7 Rays Radio

  Solipsism - Sun Sign Symmetry Radio

  

ЗВ’ЯЗОК ЦЕНТРІВ З ФІЗИЧНИМ ПРОВІДНИКОМ

 Езотеричне зцілення,  ст. 137-220

Типи енергій в людині

Мета посвяченого, учня, прагнучого, середньої і нерозвиненої людини

Центри і ендокринна система

Сім основних центрів і їх якості

Ефірний провідник – нервова система – ендокринна система – кровоносна система

Наслідки недостатньої і зайвої енергетизації центрів

 

 1. Ми живемо в світі енергій, і самі є їх складовою частиною.
 2. Фізичний провідник являє собою з’єднання двох енергій і семи сил.
 3. Перша енергія – це енергія душі, енергія променя. Вона породжує конфлікт по мірі того, як намагається взяти під контроль сили.
 4. Друга енергія – це енергія троїстої особистості – променя особистості, яка чинить опір вищій енергії.
 5. Сили – це інші енергії або променеві могутності, які контролюють сім центрів і підкоряються або енергії особистості, або енергії душі.
 6. Таким чином, в наявності два конфлікти: між двома основними енергіями і між іншими енергіями, сфокусованими в семи центрах.
 7. Саме взаємодія цих енергій зумовлює хороше або погане здоров’я.

Багато вчень висувалося з приводу вікової боротьби між особистістю і душею, але вони завжди викладалися або мовою духовного підходу, містики і релігій, або в рамках вироблення характеру, абстрактного прагнення і чистоти або нечистоти. Їх я не буду торкатися. Моя тема – наслідки цього конфлікту в фізичному тілі. Тому я обмежуся фізіологічними і психологічними проблемами, супутніми боротьбі, яка так обважнює долю учня. Можна стверджувати, що всі хвороби і фізичні труднощі зумовлені одним або більше з трьох чинників або умов:

 1. Розвиненим торканням душі, яке веде до пожвавлення всіх центрів в правильному ритмі, відповідному променю душі. Це веде до стресу і напруження в фізичному провідникові.
 2. Життям і фокусом особистості, які намагаються відкинути контроль душі і які в основному проявляються через активність горлового центра (що залучає до активності щитовидну залозу) і центрів під діафрагмою.
 3. Циклом життя прагнучого, коли контроль особистості починає слабшати і упор подальшої активності переходить до центрів над діафрагмою, знов спричиняючи загострення і вимагаючи коректування.

Перед прагнучим в різний час встають різні цілі, причому кожна мета веде до прогресу, але в той же час і до специфічних труднощів.

 1. 1. Метою посвяченого є зробити всі центри ефірного тіла чуйними на енергію променя душі разом з іншими допоміжними енергіями своїх променів. Процес стимуляції, взаємної притирки і досягнення контролю продовжується аж до третього посвячення. Після цього посвячення фізичний провідник отримує абсолютно іншу якість і Правила та Закони Здоров’я втрачають свою силу.
 2. Метою учня є досягнення контролю душі над центрами тіла за допомогою збудження, придушення і остаточної стабілізації. Це неминуче веде до труднощів, пожвавлення або натхнення (будь-хто з цих слів підійде) або до їх відсутності або недостатності, торкається органів тіла поблизу центрів, а також всієї матерії навколо центрів.
 3. Метою прагнучого або випробуваного є перевести сили з центрів під діафрагмою через центр сонячного сплетення в центри над діафрагмою. Енергію основи хребта необхідно перевести в голову, енергію сакрального центра треба підняти в горло, а енергію сонячного сплетення – в серце. Це робиться у відповідь на магнетичне «притягання» променя душі, в міру того як він починає домінувати над променем особистості. Цей довгий і болючий процес тягнеться багато життів, викликаючи багато фізичних нещасть.
 4. Метою середньої людини (несвідомою) є повністю відповідати силі особистості, сфокусованій головним чином в середній точці – сонячному сплетенні, після чого постійно розумно координувати сили так, щоб зрештою інтегрована особистість з’явилася перед душею для контролю і використання.
 5. Метою примітивної або нерозвиненої людини (знову таки несвідомою) є жити повним тваринним емоційним життям, нагромаджуючи досвід зростання, контакту і, зрештою, розуміння. При цьому формується апарат відгуку душі в трьох світах.

Я би хотів звернути вашу увагу на те, що сам по собі вибір мети впливає на здійснення. Подумайте над цим.

Наші узагальнення принесуть користь тільки тоді, коли ви будете пам’ятати, що це всього лише узагальнення. Жодного прагнучого, на якій би стадії він не був, аж до третього посвячення, не характеризує яскраво виражена спрямованість і чітка поляризація в житті і зусиллі. Люди знаходяться на різних стадіях розвитку, багато з яких є проміжними по відношенню до п’яти згаданих стадій. Всі вони зливаються, змішуються, часто проявляючи собою обтяжливу бентежачу арену думки і діяльності. Тільки життя нерозвиненого індивіда відрізняється завидною простотою. У проміжку – від життя особистості немає нічого, крім складності взаємовідношення різних станів свідомості, труднощів, нездужання, психологічних проблем, хвороби і смертей.

Очевидно, так і повинно бути, що безліч енергій і сил, утворюючих людську істоту і її оточення, взаємодіють один з одним. Кожна людська істота як крихітний вир у величезному океані Буття, в якому вона живе і рухається, знаходиться в безупинному русі до того моменту, коли душа «задихала на водах» (або силах) і Ангел Присутності сходить у вир. Після чого все заспокоюється. Води, котрі коливаються ритмом життя, що сильно схвилювалися приходом Ангела, змиряються цілющою силою Ангела і «перетворюються в тиху заводь, в яку можуть увійти малі ці і знайти зцілення, в якому вони мають потребу». Так свідчить «Древній Коментар».

 

ЦЕНТРИ І ЕНДОКРИННА СИСТЕМА

Звідси повинно бути ясно, що хвороба (якщо вона не зумовлена груповим походженням або планетною кармою або нещасним випадком) пояснюється активністю або пасивністю центрів. Це основне положення, найпростіше формулювання. Центри, як відомо, управляють ендокринною системою, яка, в свою чергу, контролює сім головних областей людського тіла і відповідальна за правильне функціонування всього організму, викликаючи як фізіологічні, так і психологічні наслідки.

Значення ендокринної системи важко перебільшити. Це копія в мініатюрі семеричної будови всесвіту і засіб вираження і інструмент контакту семи променевих сил, семи духів перед престолом Божим. На цій поки невизнаній істині будуть побудовані медицина і методи зцілення грядущої цивілізації.

Залози утворюють велику зв’язуючу систему тіла, вони зв’язують один з одним всі частини фізичного провідника, вони з’єднують людину з ефірним тілом – індивідуальним і планетним – а також з кров’ю, розповсюджувачем життєвого начала до всіх частин тіла. У зв’язку з цим в тілі є чотири основних розподільники. Всі вони самодостатні, сприяють функціональному і органічному життю тіла, тісно взаємопов’язані і здійснюють як фізіологічний, так і психологічний вплив, згідно своїй силі, відгуку центрів на приплив вищої енергії, досягнутій точці еволюції і вільного або, навпаки, скованого протікання енергій. Чотири розподільники енергії наступні:

 1. Сам ефірний провідник. Він міріади своїх ліній сили і енергії, з всіма вхідними і витікаючими енергіями, зі своєю чуйністю на енергетичні впливи з боку оточення, як і з боку внутрішньої духовної людини і тонких тіл, лежить в основі фізичного тіла. У ньому розміщуються сім центрів як фокусні точки прийому і розподілу, вони приймачі семи типів енергії і розподільники їх за всій малій людській системою.
 2. Нервова система з різними взаємопов’язаними апаратами. Це порівняно матеріальна мережа енергій і сил, що є зовнішнім вираженням внутрішньої, вітальної, динамічної мережі ефірного тіла і мільйонів наді або прототипів нервів, лежачих в основі більш матеріального утворення. Нерви, їх сплетення і розгалуження являють собою негативні аспекти тих позитивних енергій, які визначають або намагаються визначити людину.
 3. Ендокринна система. Це матеріальне, екзотеричне вираження активності вітального тіла з його сімома центрами. Сім центрів сили знаходяться в тому ж місці, де розташовані сім основних залоз, і кожний центр сили, згідно з езотеричним вченням, дає життя відповідній йому залозі, яка насправді є його екстерналізацією.

Центри

Залози

Головний

Шишковидна

Між бровами

Гіпофіз

Горловий

Підшлункова

Серцевий

Щитовидна

Сонячне сплетення

Вилочкова

Сакральний

Гонади

В основі хребта

Наднирники

 

Дані три системи дуже тісно пов’язані між собою, утворюючи один взаємопов’язаний апарат енергій і сил, які є переважно вітальними, гальванічними, динамічними і творчими. Вони взаємозалежні і визначають весь внутрішній стан фізичного організму. Спочатку вони відгукуються на те або інше тіло (емоційне або ментальне), потім – на інтегровану особистість, її промінь і, нарешті, на промінь душі, в міру того як він встановлює контроль. Вони насправді відповідальні за створення фізичного тіла і – після народження – зумовлюють його психологічну якість, що, в свою чергу, сприяє становленню фізичної людини, що розвивається. Вони є провідниками трьох божественних аспектів вияву: життя – якості – явища.

 1. Кровоносна система. Це носій життєвого начала і сукупність енергій і сил трьох вищезазначених систем. Це в деякому роді нова ідея для ортодоксів. Зв’язок системи кровообігу з нервовою системою поки недостатньо розроблений в сучасній медицині. Багато що, однак, зроблено в сфері вивчення ендокринної системи і крові.

Тільки тоді, коли ці чотири взаємозв’язані системи будуть розглядатися як одне інтегральне ціле, як чотири аспекти однієї системи життєвої циркуляції, ми прийдемо до істини. Тільки коли вони будуть визнані чотирма основними розподільниками сумарних променів індивідуальної людини, буде усвідомлена істинна природа матеріальних феноменів. Тут треба додати, що:

 1. Ефірний провідник, з точки зору циркуляції, керується Місяцем, який закриває Вулкан.
 2. Нервова система керується Венерою.
 3. Ендокринна система керується Сатурном.
 4. Система кровообігу керується Нептуном.

Дані чотири системи є насправді виявом чотирьох аспектів матерії в її нижчому або чисто фізичному вираженні. Є і інші аспекти вираження фундаментальної субстанції, однак, ці чотири – основні. Кожний з них є, по суті, подвійним, і кожна подвійність відповідає променю душі і особистості. Тому кожний є і позитивним, і негативним, кожний можна вважати одиницею сили опору і динамічної енергії, кожний є сукупністю певних аспектів матерії і субстанції – матерії як порівняно статичного аспекту, субстанції як порівняно флюїдного або якісного аспекту. Їх взаємодія, зв’язок і спільне функціонування є вираженням Одного Життєвого Начала, і коли вони досягають точки досконалого злиття або синтезу, або координованої активності, з’являється те «життя з надлишком», про яке говорив Христос і про яке нам поки що нічого невідомо. Чотири аспекти матерії забезпечують також зв’язок з чотирма божественними атрибутами й трьома божественними аспектами.

Тут також в наявності аналогія з принциповою подвійністю будь-якого вияву, і виходить дев’ятка посвячення – три, чотири і два. Це, однак, зворотна відповідність посвячувального процесу, бо це посвячення в третій аспект творення, аспект матерії і світ розумної активності. Це не посвячення в другий аспект або аспект душі, як у випадку ієрархічних посвячень, до яких готується учень. Це посвячення душі в досвід фізичного втілення, в існування фізичного плану і в мистецтво функціонування як людської істоти. Двері в цей досвід – «Ворота Рака». Посвячення в Царство Боже здійснюється через «Ворота Козерога». Дані чотири атрибути і три аспекти матерії, плюс їх подвійна активність відповідають чотирьом аспектам особистості і Духовній Трійці, їх подвійному активному зв’язку. У цій заяві – ключ до звільнення.

 

СІМ ОСНОВНИХ ЦЕНТРІВ

Тепер розглянемо природу самих центрів, підсумувавши вже дане в інших моїх книгах вчення і, таким чином, дамо ясну картину енергетичного тіла, яке лежить в основі щільного фізичного провідника.

Є багато фокусів сили всередині тіла, але ми займемося сімома головними, які в тій або іншій мірі контролюють все інше. На цьому шляху ми не зіб’ємося. Розглянемо п’ять центрів, розташованих вздовж хребта, і два – в голові.

 1. Головний центр. Він знаходиться на верху голови. Його часто називають «тисячапелюстковим лотосом» або Брахмарандрою.

а. Він відповідає Центральному Духовному Сонцю.

б. Він починає працювати після третього посвячення і є органом розподілу монадної енергії, аспекту волі божества.

в. Він пов’язаний з троїстою особистістю за допомогою антахкарани, яку будують собі учні і посвячені і які набуває свого повного значення тільки після руйнування каузального тіла при четвертому посвяченні.

г. Це центр Шамбали в фізичному тілі, провідник Отця або першого божественного аспекту.

д. Він фіксує мету, відповідає «електричному вогню» сонячної системи і є за своєю якістю динамічним.

е. Його щільним фізичним виявом є шишковидна залоза в голові. Вона активна в дитинстві, доти,  поки «бажання бути» не стане настільки сильним, що втілювана особа не утвердиться беззастережно у фізичному втіленні. На кінцевих стадіях божественного вираження в людині ця залоза знов активізується як провідник здійснення на землі енергії волі Буття.

є. Це орган синтезу, оскільки після третього посвячення перед руйнуванням каузального тіла він вбирає в себе енергії всіх трьох аспектів проявленого життя. По відношенню до людини це означає енергії Духовної Тріади, троїстого егоїчного лотоса і троїстої особистості; таким чином, знов виходить дев’ятка посвячення. Енергії, синхронізовані і сфокусовані в голові, навколо неї і над нею, відрізняються рідкісною красою і могутньою радіацією, плюс динамічною дією. Вони з’єднують посвяченого з всіма частинами планетного життя, з Великою Радою в Шамбалі і з Господом Світу, кінцевим Посвячувачем – через Будду і одного з трьох Будд Дії. Будда, в прямому значенні, зв’язує посвяченого з другим аспектом божественності – аспектом любові – і, отже, з Ієрархією; Будди Дії зв’язують його з третім аспектом божественності, аспектом активного розуму. Таким чином, в ньому сполучаються енергії волі, свідомості і творчості, утворюючи синтез божественних аспектів.

