Сенсорно-етичний екстраверт (СЕЕ)

Псевдоніми: Наполеон, Полiтик, Покровитель. Тип MBTI - ESFP.

Жіночий портрет тут >>>

Малі групи:  Квадра: «Гамма» [III]. Тип1 в Юнгіанській типології.

Дихотомії Юнга: етика, сенсорика, екстраверсія, ірраціональність

Ознаки Рейніна: демократія, упертість, передбачливість, емотивізм, стратегія, статика, позитивізм, процес, рішучість, квестімність.

Опис восьми функцій (Гуленко В.В.)

1. F   сенсорика сили

Добре відчуває розстановку сил. Швидко вловлює, хто сильний, а хто слабий, на кого можна натиснути, а кого краще не чіпати. Намацує слабі місця людей, з якими близько знайомий. Впливаючи на больові точки, міняє їх поведінку у вигідну для себе сторону. Сам спробам прямого натиску не підкоряється. Вправно ухиляється. Уміє за себе постояти. Бурхливо реагує, коли його обмежують у виборі. Командує тими, хто менш рішучий і менш упевнений в собі. З більш сильним партнером спілкується на рівних. Завжди знайде спосіб, як звернути на себе увагу.

2. R   етика відносин

Відмінно розбирається в системі відносин, які складаються між людьми. Уміє сказати людині те, що від нього хочуть почути. Однак свої обіцянки виконувати не поспішає, якщо не відчуває в цьому особливої необхідності. Балансує між інтересами протилежних таборів, з успіхом ведучи переговори або торгуючись. Якщо того вимагають його власні інтереси, легко мириться з колишніми противниками. Знає, як налагодити відносини. Швидше, грає на негативних відносинах, антипатіях, чому позитивних зв'язках. Самому порвати набридлі відносини важко. Старається дати людині непрямо зрозуміти, що вона йому нецікава. Не любить підпускати людей до себе близько, оскільки відчуває, що це накладає на нього певні зобов'язання. Легко заводить знайомства і впевненіше себе відчуває у великій компанії, ніж віч-на-віч і в буденній обстановці.

3. I   інтуїція можливостей

Прагне подати себе оригінальною, нестандартною особистістю, що не укладається ні в які  рамки. Схильний протиставляти себе навколишнім. Може підтримати розмову на будь-які теми, демонструючи свої знання про все потроху. Інформацію схоплює швидко, але неглибоко. Періодично задумується, занурюючись в себе. У такі хвилини йому здається, що люди сприймають його не таким, яким він є насправді.  Досить капризний і вередливий. Старається підкреслити свої широкі можливості і великі перспективи. Часто при цьому сперечається і не погоджується, відстоюючи з принципу протилежну точку зору.

4. L   логіка структури

Дуже не любить, коли не рахуються з його висновками по тій або іншій ситуації або проблемі. Тих, хто ігнорує його зауваження, прираховує до своїх недоброзичливців. Залежить від сталого порядку в тій області, де живе або працює. Скаржиться на відсутність дисципліни, неорганізованість, хоч сам її забезпечити не може, оскільки не бажає псувати відносини і не може працювати методично. Реагує на прийняту ієрархію. З людиною спілкується або з позиції знизу, як підлеглий, або з позиції зверху, як начальник. З нижчими за рангом дозволяє собі не церемонитися. Не може знаходитися поруч з людьми, які йому антипатичні. Все робить для того, щоб їх видалити. Сам не знає, за якою системою діє.

5. T   інтуїція часу

Відчуває себе бадьорим і здоровим, коли його час зайнятий. Інакше, маючи в своєму розпорядженні надлишок часу, веде малорухомий, лінивий спосіб життя, нудьгує і все критикує. Любить постійні зміни, розвиток подій, суперечність. Йому часто хочеться поїхати куди-небудь, повністю поміняти обстановку. Час нав'язує так, як зручно йому. То поспішає і квапить інших, то бариться і всіляко гальмує швидкі рішення. Завжди знайде, до чого присікатися. Любить, коли його довго умовляють, заходять здалеку, приводячи багато прикладів і повчальних історій з минулого.

