Тип з екстравертною сенсорикою Se
Екстравертна сенсорика (або вольова сенсорика) - Активна дія, протистояння, керування людьми
Екстравертна сенсорика допомагає людині функціонувати у зовнішньому середовищі та володіти фізичними об’єктами.
Тип СЕНСОРНИЙ Екстраверт зосереджує свою увагу на фізичній реальності, добре орієнтується у світі матеріальних об’єктів, відрізняється практичністю і прагматичністю, характеризується високою фізичною активністю, впевненим просуванням у фізичному світі, рішучим доланням перешкод, незалежністю, схильністю до протистояння.
Базовий опис:
Вміє оцінити вольові якості людей, їх силовий потенціал. Добрий тактик, швидко схоплює ситуацію і розстановку сил. Відчуває, в чому і де саме знаходиться сила групи. Практик. Опирається на свої відчуття та досвід, не задовільняється теоретичними поясненнями. Чудово орієнтується матеріальному, фізичному світі.
Реаліст, орієнтований на дію, швидко приймає рішення, його хвилює поточна ситуація, а наслідки його дій – справа другорядна. Отримує задоволення від проживання сенсорних відчуттів. Прагне якомога більше побачити, відчути, пережити. Активно просувається у зовнішньому світі. Із задоволенням використовує нестандартні підходи. Йому важливо утримувати контроль над ситуацією та людьми, відчувати, що він володіє простором, контролює свою територію. Йому подобається стимулювати людей і кидати їм виклик, щоб люди змогли показати все, на що вони здатні.
Вміє постояти за себе, може чинити тиск на інших. Вміє брати на себе відповідальність. Чим більше перешкод зустрічає на шляху, тим більш зібраним стає і активніше просувається вперед. Готовий до тривалого протистояння. Легко переносить фізичні негаразди та відсутність комфорту на шляху до цілі.
Не любить папери, інструкції, правила і охоче їх порушує. На навколишніх часто дивиться як на матеріал, яким потрібно управляти. Не схильний пристосовуватися до партнера, а тільки диктувати.
Суб'єктивне відчуття функції:
Гордиться тим, що він сильний, незалежний і справедливий. Йому подобається захищати слабших, якщо ті визнали його авторитет. Відчуває величезну відповідальність за весь світ. Вважає, що його життєвою задачею є ведення боротьби за якусь велику ціль. Для нього важливо утримувати контроль над ситуацією, контролювати свій простір. Поводиться впевнено і рішуче. Не показує слабкість і може відчувати презирство до людей, які по-справжньому не намагаються взяти контроль над своїм життям. Намагається приховувати і придушувати свої потреби, емоції, слабкість, сумніви, страхи.
Періодично перевіряє, наскільки сильно можна надавити на інших, щоб знати межі впливу. Не дозволяє собою маніпулювати, не піддається тиску суспільних умовностей або чужої думки, продовжує слідувати своєму плану.
Хоче, щоб його потреби були задоволені негайно. Нервується, коли справи йдуть поволі, не вирішуються. Часом буває вибуховим та деструктивним. Більше схильний до дії, ніж до заглиблення у почуття. Зробивши помилку, ніколи не визнає цього публічно, проте відразу корегує поведінку.
Його можна назвати естетом, має добрий смак щодо речей та одягу. Добре орієнтується у світі фізичних об’єктів. При знайомстві з людиною відразу оцінює її зовнішність: одяг, фігуру, вольові якості. Оцінює її матеріальний стан та статус у суспільстві.
Псевдоніми: Командир, Маршал, Воїн, Захисник, Годувальник, Лідер, Бос, Підприємець, Незалежний, Конфронтатор, Скеля, Виклик
° Жіночий портрет типу Se >>>
Тип з екстравертною сенсорикою має два підтипи: логічний СЛЕ (сенсорно-логічний екстраверт) та етичний СЕЕ (сенсорно-етичний екстраверт).
СЛЕ : протидійна сила, нападаюча. Мінімізація слабості. Захоплення влади, підкорення, атака, ініціатива, наполегливість, вольовий тиск зверху вниз, утвердження своїх інтересів за рахунок інших. Орієнтований на досягнення великих задач (масштаб), зазвичай пов’язаних з поваленням чи пригніченням переважаючого супротивника (якість), ініціатива виходить при цьому зазвичай від нього (напрямок), при цьому СЛЕ недемонстративний, вважає за краще залишатися в тіні (дистанція).
СЕЕ : підтримка балансу; тяжіння до сильного, шукає союзника. Максимізація сили, утримування влади, непокора, оборона, удар у відповідь, вольовий тиск знизу вверх. Вирішує конкретні тактичні задачі (масштаб), любить перебувати в центрі уваги (дистанція), його ініціатива – це завжди відповідь на чийсь виклик (напрямок), при цьому він не нападає, а відстоює свою територію та право на лідерство (якість).
• Сенсорний екстравертний тип Se у різних типологічних моделях >>>
ПСИХОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ЕКСТРАВЕРТНОЇ СЕНСОРИКИ
Функція екстравертна сенсорика може проявлятися по-різному в залежності від рівня психологічної зрілості людини.
Великодушний, щедрий, чесний, шляхетний, справедливий. Захищає та підтримує слабих чи скривджених. Характеризуються волею до перемоги, впевненістю в собі, безстрашністю, вміє контролювати зовнішній простір. Бореться за утвердження добра і справедливості в світі, навіть якщо це виходить за рамки його власних інтересів. В екстремальних ситуаціях зберігає спокій. Вміє поступатись. Вміє організовувати, згуртовувати людей, розставляти і використовувати їх в інтересах справи. Здатний керувати великою групою людей та забезпечувати досягнення цією групою цілей.