ж. Це єдиний з семи центрів, який до часу повного звільнення зберігає положення переверненого лотоса, коли стовбур лотоса (насправді – антахкарана) досягає «сьомого неба», зв’язуючи посвяченого з першим головним планетним центром - Шамбалою. Інші центри на початку перевернені, їх пелюстки повернені вниз до основи хребта, в процесі ж еволюції вони поступово розкривають пелюстки, повільно розвертаючи їх вгору «до вершини жезла», як говориться в «Древньому Коментарі». Дана інформація некорисна, за винятком того, що повідомляє правду, завершує всю картину і дає вивчаючому символічну ідею того, що по суті є розподільником енергії божественної волі.

 1. Центр аджна. Це центр між бровами, знаходиться в голові безпосередньо над очима, де він «служить екраном сяючої краси і слави духовної людини».

а. Він відповідає фізичному сонцю і є вираженням інтегрованої особистості, що функціонує передусім як учень і, нарешті, як посвячений. Це істинна особистість або маска.

б. Він досягає повної функціональної активності до часу третього посвячення. Хочу нагадати, що це посвячення розглядається Ієрархією як перше головне посвячення – про це я вже повідомляв. Це орган розподілу енергії третього аспекту – енергії активного розуму.

в. Він пов’язаний з особистістю творчою ниткою життя і тому тісно пов’язаний з головним центром (центром творчої активності), так само як головний центр пов’язаний з центром в основі хребта. Як тільки між центром аджна і головним центром встановлюється активна взаємодія, кладеться початок творчого життя і проявленому вираженню божественної ідеї з боку посвяченого. Точно так само активна взаємодія між головним центром і центром в основі хребта веде до вияву божественної волі або мети. При своєму з’єднанні сили центру аджна і горлового центру приводять до вищого вияву «вогню тертя», так само як енергії головного центру і центру основи приводять до індивідуального «електричного вогню», який при повному вияві ми називаємо вогнем Кундаліні.

г. Це центр, через який четверта Ієрархія і четверте царство природи, людське сімейство, сплавляються і сполучаються. Головний центр зв’язує монаду з особистістю. Центр аджна зв’язує Духовну Тріаду (вираження монади в безформних світах) з особистістю. Розміркуйте над цим, бо тут перед вами в фізичному аспекті символіки головного центру – відображення духовної волі (атми) і духовної любові (буддхі). Тут набирає чинності вчення про роль очей в свідомому вияві, що творче втілює в життя божественну мету.

Третє око... головний центр........ Воля. Атма.

Око Отця. Монада.............................Шамбала.

Перший аспект волі або могутності і цілі.

Пов’язаний з шишковидною залозою.

 

Праве око... центр аджна..............Любов. Буддхі.

Око Сина. Душа....................................Ієрархія.

Другий аспект любові-мудрості.

Пов’язаний з гіпофізом.

 

Ліве око... горловий центр.............Активний розум.

Око Матері, особистість..............Людство.

Третій аспект розуму.

Пов’язаний з каротидною залозою.

Коли всі три ока функціонують і «бачать» одночасно, маємо одкровення божественної мети (посвячений), інтуїтивне бачення плану (учень) і духовне керівництво творчої активності (Вчитель).

д. Центр аджна фіксує або фокусує намір творити. Це не орган творення, в тому значенні, що і горловий центр, але він втілює ідею, лежачу позаду активної творчості, подальший акт творчості, втілень, зрештою,  ідеальну форму ідеї.

е. Його щільним фізичним виявом є гіпофіз, дві половини цієї залози відповідають двом складним пелюсткам центра аджна. Він втілює дві вищі форми уяви і бажання – динамічні чинники, що визначають будь-який витвір.

є. Тому він є органом ідеалізму і – що досить цікаво – тісно пов’язаний з шостим променем, так само як головний центр сутнісно пов’язаний з першим променем. Шостий промінь пов’язаний з третім променем і третім аспектом божественності, а також з другим променем і другим аспектом. Він сплавляє, утверджує і виражає. Про це я досі не згадував в інших писаннях. Центр аджна – точка в голові, яка символізує подвійну природу вияву в трьох світах. Він сплавляє творчі енергії горла і вираження енергії бажання або істинної любові серця.

ж. Цей центр, маючи лише дві реальних пелюстки, не є лотосом в тому значенні, як інші центри. Його пелюстки складаються з 96 менших пелюсток або одиниць сили – (48+48 = 96), але не утворюють контуру квітки подібно іншим лотосам. Вони розгортаються на зразок крил агроплану праворуч і зліва і від голови, символізуючи правий і лівий шляхи: шлях матерії і шлях духа. Вони утворюють символічно дві сторони Хреста, на якому розпинається людина – два потоки енергії або світла, що проходять упоперек потоку життя, низхідного від монади через голову до основи хребта.

Ідея відносності – це та ідея, яку завжди потрібно мати на увазі при вивченні центрів. Ці центри внутрішньо зв’язані в ефірному тілі. І в той же час вони пов’язані з більш тонкими тілами, з станами свідомості, які є синонімами станів буття і вияву, з енергіями променів, з навколишніми умовами, з трьома періодичними провідниками (як Е.П.Б. називає особистість, троїсту душу і Духовну Тріаду), з Шамбалою і всією сукупністю проявлених Життів. Складність предмета не піддається визначенню, але коли учень або посвячений функціонує в трьох світах і енергії цілісності «упроваджуються» в земну людину, тоді ситуація проясняється.

Я вживаю вираз «упроваджуються» в його істинному, справжньому значенні, зовсім не маючи на увазі людину, що скинула своє фізичне тіло, як вважають спіритуалісти. Стає можливим певне впізнавання у часі і просторі, можна помітити певні наслідки; деякі променеві впливи здаються переважаючими над іншими, з’являються певні «коди», вираження Буття в точці свідомого досвіду проясняється і може бути духовно діагностовано. Його аспекти і атрибути, його сили і енергії для даного часу і для конкретного вияву життя можуть бути визначені. Це треба мати на увазі; думкам вивчаючого не слід дуже відхилятися в сторону, вони повинні зосередитися на явищі  людини (себе самого або іншого) і на виникаючій Якості. Коли той, хто вивчає, стане учнем або посвяченим, він отримає можливість пізнати також аспект самого Життя.

 1. Горловий центр. Цей центр розташований на задній стороні шиї, розповсюджуючись догори до довгастого мозку, включаючи каротидну залозу, і вниз до лопаток. У середнього людства це виключно могутній, добре розвинений центр. У зв’язку з цим цікаво відзначити, що:

а. Горловий центр керується Сатурном, як два головних центри керуються, відповідно, Ураном (головний центр) і Меркурієм (центр аджна). Це відноситься лише до учня, після третього посвячення і до першого – управителі інші. Дані три планети утворюють найцікавіший трикутник сил, в нижченаведених троїстостях з їх неминучим взаємозв’язком ми маємо, знов-таки у випадку учня, чудову картину або символ дев’ятки посвячення:

    1. Головний центр         2. Третє око           3. Шишковидна залоза

    Центр аджна                     Праве око              Гіпофіз

    Горловий центр                Ліве око                 Каротидна залоза

який представляє собою механізм, через який проявляються Духовна Тріада, душа і особистість. Ключ до правильного розуміння процесу полягає в зв’язку трьох планет: Урану, Меркурія і Сатурна, – оскільки вони проводять свої енергії через ці дев’ять «точок духовного дотику» на фізичному плані в «закладену в основу сферу світла і сили, що створює людину у часі і просторі».

б. Цей центр пов’язаний з першим посвяченням і розвиває велику активність в даній точці досвіду, якої вже досягла величезна кількість людей, що є в цей час прагнучими і випробуваними світу. (Не забувайте, що, технічно кажучи, першим головним посвяченням, з ієрархічної точки зору, є третє. Перше посвячення розглядається Вчителями як прийняття на Шлях. Людство називає його посвяченням, оскільки в лемурійські часи це було першим посвяченням, що означало досягнення повного фізичного контролю). Горловий центр – це орган розподілу творчої енергії, енергії третього аспекту, душами, що знаходяться на вищих точках еволюції. Є три центри в людській істоті, які пов’язані і є основним вираженням третього променя або аспекту на різних стадіях розвитку:

 1. Сакральний центр для нерозвиненої і середньої людини.
 2. Горловий центр для прагнучого і випробуваного.
 3. Центр аджна для учня і посвяченого.

Тут знов маємо велику троїстість енергій, що відкривають в цей час величезні можливості внаслідок того факту, що вираження третього аспекту активного розуму досягло вершини в людському розвитку і свідомості.

в. Горловий центр зв’язаний з особистістю – ниткою творчості, з душею – ниткою свідомості і з монадою – сутратмою або ниткою життя. Він не зв’язаний антахкараною з яким-небудь з божественних аспектів, бо ця нитка, яка напряму з’єднує монаду з особистістю (в кінцевому рахунку незалежно від душі) усього-на-всього закріпляє монадичне вираження життя в голові, в головному центрі. Після чого між монадою і особистістю встановлюється пряма свідомість і вступає в буття велика подвійність. Тоді життя, свідомість і форма – всі творчо і активно фокусуються в голові, їх активність виходить з голови, з двох головних центрів. Центр аджна творчо активізується лише після побудови антахкарани. На ранніх стадіях творчим провідником є горловий центр, а в найбільш ранній період активний сакральний центр. Побудова антахкарани стає по-справжньому можливою лише після того, як творче життя прагнучого переміщається з сакрального центра в горло і стає діяльним і вражаючим. Шия є символом з’єднувального «моста», оскільки вона з’єднує голову, окрему і ізольовану, з подвійним тілом, що складається з частини над діафрагмою і частини під діафрагмою. Вона є символом душі і особистості, сполучених і сплавлених воєдино. Голова – символ того, що Патанджалі описує як стан «ізольованої єдності».

г. Горловий центр творче фокусує аспект розуму людства. Тому через цей центр протікає творча енергія того великого планетного центра, який називається Людством. Три основних планетних центра суть Шамбала, Ієрархія і Людство.

При досягненні досконалості енергії волі, могутності і цілі Шамбали будуть вільно протікати через головний центр, енергії любові-мудрості Ієрархії – через серцевий центр, а енергії людства сфокусуються в горловому центрі, причому центр аджна буде провідником всіх трьох енергій. Після чого піде нова активність з боку роду людського і буде виконана задача з’єднання трьох надлюдських царств з трьома долюдськими царствами, і утвердиться нове небо і нова земля. У результаті людство досягне вершини своєї еволюційної мети на цій землі.

д. Горловий центр – це специфічний орган творчого СЛОВА. Він реєструє намір або творчу мету душі, яку передає йому центр аджна, при цьому з’єднання обох енергій веде до якогось виду творчої активності. Це вища відповідність творчості сакрального центру, в якій негативна і позитивна творчі енергії втілюються в окремих чоловічому і жіночому організмах і сполучаються в творчому акті, свідомому, але поки ще безцільному.

е. Щільним фізичним виявом горлового центру є щитовидна залоза. Вона вважається найбільш важливою в житті нашого середнього сучасника. Її мета – зберігати здоров’я, встановлювати тілесну рівновагу в деяких важливих аспектах фізичної природи.

Вона символізує третій аспект розуму як запліднену розумом субстанцію. Насправді,  вона пов’язана з Святим Духом або третім божественним аспектом у вияві, «що осяває» (як сказано в Біблії) Матір Діву Марію. Паращитовидні залози символізують Марію і Йосифа і їх відношення до осяваючого Святого Духа. Треба зауважити, що існує тісний фізіологічний зв’язок щитовидної залози з шишковидною і паращитовидних залоз – з обома половинами гіпофіза. Цей зв’язок зводить в єдину систему всю область горла і голови.

є. Як голова символізує сутнісну подвійну природу проявленого Бога, так горловий центр символізує троїсту природу божественного вияву. У голові зливаються енергії двох центрів і двох їх щільних фізичних відображень. Вплив трьох великих енергій, присутніх при божественній творчій діяльності, сполучається в один потік енергії, що протікає через горловий центр завдяки апарату мови і обом легеням. У зв’язку з цим маємо: Життя або Дихання, Слово або Душу і горловий центр як активну субстанцію.

ж. Горловий лотос на ранніх стадіях еволюції перевернутий, і його пелюстки частково або повністю досягають плечей і захоплюють обидві легені. Протягом життєвого циклу душі він повільно перевертається, і тоді його пелюстки тягнуться до вух і захоплюють довгастий мозок і каротидну залозу. Остання тісніше пов’язана з щитовидною залозою, чим з двома іншими головними залозами.

Таким чином, стає ясно, як цілі області фізичного організму можна привести в активне і правильне функціонування, оживити і підтримувати в хорошому і правильному стані шляхом активізації в тій або іншій формі центра, найближчого до розглядуваної області тіла. Також очевидно, що погана робота і хвороба можуть пояснюватися пасивністю центра.

 1. Серцевий центр. Він розташований між лопатками і є тим центром, який в цей час і теперішній світовий період привертає до себе найбільшу увагу Тих, Хто відповідальний за розкриття людської свідомості. Треба сказати правду, брат мій, що швидке розгортання цього лотоса є одна з причин, чому не можна було уникнути світової війни. У якомусь значенні вона була необхідна (враховуючи сліпий егоїзм більшості людства), оскільки наступив час покінчити з всіма старими формами правління, релігії і закристалізованого соціального порядку[1]. Людство досягло зараз точки групової свідомості і високої групової взаємодії, і були потрібні нові форми, щоб цей новий дух міг адекватно функціонувати.

а. Серцевий центр відповідає «серцю Сонця» і, тому, духовному джерелу світла і любові.