6. Р   логіка діла

Його настрій залежить від того, як успішно йдуть у нього справи. Щоб поліпшити його емоційний стан, треба запропонувати йому вигідну справу. Схильний виявляти то велику щедрість до марнотратства, якщо настрій піднесений, то ощадливість і навіть скупість, якщо емоційно пригнічений. У справі йому важливі емоції. Не здатний працювати, якщо заняття здається йому скучним. Будь-яку справу може перетворити в розвагу, додати йому характер шоу. Дуже нервує і злиться, якщо його обходять в справі або так розподіляють матеріальні кошти, що йому дістається менше, ніж іншим. Через це може і поскандалити.

7. S   сенсорика відчуттів

Дуже не любить, коли порушують його комфорт. Побоюється за своє матеріальне благополуччя і здоров'я. Ніколи не вчинить в збиток своїм зручностям. Стежить за чистотою, дотримує правила гігієни. Гидливий. Критикує якість продуктів або добротність товарів. Не соромиться свого тіла і фізіологічних процесів в ньому. Відрізняється своєрідним естетичним смаком, який не завжди співпадає із загальноприйнятим. Обережний на природі. Не стане першим обживати невідоме місце. Консервативний в своїх звичках в побуті. Інша його крайність – байдуже відношення до свого зовнішнього вигляду.

8. Е   етика емоцій

Його працездатність сильно залежить від настрою. У піднесеному настрої береться навіть за важку роботу. Але якщо настрою немає, то навіть вельми важлива робота залишається не зробленою. Енергійний в тих справах, які можна зробити відразу. Якщо швидкої віддачі немає, а працювати доводиться багато і напружено, то скоро остигає і шукає інший напрям для своїх зусиль. Збудження і азарт підвищують його працездатність. Створює навколо себе атмосферу свята, гуляння. Свої кращі справи здійснює в неформальній обстановці. Розсіює свою енергію в різних напрямах: займається декількома справами відразу, легко перемикаючись з однієї на іншу. Якщо коло захоплень продовжує рости, то результативність падає.

 • Профорієнтаційні рекомендації для СЕЕ дивіться тут >>

• СЕЕ найбільш сумісні в парі з дуалом ІЛІ, напівдуалом ІЕІ та активатором ЛІЕ. (Більше інформації в розділі Інтертипні відносини).

Психологічний портрет (Онуфрієнко (Вайсбанд))

1. Пишається своїм впливом на людей, їхньою любов'ю та повагою, популярністю, із задоволенням веде за собою, сміливий і категоричний в еротиці, але обережний у стосунках з об'єктивним світом, недовірливий до нових наукових ідей і взагалі до всього об'єктивного. Його ідеал - гарно виявлена воля людини. Схильний до волюнтаризму, причин відмови робити щось пояснити не може - не хочу, і все. Його талант - для досягнення успіх скористатися всіма мислимими і немислимими засобами.

2. Неспокійна активність, жадоба до практичної діяльності, не цікавиться абстрактними ідеями, орієнтуючись на практичні, зримі цілі. Людина дії: його увага, активність часто переключаються з однієї галузі активності на іншу. Якщо проблему одразу розв'язати не вдалося, не завжди до неї повернеться. Однак має, як правило, одну заповітну мрію, якої вперто добивається.

3. Вміє виявити все розмаїття почуттів - від любові до ненависті, прекрасно ними керує, заради досягнення мети зіграє навіть роль "покірливої вівці". Буває сентиментальним, не тільки не приховує своїх почуттів, а навпаки - пишається ними. Порівняно легко, якщо це відповідає його внутрішньому настроєві, висловлює своє захоплення і словами, і поглядом. Він завжди - за повноцінне кохання, фізичне і психічне, якщо це тільки йому потрібне - навіть якщо почуття скороминуще. Дуже добре знає, чого хоче від об'єкта кохання, не схильний пристосовуватися, а тільки диктувати.

