Кореляція між типологіями

(Еннеаграма, типологія Юнга, соціоніка, MBTI)

Типосинтез базується на поєднанні типології Еннеаграми і типології Юнга (а також похідних типології Юнга: соціоніки та MBTI).

У 1921 році вийшла книга швейцарського психолога Карла Юнга "Психологічні типи", в якій вчений описав 4 базові психічні функції (відчуття, почуття, мислення та інтуїція) і 8 психологічних типів людей.

На базі праць Карла Юнга були розроблені типологічні напрямки соціоніка та MBTI.

● MBTI або Індикатор типів Маєрс-Бріґґз (Myers-Briggs Type Indicator) виникла у 1940-х роках на базі праць Карла Юнга. MBTI включає 16 психологічних типів особистості. Типологія здобула популярність у США та Європі. В США близько 70% випускників середніх шкіл проходять визначення типу особистості за допомогою MBTI з метою вибору майбутньої професії. MBTI також застосовується в бізнесі, в деяких великих західних компаніях. Щорічно близько 2-х мільйонів чоловік проходить тести MBTI на визначення свого типу.  

 Соціоніка виникла у 1970-х роках в Литві і швидко поширилася у країнах пострадянського простору. Соціоніка базується на працях Карла Юнга про психологічні типи та на теорії Антоні Кемпінського про інформаційний метаболізм. Відкриття засновницею соціоніки А. Ауґустінавічюте інформаційної структури псіхіки та побудова моделі А дали ключ до розуміння інтертипних відносин, якого немає у MBTI. У соціоніці також виділяють 16 типів особистості.

 Еннеаграма типів особистості була представлена у 1950-х роках в Чилі (Південна Америка) Оскаром Ічазо. З того часу вона почала розповсюджуватися серед психологів та серед отців Єзуїтів, що відвідували Університет Ігнатія Лойоли у Берклі (США), адже в основі еннеаграми лежить вчення про Сім Смертних Гріхів та ідеї неоплатоністів про Дев'ять священних атрибутів.

Еннеаграма набула широкої популярності у 1970-х роках завдяки працям відомого гештальт-терапевта, учня Фріца Перзла, психіатра з Чилі Клаудіо Наранхо. На сьогоднішній день еннеаграма типів особистості широко розповсюджена у світі у сферах особистісного зростання, психології та бізнесу. 

На відміну від соціоніки та MBTI, еннеаграма розрізняє не просто психотипи, а ще й рівні розвитку людини. В залежності від рівня розвитку поведінка того ж самого психотипу буде сильно відрізнятися. Врахування рівня розвитку людини дозволяє використовувати еннеаграму для особистісного розвитку, чого не можна сказати про соціоніку та MBTI.  А поєднання еннеаграми, соціоніки та MBTI надзвичайно збагачує ці типології і збільшує ефект від їх використання.

 Детальніша стаття про кореляцію між типологією Юнга, еннеаграмою, MBTI та соціонікою тут >>>

 Таблиця кореляції між типологіями 

Юнг (Jung)

Соціоніка

MBTI

Еннеаграма

Типосинтез

Почуття інтровертне

(Feeling Introverted)

Етика відносин

 

ЕСІ

ISF_

1

 

Інтровертні 

почуття

ЕІІ

INF_

Почуття екстравертне

(Feeling Extraverted)

Етика емоцій

 

ЕСЕ

ESFJ

2

Екстравертні

почуття

 

EIE

ENFJ

Мислення екстравертне

(Thinking Extraverted)

Логіка діла

 

ЛСЕ

ESTJ

3

 

Екстравертне

мислення

 

ЛІЕ

ENTJ

Мислення інтровертне

(Thinking Introverted)


Логіка структури

ЛСІ

IST_

5

 

Інтровертне

мислення

ЛІІ

INT_

Інтуїція інтровертна

(Intuition Introverted)

Інтуїція часу

IEI

INF_

4

 

Інтровертна

інтуїція

 

ІЛІ

INT_

6

Інтуїція екстравертна

(Intuition Extraverted)

Інтуїція можливостей

ІЛЕ

ENTP

7

 

Екстравертна

інтуїція

IEE

ENFP

Відчуття екстравертне

(Sensing Extraverted)

Сенсорика сили

 

СЛЕ

ESTP

8

 

Екстравертна

сенсорика

СЕЕ

ESFP

Відчуття інтровертне

(Sensing Introverted)

Сенсорика відчуттів

 

СЛІ

IST_

9

 

Інтровертна

сенсорика

СЕІ

ISF_

Еннеаграма та юнгіанські типи:

    

  

Таблиця кореляції між типологіями (у форматі JPEG):