б. Він починає активно функціонувати після другого посвячення. Це посвячення відзначає завершення процесу, при якому емоційна природа (з її переважаючою якістю бажання) потрапляє під контроль душі, а бажання особистісного, нижчого Я, перетворюється в любов. Це орган розподілу ієрархічної енергії, що припливає через душу в серцевий центр всіх прагнучих, учнів і посвячених. Таким шляхом енергія стає доступною і приводить до двох результатів:

 1. Відродженню людства завдяки любові.
 2. Твердо налагодженого зв’язку між людством, що швидко розвивається і Ієрархією. Таким чином, два великих планетних центра – Ієрархія і Людство – вступають в тісний контакт і взаємозв’язок.

Як говориться в Біблії, «любов Божа вилилася» в людське серце, і її трансформуюча магнетична і випромінююча сила є істотно важливою для перебудови світу і встановлення нового світового порядку. Всіх учнів в цей час закликаємо подумати про розкриття серцевого центра і про розумний зв’язок між родом людським і Ієрархією, про подальший відгук людини на енергію любові, бо, «про що людина мислить в серці своєму, такою вона і є». Мислення в серці стає по-справжньому можливим тільки тоді, коли ментальні здібності адекватно розвинені і досягли високої стадії розкриття. Почування серцем часто плутають з мисленням. Здатність мислити в серці є результатом процесу трансмутації бажання в любов через підйом сил сонячного сплетення в серцевий центр. Мислення в серці є також одним з показників того, що вищий аспект серцевого центра, дванадцятипелюстковий лотос, розташований в самому центрі тисячапелюсткового лотоса, досяг точки справжньої активності. Мислення як результат правильного почування приходить потім на зміну особистісній чутливості. Також воно дає першу слабу вказівку на той стан буття, який властивий монаді і який не можна назвати свідомістю в тому значенні, як ми розуміємо.

в. Серцевий центр сутнісно зв’язується з особистістю після того, як здійснюється процес з’єднання з душею. Цьому процесу навчають в цей час у всіх новітніх і більш ґрунтовних езотеричних школах, і з самого початку на ньому акцентували увагу в Таємній Школі. Саме внаслідок цієї процедури (що характеризується правильною орієнтацією, концентрацією і медитацією) особистість сполучається з душею, і таким чином, – з Ієрархією. Встановлення зв’язку з Ієрархією здійснюється автоматично по мірі з’єднання, і тим самим встановлюється прямий контакт з душею. Особистісна свідомість замінюється груповою свідомістю, і природним наслідком цього є приплив ієрархічної енергії, бо всі душі суть лише аспекти Ієрархії. Це саме той зв’язок, з витікаючими з нього взаємодіями (магнетичною і випромінюючою), який веде до кінцевого руйнування каузального тіла по мірі того, як зв’язок досягає вищої точки інтенсивного усвідомлення.

г. Тому це центр в фізичному тілі, за допомогою якого впливає Ієрархія, він є також провідником душі. Коли я вживаю слово «душа», я маю на увазі не тільки індивідуальну людську душу, але і душу планетного Логоса, – обидві вони є результатом єднання духа і матерії, аспектів Отця і Матері. Це велика таємниця, яка може відкритися тільки при посвяченні.

д. Серцевий центр проводить енергію любові. Тут можна стверджувати, що після остаточної споруди антахкарани кожний з трьох аспектів Духовної Тріади знайде свою точку контакту всередині ефірного механізму посвяченого, діючого на фізичному плані. Тепер посвячений проявляє собою сплав душі і особистості, через який має можливість протікати повне життя монади.

 1. Головний центр стає точкою контакту для духовної волі, Атми.
 2. Серцевий центр стає провідником духовної любові, Буддхі.
 3. Горловий центр стає вираженням всесвітнього розуму, Манасу.

У роботі посвяченого, що здійснює божественну ціль відповідно до Плану, центр аджна стає направляючим провідником або розподільником сполучених енергій божественної людини. Серцевий центр відповідає «сонячному вогню» всередині сонячної системи і є магнетичним за своєю якістю і випромінюючим по своїй дії. Це орган енергії, який забезпечує включення процесу.

е. Його щільним фізичним виявом є вилочкова залоза. Про цю залозу в цей час мало що відоме, хоч багато що стане відоме, коли дослідники приймуть і будуть працювати з гіпотезою, висуненою окультними науками, коли розвинеться серцевий центр і коли вилочкова залоза дорослої людини знов буде функціонувати. Цього поки ще не сталося. Природа її секреції поки ще не встановлена і впливи цієї залози краще відомі з психологічної точки зору, чим з фізичною.

Сучасна психологія в з’єднанні з медициною знає, що дія цієї залози при перезбудженні створює безвідповідальну і аморальну людину. Коли людська раса пізнає природу відповідальності, ми будемо мати перші ознаки єднання з душею, групової свідомості, децентралізації особистості і потім, паралельно цьому розвитку, ми будемо ставати свідками правильної роботи вилочкової залози.

У цей час загальна нестійкість ендокринної системи перешкоджає безпечному і повному функціонуванню вилочкової залози у дорослої людини. Існує невизнаний зв’язок між шишковидною і вилочковою залозами, так само як між ними і центром в основі хребта. Коли Духовна Тріада починає проявлятися через особистість, ці три центри і їх три вияви будуть працювати в синтезі, направляючи цілісну людину. Після того як шишковидна залоза дорослої людини знов буде повністю функціонувати (чого зараз немає), заявить про себе божественна воля-до-добра і буде досягнута божественна мета; виявиться добра воля і почне здійснюватися божественний план. Це буде першим кроком до любові, до правильних людських відносин, до миру. У сьогоднішньому світі вже відчувається наявність доброї волі, що є ознакою роботи серцевого центру і доказом того, що серцевий центр в голові починає розкриватися внаслідок посилення активності серцевого центру, розташованого на хребті.

є. Це орган сяйва, так само як головний центр є орган синтезу. Коли серцевий центр стає активним, окремий прагнучий повільно встановлює все більш тісний зв’язок зі своєю душею, після чого мають місце два розширення свідомості, які інтерпретуються ним як наступні події або випадки:

 1. Він вступає в ашрам одного з Вчителів, відповідно до променя його душі, і стає, в технічному значенні, прийнятим учнем. Сам Вчитель є серцевим центром ашраму. Він може тепер досягнути свого учня через душу, тому що цей учень завдяки вирівнюванню і контакту, встановив тісний зв’язок між серцем і душею. При цьому він стає чуйним на серця всіх виявів, які по відношенню до сучасного людства є Ієрархією.
 2. Він вступає у тісні відносини служіння з людством. Його почуття відповідальності, що зросло, завдяки діяльності серця, спонукає його служити і працювати. Зрештою він також стає серцем групи або організації – спочатку малої, але що набуває всесвітнього поширення по мірі зростання його духовної потужності, і він мислить категоріями групи і людства. Ці два види відносин взаємні. Таким чином, аспект любові божества стає активним в трьох світах і любов вкоріняється на землі і приходить на зміну емоціям, бажанням і матеріальному аспекту почуття. Відзначте цю фразу.

ж. На ранніх стадіях розкриття як індивіда, так і раси, обернений серцевий лотос своїми дванадцятьма пелюстками йде вниз до центра сонячного сплетення. Цей останній центр з часів Атлантиди повернувся вгору, і його пелюстки в цей час доходять до серцевого центра, розташованого на хребті. Це відбувається завдяки енергіям, що повільно підіймаються з центра сонячного сплетення і намагаються бігти з «в’язниці нижніх зон» внаслідок трансмутації.

В результаті серцевий центр починає повільно розкриватися і повертатися вгору. Перевертання «лотосових центрів» завжди зумовлене подвійною дією – підштовхуванням знизу і притяганням зверху. Повернення вгору і розкриття серцевого лотоса пояснюється наступними чинниками:

 1. Зростаючим впливом принципу ієрархічного підйому.
 2. Швидко встановлюваним контактом з душею.
 3. Відгуком серцевого лотоса, що розкривається на притягання ашраму Вчителя.
 4. Підйомом трансмутованих енергій з-під діафрагми через сонячне сплетення у відповідь на духовне «притягання».
 5. Зростаючим усвідомленням природи любові. Є і інші чинники, але ці – найбільш доступні для розуміння, якщо розглядати їх символічно, а не буквально.

В кінці наступної корінної раси буде мати місце повне вираження любові і з’являться лотоси вздовж хребта – всі п’ять, – відрізняючись лише числом пелюсток на кожному.

Нарешті, в кінці великого світового циклу, коли всі лотоси повернуться вгору, вони відкриються і являть собою вільні канали для притоку і передачі трьох великих божественних енергій і чотирьох менших сил.

Цим постійним пожвавленням центрів і постійною притокою енергій можна пояснити дискомфорт в людських тілах. Нездатність центрів відповісти і розкритися в більшості випадків викликає хвороби і ускладнення; нерівномірне розкриття центрів, їх загальмований розвиток і відсутність відгуку приводить до труднощів; їх передчасне розкриття і надмірна робота приводить до небезпеки; тимчасова нездатність фізичного провідника відповідати внутрішньому розкриттю центрів викликає багато проблем. Можете судити про складність предмета.

Етап теоретичного осмислення порівняно простий доти,  поки не приведе в рух сили, які зрештою викличуть труднощі.

Етап реакції на відгук і пристосування до теорії несе з собою великі труднощі і складності, оскільки включає в себе експерименти і досвід, коли учень багато чому навчається і багато страждає. Коли досвід досягнутий, настає етап духовного вираження і приходить звільнення від небезпек, труднощів і хвороб. Відновлюється простота.

 

ТІЛО ЯК ФЕНОМЕНАЛЬНЕ ЯВИЩЕ

Протягом віків природа тіла і аспект форми складали предмет дослідження, осмислення і обговорення. Багато що з цього правильне. Сучасний дослідник, теоретично прийнявши Закон Аналогії «що вгорі – те і внизу», може освітити сучасні проблеми. Наступні постулати можуть виявитися корисними:

 1. Людина, природа її тіла, являє собою єдність, одиницю.
 2. Ця єдність розділяється на багато частин і організмів.
 3. Всі ці підрозділи функціонують узгоджено.
 4. Кожна з частин різна за своєю формою і функцією, але всі вони взаємозалежні.
 5. Кожна частина і кожний організм, в свою чергу, складаються з молекул, клітин і атомів, і всі вони сполучені разом в формі організму завдяки життю єдності.
 6. Єдність під назвою людина розділяється на п’ять частин. Одні більш, інші менш важливі, але всі вони разом складають той живий організм, який ми називаємо людською істотою:

а. Голова.

б. Верхня частина, яка знаходиться над діафрагмою.

в. Нижня частина, яка знаходиться під діафрагмою.

г. Руки.

д. Ноги.

 1. Ці організми служать різним цілям, і від їх правильного функціонування і хорошого стану залежить стан цілого.
 2. Кожний з них має своє власне життя, що являє собою загальну суму життя його атомної структури, а також оживотворене єдиним життям цілого, що направляється з голови розумною волею або енергією духовної людини.
 3. Важливою частиною тіла є ці троє: голова, верхня і нижня половини. Людина може функціонувати і жити без руки або ноги.
 4. Кожна з цих трьох частин також троїста за своїм фізичним складом, аналогічно трьом частинам людської природи і дев’яти – довершеного життя монади. Є і інші органи, але перераховані мають більше езотеричне значення, ніж інші частини:

а. Всередині голови є:

 1. П’ять відділень мозку або те, що можна назвати єдиним організмом мозку.
 2. Три залози: каротидна, шишковидна і гіпофіз.
 3. Два ока.

б. У верхній половині тіла є:

 1. Горло. 2. Легені. 3. Серце.

в. У нижній половині тіла є:

 1. Селезінка. 2. Шлунок. 3. Статеві органи.
 2. Загальний склад тулуба також потрійний:

а. Шкіра і скелет.

б. Судинна, кровоносна система.

в. Троїста нервова система.

 1. Кожна з цих троїстостей відповідає трьом частинам природи людини:

а. Фізичній природі: шкіра і скелет є аналогіями щільного і ефірного тіл людини.

б. Душевній природі: кровоносні судини і система кровообігу є аналогією тієї всеосяжної душі, яка просочує всі частини сонячної системи, як кров пронизує всі частини тіла.

в. Духовній природі: нервова система, що насичується енергією і що визначає фізичну людину, відповідає енергії духа.

 1. В голові ми знаходимо аналогію з духовним аспектом, керуючою волею, монадою, Єдиним:

а. Мозок з його п’ятьма відділеннями є аналогією фізичної форми, яку дух оживляє в людині, причому ці відділення є тими провідниками, через які проявляється дух на фізичному плані.

б. Три головні залози тісно пов’язані з душею або психічною природою (вищою і нижчою).

в. Два ока на фізичному плані відповідають монаді, яка є волею і любов’ю-мудрістю або атмою і буддхі, згідно з окультною термінологією.

 1. У верхній половині тулуба ми маємо аналогію з троїстою природою душі:

а. Горло, що відповідає третьому творчому аспекту або природі тіла, активний розум душі.

б. Серце, любов-мудрість душі, буддхі або принцип Христа.

в. Легені – аналогія життєвому диханню, відповідають духу.

 1. В нижній половині тулуба знову маємо потрійну систему:

а. Статеві органи, творчий аспект, творці тіла.

б. Шлунок як фізичний вияв сонячного сплетення є аналогією душевної природи.

в. Селезінка, приймач енергії, відповідний фізичному центру, є аналогією духа, що насичує енергією.

Я добре усвідомлюю складність і уявну некорисність технічних відомостей, які тут виклав. Деякі спитають: навіщо бути так педантичним в переліку фізичних і психологічних подробиць чисто академічного характеру, якщо за допомогою вольового акту і божественної могутності і шляхом використання певних Слів Сили можна здійснити зцілення?

Ця ідея правильна, але заснована на мисленні без урахування часу і простору. Якби всі цілителі були Вчителями Мудрості, якби всі вони були ясновидющими, якби вони розуміли Закон Карми і його вияв в житті пацієнта, якби вони користувалися повним сприянням з боку пацієнта і якби вони володіли здатністю використовувати певні Слова і Мантрами, в цьому випадку академічне знання було б дійсно некорисним. Але цілителі, як правило, не володіють такими силами. Те, що вони часто зцілюють (хоч і не так часто, як вони вважають), це правда, але у разі успішного зцілення вони роблять це завдяки наступним моментам. Пацієнт зціляється, якщо таке призначення долі, внаслідок чого його душа залучила свій провідник (фізичної людини) у випромінюючу ауру цілителя або групи цілителів. Імовірність така, що пацієнт був би вилікуваний в будь-якому випадку, однак цей процес був прискорений завдяки прикладеному зусиллю і увазі, а також вірі.