4. Любить і вміє командувати, але його влада, як правило, ґрунтується на любові, довір'ї, захопленні, його накази виконуються з любов'ю, засіб впливу на людей - нагороди, подарунки, якщо нічого дати - хоча б усмішка. Більше покладається на заохочення, ніж на покарання, йому смішні спроби примусити людей що-небудь зробити міркуваннями і доказами: слова, рідше сила - ось до чого він апелює. Ще одна особливість його керівництва: даючи ясні та чіткі накази, він не зв'язує виконавця дріб'язковими вказівками.

5. Зарозумілий, оптимістичний, перед складною ситуацією не розгубиться, а спробує вирішити її одразу. Розпочинаючи справу, прагне якомога скоріше, блискавичним наступом, одним-двома нищівними ударами досягти мети. Завжди знає, чого хоче, весь час чогось добивається, активний там, де інші пасивні, дуже ініціативний, але почуття міри в зробленому не знає, постійно сумнівається, чи все зробив, що міг. Мобільний, непосидющий, шукає нових вражень і партнерів.

6. Дуже товариський, у спілкуванні часто керується не тільки почуттям симпатії, але й практичними інтересами, в компанії явно маніпулює почуттями інших, намагаючись постійно перебувати в центрі уваги. Якщо у нього поганий настрій - погано всім, якщо добрий - здатен утнути, що завгодно.

7. Багато уваги приділяє естетиці оточення, порядку, частіше за все має природжений смак, уміє добре вдягатися і цього ж вимагає від навколишніх. Нерідко дістає задоволення від самого процесу формування свого зовнішнього вигляду, вміло організовує своє життя, причому робить це зі смаком, уважний до фізичних даних партнера.

8. Його ідеалом часто є самовдосконалення, в чому він підсвідомо (і не без підстав) бачить гармонію особистості. Прагне до стану внутрішньої рівноваги, душевного комфорту, однак довго перебувати в такому стані неспроможний. Коли поруч немає дуала - "Бальзака" (ІЛІ), особливо схильний до душевних мук, пошуків суті об'єктивного світу. Про цей стан промовляє дещо неуважний, сторонній погляд.

9. Життя йому отруюють наполягання близьких на обдумуванні своїх вчинків, їхні вимоги поводити себе розумно - він цього не терпить, через це виходить з рівноваги. Він і справді перестає зважати на логіку, чинить розумно й логічно лише доти, поки цього від нього не вимагають, поки його "поважають" і з ним "рахуються". Вплинути на нього можна, тільки протиставляючи його цілям інші, більш благородні і такі, яких важко досягнути.

10. Не полюбляє папери, інструкції, правила і охоче їх порушує, хоча б задля того, щоб насолити їх творцям (якщо є шанс бути спійманим). Для нього важливо, який ярлик на нього навісять.

11. Ініціативний і діловитий такою великою мірою, що жодна критика, навіть постійне буркотіння його дуала "Бальзака", котрий засуджує майже кожний сплеск активності, не псує настрою, навіть навпаки ("якщо зі мною сперечаються - значить, мають до справи інтерес; значить, моя діяльність варта на увагу"). Критикує, заспокоює, показує, чого він досяг і чого прагне досягти.

12. Завдяки своїй ініціативності та вимогливості досить часто розчаровується в об'єктах своїх почуттів, котрі недостатньо розуміють поривання його душі, а суть у тому, що потрібна людина, до якої можна "пристосуватися", не пристосовуючись; якщо поруч такої немає - пустує, щоб її привернути.

13. Любить розмірковувати про вольові якості людей, їхні "пробивні" здібності, оскільки добре знається на цьому. На всіх дивиться зверхньо, як на матеріал, яким потрібно управляти. У виявленні почуттів дуже сміливий: може відверто, у вічі висловити свої симпатії та антипатії. Взагалі частіше критикує, ніж хвалить.

