Вальдорфська школа

Школа на основі вальдорфської педагогіки

Велика група батьків у Львові планує відкрити школу на основі вальдорфської педагогіки. Для цього потрібно приміщення на пільговій основі або безкоштовне, щоб школа була фінансово доступна усім бажаючим.

 В Україні діють чотири такі школи : в Одесі, Дніпропетровську, Києві та Кривому Розі.

У 2014 році, після 10-річного експерименту, вальдорфська педагогіка набула статус офіційної освітньої програми в Україні. Детальніше тут >>>  Міністерство освіти України рекомендувало до впровадження педагогічну систему «Вальдорфська школа» у загальноосвітніх навчальних закладах України.

За визначенням ЮНЕСКО, вальдорфська педагогіка є освітою третього тисячоліття.

Особливості вальдорфської школи

• Вальдорфська освіта не розглядає дитину як якусь скриньку, яку треба напхати усілякою інформацією, часто непотрібною. Вона розвиває вільну особистість, творчі здібності дитини, формує людину. «Головна позиція вальдорфської педагогіки – щоб людина духовно і фізично росла. 

 • У звичайній школі вчитель каже: «Вивчіть правила, а потім їх застосовуйте». У вальдорфських школах зворотній шлях: вчитель пропонує феномен, спостерігає його, виділяє закономірності, і діти на їх основі виводять правила. Вивчення математики у класі нагадує інтерактивну гру.

• Дітей вчать взаємодопомагати одне одному, а не конкурувати. «Найвище мистецтво – соціальне», – казав Рудольф Штайнер, засновник вальдорфської системи освіти. 

• Вальдорфська педагогіка дуже орієнтована на дитину та фази її розвитку. У державній школі обсяг знань, котрі учень має засвоїти до випускних іспитів, просто розділено на роки навчання. Тоді як у вальдорфській школі навчальний план обґрунтований розвитком і психологією дитини. Всі предмети викладають епохами, а підручники діти створюють самі. Друковані підручники використовують лише у старших класах. Замість уроків проходять «епохи» – поглиблене вивчення одного предмету протягом трьох тижнів.

• У вальдорфських школах дітям аж до старших класів не ставлять оцінок, вони вчаться по створених ними ж книжках, пізнають світ за допомогою власних відкриттів та самостійно майструють музичні інструменти. Немає оцінок, а значить і конкуренції. Діти не списують.

• У вальдорфських школах діти не лише вчаться, а й займаються мистецтвами та ремеслами.

•Також вальдорфська педагогіка має багато елементів викладання за допомогою дії. Дитина навчається не лише мозком, а й за допомогою дотиків, коли щось будує, створює. Це театр, танці, скульптура, різьба або кування. До останнього класу вивчаються співи, танці, мовлення, будівництво, шиття. Регулярно влаштовують танці, вистави, середньовічні бали, рицарські змагання, екскурсії. У звичайних школах вони часом також є, але радше на узбіччі. 

• Меблі і реквізити школи виготовлені з натуральних матеріалів.

Українська культура та традиції у вальдорфській школі

Досвід вальдорфського руху, накопичений за 75 років його існування, показав, що його принципи можуть бути адаптовані до культур різних народів.

Вальдорфська освіта ґрунтується на відродженні традицій «мистецтва слова», підґрунтям якого є культурно-історичні корені людства, і безпосередньо народу даної землі (казки, легенди про святих, героїв, міфи народів світу, біблійні історії та історії древності і середньовіччя, біографії видатних історичних особистостей).  Особлива увага приділяється художньому, творчому, естетичному вихованню в процесі навчання. Обов’язково викладається рукоділля та різного роду (народні) ремесла (обов’язково даного регіону) в однаковій мірі для хлопчиків та дівчаток. 

Крім того, ініціативна група хоче взяти вальдорфську педагогіку за основу, інтегруючи у неї кращі досягнення української та європейської педагогік.

 Вальдорфська педагогіка як здоров’язберігаюча та оздоровча освітня система

Як зазначено в Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ ст., державна політика в галузі освіти спрямована на забезпечення здоров'я людини в усіх її складових: духовній, соціальній, психічній та фізичній. Актуальність та пріоритетність цього завдання обумовлюються значним погіршенням в останні роки стану здоров’я серед дітей та молоді. Результатами багатьох досліджень доведено, що  існуюча  система загальної шкільної освіти часто є не здоров’язберігаючою, а здоров’яруйнуючою. 