Часом цілитель втручається в життя пацієнта, оперуючи готовим напрацюванням, і цим гальмує процес духовного навчання. Це дуже часто забувають. Даний предмет дуже складний. Тому (поки не досягнуте повне знання) життєво важливо вивчити структуру людини і мережу енергій і сил, що складають людський організм. Необхідне ментальне розуміння процесів зцілення, причини ж, внаслідок яких вони здаються важкими і складними і некорисною витратою часу, полягають в наступному:

 1. Нездатність навіть найбільш просунутого людського розуму усвідомити, що Синтетичного елемента поки ще не вистачає. У цей час вчення треба опановувати крок за кроком, подробицю за подробицею, вказівку за вказівкою, приклад за прикладом. Але майбутнє обіцяє просвітлення, і здатність охопити картину загалом, в найбільш загальних лініях, вмить і у спалаху бачення – є гарантією майбутньої техніки раси. Один погляд просвітленого розуму, одне велике випромінювання любові – і цілитель або група цілителів зрозуміють, чи треба зціляти, допомогти зусиллю пацієнта або ж стриматися від зцілення.
 2. Інерцією середньої людини, яка повстає проти зусилля, необхідного для оволодіння технічною стороною зцілення. Набагато простіше сховатися за святинею (насправді прихованою і не вираженою) і «надати це Богу». Набагато легше пізнати любов і проявлення любові, ніж оволодіти природою того, на що треба впливати, або прийомами, за допомогою яких ця любов може вплинути.

Ці пункти вимагають пильної уваги і роздуму. Над ними варто подумати. Синтетична потужність розуму при підтримці справжньої любові буде коли-небудь інструментом всіх істинних цілителів. А поки що ради майбутнього і з метою ознайомлення з грядущим мистецтвом зцілення, заснованим на розумінні енергії, її притоку і циркуляції, в цьому трактаті буде порушена і академічна сторона. Зрештою, викладені факти реальні і по-справжньому існують, як і ті емоції, які середній цілитель називає любов’ю.

 

СІМ ОСНОВНИХ ЦЕНТРІВ (ПРОДОВЖЕННЯ)

Тепер продовжимо наш розгляд центрів. Ми розібрали чотири центри над діафрагмою: три центри, через які зрештою повинна виявитися Духовна Тріада, і синтетичний центр, центр аджна, який виражає інтегровану особистість і стає направляючим провідником душі. Нам залишилося розглянути три центри, розташовані під діафрагмою: центр сонячного сплетення, сакральний центр і центр в основі хребта. Найбільш важливим для всіх прагнучих нашого часу є центр сонячного сплетення, найбільш активним у людства загалом поки є сакральний центр, найбільш нерухомим центром в тілі (з точки зору духовної людини) є центр в основі хребта.

 1. Центр сонячного сплетення. Він розташований на хребті під лопатками і є надзвичайно активним. В атлантичні часи він досяг високої стадії розвитку, а в арійські часи швидко прокидається горловий центр. Цей центр специфічно пов’язаний з двома іншими: серцевим і центром аджна. Вони утворюють в цей час цікавий трикутник енергій в людському тілі, що привертає велику увагу з боку Ієрархії. Є приплив енергії вниз з душі в центр аджна і в серце – в тій мірі, в якій прагнучий увійшов в життя своєї душі. Це приводить до трьох наслідків:
 2. Стимуляції серцевого центра.
 3. Серцевого відгуку у відповідь, який викликає стимуляцію центра аджна і приводить, зрештою, до визнання особистістю групової свідомості.
 4. Пробудження серцевого центра в голові.

 Все це, однак, полегшується з розвитком у прагнучого сонячного сплетення, яке здійснює свій власний вплив на серце і взаємну дію на центр аджна. Звідси виходять два важливих трикутники:

  

Аналогічно існуючій в астрології Науці Трикутників пізніше отримає розвиток наука трикутників по відношенню до людської системи. Але час ще не настав. Поки я даю випадкові натяки, на яких може зупинитися інтуїція учнів:

а. Сонячне сплетення є відображенням в особистості «серця сонця», точно так само як і серцевий центр. Це центральний чинник в житті особистості для рівня всього людства, яке знаходиться нижче за рівень випробуваного. На цьому рівні розум визначено починає функціонувати, хоч і слабо. Це місце виходу астрального тіла в зовнішній світ. Це також той інструмент, через який протікає емоційна енергія. Це орган бажання. Він має певне значення в житті середньої людини, і досягнення контролю над ним є життєвою метою прагнучого. Він повинен трансмутувати бажання в спрямування.

б. Сонячне сплетення досягло свого повного розвитку в атлантичні часи, в той період, коли розвинулася друга велика людська раса. Нижні центри не так специфічно пов’язані з посвяченнями, як центри над діафрагмою, тому що вони являють собою центри особистості і повинні поступити під повний контроль душі при посвяченнях певних мір.

в. Центр сонячного сплетення – це велика розрахункова палата для всіх енергій під діафрагмою: енергій трьох головних центрів і малих центрів. Відношення цього центра до астрального плану (якщо вжити дивне, але дуже виразне слово) загострене. Він – приймач всіх емоційних реакцій, імпульсів і енергій бажання; і внаслідок того, що людство в наш час стає активним в груповому значенні, і більш сприйнятливим, ніж будь-коли раніше в людській історії, ситуація одна з найбільш гострих і важких. Рід людський через індивідуальне, а також через колективне сонячне сплетення зазнає майже нестерпного тиску. Такі посвячувальні випробування! В мої наміри тут не входить розглядати процеси залучення нижчих енергій, центрування їх в сонячному сплетенні і трансмутації та очищення їх до тієї міри, коли стає можливою передача в серцевий центр. Багато що з цього пов’язане з полегшенням прийнятих учнів перед другим посвяченням. Це дуже складне для розуміння і несе певні небезпеки для тих, хто не готовий до цього процесу, однак це розуміння – при живому зусиллі в посвячення – напрацьовується майже спонтанно.

Таким чином, сонячне сплетення є найбільш відособленим з всіх центрів (за винятком центра аджна в людини, що стоїть на лівому шляху) оскільки розташоване в середині між горловим і серцевим центрами над діафрагмою та сакральним центром і центром основи під діафрагмою. Це дуже важливе міркування.

г. Сонячне сплетення – це центр в ефірному провідникові, завдяки якому людство (середнє непросвітлене людство) живе і рухається, і існує. Людство зумовлене бажанням – хорошим бажанням, егоїстичним бажанням, поганим бажанням і духовним бажанням. Через цей центр течуть більшість енергій, які роблять людину прогресивною, якщо вона честолюбна; егоїстичною, якщо для неї важливі її власні бажання, і текучою, якщо вона астрально поляризована. Через нього протікає «яскраве світло», що зародилося в Атлантиді, і досягається контакт з астральним світлом. Тому це той центр, через який працює більшість медіумів і ясновидців. Згодом ці люди навчаться працювати як посередники; використовуючи свої здібності свідомо і розумно, вони будуть володіти безпосереднім сприйняттям, яке перевершить ясновидіння. Тоді вони будуть поляризовані в центрі аджна. Тому сонячне сплетення – найбільш неспокійний центр тіла і є основною причиною більшості шлункових хвороб і нездужань, пов’язаних з печінкою. У середньої людини вся область безпосередньо під діафрагмою знаходиться в постійному стані паніки, це пояснюється індивідуальними і колективними причинами.

Тут корисно відзначити, що так само, як центр аджна (який при високому розвитку є синтезом сил особистості) являє собою великий направляючий і розподільчий провідник, так і центр сонячного сплетення (синтез енергій середньо розвинутої особистості до процесу інтеграції) є центром накопичення, вбирання всіх низьких енергій і зрештою фокусом для направленого розподілу цих накопичених енергій – передавачем їх у вищі центри:

 1. Енергії самого центра сонячного сплетення повинні бути направлені на серцевий центр.
 2. Енергії сакрального центра потрібно передати в горловий центр.
 3. Енергії центра в основі хребта повинні бути перенесені в головний центр.

Після третього посвячення ці нижчі енергії підіймаються, контролюються і розподіляються актом волі Духовної Тріади. Після чого «світло, що зародилося в Лемурії» (сакральне світло), і «світло, що зародилося в Атлантиді» (світло сонячного сплетення), затухає і обидва цих центра просто стають приймачами духовних енергій зверху, вони більше не володіють прямим, своїм власним світлом; світло, що передається ними буде надходити до них з колективних джерел на ефірних планах.

Щільним фізичним виявом цього центру є підшлункова залоза, а його вторинним виявом – шлунок. У зв’язку з центром сонячного сплетення є цікаве співвідношення, символічне як за формою, так і за значенням.

Тут знов виникає тема центру духовної сили (бо астральна сила по суті духовна) і трьох її виявів. Всі ці три щільні вияви живляться силами і енергіями центру сонячного сплетення. Зараз я повідомив дуже важливий факт для тих, хто зацікавлений у вивченні медицини під кутом езотеризму. Якщо вірно його оцінити, він приведе до розуміння мистецтва зцілення. Контроль над центром сонячного сплетення і правильний прийом і передача сфокусованих в цьому центрі енергій приведуть до великого очищення, швидкого зміцнення і вітального захисту трьох життєвих органів, розташованих в цьому місці людського фізичного механізму.

 

Цей центр є органом синтезу і вбирає в себе всі нижчі енергії на певному рівні людської еволюції. Тоді він фактично стає інструментом (при правильному розумінні і керівництві) інтеграції життя особистості. Основною проблемою для розвиненої, (але поки не схильної до духовного розвитку) людини залишається проблема бажання. Які її цілі? Куди спрямовані її помисли? Яка природа її здійснених амбіцій? Про що вона мріє? Природа сил і енергій, яка під впливом її мислення діє на центр сонячного сплетення, визначає і її рішення посуватися уперед по шляху світла або залишитися статично самоцентрованою, або ж віддати перевагу нижчому шляху, ведучому до блокування світла душі.

Пелюстки центра сонячного сплетення тягнуться вгору до серцевого центра. Насправді це означає, що емоційна енергія, бажання і амбіція (в людській расі загалом ) спрямовані вгору до вищого шляху.

Тут треба зазначити, що передача енергії сонячного сплетення perse[2] плюс поступове пробудження серцевого центру є задачею всіх прагнучих на Шляху Учнівства в даний час. Першими, хто розвине групову свідомість, в людському сімействі, будуть, звичайно, прагнучі і учні, які відкриють шлях для іншого людства. Вони розвинуть її під тиском самого життя і обставин, а не виконанням якихсь приписів або спеціальними медитаціями. Пізніше, перед якимось великим посвяченням, можна використати приписи і методики з метою досягнення посвяченим негайного свідомого контролю над астральним тілом і його вхідним фокусом в фізичному організмі – центром сонячного сплетення, а також коли свідомо проводяться певні великі передачі. Три такі передачі мають найважливіше значення:

 1. З трьох центрів під діафрагмою в центри серця, горла і аджна.
 2. З двох центрів над діафрагмою – центрів серця і горла – в центр аджна і тисячапелюстковий лотос голови.
 3. З центру аджна в головний центр, що означає повне з’єднання всіх енергій у всьому ефірному тілі в одному центральному фокусі розподілу – під прямим контролем Духовної Тріади.

Явища, супутні цим трьом великим переживанням (причому кожному передували багато перевірок і експериментів), безсумнівно, викликають напруження в фізичному тілі і є причиною багатьох бід, від яких страждають учні. Наприклад, очевидно, що перенесення всіх акумульованих енергії центра сонячного сплетення в серцевий центр спричиняє за собою ускладнення, дуже часто серйозні; ось чому так багато просунутих людей сьогодні вмирають від серцевих захворювань.

У довгому циклі життя і досвіду душі це порівняно малозначний момент короткого циклу індивідуального життя учня; це велике і часто трагічне ускладнення. Аналогічно, перенесення енергій п’яти центрів вгору по хребту в головний центр викличе свої власні проблеми. Збудження центру аджна внаслідок фокусування цих енергій може привести до жахливих психологічних проблем. Людина тимчасово може стати его-маніяком (все тимчасове в довгому циклі душі) і стати таким чудовиськом, як Гітлер і інші, хоч і в меншій мірі. Може отримати важку форму епілепсії або втратити зір і стати сліпою. Все це вимагає ретельного роздуму.

 1. Сакральний центр. Цей центр розташований в нижній частині попереку і є дуже могутнім, контролюючим статеве життя центром. Цікаво, що він залишатиметься могутнім центром доти, поки дві третини роду людського не отримають посвячення, оскільки процес відтворення повинен активно продовжуватися, щоб забезпечити душі, що приходять, тілами. Але по мірі прогресу раси цей центр буде поставлений під контроль і його діяльність буде протікати розумно, як результат знання, одкровення і більш високих тонких дотиків, а не як результат необмеженого безконтрольного бажання, як зараз. Я не можу більш розповсюджуватися на цю тему, вона дуже об’ємна. Все ж я можу запропонувати вашій увазі все мною написане з тим, щоб хто-небудь, зацікавившись, зібрав би все, що я виклав у всіх своїх книгах про статеву проблему і склав би компіляцію:

а. Сакральний центр відповідає фізичному сонцю, джерелу життєвості і провіднику життя на нашій планеті.

б. Символізм сакрального центра заснований, головним чином, на періоді вагітності перед народженням, і з його правильного розуміння можна прослідкувати і узагальнити всю історію зачаття, прийняття форми, все одно, чи йде мова про фізичну форму людської істоти, про форму ідеї, про організацію, створену в ім’я якоїсь ідеї, про форму планети або сонячної системи. Можливо, це центр, через який, передусім,  повинні виразитися сили Я ЄСМЬ ОСОБИСТІСТЬ і повинна вирішитися вся проблема подвійності. Цей розв’язок і тлумачення символу повинні прийти із сфери розуму, контролюючого фізичну реакцію і заклопотаного метою, а не бажанням. Поміркуйте про це. При такому розумінні ми досягнемо розвитку, коли зможе здійснитися велике перенесення у вищий центр творчості, – горловий центр.