*     *     *     *     *     *     *     *     *

Тип - MBTI   -   ESFP    (типологія Меєр-Брігс)

Працювати треба весело (описи О.Крегера та Дж.Тюсон, Kroeger, Thuesen)

 ESFP (СЕЕ за соціонічною термінологією) любить сюрпризи, та й сам він свого роду сюрприз. В серйозному діловому колективі люди цього типу можуть стикатися з певними труднощами, а також часом відкривають несподівані перспективи. Збуджені та захоплені, випромінюючі веселість, самовпевнені, свободолюбиві, ESFP вносять пожвавлення у будь-яку ситуацію. На жаль, ESFP з його вільнодумством може стати джерелом розчарування для навколишніх і навіть для самих себе. Будь-яку роботу вони прагнуть перетворити на розвагу, що є для них важливіше за все в житті. Вони надають цьому такого великого значення, що якщо їм не вдається наповнити веселощами неприємне заняття, якого не можна уникнути, вони вирішують, що настала пора кинути це заняття і приступити до якогось іншого. На думку ESFP, якщо ви не вмієте насолоджуватися веселощами, вам слід щонайменше насолоджуватися блаженним незнанням щодо того, що відбувається навколо.

Люди цього типу люблять розважатися. Це товариські і легкі на підйом люди (екстраверсія), які сприймають світ практично і реалістично (сенсорика). Рішення, які приймають ESFP, завжди виходять з уваги до людського фактору, спираючись на те, який вплив кожне з цих рішень справить на навколишніх (етика). А їх життєвому стилю притаманні гнучкість, непередбачуваність і легкість (ірраціональність).

Таке поєднання якостей дає ESFP рухливий розум, вічно незадоволений, вічно бажаючий охопити весь світ. Вони хочуть якомога більше бачити, відчувати і пережити. Представники інших типів можуть не оцінити жваву дотепність ESFP, ризикують неправильно його зрозуміти і вважати ESFP поверхневим або кокетливим, або і тим і іншим разом. Коли має місце подібне нерозуміння, це не тільки завдає шкоди організації, але й призводить до того, що та широта у спілкуванні та знання людських відносин, які ESFP привносить в роботу, залишаються непоміченими.

Чоловіки цього типу завдяки своїй етичній спрямованості, яка визначає їх рішення, можуть сприйматися як занадто м'якосердні для "справжнього чоловіка". Разом з тим вони вміють з легкістю компенсувати це, якщо будуть іноді говорити жорстко та вставляти у свою мову нелітературні вислови. Правда, це не звільняє їх від необхідності доводити свою спроможність і здатність впоратися із поставленим перед ними завданням. І незважаючи на те, що невміння доводити справу до кінця є проблемою всіх ірраціоналів, ESFP через це може навіть зіткнутися із сумнівами навколишніх щодо його професіоналізму. В цілому представники цього типу можуть підніматися в ієрархії досить високо, і часто колеги люблять їх, якщо тільки завдяки своєму швидкому розуму і відвертим зауваженням СЕЕ не відштовхне їх від себе.

Образ жінки-ESFP часто складається у досить негативний стереотип завдяки поєднанню свободи в спілкуванні (екстраверсія) зі схильністю до податливості і конкретики (етика + сенсорика). В результаті вони демонструють такі якості як непостійність, неуважність і легковажність. І справа не в тому, що вони нерозумні: навпаки, багато з них відрізняються неабияким розумом. Вся справа у їх сильній схильності до конкретики, що може прийматися за недалекість. Не всі розуміють, що за цим стоїть особистість, яка здатна внести оживлення та тонкі навики спілкування у будь-яку ситуацію.

