3 - Тип з екстравертними почуттями (емоціями)

Екстравертні емоції  -  Володіння емоціями, емоційний вплив на інших 

 

Екстравертні емоції допомагають людині емоційно оцінити об'єкт, щоб зрозуміти, чи хоче вона взаємодіяти з цим об'єктом.

Базовий опис:

Тип із екстравертними емоціями відчуває емоційний стан навколишніх, відрізняє щирі емоції від фальшивих. Добре відчуває потреби навколишніх і прагне допомагати.

Йому подобається бути серед людей. Уважний до людей, а часом нав’язливий. Любить справляти враження на навколишніх, прагне подобатися та викликати захоплення. На людях зазвичай проявляє позитивні емоції, вміє створити веселу атмосферу, любить впливати відразу на велику кількість людей. Не любить, коли хтось сумує чи інертний. Отримує задоволення від проживання різних емоцій. Без емоційних переживань (як позитивних так і негативних) не уявляє себе. Його настрій та емоції часто змінюються. Працездатність залежить від настрою.

У сфері роботи більше звертає увагу на людей та їхні потреби, ніж на технічні чи практичні сторони справи. Шукає зв’язку та спілкування з людьми перш ніж взятися за якусь роботу.

Легко вступає в контакт з новими людьми, відразу відгукується на звернення до нього іншої людини. Вміє емоційно впливати на навколишніх: підтримати, підбадьорити, схвалити, поспівчувати, зробити комплімент. Може вимагати особливого ставлення до себе. На близькій дистанції може проявляти бурхливі емоції.  

Суб'єктивне відчуття функції:

Він пишається тим, що він потрібний навколишнім і грає важливу роль в їхньому житті. Прагне широкого визнання. Його самооцінка сильно залежить від ставлення до нього інших людей. Стежить за враженням, яке справляє на навколишніх. Він часто пристосовується до навколишніх, щоб їм сподобатися, і через це йому може здаватися, що в нього багато «Я». Із-за цього деколи задає собі питання : «ХТО Я?». Може відчувати відповідальність за настрій навколишніх. Якщо в кімнаті напружена атмосфера, помічає це і намагається повернути гармонію і стабільність до компанії.

Не любить самотності. Має потребу в спілкуванні, щоб почуватися живим. Задоволений, коли інші потребують його підтримки. Намагається відчути не просто тимчасові емоції та поверхневі інтереси людей, але й хоче знати їх мотивації, пристрасті, надії та мрії. Йому подобається допомагати іншим реалізовувати їхні цілі. Підтримуючи інших, відчуває свою потрібність, корисність, соціальну значимість. Йому буває прикро, коли люди не висловлюють вдячності за те, що він робить для них.

Має сильну потребу у близьких стосунках. Знання того, що його люблять і цінують, має величезний вплив на його настрій та самооцінку.

Займаючись проблемами навколишніх, може забувати про себе і занедбувати свої власні потреби. Сам не любить просити про допомогу і вважає що йому самому від інших нічого не потрібно. Йому здається, що він не має стільки ж потреб, як інші.  

Псевдоніми: Помічник, Альтруїст, Особливий друг, Довірена особа, Коуч

Тип з екстравертними емоціями має два підтипи: сенсорний (етико-сенсорний екстраверт) ЕСЕ та інтуїтивний (етико-інтуїтивний екстраверт) ЕІЕ  .

 ЕСЕпозитивні, гостинні емоції, щирі, однопланові, без подвійного дна, радість, емоційний підйом, запал, сміх, оптимізм, добрий настрій, переживання щастя; направлений на відхід, позбавлення від негативних емоцій, поганого настрою, пригніченості, песимізму (напрямок і якість). Його емоційні прояви відрізняються великою силою і контрастністю (масштаб) і торкаються часто незнайомих людей, сторонніх людей (дистанція).

ЕІЕнегативні, шокуючі емоції, трагікомізм, в’їдливість, висміювання, двозначність, горе, смуток, емоційний спад, сльози, песимізм, поганий настрій, переживання нещастя. Направлений не на відхід від негативних, а на притягнення та накопичення позитивних емоцій (напрямок і якість). Його емоційні прояви відрізняються багатством відтінків та нюансів (масштаб) і найкраще їх можна побачити у невеликих компаніях близьких знайомих (дистанція).

Психологічні аспекти екстравертних емоцій

Функція екстравертні емоції може проявлятися по-різному в залежності від рівня психологічної зрілості людини.

Найкращі прояви:

Уважно ставиться до людей, відчуває їх емоційний стан, вміє знайти підхід до людини та надати емоційну підтримку. Легко встановлює контакт з незнайомими людьми. Вміє передавати настрій, керувати емоційним фоном в колективі чи у великому натовпі. Вміє передати ентузіазм, рішучість, повести за собою.

Здатний проявляти безумовну любов до інших. Добре відчуває потреби навколишніх. Допомагає та підтримує не чекаючи подяки. Отримує задоволення працюючи з людьми і для людей.

Найгірші прояви:

Гординя, егоцентричність, вимагання особливого ставлення до себе, вдавана великодушність; «насильство добром» – турбота про інших для того щоб контролювати чи подавляти їх; нав’язлива потреба допомагати комусь, непереборне бажання всім подобатися та сильна залежність від думки навколишніх.

Замкнене коло: Чим більше ототожнює себе з тим, хто потрібний іншим -> тим більше боїться бути непотрібним -> тим більше зовні намагається бути люб’язним і допомагати іншим -> тим більшу неповноцінність відчуває при будь-якому натяку на свою непотрібність -> тоді ще більше намагається допомагати іншим (зробити інших залежними від себе).

Для типу з екстравертними емоціями дуже важливим є поняття любові і допомоги іншим. Проте поняття любов включає в себе також протилежність – байдужість, а поняття допомоги іншим включає також потребу допомоги від інших. Людина даного типу з високим рівнем психологічної зрілості усвідомлює ці пари протилежностей і приймає в собі як любов так і байдужість, як допомогу іншим так і потребу в допомозі від інших. Проте, при нижчому рівні психологічної зрілості людина прилипає до однієї складової образу і витісняє другу, «погану» складову. Чим більше тип з екстравертними емоціями прагне бути люблячим і допомагаючим, тим більше він боїться бути байдужим і потребуючим допомоги. Чим більше такий тип ототожнюється з «образом себе» як люблячого і допомагаючого, тим сильніше почуття неповноцінності він відчуває при будь-якому натяку на свою байдужість до інших і потребу отримати щось від інших. При середньому рівні психологічної зрілості тип з екстравертними емоціями намагається подобатися іншим та бути потрібним, щоб отримати позитивну оцінку навколишніх для підтримки своєї самооцінки та свого образу люблячого та допомагаючого. Йому починає здаватися, що його люблять саме за його доброту і великодушність. І щоб його любили, йому треба весь час підтверджувати це. При цьому в нього зростає гординя від хибного відчуття того, що він всім допомагає, а сам ні від кого нічого не потребує. При ще меншій психологічній зрілості такий тип може мати нав’язливу потребу допомагати комусь. Він вимагає особливого ставлення до себе і дорікає іншим, що вони не оцінили його доброти та допомоги.  

 

Останнє оновлення : 09.12.2021