Для тих, хто більш-менш знайомий з вальдорфською освітньою системою, здоров’язберігаючий та здоров’ястворюючий характер вальдорфської педагогіки є цілком очевидним. Об’єктивності в оцінці ефективності тієї чи іншої освітньої системи можуть допомогти результати наукових досліджень. Досягнення вальдорфської педагогіки підтверджені дослідженнями, проведеними у різних країнах світу, в яких вальдорфські освітні установи існують кілька десятків років.  Так,  ще в 90-х роках ХХ ст. університетами Фінляндії доведено, що відсотки порушень фізичного здоров’я та психічних захворювань у вальдорфських школах значно нижчі, ніж у звичайних, причому у вальдорфських школах показники знижуються, а у традиційних – постійно збільшуються. Проведені у 2006 р. масштабні дослідження здоров’я учнів засвідчили, що учні вальдорфських шкіл п’яти західноєвропейських країн (Австрія, Голландія, Німеччина, Швейцарія, Швеція) мають значно кращі показники здоров’я, ніж учні традиційних шкіл. Результати обстежень декількох тисяч учнів європейських вальдорфських і традиційних шкіл показують, що відсоток психічних захворювань у учнів вальдорфських шкіл значно нижчий, ніж в учнів традиційної школи. Детальніше тут >>>  Результати досліджень учнів вальдорфських шкіл України тут >>>

Як стати вчителем у вальдорфській школі?

В Україні отримати освіту вальдорфського вчителя можна на Київському вальдорфському педагогічному семінарі. Навчання триває 3 роки. Майбутні педагоги, студенти Київського університету імені Бориса Грінченка теж мають можливість познайомитися з основами вальдорфської педагогіки. У Німеччині сім міст пропонують навчання на вальдорфського вчителя.

До вальдорфських педагогів висуваються дуже високі вимоги. Крім того, що вальдорфська педагогіка змінює світогляд, вчитель повинен постійно самовдосконалюватися.

Ініціатива зі створення школи на основі вальдорфської педагогіки у Львові

У Львові ідею створення школи на основі вальдорфської педагогіки найбільше підтримують батьки, чиї діти відвідують львівський дитячий садок на основі вальдорфської педагогіки. Засновник дитячого садочку – Світлана Мосейчук, сертифікований спеціаліст з вальдорфської методики.

Шукаємо однодумців. Залишайте свої повідомлення в коментарях внизу, вказуючи ваші контакти, або дзвоніть.

Контакт: Єлизавета 067-7152824

Сторінка в Фейсбуці: Львівська вальдорфська школа

 Стаття про вальдорфську школу, опублікована в The New York Times плюс відео: "Школа без комп'ютерів в Силіконовій долині".

 