В цілому стиль роботи ESFP відзначається високою енергійністю та жартівливою товариськістю. Якщо десь поблизу знаходиться ESFP, нудьга вам абсолютно не загрожує. Він не завжди може бути там, де він потрібен, і ймовірно, він не настільки точний у термінах, як інші, і може взятися одночасно за дуже велику кількість справ (принаймні так здається навколишнім), проте ESFP встигає надати свою допомогу вчасно, нерідко ціною значних затрат енергії. ESFP може бути настільки ж ефективним працівником, як і приємним колегою. Крім того вони стежать, щоби не був пропущений жоден день народження когось із членів колективу, а також були враховані різноманітні вимоги, які тягне за собою спільна справа. (Проте вони не дуже сильні в останньому: завдяки своїй незібраній натурі ESFP ризикують пропустити щось важливе, скажімо, ESFP може забути захопити серветки або не зможе впоратися з кавоваркою.)

Однією з професійних переваг представників цього типу є здатність одночасно просувати відразу декілька проектів. Коли це необхідно, вони можуть мотивувати своїх співробітників; вони легко вбудовуються в колектив будь-якого рівня і працюють з ним пліч о пліч; зрештою, у них завжди знайдеться час вислухати тих, хто звертається до них з особистими потребами (при цьому ESFP не буде випускати з уваги загальної цілі та терміну робіт). 

І все відбувається в дуже приємною і доброзичливій обстановці. Непередбачені обставини сприймаються ESFP як бажані гості, здатні оживити ситуацію, і не наводять на них жах. Для нього кращий робочий день той, який переповнений різноманітними заняттями (деякі з них можуть навіть залишитися недоробленими); це мотивує ESFP на наступний день приступити до роботи ще раніше. Перерва, незалежно від того, чи була вона запланована, сприймається ним як привід зануритися в офісні плітки, і все це сприяє тому, що його робочий час проходить швидко і продуктивно. Робота поруч з ESFP або під його керівництвом рідко буває нудною — більш того, зазвичай вона дуже цікава.

ESFP охоче дозволяють іншим бути такими, якими вони є і працювати так, як вони вважають за потрібне. ESFP дозволяють іншим працювати в зручному для них темпі. Кожна з чотирьох переваг цього типу — екстраверсія, сенсорика, етика та ірраціональність — сприяють тому, щоб ідеально відчувати потреби моменту і розуміти, наскільки кожна людина унікальна і потрібна саме в даний момент. І якщо комусь бракує організованості і він відчуває потребу в додаткових інструкціях, ESFP може допомогти цій людині та привнести порядок у хаос, а одночасно почерпнути щось корисне і для себе. ESFP заохочують зусилля кожного та усвідомлюють, скільки невидимої роботи міг виконати той чи інший виконавець. Також вони чудово орієнтуються у закулісних інтригах, в які без потреби не занурюються.

У найбільш бюрократичних умовах та найбільших організаціях вони вміють створити обстановку, що сприяє продуктивній праці. Наприклад, нам відомий випадок, коли одному працівникові терміново потрібні були гроші для ділової поїздки, але оскільки була вже друга половина п'ятниці, ситуація здавалася практично безнадійною, якби на допомогу не прийшов колега-ESFP. Будь-який представник цього типу вважатиме за краще небезпечну, але збудливу пригоду звичайній роботі за столом. Завдяки великій кількості друзів на всіх рівнях організації та своїй здатності знаходити обхідні шляхи, зіштовхуючись із різними правилами та інструкціями, ESFP може домогтися свого у рекордні терміни. Без зайвих питань вони роблять свою справу, не чекаючи у відповідь іншої нагороди, крім елементарного «дякую».

