Що таке психологічні ігри?

Настільні психологічні ігри (або трансформаційні ігри) є порівняно новим інструментом роботи з психікою людини, який встиг зарекомендувати себе як абсолютно безпечний, найменш травматичний та при цьому достатньо ефективний спосіб звернутись до тої прихованої, витісненої інформації, емоцій, почуттів, страхів та переживань, що містяться в людській підсвідомості.

Трансформаційна гра орієнтована на роботу з особистими запитами учасників, і направлена на знаходження оптимальних рішень та подолання особистісних криз та складних ситуацій, а також на досягнення персональних цілей учасників.

Говорячи простою мовою, трансформаційна гра – це певний мікс групової психотерапії, елементів коучингу та гри, з додаванням концептуальної (іноді езотеричної чи містичної) складової.

Кожна гра відображає світогляд свого автора і «тяжіє» до одного з 3 напрямків: психологія, коучинг або езотерика. Тобто, на ту саму тему (наприклад – відносини), може бути 3 гри, одна з яких – про почуття і контакт, друга – про планування і вибір, третя – про енергії та місію.

Також ігри можна умовно розділити на універсальні (які можуть працювати з широким діапазоном запитів, наприклад від теми кар’єри до особистих відносин), наприклад гра «Трансформація» і спеціальні (направлені на глибоке припрацювання якоїсь однієї теми), наприклад гра «Саторі» на тему прощення і гра «Грошовий потік» (Cash Flow) Кійосакі на тему грошей.

Загальною особливістю всіх ігор є особистий запит на гру (актуальна ситуація чи питання, що потребує розрішення, запит на досягнення цілі) та індивідуальне просування по грі (без задачі перемогти інших), з основною задачею учасників пройти через різні стани (різні ділянки ігрового поля).

Більшість запитів у проведених з 2010 року іграх стосувалися тих чи інших аспектів особистісного вибору. Це особисте і сімейне життя, робота, професія, зміна місця проживання, відносини, пошук ресурсів, цінностей, змісту.

Окремо хотілося би відмітити феноменологічний підхід до гри. А саме те, що в ході гри ми можемо спостерігати явища, які складно пояснити з наукової точки зору, але які, не зважаючи на це, практично працюють. Це стосується, наприклад, сліпого вибору учасником символічних карточок, які дуже точно відображають його реальну ситуацію, переміщення в певні ділянки ігрового поля у відповідності до запиту учасників, до роботи групового поля і багато іншого.

 

Історія психологічних ігор

Гра "Трансформація" – одна з перших трансформаційних психологічних ігор «світового» маштабу. «Трансформаційна гра» була створена у 80-х роках в екопоселенні духовної общини Фідхорн (Шотландія), розроблялася протягом 10 років і сьогодні представлена консалтинговою компанією Innerlinks Inc. Трансформаційна граЇї прототипом є гра тибетських ченців, зміст якої полягав у тому, щоби пройти від однієї якості до іншого – від зла до добра, від егоїзму до альтруїзму, від ненависті до любові. Це гра для особистісного росту і самовдосконалення. В її основі чотирьохрівнева модель реалізації мрії: фізичний, емоційний, ментальний, духовний рівні.

Тетяна Гінзбург, стала першим російським фасилітатором (ведучим) «Трансформаційної гри» у 1998 році, пройшовши професійний тренінг у Фіндхорні. У 2010 році гра була видана російською мовою.

Варто згадати про гру «Саторі» Коліна Тіппінга (США), автора метода Радикального Прощення («Radical Forgiveness» by Colin Tiping), який лише за декілька років завоював популярність у всьому світі. Гра Радикального Прощення «Саторі» була розроблена Коліном Тіппінгом спільно з дружиною Джоаною Тіппінг. Вони вважають своєю місією підвищення рівня свідомості планети завдяки Радикальному Прощенню і створення світу всепрощення, безумовної любові і миру.

В Росії першою психологічною грою можна вважати створену в 90-х роках гру Володимира Баскакова «Пори року». Вона відображає чотири періоди людського життя: дитинство, юність, зрілість, старість.

 

Настільні психологічні ігри в Україні

Настільні психологічні ігри (або трансформаційні ігри) з’явилися в Україні декілька років тому. Першою такою грою можна вважати психологічну гру «Колесо життя», яку розробила Олена Тараріна (Луганск-Київ) у 2012 році. У 2013 році Наталія Хлопоніна (Луганськ-Київ) розробила гру «Імперія Магів». З того часу українськими психологами було розроблено кілька десятків психологічних ігор, а також в Україні з’явилися гра «Саторі» Коліна Тіппінга, гра «Genesis», запатентована Євгенієм Геллером і Ліндою Лочмане (Латвія) у 2010 році, і «Трансформаційна гра» (Фідхорн).

У Львові вперше трансформаційні ігри були представлені на фестивалі розвиваючих ігор у 2015 році.

 

• Психологічна гра Радикального Прощення "Саторі", Львів (facebook.com)

Психологічна гра "Повелитель бажань", Львів