучи, Меркурію властива схильність до нечесності.

Коли мова йде про внутрішній світ Меркурія, саме тоді стає ясно, що це негативний тип. За життєрадісним зовнішнім виглядом ховається складний лабіринт сумнівів і тривог, які легко можуть перерости у параною. Мислення Меркурія настільки швидке, що не встигає сформуватися одна концепція, як миттєво, як можливий варіант, вискакує її протилежність. Звиклий до швидких змін у власних думках, Меркурій передбачає, що у інших теж відбувається таке ж калейдоскопічне переміщення думок, відносин, ідей та намірів. Усвідомлюючи, що сам він завжди прагне знайти якісь переваги перед співрозмовником, він, природно, вважає, що ви теж прагнете взяти над ним верх. Помічаючи плями соусу у вас на одязі і брудні манжети, він переконаний, що ви з такою ж прискіпливістю вивчаєте його одяг. Всі ці тривоги накладаються на вже і без того надмірно перенапружений розум Меркурія. Він впевнений у вашому критичному відношенні до нього і вважає, що ви ось-ось зробите спробу взяти над ним верх. Меркурій намагається думати ще швидше, щоб не дати вам цього зробити. Він посміхається ще більш привабливо, розповідає ще більш смішну історію, запрошує вас на обід якось на наступному тижні (деталі цього запрошення залишаються неясними) і, вибачившись, різко зникає до того, як ви встигнете втілити в життя свій «диявольський план».

Інтелектуально центрований Меркурій буде дещо уповільнений, схильний до наукової діяльності. Однак, йому зовсім не підходить копітка експериментальна робота, що тягнеться десятиліттями, або багаторічні пошуки туманних фактів на запорошених бібліотечних полицях. За швидкість сприйняття і гнучкість розуму Меркурій часто розплачується відсутністю глибини. Його ідеї свіжі та «хрусткі», але можуть з тріском розвалитися через відсутність реального змісту.

Емоційно центрований Меркурій переміщається від однієї людини до іншої так само швидко, як рухово центрований переміщається з місця на місце. Він утворює сильні, але недовгі дружні зв'язки, так як йому важко переносити тривалі відносини. Йому важко також повірити в те, що він дійсно подобається людям. Його мучать сумніви щодо своєї самоцінності, і кожен похмурий погляд або підняту брову - а він зауважує все - він приймає на свій рахунок, і врешті решт постійний сумнів в тому, чи дійсно його друг є другом, змушує його в якості довіреної особи випробувати когось іншого. І крім того, кращий спосіб уникнути того, щоб його кинули - піти першим.

Мати друга-Меркурія - це приблизно те ж саме, що спати в кімнаті, у якій літає комар. Як тільки ви влаштуєтеся, розслабляєтеся і починаєте дрімати, в вухах у вас задзвенить шалений писк. Різко прокинувшись, ви дико ляскаєте себе по голові в надії, що хоч один удар влучить у ціль. Тиша. Ви знову розслабляєтеся, і писк тут же відновлюється. Точно так само і з вашим меркуріанським другом. Ви відпочиваєте вдома після важкого дня з чашкою чаю, задерши ноги догори, дивитеся улюблену програму по телевізору - нарешті можна розслабитися. Але якби ж то. Дзвонить телефон - ваша подруга щойно дістала два квитки на кращий концерт сезону і рішуче налаштована піти туди з вами. Ні, говорите ви. Спасибі, але я дуже втомився. Ні. Категорично ні. Тільки не сьогодні. Колись іншим разом. Вислухавши всі причини, за якими вам слід піти на концерт, причому кожну причину по три рази (справжня причина, чому ви не хочете з нею йти, як вона думає, полягає в тому, що ви її недолюблюєте, так що їй потрібно переконати вас хоча б заради самоствердження), ви в двадцять сьомий раз говорите «ні» і прощаєтеся.

Знову на диван до вже холодного чаю. Тільки ви починаєте розуміти, що ж сталося в тій частині телепрограми, яку ви пропустили, телефон дзвонить знову. Вірно, це знову ваша Меркурій. Якщо ви не йдете на концерт, то вона теж не піде. Але вона тільки що купила сукню і не знає, як щодо її довжини - чи не вкоротити її? Чи не могли б ви допомогти їй вирішити це питання? Це не займе і хвилини. Вона просто заскочить до вас, якщо вже ви так втомилися, що не хочете виходити з дому, ви не проти?