в. Тому сакральний центр тісно пов’язаний з матерією і є обмін енергій між трьома точками в нижній частині людського тіла:

 1. Селезінкою, органом прани або фізичної життєвості що приходить від сонця.
 2. Сакральним центром, посередником фізичного відтворення.
 3. Центром в основі хребта, який (поки в людині не розвинеться аспект волі) забезпечує життєвим началом, волею до життя всі частини людського тіла.

Вони утворюють великий трикутник сили, пов’язаний з матерією, субстанцією, формопобудовою, творенням, життєвістю і ствердженням в формі. Цей трикутник – відображення набагато більш високого трикутника, утвореного:

 1. Горловим центром, відповідним сакральному центру.
 2. Гіпофізом, відповідним селезінковому центру.
 3. Шишковидною залозою, відповідною центру основи хребта.

У зв’язку обох трикутників прихований ключ до інстинкту самозбереження, виживання тонких тіл після смерті і принципу безсмертя, закладеного в душі і що функціонує, коли самозбереження і виживання втрачають свою силу. Це утворить троїстість ідей, що вимагають дуже ретельного вивчення і, якщо можна так виразитися, що дають ключ до спіритуалістичного руху.

г. Сакральний центр зрештою пов’язаний також з центром аджна, обидва вони утворюють функціонуючу подвійність, відповідальну за ту тонку якість, яку ми називаємо особистістю.

Велике поле для досліджень являє собою тема особистості (як інтегрованого цілого) і якості особистості – аромат, вплив і випромінювання особистості. Я даю ці ідеї в надії на майбутні дослідження, які допоможуть зв’язати центри з визнаними фактами координації, інтеграції і зумовленим ними цілим.

Тими з вас, хто вивчає «Таємну Доктрину», багато що має бути розкрито про зв’язок «місячних Владик» (Бархишад Пітрі) з сонячним Владикою або Ангелом. Полем дії перших є переважно сакральний центр, поле дії сонячного Ангела – горловий центр.

д. Сакральний центр фіксує енергію третього аспекту божественності, як центр сонячного сплетення фіксує енергію другого аспекту, а центр основи проявляє енергію першого аспекту. Тут, знову таки, нижні центри відображають центри горла, серця і голови, з’єднуючи, таким чином, вищий і нижчий вияв божественної Трійці в людині. Цей центр досяг повного функціонування в древньої Лемурії, в першій людській расі, в ньому – енергія Святого Духа, що осяває непорочну субстанцію. І знов ми знаходимо інше божественне відображення в наступному:

Зрештою в Божественному Гермафродиті (який з’явиться пізніше) будемо мати іншу комбінацію:

 

Знову очевидно, як Наука Трикутників управляє людським тілом у всіх його аспектах, як і тілом сонячної системи. Цього і треба чекати.

е. Щільна фізична екстерналізація цього центра представлена гонадами, людськими органами відтворення – якщо розглядати їх в єдності, хоч і тимчасово розділеними в нинішній подвійності людської істоти. Потрібно пам’ятати, що це розділення створює могутній імпульс до злиття; цю потребу до з’єднання ми називаємо сексом. Секс – це насправді інстинкт єднання, передусім фізичного єднання. Це природжений (хоч і незрозумілий) принцип містицизму, як ми називаємо потребу єднання з божественним. Як і все інше, чого торкнулася нерозвинена людина, ми перекрутили і спотворили божественну ідею, проституювавши не матеріальний потяг до матеріального бажання. Ми перенаправили рух сакральної енергії – звідси перерозвиток тваринної природи і функцій середнього людства.

Можна багато додати до сказаного, але тема ця вимагає більш ретельного аналізу, освітлення і формулювань, чим дозволяє час, в іншому випадку не збережеться встановлена рівновага нашого трактату.

Багато що можна сказати про центр в основі хребта. Однак, перш ніж я викладу корисну або можливу інформацію, хочу підкреслити, що вищенаведена діаграма описує точку еволюції учня, а не просунутого посвяченого. Вона не описує також звичайну середню людську істоту. Це підтверджується тим фактом, що відображення серцевого центра в голові перевертається вгору у відповідь на посилення активності самого серцевого центра, а що центр аджна ясний і виразний, що говорить про інтегровану, координовану особистість. В зв’язку з цим діаграма не показує центри рядового або нерозвиненого індивіда. На такій діаграмі неможливо показати більше, ніж певну стадію досконалості, але належить пам’ятати, що такі стадії не є статичними досягненнями, але кожній з них передують фази і стадії активності, які викликають наслідки постійну  і різні аспекти центрів; останні, в свою чергу, змінюються іншими циклами руху, зміни і новим звільненням енергій.

Наслідки глибоко прихованих причин самі стають причинами, бо в циклі вияву немає нічого статичного, фіксованого або остаточного. Це надзвичайно важливий твердження. Тому нехай вас не вводять в оману очевидні досягнення. Вони лише прологи до зміни, бо такий Закон Буття.

 1. Центр в основі хребта. Цей центр більш всіх інших контролюється і керується вищезазначеним Законом Буття і з’являється в місці, де сполучаються дух і матерія. Діва-Марія під впливом Святого Духа, енергії ефірного провідника, переводиться «на небо», щоб (згідно з християнською фразеологією) «сісти біля Сина в будинку Отця».

Цей центр знаходиться в самій основі хребта і підтримує всі інші центри. Він порівняно нерухомий в цей час, тому що повністю активізується лише внаслідок акту направленої волі, що контролюється посвяченим. Він відгукується тільки на аспект волі; воля-бути у втіленні – чинник, що контролює сьогодні його життя і зумовлює його вплив по мірі того, як він живить і направляє життєве начало в матерії і формі. Так само як нам кажуть, що життєве начало «закладене в серці», так і воля-бути закладена в основі хребта. Багато порожніх і небезпечних розмов мали місце відносно цього центру, і весь предмет «вогню Кундаліні» представляв інтригуючий звабний сюжет для псевдоокультистів світу. Справжній окультист під час навчання не має ніякого відношення до «вогню Кундаліні», як звичайне висловлюються. Мені неможливо зробити більше, ніж пояснити для вас деякі факти, в той же час я повинен стерегтися видати способи і методи пробудження активності цього центра внаслідок надзвичайної небезпеки передчасної роботи центра основи. Найкраще, що можна зробити, – це дати декілька тверджень, які будуть правильно зрозумілі тими, хто знає (а таких поки мало, вони рідкі) які допоможуть мисленню тих, хто навчається, і дадуть їм більш повну картину, але які убережуть нетямущого від катастрофи. Я зроблю ці заяви якомога більш ясними і короткими, але не супроводитиму їх практично ніякими поясненнями:

 1. Центр основи – та точка, де, згідно із законом еволюції, сполучаються дух і матерія і життя зв’язується з формою.
 2. Отже, це той центр, де сутнісна подвійність проявленої божественності – людини або планетного Логоса – сполучається і створює форму.
 3. Природа цієї божественності лише починає жевріти після того, як другий аспект завершив свою роботу через посередництво третього аспекту, але при направляючій волі першого аспекту.
 4. Це центр, в якому «змія Божа» зазнає двох трансформації:

а. Змія матерії лежить згорнена.

б. Змія трансформується в змію мудрості.

в. Змія мудрості перетворюється в «дракона живого світла».

 1. Ці три стадії визначаються життям і енергією, що виливається вздовж всієї довжини хребетного стовпа через ефірну відповідність спинного мозку. У часі і просторі це проявлення (при якому виникає життя) приводить до:

а. Поступового закономірного пробудження центрів згідно типів променів.

б. Пристосування центрів до того, щоб свідомість внутрішньої людини стала адекватною її оточенню.

в. Синтезу життєвих енергій всіх центрів, так що вони стають адекватними рівню посвяченого в його служінні Ієрархії і Людству.

 1. Через хребет (з точки зору езотеричних наук) проходить потрійна нитка. Це екстерналізація антахкарани, складена з самої антахкарани, сутратми, або нитки життя, і нитки творчості. Таким чином, ця потрійна нитка всередині хребта являє собою три енергетичні нитки, що створюють у внутрішній субстанції хребта «потрійний канал вводу і виводу». Вони, за термінологією індуїзму, називаються каналами іда, пінгала і сушумна.

Всі вони утворюють стежку життя індивідуальної людини і прокидаються до активності послідовно і відповідно до типу променя і точки еволюції. Канал сушумна не використовується правильно і безпечно доти,  поки не побудована антахкарана і таким чином не пов’язана Монада з особистістю хоч би найтоншою ниткою. Після чого Монада, Отець, аспект волі, може безпосередньо досягнути особистості і пробудити центр основи і з ним всі три вогні.

 1. Через один з цих каналів проходить енергія, котра живить матерію. Інший пов’язаний з свідомістю і почуттєвим психічним розкриттям. Третій – канал чистого Духа.

Так в кожній живій формі проявляється робота Отця, Матері і Сина. Життя-свідомість-форма і життя-якість-явище сплавляються, апарат відгуку божественної людини удосконалюється, дозволяючи торкатися і дізнаватися про головні божественні аспекти в царствах природи, на планеті і, зрештою,  в сонячній системі.

  

Будь ласка, не розміщуйте ці взаємозв’язані сфери живої енергії праворуч або ліворуч від хребта. Йде безперервний рух, взаємодія і перестановка. Я можу лише змалювати природу символу, який вкаже шлях цих трьох енергій божественної Трійці. Я вкажу не фактичне розташування або місце, оскільки саме ця матеріалізація і локалізація основної концепції спричинила таку велику небезпеку. Посвячений намагається, по суті, зрозуміти зв’язок трьох основних енергій, три шляхи живого вогню, а також їх поляризацію. Він не прагне звести вчення до точок, ліній і місцеположень до тих пір, поки все це не буде для нього неважливим і він буде знати більше.

 1. Ці три шляхи життя суть канали для електричного вогню, сонячного вогню і вогню тертя, вони відповідають трьом стадіям шляху еволюції: шляху еволюції в матерії (ранні стадії), Шляху Випробування (ранні стадії етапу Учнівства до третього посвячення) і етапи Шляху самого Посвячення.
 2. Вогонь Кундаліні, про який так багато вчать і пишуть на Сході і все більше – на Заході, насправді являє собою союз цих трьох вогнів, сфокусованих в центрі основи за допомогою просвітленої волі імпульсу любові. Цей сполучений вогонь підіймається Словом Сили (що видається волею Монади) за допомогою спільного авторитету душі і інтегрованої живої особистості. Людська істота, яка спроможна це проробити в повній свідомості, є, отже, посвяченим, що залишив третє посвячення позаду себе. Він, і тільки він, здатний безпечно підняти цей потрійний вогонь з основи хребта в головний центр.
 3. Як звичайно тлумачить неосвічений езотерист різних окультних груп, вогонь Кундаліні – це щось, що необхідно «підняти» і коли він піднятий, всі центри розвинуть функціональну активність і канали хребта будуть очищені від всіх заторів. Це найнебезпечніше узагальнення і виворіт фактів. Вогонь Кундаліні буде піднятий і перенесений в небо, коли всі центри пробуджені і канали хребта вільні. Прочищення є результатом одушевлення індивідуальних центрів, які, завдяки силі істинного життя, самі забезпечують знищення будь-яких заторів і нечистоти. Вони спроможні «спалити» все, що заважає випромінюванню. Що ж до звичайних нещасних випадків, то тут присутня неосвічена цікавість і гординя розуму прагнучого, і не духовна воля, а вияв волі особистості. При цьому прагнучому вдається підняти нижній з трьох вогнів – вогонь матерії, вогонь тертя, що викликає передчасне горіння і руйнує електричну перемичку в ефірному тілі. Такі круглі диски або перемички розташовані між кожною парою центрів вздовж хребта, а також в голові. Звичайно вони зникають завдяки чистоті життя, контролюванню емоцій і розвитку духовної волі.

Є чотири таких перемички. Коли четверична особистість високо розвинена і прокидається центр аджна, тоді ці перемички повільно і поступово, закономірно і автоматично зникають.

Перемички в голові володіють більш високою якістю і розділяють череп пополам в горизонтальній і вертикальній площинах. Так вони символізують Хрест, на якому розпинається Син Божий.

 1. Три канали вздовж хребта в своїй сукупності відгукуються на три головних центри:

а. На центр сонячного сплетення, зумовлюючи імпульс бажання і живлячи фізичне життя і творчу потребу.

б. На серцевий центр, зумовлюючи імпульс любові і свідомого контакту зі сферами божественного вираження, що все більш розширяються.

в. На головний центр, зумовлюючи динамічний імпульс волі жити.

Я не вказую, який з каналів відгукується на який центр, за винятком каналу сушумна, який відгукується тільки на енергію головного центра і направлену волю, центровану в тисячапелюстковому лотосі. Це можна сміливо відкрити, оскільки духовна воля поки ще не розвинена в тих, хто намагається збудити Кундаліні. Коли вона буде збуджена, вони дізнаються, що їм можна без остраху робити.

 1. Три центри в голові також пов’язані з цим потрійним каналом:

а. Область довгастого мозку (верхній головний центр) і каротидна залоза.

б. Центр аджна і гіпофіз.

в. Тисячапелюстковий лотос і шишковидна залоза.

Вивчаючим буде цікаво зв’язати всі ці троїстості з трьома головними променями:

а. Першим променем волі або могутності.

б. Другим променем любові-мудрості.

в. Третім променем активного інтелекту,

а також з трьома людськими расами, обдарованими силою розкрити в собі зародок цих божественних аспектів: лемурійською, атлантичною і арійською расами. Вони можуть сполучитися як зародки з двома останніми расами, які сплавлять і синтезують всі згадані сили, якості, досягнення і цілі в одне довершене планетне життя. Можливий і має значення і інший синтез:

а. Шлях еволюції. ........ центри під діафрагмою

б. Шлях Учнівства. ...... центри над діафрагмою

в. Шлях Посвячення. ....центри в голові

Всі ці групи і троїстості пов’язані у часі і просторі з трьома каналами спинного мозку.

 1. Є також точки повного сплавлення. Кожну з них я даю в порядку сплавлення:

а. Центр сонячного сплетення, що сплавляє центри під діафрагмою.