Коментарі  

+1 # Галина 16.10.2018, 13:41
І ми хочемо дуже у Вальдорфську школу. У 2019 році у перший клас. 0507103081. Готова долучатись, допомагати.
Відповісти
+1 # angelique 09.12.2017, 12:17
Питання з вальдорфською школою у Львові потрохи просунулося. Всі питання до Єлизавети 067-7152824. У фейсбуці створена сторінка Львівська вальдорфська школа https://www.facebook.com/%D0%9B%D1%8C%D0%B2%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0-%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%84%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0-%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-107835083300255/
Відповісти
0 # Наталя 12.07.2017, 01:22
Дуже цікавить ця тема! З радістю долучився до зустрічей і просування школи. Чекаю на новини по цій темі.
Відповісти
+2 # Юрій 11.03.2017, 17:25
З вересня 2017р.відкриває мо перший клас, місто Городенка (Івано-Франківс ька область). Шукаємо вчителя і запрошуємо дітей! 0977671298
Відповісти
0 # Леся 27.10.2016, 11:18
Сьогодні вперше прочитала FB про вольфдорську школу. Дуже ,дуже хочу "бачити" її у Львові. Дякую людям які прагнуть покращити життя нашим діткам.
Відповісти
+1 # Роксолана 07.10.2016, 23:25
Доброго вечора! Цікава і дуже потрібна ініціатива! Готова долучитися (як мама і як укр філолог)
Відповісти
0 # Анжела 04.11.2016, 15:30
Якщо дописувачі будуть залишатати тут свої контакти (телефон наприклад), то можна буде з вами зв"язатися.
Відповісти
+1 # Оксана 22.09.2016, 19:08
Доброго вечора! Пiдкажiть, е новини у iнiцiативноï групи у Львовi по створенню вальдорфськоï школи? Маемо двох доньок, хочемо вiддати у 1 та 2 класи.2017
Відповісти
0 # angelique 23.09.2016, 11:38
Доброго дня! Вальдорфська школа передбачає залучення у створення і діяльність школи БАТЬКІВ. Тому ми шукаємо батьків, які готові долучитися до організації вальдорфської школи у Львові. Для цього планується провести низку семінарів про вальдорфську освіту і участь БАТЬКІВ у створенні вальдорфської школи чи садочка.
Просимо всіх зацікавлених у взаємодії батьків звертатися до пані Світлани Мосейчук, засновниці вальдорфського садочка у Львові (садочок був створений за участі батьків). Телефон пані Світлани: 096-3403268. Більше інформації про вальдорфський садочок тут: https://7promeniv.com.ua/rozvytok-dytyny/alternatyvna-osvita/valdorfska-osvita-u-lvovi/1853-valdorfskyi-sadochok-u-lvovi
Основні питання які потрібно вирішити для відкриття вальдорфської школи у Львові:
1 - приміщення. Або просити державне комунальне приміщення у хорошому стані (все що досі пропонувалося державою - це розбиті приміщення, що потребують капітального ремонту на сотні тисяч долларів), або орендувати приміщення - тоді потрібна людина, яка зможе знайти шляхи оплати приміщення.
2 - вальдорфський педагог. Шукаємо бажаючих бути вальдорфським вчителем, для чого необхідно пройти кількарічне навчання в Києві чи Одесі. На сьогоднішній день у Львові є декілька дипломованих вальдорфських вихователів, але для повноцінної школи їх рівень недостатній. Їх рівень достатній для садочка і початкових класів.
Відповісти
0 # віра 22.09.2016, 19:01
привіт всім! Дуже хочеться вальдорфівську школу у Львові! Маю намір переїхати до Львова і дитина у 2017 році піде в перший клас. Сама маю педагогічний стаж 24 роки - викладаю світову літературу у загальноосвітні й школі. Досвіду роботи по вальдорф. методиці не маю, але дуже хочу допомогти, щоб така школа була відкрита!
Відповісти
+1 # Оксано 04.09.2016, 08:47
Доброго дня! Ми дуже зац¡кавлен¡ у Вальдорфськ¡й школ¡, уважно сл¡дкуемо замвашими новинами!
Відповісти
0 # Христина 08.06.2016, 22:05
Доброго дня. Зацікавлена в семінарах про вальдорфську систему. Маю доню маленьку і хотіла б не віддавати її в звичайну школу, бо доброго там мало. Дізналась про альтернативну освіту з новин по тв. Думаю це досить ефективний метод поширення інформації. А ще різні семінари. Можу поширювати серед друзів як буде лінк.
Відповісти
+1 # Natalia 27.01.2016, 11:24
В 2017 моя донька має йти в школу
Дуже б хотіла не в класичну, а у Вальдорську
З радістю долучимося до спільноти школярів вальдорців)))
інформуйте будь-ласка про новини-просуван ня проекту тут
Дякую
Відповісти
+3 # Maryana 22.01.2016, 14:50
Щиро бажаю вашому проекту швидкої і легкої реалізації.
Дуже хороша ідея.
З задоволенням би відвідували. Бо як свою школу згадаю: брррррр... і купа змарнованого часу.
Пишіть чим і як можна допомогти.
Відповісти
+1 # angelique 22.01.2016, 20:28
Дякуємо вам всім за позитивні відгуки! Допомогти можна поширюючи ідеї вальдорфської педагогіки в суспільстві. Зараз ми працюємо над тим, як донести до батьків ідеї вальдорфської педагогіки. Якщо у вас є якісь ідеї щодо цього, раді будемо поспілкуватися. Незабаром у Львові буде проводитися низка семінарів з вальдорфської педагогіки. На сьогодні для створення школи ще недостатньо сильна і недостатньо велика команда зацікавлених педагогів і батьків . Сподіваємося що за пару років у Львові буде створена перша вальдорфська школа :-).
Відповісти
0 # Божена 23.12.2015, 18:01
Чудова ініціатива! І хоча мій син зараз у 7 класі, я б із задоволенням перевела його до вальдорфської школи. Бо те, із чим мій син зіштовхується щодня, лише відбиває бажання вчитися. А от повернути це бажання надзвичайно складно. Усе, що ми обговорюємо за вечір - нівечиться наступного ж дня. Аж руки опускаються. Ваша методика дуже потрібна!
Відповісти
+1 # Ірена 21.12.2015, 14:34
Слава Ісусу Христу!
Хотіли би відвідувати цю школу, готові навіть до Львову переїхати із Києва, бо київська вольфдорська школа до волі русифікована...нажаль.
Створюйте швидше! Нам до школи ще рік!
Відповісти
0 # Тетяна 17.11.2016, 02:39
Ірена, ми теж кияни, донька студент домашнього навчання 4 класс. Навчаємо самі за вальдорфською філософією. Мешкаємо в Канаді, але дуже хочеться додому. Так само як і вас засмучує та зупиняє русифікованість Києва та вальдорфської школи зокрема. Дивимось на Львів...
Відповісти

Додати коментар


•   ЕННЕАГРАМА 

Еннеаграма – психодинамічна модель, що описує 9 глибинних спонукань, які керують людьми і впливають на їх поведінку. Більше інформації тут >>>

•   Психологічна гра "Повелитель бажань" 

Психологічна трансформаційна гра "Повелитель бажань", Львів. Більше інформації тут >>>

•   Перша книга про природні пологи 

Вийшла перша книга про природні пологи українською мовою. Мішель Оден "Відроджені пологи" читати далі >>>