Тут уже вам доведеться робити чіткий вибір. Вам доведеться пожертвувати або своїм вечірнім відпочинком, або - дружбою. Якщо ви скажете «ні», Меркурій вирішить, що ви ніколи і не були її другом, що все, що ви робили або разом, або один для одного, було не щирим з вашого боку. Її швидке мислення знайде десятки випадків, коли ви використовували її або намагалися це зробити, маніпулювали нею в своїх корисливих інтересах. По суті справи, все те, що вона сама хотіла б зробити з вами, буде приписано вам. У цей момент ви можете подумати, як було б чудово не мати такої подруги. Ви, однак, згадуєте, що ви не завжди відчуваєте себе втомленим, і будуть ще часи, коли ви самі захочете кудись пройтися під впливом моменту, зробити щось нове і цікаве або сходити в новий джаз-клуб. В житті не знайдете більш чарівного і цікавого супутника, ніж Меркурій. Ви подумаєте також про те, що навіть якщо ви і не хочете мати за друга Меркурія, але вже точно не хочете мати його за ворога. Краще відповісти їй, щоб вона приходила, і провести вечір в суєті з приводу нової сукні.

Звичайно, Меркурій ніколи не завдасть прямої шкоди. Він не стане відкрито критикувати того, хто йому не подобається або на кого він сердитий. Він, ймовірно, буде висловлювати навіть позитивні думки про таку людину. «Сьогодні, як я бачу, Петро тверезий», - помітить він, коли начальник виявиться поруч. Звичайно, Петро тверезий кожен день, але начальнику ніколи навіть на думку не спадало сумніватися в цьому. Тепер він стане думати, чи достатньо уважно спостерігав за Петром. Такі інсинуації - імовірно невинне одкровення, ненавмисне, здавалося б, але шкідливе зауваження - ось тактика Меркурія, коли він незадоволений або сердитий. Відкрита конфронтація - це не його стиль. Меркурій не робить прямих, «лобових» атак. Як і швидка маленька планета, яка зникає відразу ж, як тільки ви мигцем її помітите, Меркурій - майстер обхідних маневрів і тактичних прийомів. Його швидкість і здатність перетворити будь-які помилки противника на свої переваги роблять його серйозним супротивником, як у змаганні боксерів у найлегшій вазі так і на засіданні суду.

Меркурій процвітає у будь-якій області діяльності, що забезпечує вдячну аудиторію, оскільки йому подобається бути в центрі уваги. Невпевнений в собі і замучений сумнівами, він потребує захопленні інших, яке довело б йому його самоцінність. З цих швидких і гнучких міляшек виходять чудові актори. Це танцюристи, співаки, артисти, комедіанти, фокусники, музиканти, акробати, клоуни. Будь-який вид діяльності, де потрібна гнучкість і швидкість розуму, дасть Меркурію можливість блиснути.

Завдяки швидкості та чудовій координації, Меркурії можуть бути хорошими спортсменами і витонченими танцюристами; їх ділові якості та здатність швидко міркувати по ходу справи дають їм можливість стати хорошими політиками. До їх неприємних рис можна віднести нетерпіння, яке вони висловлюють по відношенню до будь-якого, хто не такий швидкий і розумний, як вони, - а таких людей, звичайно, досить багато. Вони поривчасті та імпульсивні, часто кидаються у справу, не встигнувши навіть обміркувати всіх наслідків своїх дій. Через безсоння та іпохондрію вони можуть багато нити і скаржитися, відсутність почуття безпеки може змусити їх постійно шукати підтримки. Їх егоцентризм і прагнення постійно бути в центрі уваги можуть бути нудними. У гіршому випадку Меркурій може бути хитрим і брехливим. Жінка-Меркурій здатна обкрутити інших, маніпулювати, користуючись своєю привабливістю і дитячою зовнішністю, експлуатувати людей, не піклуючись про їхні почуття. Чоловік-Меркурій може бути злочинцем, користуватися своєю гнучкістю і спритністю, щоб планувати пограбування або, використовуючи своє розуміння людських слабкостей в поєднанні з чарівністю, займатися шахрайством.

Якщо у вашому житті є Меркурій, то ваше життя може бути неспокійним, але нудним воно точно не буде. Триматися з ним або з нею нарівні може бути дуже виснажливою справою, тому, краще і не намагатися, - просто веселіться і розважайтеся, коли ви з ним, і відпочивайте в проміжках. Нехай вас не вводять в оману жвавість його манер, іскристі очі і широка посмішка - не думайте, що у нього немає ніяких турбот. Він може бути у великій біді та однаково буде поводитися невимушено. Намагайтеся не розчаровуватися і не засмучуватися, коли ваш меркуріанський партнер або друг підводить вас. Він не хотів цього робити - просто стільки всього відбувається, що йому не впоратися з самим собою. Він не байдужий. Якщо вже на те пішло, він надмірно чутливий і, ймовірно, страждає від того, що засмутив вас, не менше, ніж ви страждаєте від цього засмучення. Важливо пам'ятати, що Меркурії не впевнені в собі і потребують спокійного, сердечного підбадьорливого слова, якими б веселими вони не здавалися зі сторони. І не чекайте від нього абсолютної відкритості і щирості. Він не може бути таким.

*       *       *       *       *

 

 

Останнє оновлення : 12.09.2021