б. Центр аджна, що сплавляє центри як над, так і під діафрагмою.

в. Основа хребта, що сплавляє всі шість центрів.

г. Тисячапелюстковий  лотос голови, що сплавляє всі сім центрів.

У зв’язку з вищесказаним зрозуміло, що ми маємо справу виключно з силами і енергіями, що функціонують через ефірне тіло, з третинним світом причин, відповідальним за органічний світ щільного фізичного вияву. Самий цей фізичний вияв зумовлений впливом вторинного світу свідомого життя, який, в свою чергу, чутливий у часі і просторі до динамічного світу мети і Буття.

У моїх словах прихований ключ до повноти життя душі. Необхідне спрямоване життя і просвітлений розум, щоб за словами знайти цей ключ, який пожвавлює і дає, окультно кажучи, породжуюче тепло. Докладно розберіться в поняттях збудження і відсутності збудження, взаємодії і розрізненості, нерухомості і активності, бо в цій подвійності приховані причини здоров’я або хвороби.

 

ЕФІРНЕ ТІЛО, НЕРВОВА І ЕНДОКРИННА СИСТЕМИ

 Те, що я маю тут повідомити, базується на деяких зауваженнях, наведених на попередніх сторінках, в яких я показав, що:

 1. Саме ефірне тіло. 2. Нервова система. 3. Ендокринна система

тісно пов’язані один з одним, утворюючи один взаємозв’язаний апарат енергій і сил, які є переважно вітальними, гальванічними, динамічними і творчими. Вони взаємопов’язані, від них залежить весь внутрішній стан фізичного організму.

До цих трьох я потім додав систему кровообігу як розподільник по всьому тілу:

 1. Життєвого начала.
 2. Комбінованих енергій трьох попередніх систем

і підкреслив, що велика комбінація сил, яку ми називаємо парами протилежностей або основною подвійністю, управляє прихованими причинами здоров’я і хвороби. Роблячи такі заяви, я намагаюся максимально спростити всю нашу тему. При цьому деяка частка істини втрачається, однак важливе те, що певне широке узагальнення засвоюється вивчаючим, перш ніж він починає вивчати винятки і дрібні деталі тілесних недоліків або достоїнств.

Для тих, що вивчають окультне стало ясно, що ефірне тіло зумовлює, контролює і визначає життєвий вияв втіленого індивіда. Друге те, що ефірне тіло – передавач сил особистості за допомогою центрів і, таким чином, зумовлює діяльність фізичного тіла. Ці сили, надходячи в центри, являють собою сили інтегрованої особистості загалом або просто сили астрального, або емоційного, і розумового тіл, також вони передають силу променя особистості або енергію променя душі згідно досягнутої людиною точки еволюції. Тому фізичне тіло – не принцип. Воно зумовлене, а не зумовлює – це часто забувають. Воно – жертва, у разі особистісного життя, або торжествуючий вияв енергії душі. З цієї причини наука психологія протягом наступних двох сторіч буде домінувати над сучасною медичною наукою, за винятком тієї категорії захворювань, що зумовлена груповим життям, таких як туберкульоз, венеричні хвороби і рак. Поки раса не набула більш вираженої групової свідомості (до чого поки ще дуже далеко), неможливо дати широкі психологічні узагальнення відносно властивих нашій планеті хвороб. Ми можемо, однак, розібрати аналогічні труднощі, що мають місце в індивідуальній одиниці, вони пояснюються конфліктом між парами протилежностей і відсутністю гармонії в трьох головних взаємопов’язаних направляючих системах.

Ми маємо, таким чином, три системи і один носій або передавач плюс основний окультний чинник, що певні великі протилежно направлені енергії, проявляючись в тілі, спричиняють так звану хворобу. До вказаних чинників додам ще одне необхідне пояснення. Нагадаю, що ми розглядаємо форми життя і що всі ці форми відтворюють самі себе і можуть потенційно виробити інші форми або створити навколишнє середовище, в якому можуть жити ці форми. Будь ласка, зверніть увагу на цей спосіб вираження фундаментальної істини. Основа окультного вчення про вияв – те, що існують будівельні сили, і ця заява вірна, все одно, чи розглядаєте ви життя сонячної системи або тільки свідомість того тіла, в якій – правильно або неправильно – рухається і живе людська істота. Ми розглядаємо тіло світу, в якому живе людська істота. Таким шляхом ми приходимо до великого природного Закону, який можна просто виразити таким чином:

ЗАКОН

Коли будівельні енергії душі розвивають в тілі свою активність, має місце здоров’я, чітка взаємодія і правильна діяльність. Якщо будівниками є місячні владики і ті, хто працює під контролем місяця і нижчого особистісного Я, то мають місце хвороба, погане здоров’я і смерть.

Це найпростіше правило дає, проте,  ключ до причин хвороби і безсмертя, через декілька років воно стане зрозумілим для ідеалістичних, але фактично необґрунтованих і невірних систем, які ми називаємо Єдністю, Ментальною Наукою і Християнською Наукою. У цих системах як негайна наочна можливість зображається стадія остаточного звільнення від природних і матеріальних обмежень, що домінують в наш час над всіма формами. Вони ігнорують чинник часу і випускають з уваги еволюційний процес, а також стадію розвитку особи, що розглядається. Вони стоять на позиції егоїстичного мислення і природженого прагнення середньої людської істоти до комфорту і фізичної гармонії і пояснюють природжений егоїзм, в їх представленні істини, тією теорією, що все служить вічній славі Божій. Безсумнівно, хвороба і будь-якого роду фізичні обмеження зникнуть, однак це трапиться тільки тоді, коли душа індивіда знайде контроль, а нижче особистісне Я стане таким же автоматом душі, як фізичне тіло в цей час є автоматом емоційної природи, розуму і іноді (тільки в дуже рідких випадках) – душі. Лише коли душа свідомо і з участю особистості побудує храм тіла і наповнить його світлом, хвороба зникне. Така побудова, однак, є науковим процесом і на ранніх стадіях учнівства (тобто в той час, коли душа починає освоювати свій інструмент – особистість) неминуче веде до конфлікту, підвищеної напруженості і часто посилює нездоров’я і дисгармонію. Дисгармонія і нездоров’я призводять до великих прикрощів і подальших небажаних ефектів. Ці ефекти будуть подолані, але в період регулювання, поки вони реєструються і проявляються, буде багато фізичних і психологічних страждань, а також великих і дрібних розладів, які, схоже, успадковані людством.

У нерозвиненого людства конфлікту (з точки зору свідомості) практично не буває, воно характеризується меншою сприйнятливістю до витончених захворювань, пов’язаних з трьома взаємодіючими системами, але в той же час набагато більшою чутливістю до трьох основних захворювань, інфекційних і заразливих захворювань, які, хоч і можна назвати масовими, базуються на індивідуальному стані організму.

Коли людина виходить за межі обох умов і вступає на шлях випробування, який веде на шлях учнівства, хвороби внаслідок дисгармонії всієї троїстої системи утворюють усвідомлювану проблему, яку прагнучий повинен розв’язати, таким чином створюючи передумови для свідомого, творчого будівництва. Саме в цей момент доктрина перевтілення набуває свого вищого значення, учень починає працювати над створенням тих умов, утворенням тих форм і провідників, які в іншому житті проявляться більш здатними віддатися контролю душі і будуть більш тонкими інструментами для здійснення процесу вдосконалення.

Хочу підкреслити, що учень ніколи не концентрується на фізичному тілі і не робить фізичний акцент в роботі по викорінюванню дисгармонії. Він починає з психології і причин, що виробляють наслідки на фізичному плані. Це більш повільний, але надійний процес. Методи самонавіювання, властиві Християнській Науці або Єдності, мають тимчасову дію і базуються на науковому придушенні плюс відмові визнати існуючі чинники. Вони не ґрунтуються на правді. У подальшому житті пригнічені стани знов спливуть з ще більшою силою і будуть продовжуватися доти,  поки цілком не зживуться, поки життєвий акцент не перенесеться на контакт з душею і життєві вияви не переорієнтуються на служіння іншим.

Відносно фізичної хвороби і її зв’язку з центрами (що розглядаються як фокуси для привхідної з того або іншого джерела енергії) необхідно зробити тут деякі широкі узагальнення, маючи на увазі, що для всіх них можуть бути винятки, особливо у разі здоров’я або нездоров’я учнів:

 1. Кожний з семи основних центрів управляє або зумовлює – з точки зору матерії, як і з точки зору душі і життєвого початку – ту область фізичного тіла, в якій він знаходиться, включаючи безліч менших центрів енергії і силових сплетень, які можуть там бути.
 2. Три великі основні проявлені складові божественності символічно знаходяться в кожному центрі:

а. Життєвий початок, перший аспект, проявляє себе, коли весь центр езотерично розкривається або прокидається. Він латентно присутній весь час, але не є динамічним чинником, збуджуючим монаду до кінця великого циклу еволюції.

б. Аспект якості або душі поступово проявляється в ході еволюційного розкриття і здійснює у часі і просторі певний вплив центру на своє оточення. Ця якість залежить від променя (особистості або душі), який є джерелом прихідної енергії, або від променя, контролюючого астральне тіло у разі нерозвиненої людини. Вона залежить також від точки еволюції і випромінювання інших центрів.

в. Вияв в ефірному тілі розвиненого центру або центру, що розвивається, показує місце людини на сходах еволюції, її расові зв’язки і її свідому мету. Остання може варіюватися від акценту на статевому житті і активності сакрального центру до мети посвяченого, який пробуджує і активізує свій головний центр. Все це проводить відповідний вплив на навколишню тканину, матерію і органічні форми в радіусі впливу центра. Область впливу розрізнюється згідно мірі активності центра, яка залежить від досягнутої індивідом точки розвитку і переважаючого типу енергії, на який відповідає індивід.

 1. Енергія, що надходить, трансмутується всередині центру в сили. Це включає процес диференціації первинної енергії у вторинні енергії і відбувається автоматично: міра трансмутації, величина результуючої сукупності сил і подальшого випромінювання (що здійснює відповідний вплив на щільне фізичне тіло) залежать від міри розкриття конкретного центру, його пробудження або не пробудження.
 2. Вихідні з центра сили впливають на ефірну складову всієї складної мережі нервів, утворюючої нервову систему. Ці суб’єктивні складові називаються в індійській філософії «наді», вони утворюють найскладнішу і найбільш велику мережу флюїдних енергій, є нематеріальною, внутрішньою, паралельною системою по відношенню до тілесної нервової системи. Остання справді є екстерналізацією внутрішньої енергетичної моделі. Для древнього слова «наді» немає поки слова в англійській або іншій європейській мові, оскільки існування цією суб’єктивної системи все ще не визнано і тільки матеріалістична концепція про нерви як про систему, побудовану у відповідь на матеріальне оточення, панує поки на Заході. Ідея, що ці нерви є щільною фізичною похідною внутрішнього чутливого апарату відгуку, поки що не визнається сучасною західною наукою. Після визнання цієї тонкої субстанції (складеної з енергетичних ниток), лежачої в основі матеріальних нервів, ми посунемо всю проблему здоров’я і хвороби, і світ причин буде для нас набагато ближчим. Мережа наді утворює певну модель життя, яка варіюється в залежності від променя особистості.
 3. Тому наді визначають природу і якість нервової системи з її великою мережею нервів і сплетень, що охоплюють все фізичне тіло. Наді і, отже, нервова мережа пов’язані головним чином з двома аспектами фізичного організму людини – сімома головними центрами в ефірному тілі (субстанціональному тілі, лежачому в основі щільного фізичного тіла) і хребтом з головою. Завжди треба пам’ятати, що ефірне тіло – це фізичне тіло, хоч і складене з більш тонкого матеріалу, ніж той, який можна побачити і помацати. Воно зроблене з субстанції або того, що «стоїть за» або лежить в основі будь-якої частини і частки щільного фізичного провідника.

Це твердження надалі приверне увагу з боку цілителів і проінформованих медиків Нової Епохи. Після визнання зв’язку між наді і нервами і їх спільного відношення до центрів і хребта, ми будемо свідками великої революції в медицині і психіатрії. Експериментально буде доведено, що, чим тісніша взаємодія між ними (наді і нервами), тим швидше буде приборкуватись хвороба.

 1. Наді в фізичному тілі відповідають життєвому або духовному аспекту, нерви є відповідністю душевному або якісному аспекту.

Те, що є екстерналізацією тих і інших, – це ендокринна система, яка відповідає аспекту форми або матерії. Ці троє – наді, нервова система і залози, – суть матеріальна відповідність трьом божественним аспектам, вони езотерично відгукуються на ці три аспекти і роблять людину на фізичному плані тим, ким вона є. Ці три групи самі зумовлені (через сім центрів, як ми раніше бачили,) астральним провідником або ментальним провідником або інтегрованою особистістю, або душею, яка починає використовувати особистість як передаючий і перетворюючий агент, і – по завершенні Шляху Учнівства – монадою через антахкарану, що використовує цю саморобну доріжку як прямий канал зв’язку з сімома центрами, а від них – до потрійної системи наді, нервів і залоз.

 1. Ці три великі системи в людській істоті відображають за допомогою фізичного тіла стан або міру розвитку центрів. Життя, якість і енергія, які вони представляють, передаються до всіх частин фізичного провідника через систему кровообігу. Сучасна наука вже визнає це, стверджуючи, що з кров’ю переносяться певні елементи, що виробляються залозами. Вона поки не визнає факту зв’язку залоз з центрами через проміжні системи наді і нервів. Наступним великим кроком в медицині буде визнання факту ефірного тіла, тієї фізичної субстанції, яка лежить в основі щільної матерії.
 2. Коли центри прокидаються у всьому тілі, з’являється високо наелектризована нервова система, негайно реагуюча на енергію, передану наді, в результаті відбувається урівноваження ендокринної системи. Вітальність і життя, що розвиваються по всьому тілу, будуть такої потужності, що фізичне тіло автоматично втратить сприйнятливість до хвороби, як природженої, успадкованої, так і групового походження. Тут я виражаю майбутню імовірність, а не теперішню можливість.

Коли-небудь ці три системи людини будуть прекрасно координовані, психічно чуйні на внутрішні наді і центри та свідомо інтегровані з душею, а остання – через антахкарану – з Життєвим началом.