Найгірші прояви:
Прагнення домінувати над іншими, синдром "Альфа-самця", боротьба за владу, конфронтація, хтивість, імпульсивна орієнтація на отримання задоволення, бажання присвоювати собі все що подобається, рейдерство, пожадливість, агресієя, мстливість, жорстокість, залякування, моральний та фізичний садизм, тиранія.
Для типу з екстравертною сенсорикою дуже важливим є поняття сили і незалежності. Проте поняття сила включає в себе також протилежність – слабкість, а незалежність включає також залежність від інших. Людина даного типу при високому рівні психологічної зрілості усвідомлює ці пари протилежностей і приймає в собі як силу так і слабкість, як незалежність від інших так і залежність від інших. Проте, при нижчому рівні психологічній зрілості людина прилипає до однієї складової образу і витісняє другу, «погану» складову. Чим більше тип з екстравертною сенсорикою прагне бути сильним, контролювати все і володіти всім, тим більше він боїться бути слабким, нічим не володіти і нікого не контролювати. Чим більше такий тип ототожнюється з «образом себе» як сильного і незалежного, тим сильніше почуття неповноцінності він відчуває при будь-якому натяку на свою слабкість та залежність від інших. При середньому рівні психологічної зрілості тип з екстравертною сенсорикою намагається довести собі та навколишнім, що він сильний і все контролює, щоб отримати повагу навколишніх для підтримки своєї самооцінки та свого образу. Він уникає жодного прояву своєї слабкості при людях. Йому починає здаватися, що його люблять саме за його силу, незалежність і контроль над ситуацією. І щоб його любили, йому треба весь час підтверджувати це. При цьому в нього зростає хтивість та пожадливість від хибного відчуття того, що він може володіти всім і всіма. При ще нижчому рівні психологічної зрілості і небажанні відчувати свою слабкість, в такого типу зростає гнів, який не стримується, а проявляється назовні у вигляді агресії, мстивості та застосуванні фізичної сили до навколишніх.
Тип Se на різних рівнях гармонійності >>>
* * * * *
Тип з екстравертною сенсорикою
(Опис Карла Юнга, рівні психологічної зрілості типу)
Жоден інший тип людини не може зрівнятися з екстравертним відчуттєвим (сенсорним) типом у реалізмі. Його сприйняття об'єктивних фактів надзвичайно розвинене. Його життя – це накопичення фактичного досвіду з конкретними об'єктами, і чим більше він виражає себе, тим менше він користується своїм досвідом.
Рівень 1 - Такий тип, звичайно, не вважає себе «підвладним» відчуттю, адже для нього відчуття є конкретним проявом життя, повнотою реального життя. Його мета - конкретна насолода, і його мораль орієнтована на те ж саме. Це жодним чином не означає, що він є лише тілесносприйнятливий або грубий, бо він може диференціювати своє відчуття до найтоншого ступеня естетичної чистоти, при цьому навіть у своїх самих абстрактних відчуттях він залишається вірним своєму принципу об'єктивного відчуття.
Рівень 2 - На нижчих рівнях це людина фізичної реальності, що має мало схильності як до роздумів, так і до бажання керувати іншими. Його незмінним прагненням є відчувати об'єкт, мати фізичні відчуття і по можливості насолоджуватися ними. Це не означає що такий тип є не люб'язним чи неприємним; навпаки, він часто має чарівну та жваву здатність до насолоди; нерідко це – весела людина і часто – вишуканий естет. У першому випадку великі проблеми життя залежать від того, наскільки добре він поїв; в другому випадку – це питання гарного смаку. Якщо він фізично відчуває, то все що важливе для нього є сказане і зроблене. Ніщо не може бути більшим за конкретне і фактичне; припущення, які перевищують або виходять за межі конкретного, допускаються лише за умови, що вони посилюють відчуття. При цьому зовсім не обов’язково, щоб це посилення було приємним, тому що людина цього типу не є просто любителем поласувати; він прагне саме сильних відчуттів, які, згідно з його природою, він може отримати лише ззовні. У нього немає «ідейних» ідеалів, тому він не має жодних підстав ставитися неприязно до реальних речей та фактів. Це виражається у всіх зовнішніх проявах його життя. Він добре одягається, відповідно до своїх можливостей; він накриває добрий стіл для своїх друзів, в нього комфортно, або принаймні зрозуміло, що його вибагливий смак пред'являє певні вимоги до його середовища. Він навіть переконує, що однозначно варто приносити деякі жертви заради стилю.
Рівень 3 - Але чим більше відчуття переважає, так що суб’єкт, що відчуває, зникає за чуттєвим враженням, тим більш неприємним стає цей тип. Або він перетворюється в грубого шукача насолод або стає безсовісним нагромаджувачем розкоші. Хоча об’єкт і є для нього цілком необхідним, проте, об’єкт все-таки знецінюється як щось, що існує в собі самому і через себе. Його безжально насилують та загалом ігнорують, оскільки тепер його єдине призначення — стимулювати відчуття. Влада об'єкта доходить до крайньої межі. Відповідно, несвідоме витісняється зі своєї компенсаторної ролі і примушується до у явної опозицію.
Рівень 4 - ...
Карл Густав Юнг. "Психологічні типи" (1921). Розділ X – Загальний опис типів. Тип з екстравертною сенсорикою (The Extraverted Sensation Type).
Останнє оновлення : 14.07.2020