До сильних сторін ESFP відноситься також уміння зберігати ясну голову тоді, коли підтискають строки і навколишні впадають у відчай. Незважаючи на те, що представникам інших типів ESFP можуть здаватися безвідповідальними в питаннях строків та вимог, коли ці терміни почнуть підтискати, ESFP як ніхто інший зможе перейнятися загальним розчаруванням і, можливо, навіть відчуттям провалу і буде знати, що потрібно сказати або зробити, щоб послабити напруження. ESFP рідко залишається бездіяльним, якщо шкодує про те, що трапилося: він прийме ситуацію якою вона є, пройметься недовгим почуттям провини і рушить далі. Фраза: «Нам потрібне невеличке свято», — сказана під час загального фінансового краху, може служити класичним прикладом того, як ESFP прагнуть відволікти самих себе та  навколишніх від обтяжливих думок і підготувати торжество життя.

Звичайно, недоліки є і у ESFP. Один з них — перенапруження та розпорошення сил. Незважаючи на те, що ESFP здатні добиватися вражаючих результатів, жонглюючи декількома справами відразу, прагнучи утримати в повітрі занадто велику кількість м'ячиків, вони можуть втратити контроль над ситуацією і впустити відразу все. І в результаті прийдуть поганий настрій, втома та відчай. ESFP часто не встигають за своїми власними задумами. Якщо ESFP не може вгамувати свої темпи, то разом з великою кількістю невдач приходять страждання.

Іншим недоліком ESFP є його неприйняття рутинної роботи і відсутність поваги до системи та порядку. В результаті ESFP може ніколи не бути там, де він вам потрібен, і в той час, коли було домовлено. І хоча у них завжди знайдеться розумне пояснення своєї відсутності, з плином часу це стає фактором, що негативно впливає на працездатність організації. Ірраціональним типам взагалі дуже важко змиритися з тим, що ряд постанов неможливо усунути з життєвого процесу. Нехтуючи запланованим на догоду несподіваному, ESFP можуть викликати значне невдоволення в колективі.

До цього треба додати їх нездатність дивитися достатньо далеко вперед. Їх хвилює те, що відбувається сьогодні і тут, а які наслідки можуть мати їхня поведінка, рішення або конкретні дії — справа другорядна. В результаті наслідки навіть простого легковажного флірту або необдуманого жарту можуть виявитися куди більш серйозними, ніж ESFP міг собі уявити. У нього і в думках не було нікого ображати, проте на учасників ситуації це справило саме таке враження.

І третій їхній недолік полягає в тому, що прагнення з усього робити привід для веселощів не завжди буває доречним. Насправді, багато компаній дотримуються переконання, що робота і веселощі несумісні; веселощі доречні вдома або на щорічних пікніках та корпоративах. І внаслідок цього деякі колеги і начальники не приймають думки, що веселощі можуть позитивно відбиватися на моральному кліматі та продуктивності праці. Вони просто ігнорують будь-яку ініціативу ESFP, а набагато частіше вони критикують поведінку ESFP. Таким чином, кращі наміри ESFP можуть обертатися для них образами і розчаруваннями.

Але якщо відкинути в сторону негативні моменти, то навряд чи знайдуться більш віддані служителі суспільству, ніж ESFP. З них виходять прекрасні педагоги і вихователі, церковнослужителі, торговці і спортивні інструктори. Коли ESFP просуваються у одній із цих сфер, їх товариші по службі мають можливість сповна оцінити, наскільки ефективно вони справляються зі своєю роботою, стимулюючи навколишніх у тому, щоби вносити в неї радість та розвагу.

* Внесок в роботу організації: забезпечує колективу позитивну енергію, стимулюючи позитивні зрушення в роботі найрізноманітніших людей та різні ділові процеси.

* Шлях до професійного росту: ESFP потрібно навчитися пристосовуватися до негативних, напружених і навіть ворожих аспектів у роботі. Адже життя — аж ніяк не нескінченне свято.

* Лідерські якості: ESFP володіє особистісно орієнтованим (часто з розважальними елементами) стилем керівництва, який відрізняється увагою до поточного моменту і може сильно мотивувати навколишніх.

* Ставлення до командної роботи: командна робота — кращий спосіб досягти успіху в будь-якому починанні; усі в цьому світі працюють разом, і подібна робота приносить виключно користь.