 1. У цей час, коли має місце нерівномірний розвиток, якісь центри не пробуджені, якісь перезбудженні, а центри під діафрагмою надактивні, в одних областях тіла наді знаходяться в зачатку, в інших вони перенасичені енергією, чия течія перекрита, оскільки який-небудь центр, той, що знаходиться на шляху її протікання досі не пробуджений, а якщо пробуджений, поки не випромінює. Ця нерівномірність впливає сильним чином на нервову систему, приводячи в деяких випадках до перезбудження, а в інших – до ослабленого стану, нестачі життєздатності, надмірної діяльності і інших небажаних реакцій, що неминуче приводить до хвороби. Такі хвороби або виникають в самому тілі як результат природжених (краще сказати, властивих) або успадкованих тенденцій (схильностей), наявних в тканинах тіла, або вони виникають внаслідок випромінювання або не випромінювання центрів, що проявляється через наді. Вони можуть також виникати внаслідок зовнішніх впливів або контактів (таких, як інфекційні або заразливі захворювання і епідемії). Суб’єкт нездатний їм протистояти, оскільки його центри нерозвинені.
 2. Підсумуємо. Хвороба будь-якого роду: фізичне безсилля (звичайно, за винятком тих, що зумовлені нещасними випадками, і, до деякої міри, планетними умовами, сприяючими специфічним епідеміям злоби, ворожнечі, які часто викликаються війнами) і багато різних аспектів поганого здоров’я прямо залежать від стану центрів, бо ними визначається активність або пасивність наді. Останні, в свою чергу, впливають на нервову систему, зумовлюють ендокринну систему в індивідуальній людині, а кров відповідає за те, що цей стан розповсюджується по всіх частинах тіла.

 

НАСЛІДКИ В СПЕЦИФІЧНИХ ОБЛАСТЯХ

Тепер розглянемо деякі наслідки наведених фактів і їх вплив на області, керовані центрами, в яких виникає хвороба.

Очевидно, що по мірі протікання енергії через центри по наді і нервах і по мірі могутнього впливу на систему залоз і кров, частини організму життєво зачіпаються і стають чуйними. Це, природно, стосується і голови, і горла, і тулуба. Енергія, що розповсюджується, проникає у всі частини фізичного провідника до кожного організму і кожної клітини і атома. Саме якість енергії сприяє виникненню, посиленню або викорінюванню і полегшенню хвороби. Я не маю тут на увазі три головні притаманні захворювання (якщо можна їх так назвати) – рак, сифіліс і туберкульоз. Їх я розгляну пізніше, оскільки вони мають загально планетне поширення, наявні в субстанції, з якої зроблені всі форми, і відповідальні за масу менш значних захворювань – останні іноді відомі як побічні, а часто про це і не відомо.

Ті захворювання, які невизначено називають розумовими і які пов’язані з мозком, поки ще мало відомі. Дуже мало було ментальних ускладнень в останній корінній расі, атлантичній. Розумова природа була тоді нерухомою, і майже не було стимуляцій з ментальних рівнів через головний центр шишковидної залози і мозку. Дуже мало було ускладнень з очима, з носом, бо центр аджна був не пробуджений і третє око швидко втратило свою активність. Центр аджна – це орган інтегрованої особистості, інструмент керівництва і тісно пов’язаний з гіпофізом і двома очима, так само як і з всією передньою стороною голови. У часи Атлантиди інтеграція особистості була невідома, за винятком учнів і посвячених, і метою тогочасного посвяченого і знаком його досягнення була потрійна інтеграція. Сьогодні метою є більш високе злиття – злиття душі з особистістю. У термінах енергії мова йде про формування, активність і пов’язану взаємодію наступних трикутників сили:

 1. I. Душі, духовної людини на своєму власному плані.
 2. Особистості, троїстої інтегрованої людини в трьох світах.
 3. Головного центру.
 4. II. Головного центру, точки другого злиття.
 5. Центру аджна, точки першого злиття.
 6. Центру в довгастому мозку, який контролює хребет.

III. 1. Шишковидної залози, екстерналізації головного центру.

 1. Гіпофізу, пов’язаного з центром аджна.
 2. Каротидної залози, екстерналізації третього головного центра.

Всі ці троїстості всередині голови утворюють механізм, за допомогою якого:

 1. Душа контролює свій інструмент, особистість.
 2. Особистість направляє діяльність фізичного тіла. Хребет (кажучи езотерично, канали іда, пінгала і сушумна), обидва ока і вся мозкова тканина сприйнятливі, стимулюються або ж несприйнятливі до цих енергій в голові. В останньому випадку вся ця область в статичному стані і фокус енергії знаходиться в іншому місці.

Ця нерухомість або стимуляція, будучи не зрівноваженими або при неправильному використанні, призводять до певного ускладнення, в основному, фізіологічної і психологічної природи, і в нашу арійську епоху ми будемо свідками збільшення числа хвороб мозку (розумова неврівноваженість, що постійно підвищується), і очних розладів доти,  поки природа центрів, тип прихідної сили і їх урегулювання не будуть визнані і піддані ретельному науковому вивченню. Тоді ми побачимо розвиток науки урегулювання енергії, що зумовлює людську істоту.

У наш час великих труднощів розумові захворювання, неврози, безумство, і, можливо, ще більш поширена неврівноваженість системи залоз, все більш дають про себе знати. На Заході сьогодні мало що відомо про методи контролю або лікування, а на Сході, де можна знайти якесь знання, нічого не робиться внаслідок апатії.

Хребет грає головним чином роль каналу, через який інтелігентною інтегрованою особистістю під свідомим керівництвом душі проводиться енергетизація центрів і розподіл енергії до прилягаючих областей тіла. Я не маю тут на увазі кісткову структуру хребетного стовпа, але спинний мозок, його езотеричну складову, і нерви, що виходять з хребта. У цей час не існує закономірного, керівного езотеричного контролю над енергією, крім як у посвячених і деяких просунутих учнів. У здорової людини в наявності затиски, блокування, непробуджені області, нестача життєздатності, перекриття вільної течії і, як наслідок, відсутність розвитку. Або в наявності дуже велике збудження, дуже швидка вібрація, передчасне пробудження центрів, що веде до надмірної діяльності атомів і клітин, керованих будь-яким конкретним центром.

Все це разом з іншими, не згадуваними тут станами вражає нервову систему, впливає на залози і веде до тієї або іншої форми психологічного ускладнення і хвороби. Маємо наступну просту, але вражаючу символічну діаграму хребта і голови, розглянутих з точки зору центрів і залоз.

Ви бачите, що на цій діаграмі немає селезінки. Її функція специфічна, оскільки вона є центром життєвості, який пов’язаний з планетною життєвістю і сонячною радіацією. Вона ніяким чином не контролюється хребтом. Необхідно засвоїти, що дана діаграма – проста спроба образно зобразити центри, відповідні їм залози і органи, що знаходяться під їх спільним контролем. Вона не є істинною картиною якихось фізіологічних органічних зв’язків.

Центр в основі хребта має унікальну функцію. Він є джерелом життя для субстанції тіла, фізичної тканини і всієї матерії, не включеної до перерахованих органів. У довершеній людині обидва центри (верхній головний центр і центр основи) представляють велику подвійність духу і матерії, вони в довершеному унісоні контролюють і регулюють всі напрями провідника душі. Зрештою духовний аспект людської істоти буде досконало представлений з’єднанням монади з особистістю (що має місце внаслідок третього великого злиття). Тоді матеріальна людина відгукується на них обох через головний центр (монада) і центр основи (насичена духовною енергією особистість). Після чого обидва ці центри перебуватимуть в абсолютній взаємодії, виражаючи повну картину духовної людини.

Духовним цілителям важливо чітко розібратися в тому, які області тіла керуються головними і іншими центрами, оскільки в цих областях знаходяться різні органи, реагуючі на хворобу. Здоров’я цих органів у величезній мірі залежить від центрів, які впливають на залози і чия енергія розходиться по всьому тілу. Повне урівноважене протікання енергії з центра в підконтрольну область сприяє протиборству так званій хворобі; там, де нерозвинені і неврівноважені центри, немає і здатності до опору.

 

 Процес зцілення в Новому Віці буде починатися з чітко запланованої роботи з центрами, загальний напрям мистецтва зцілення буде носити тоді – як легко можна пересвідчитися – швидше профілактичний характер, чим цілющий. Упор буде робитися на енергетичних центрах, енергетичних потоках і спрямованості енергії до органів, що знаходяться в радіусі впливу якого-небудь конкретного центра.

З вивченням залоз (яке ще в такому дитинстві, що навряд чи навіть заслуговує терміну «зародкове») набагато пізніше проясниться їх зв’язок з центрами і буде пророблена велика експериментальна робота. З точки зору езотериста, що визнає факт існування центрів, залози є переважно основним визначальним чинником загального здоров’я індивіда; вони показують не тільки його психологічний розвиток, трактований набагато ширше, ніж сьогодні, але вони здійснюють (як підозрює ортодоксальна медична наука) набагато більш могутній вплив на всю органічну систему; їх вплив через кров розповсюджується до найбільш віддалених частин тіла. Залози є результатом роботи центрів, вони – перші, останні і взагалі любі наслідки внутрішніх ініціюючих причин; саме за допомогою центрів (з пов’язаними з ними залозами) будує душа той апарат на фізичному плані, який називається нами фізичною людиною.

Тому група пов’язаних чинників, про які йде мова, повинна бути ретельно вивчена і засвоєна будь-яким практикуючим цілителем, бо йому, зрештою,  доведеться працювати через свої власні центри, пов’язані з пацієнтом, чиї жалі він намагається зцілити. Йому належить, отже, пам’ятати три чинники: центри, відповідні їм залози і групу органів, за яку вони спільно відповідають. У семи областях тіла, керованих сімома основними центрами з відповідними залозами, знов маємо основну троїстість вияву:     

 1. Життя або дух. .. енергетичний центр.
 2. Душа або якість. .. залоза.
 3. Форма або матерія, органи якої-небудь конкретної області, що знаходиться під управлінням якого-небудь центру.

Це підводить нас до наступного закону, який цілитель зобов’язаний пам’ятати.

ЗАКОН

Якщо життя або енергія протікає без перешкод і в правильному напрямі до свого вияву (відповідної залози), то форма відгукується і погане здоров’я покращується.

Даний фундаментальний закон зцілення торкається істинного мистецтва з’єднання духовної енергії з життям форми, – від цього залежить здоров’я і життєздатність органів.

ПРАВИЛО

Нехай цілитель сконцентрує потрібну енергію в потрібному центрі. Нехай цей центр передасть її тому центру, який має потребу. Нехай обидва вони синхронізуються і спільно збільшать силу. Так очікуюча форма буде збалансована в своїй роботі. Так вдвох і по одному, з точною спрямованістю, вони будуть зціляти.

Звідси очевидно, що цілителі в цей час (я маю тут на увазі не медичну професію, але безліч шкіл думки) поки ще не звернулися до основоположного чинника, незважаючи на все своє просторікування про те, що любов – цілюща сила. Вони насправді обмежуються діловою стороною, застосовуючи своє цілюще мистецтво. Вони мають справу з засобами, за допомогою яких можна встановити контакт з пацієнтом. Цей контакт повинен завжди засновуватися на ЛЮБОВІ – завзятій, невідхильній і безкорисливій. Але як тільки встановився зв’язок, цілитель повинен усвідомити той факт, що, зі своєї сторони, він повинен працювати науково, він повинен застосовувати знання, і, після правильного діагнозу, правильних сучасних терапевтичних методів, необхідного здорового глузду, що включає все, що може дати надійна медична наука, він потім повинен почати працювати через свій власний центр, з’єднавши його з центром пацієнта, керуючим ураженою областю або хворим органом.

Під час роботи енергії, викликаної і введеної всередину люблячим наміром і майстерним знанням, не дозволяється (під час процесу зцілення) стимулювати або вражати власні відповідні залози цілителя або впливати на відповідні області його власного тіла. Цілитель повинен навчитися ізолюватися від власної енергії душі пацієнта. Він з’єднує її з енергією центра пацієнта, керуючого хворим місцем, відповідна залоза отримує тоді подвійну порцію енергії (або у неї забирається енергія, в залежності від вимоги діагнозу), і кров переносить в хвору тканину те, що необхідно для лікування або запобігання зростанню хвороби.

У даній настанові я дав вам багато їжі для роздуму. Я підкреслив аспект наукового езотеричного зцілення, який досі не представлявся  до уваги вивчаючих. Хотілося б, щоб ви уявили собі загальну картину і виясняли загальну ідею процесу, хотілося б, щоб ви вивчили зв’язок між цілителем і пацієнтом, коли перший переходить від стадії просто любові, посилки любові або розглядів пацієнта в світлі любові до наукової роботи підйому власної духовної енергії пацієнта. Він, таким чином, дає йому можливість свідомо або несвідомо самому потурбуватися про себе.

Маємо тому цілителя, пацієнта і резервуар духовної енергії плюс науковий процес приведення всіх трьох в тісний цілющий зв’язок. Це робиться за допомогою задіяного центру пацієнта, відповідного йому центру цілителя і спрямування (вольовим актом цілителя або групи цілителів) об’єднаних потоків специфічної енергії, яка є потрібною, до хворого місця. Це звичайно робиться через відповідну залозу, хоч і не завжди.

Розміркуєте над цим і пересвідчіться в простоті даного процесу, ґрунтованого на люблячому намірі, ізолюванні конкретної області поразки, ототожненні з духовним енергетичним центром пацієнта і, далі, застосуванні і напрямі сполучених енергій.

НАСЛІДКИ НЕДОЗБУДЖЕННЯ І ПЕРЕЗБУДЖЕННЯ ЦЕНТРІВ

Ми частково вивчили центри і їх зв’язок з щільним фізичним тілом. Ми також відмітили області, на які впливають ці центри, і посередництво залоз внутрішньої секреції. Ми пересвідчилися, що двома головними ініціюючими причинами фізичного нездужання, виникаючого в фізичному організмі, є недостатня активність або перезбудження центрів. Є також, як ви пам’ятаєте, три властиві самій матерії хвороби, які, отже, створюють основні схильності в фізичному тілі: рак, сифіліс і туберкульоз. Ми зараз не займаємося цими трьома хворобами. Однак стан центрів грає основну роль при виникненні ускладнень, відкриваючи вхід інфекціям і мікробам, які при інших умовах не викликали б ускладнень, приводячи до таких ситуацій, які будуть сприятливі для хвороб, властивих природі форми, і посилюючи небажані тенденції. Ми повинні, отже, повторити припущення (з чим медична професія пізніше загалом погодиться), що хвороби, які виникають самі собою (якщо можна вжити таку смішну неадекватну фразу) і зараження, що не є результатом,  інфекції або нещасного випадку, викликані порушенням, обмеженням, недостатністю або надмірністю роботи ендокринної системи, її перерозвиненістю або недорозвиненістю. Система залоз внутрішньої секреції гормонами впливає через кров на кожну частину фізичного організму, і тому можна не без підстав стверджувати, що при довершеній рівновазі і правильному функціонуванні залоз внутрішньої секреції в тілі не буде хворих місць. І кров також буде в прекрасному стані. Ключ до прекрасного фізичного здоров’я, яке властиве Вчителю Мудрості, безпосередньо полягає в Його повному контролі центрів, їх збалансованому прийомі, розподілі енергії і дії, яку вони здійснюють на всю систему залоз внутрішньої секреції. Завдяки цьому будь-яка частина тіла належно забезпечується необхідними силами і перебуває в прекрасному стані.

Нервова система займає проміжне положення між центрами і відповідними ендокринними залозами і працює як розподільник енергії. Однак є трудність в координації при протіканні енергії: енергія, що передається за допомогою нервової системи по центрах тіла, розподіляється нерівномірно, деякі центри отримують її недостатньо, деякі – дуже багато, деякі центри ще не пробуджені і тому несприйнятливі, інші розвинулися передчасно і передають до своїх підконтрольних областей дуже багато сили. У теорії і практиці езотеричної медицини саме спинномозковий аспект зумовлює і управляє всією нервовою системою, тому що завдяки цьому аспекту центри працюють і діють на тілесний організм, забезпечуючи його необхідною життєвою енергією, таким чином, нервова система стає зрештою чутливою (через сім центрів) до семи основних енергій або семи променевих сил.

В жодній людській істоті, за винятком Вчителя, всі центри належно не пробуджені і не функціонують рівномірно, і не пов’язані один з одним інтенсивним випромінюванням; в жодній людській істоті нервова система не сприйнятлива належно до центрів. Цьому є дві причини, і обидві пов’язані зі спинномозковою системою.

 1. Головний центр ще не пробуджений або поки повільно розвивається, коли учень підпорядковує себе тренуванню.
 2. Протікання енергії через голову до центрів хребта нерівномірне по тій причині, що нерівномірним є її входження і ефірна перемичка між центрами пропускає до всіх центрів поки дуже мало енергії.

Треба пам’ятати, що життя центрів на початковій стадії зумовлене природженим життям самого організму, коли фокус виникаючого життя знаходиться в центрі в основі хребта. Це часто забувають езотеристи. Центр в основі – це центр, через який працює життя самої матерії, це життя або енергія аспекту Святого Духа, третього аспекту. Його життя живить кожний атом в тілі. Процес пожвавлення субстанції фізичної форми починається на внутрішньоутробній стадії, після народження до цього типу сили додається приплив через селезінку планетної прани або вітальної енергії самої планети. Це істотно важливий зв’язуючий орган між життям, властивим самій матерії мікрокосму, і життям, властивим планеті.

По мірі еволюціонування до цієї сили поступово додається приплив «якісної» енергії, що виражає аспект свідомості і божественності. Ця енергія показує езотеристу стан свідомості людини, а також тип променя її душі. Цей приплив надходить від другого божественного аспекту, з душі або внутрішнього Христа. Тому необхідно сказати про два головні центри:

 1. Центр аджна або центр особистості, сфокусований між бровами і що впливає на гіпофіз, пов’язаний з усім життям інтегрованого троїстого організму. Через цей організм хоч-не-хоч повинна виразитися свідомість і фізичний, емоційний і ментальний провідники мають показати свою точку еволюції.
 2. Головний центр впливає на шишковидну залозу і пов’язаний з життям душі, а після третього посвячення – з життям монади. Він постачає до центрів енергію трьох головних типів духовної істоти, по відношенню до якої три сили особистості суть відображення або фізичні складові. Пізніше стане доступною і енергія духовного, першого аспекту або аспекту Отця; вона потече вниз через головний центр до центру аджна, об’єднуючи енергії особистості і душі. Потім вольовим актом вона буде опущена по хребту через верхній головний центр, що впливає на каротидну залозу. По мірі проходження по хребетному стовпу вона оживлює два аспекти центрів; дійшовши до центру основи, вона сполучається з прихованою енергією самої субстанції, і ми маємо союз всіх трьох божественних енергій і вияв в людині трьох божественних аспектів. Після чого ці сполучені енергії спрямовуються вгору по центральному каналу хребта – при цьому насичується енергією третій або вищий сприйнятливий аспект центрів. Так всі три центри отримують своє повне вираження, всі обмеження відпадають, кожна частина тіла оживотворяється, і в наявності фізична досконалість плюс повне вираження просвітленої свідомості і аспекту життя.

Тоді нервова система потрапляє під повний контроль духовної людини, а кров очищається і стає вільним каналом циркуляції продуктів, збагачених енергією залоз. У цьому езотеричне значення біблійного виразу «кров є душа», а також слів «врятований кров’ю Христа». Не кров’ю Христа, вмираючого дві тисячі років тому на хресті в Палестині, рятується людина, а життєдайною кров’ю тих, в кому досконало виразилося життя і свідомість Христа і якість Христа. Потім, якщо природа Христа повністю, спонтанно і автоматично проявляється через особистість, сполучаються три вогні творчого процесу – вогонь матерії, вогонь душі і електричний вогонь духа – і має місце довершений вияв на Землі фізичного, емоційного і розумового життя, а також духовного життя втіленого Сина Божого, Христа.

Саме в цьому пункті помиляється так багато людей, особливо в ментальній науці, русі Єдності і в Християнській Науці. Замість того, щоб направити свої зусилля на досягнення чистого життя Христа в щоденному житті, діяти як канали любові і посвячені служителі своїм побратимам, вбираючи тільки свідомість цілого, вони прагнуть ствердити майбутню досконалість – ментально і голослівно – з тим, щоб добитися хорошого здоров’я і фізичного комфорту. Вони вважають своїм правом і обов’язком обмежитися ментальною установкою замість важкої роботи, необхідної для того, щоб створити всередині себе ті умови, які зроблять можливим появу божественного проявленого Христа. Їм доведеться засвоїти, що хороше здоров’я закономірно реалізовується, якщо їх внутрішня свідомість невинна (а більшість цих людей винні в зверхньому дусі критицизму), якщо вони переорієнтовані від нижчого Я в трьох світах і сфокусовані на небі, даючи можливість божественному Сину Людському, який є Син Божий, ввести божественне життя на землю – як говорив давно забутий древній християнський містик. Його слова пригадав Учитель М. і тим привернув мою увагу.

Представники іншої школи думки, безпідставно титулуючи себе окультистами, також помиляються. Вони працюють або, вірніше, претендують на роботу з центрами, однак, на їх щастя, природа часто оберігає їх від них самих. Вони свідомо стараються оживити центри, спалити охоронну перемичку і підняти вогні матерії, перш ніж вогонь духу сполучиться з вогнем душі. У результаті вони падають жертвою передчасного зайняття вогнів субстанції, бо ще не відбулося урівноваження сил.

Це веде до хвороби, безумства і численних неврозів плюс серйозних патологічних станів. Деякі залози перезбуджуються, на інші не звертається увага, і вся система залоз і нервова система, що залежить від неї знаходяться в повністю неврівноваженому стані.

Учням треба навчитися звертати увагу на реальність і на факти першорядної духовної важливості. Якщо вони це виконують, то енергії в голові, правильна робота хребта з його «нанизаними центрами» і пробудження центра основи і подальше його злиття з вищими енергіями будуть зроблені автоматично і з повною безпекою.

Тоді стануть можливими і правильний ритм ендокринної системи, і вільна, безпечна робота контрольованої нервової системи;  енергії, практиковані з центра, через наді, будуть безпечно сполучатися і синтетично функціонувати в тілі спільно, і учень буде характеризуватися не тільки повністю пробудженою свідомістю і інтелектуальним, сприйнятливим мозком, але і стійкою притокою духовного життя. Тоді буде та довершена рівновага і прекрасне здоров’я, які властиві Вчителеві Мудрості.

Небезпека, що міститься у великому числі фізичних недуг, виходить з стану центрів, їх взаємодії або відсутності такої, нерозвиненого, непробудженого і млявого стану, або перезбудження або неврівноваженої активності. Якщо один центр передчасно пробуджений, то часто за рахунок інших центрів. Міцне здоров’я дикуна або невмілого, неінтелігентного чорнороба або селянина (стан буття, який швидко сходить нанівець по мірі розвитку розуму і процесу еволюції) в основному пояснюється пасивністю всіх центрів, за винятком сакрального. Той факт, що вони легко стають жертвою інфекційних захворювань, також пояснюється тією ж пасивністю. По мірі розвитку емоційної природи і початку функціонування розуму центри активізуються. З’являється певне ускладнення, бо починають вимальовуватися психологічні стани. Людина більше не просто тварина. Емоційні хвилювання (головний спонукаючий до поганого здоров’я чинник) затопляють нижчу природу невірно направленою енергією. Потім центр сонячного сплетення стає надміру активним, і його активність розділяється на чотири стадії:

 1. Стадія його пробудження, в міру того як астральне тіло постійно посилюється.
 2. Стадія його могутності, коли протягом багатьох життів цей центр домінує в ефірному і вітальному тілі і людина цілком керується своїм емоційним, астральним життям.
 3. Стадія, коли центр сонячного сплетення стає розрахунковою палатою для всіх центрів (великих і малих) під діафрагмою.
 4. Стадія, коли енергії сонячного сплетення підіймаються в серце. Всім цим стадіям властиве своє власне фізичне нездужання.

Ви помітили, що, за винятком деяких узагальнень, я не зв’язую конкретні хвороби з конкретними центрами. Я указав області, які керуються центрами, і керуються набагато сильніше, ніж ви можете собі представити, я згадав, що залози внутрішньої секреції – як екстерналізації центрів – є принциповими визначальними чинниками тілесного здоров’я і що там, де є неврівноваженість, передчасний розвиток або недорозвиненість, присутнє ускладнення. Я підкреслив, що медична професія в Нову Епоху буде все більше і більше займатися питаннями руху енергії і її зв’язку із залозами внутрішньої секреції. Вона визнає, принаймні гіпотетично, з метою експерименту, що теорія енергетичних центрів правильна і що вони суть першорядні визначальні чинники, які впливають на залози, котрі, в свою чергу, охороняють тіло, забезпечуючи необхідну опірність, забезпечуючи кров необхідними для здоров’я елементами і – при правильній взаємодії – проводять врівноважене вираження духовної людини у всьому фізичному тілі: фізіологічна і психологічна рівновага. Якщо цього бажаного стану немає, то залози внутрішньої секреції, внаслідок невірного співвідношення і неправильного, нерівномірного розвитку, не відповідають своєму призначенню, вони не в змозі оберегти тіло від хвороби і нездатні виділити в кров те, що потрібно фізичному провіднику. Внаслідок їх непридатності тіло не в змозі чинити опір інфекціям, постійно характеризується поганим здоров’ям і не може дати раду з хворобою, що приходить зовні або прихованою в організмі тіла Ця слабість часто приводить до смертельної хвороби.

Медицина в майбутню епоху буде побудована навколо деяких головних засад:

 1. Акцент буде робитися на профілактичній медицині як на спробі утримувати тіло в належній рівновазі.
 2. Високий рівень санітарії і здорові умови будуть розглядатися як найважливіші.
 3. Буде вивчатися постачання фізичного тіла правильними хімічними елементами (наука хімія, яка поки ще в дитячому віці, стає квітучою дитиною).
 4. Закони життєвості будуть розглядатися як такі, що мають першорядне значення – нинішня увага до вітамінів і сонячного впливу є благотворною.
 5. Розум буде вважатися чинником основного значення і розглядатиметься як такий, що має першорядний вплив на центри, оскільки людей будуть вчити працювати над своїми центрами за допомогою сили думки, домагаючись таким чином правильної реакції ендокринної системи. Це спричинить правильний напрям думки до центру або видалення уваги від центра, з відповідним впливом на систему залоз. Це все буде засноване на окультному законі «енергія слідує за думкою».

Завдяки тому, що учні володіють більш розвиненою силою думки, чим середні люди, і тому, що їх променевий тип легше встановити, що спричиняє за собою більш правильне визначення стану системи залоз, вони першими будуть співробітничати з медиками і продемонструють зв’язок центрів із залозами, а отже, з тілом загалом. За допомогою концентрації і правильної медитації, здійснюваної в головному центрі і направленої на той або інший центр, учні продемонструють такі незаперечні зміни в залозах внутрішньої секреції, що медики будуть переконані в значенні і фактичному існуванні центрів і їх могутності, а також в можливості контролювати фізичний організм силою думки. Все це в майбутньому. Я лише вказую шлях в майбутню техніку, з допомогою якої хвороба буде переможена. Різні ментальні школи думки: Єдність і Християнська Наука відрізнялися нереальними, фантастичними домаганнями і визначено ненауковим підходом. Але вони вхопили щонайменше одну нитку у великому процесі правильного ставлення до життя і вірних зв’язків. У них була мрія і бачення, але їм не вистачало реальності переживання і здорового глузду, і вони ігнорували еволюційний процес.

Фізіологічна наука і наука про психічні сили плюс співпраця досвідченого учня з досвідченим лікарем (особливо з ендокринологом) зрештою приведуть до успішного усунення багатьох людських бід і до лікування більшості захворювань людства.

Ми дослідили концепцію «Психологічних причин захворювань» як на плані внутрішніх тонких причин, так і на плані фізичних виявів, торкаючись визначального чинника – залоз внутрішньої секреції.

  

*******************************************************

 

[1] Мова йде про першу світову війну.

[2] Свідомо (лат.)