СІМ ПРОМЕНІВ

Олександр Чижевський. Біофізика. Космічна біологія.

 Олександр Чижевський. 

Біофізика. Космічна біологія.

(1897-1964)

Чижевський Олександр Леонідович – біофізик, вивчав вплив космічних фізичних факторів на процеси в живій природі, зокрема, вплив сонячної активності і циклів активності Сонця на явища в біосфері, у тому числі, на соціально-історичні процеси. Один з основоположників космічної біології.

Олександр Чижевський пов’язаний з Калугою з 1913 року, коли його батько Л.В. Чижевський був призначений командиром дислокованої тут артилерійської частини.

У 1913-1914 роках Олександр Леонідович Чижевський вчився в приватному реальному училищі, а з 1914 по 1922 роки він одночасно займався в Московському університеті, комерційному і археологічному інститутах. У 1918 році Чижевський захистив в університеті дисертацію на ступінь доктора загальної історії.

У 1918-1919 роках Л.А. Чижевський викладав російську мову і літературу на калузьких піхотних командних курсах. У ці ж роки почалися систематичні дослідження в області аероіоніфікації. Під лабораторію було зайнято декілька кімнат його калузького будинку. Радянський уряд сприяв роботам ученого Чижевського: будинок охоронявся від заселення і реквізиції.

Досліди Чижевського принесли йому вже в ті роки міжнародну популярність. У 1922 році він почав працювати в Москві в археологічному інституті, в практичній лабораторії зоопсихології Главнауки, в центральній лабораторії іоніфікації. Одночасно Олександр Леонідович продовжував часто приїжджати до Калуги, де зустрічався з К.Е. Ціолковським, який здійснив великий вплив на його дослідження. Чижевський був другом і популяризатором ідей К.Е. Ціолковського.

У 1942 році Чижевський був репресований і до 1950 року знаходився в ув’язненні. З 1950 року він був засланий до Караганди. Але і там Чижевський продовжував свою роботу. Багатьом хворим в Карагандинській обласній лікарні надали допомогу сеанси аероіонотерапії Чижевського при загоєнні ран.

З 1958 року після реабілітації і від’їзду із заслання А.Л. Чижевський повертається до Москви, де до останніх днів життя бореться за впровадження аероіонізації в життя.
Багатогранний талант Олександра Леонідовича Чижевського виявився і в живописі. К.Е. Ціолковський цінував і цю сторону дарування Чижевського, він планував доручити йому проілюструвати свої твори.

У 1964 р. А.Л. Чижевський помер.

Підсумки його життя вражають. Професор Чижевський є одним з основоположників космічної біології і медицини, аероіонології і її практичного застосування, творцем математичної теорії електродинаміки крові, талановитим винахідником. Чижевський – автор 500 наукових праць, був дійсним і почесним членом 30 академій, університетів і наукових товариств різних країн світу. На міжнародному конгресі біофізиків в Нью-Йорку в 1939 р. Чижевського назвали "Леонардо да Вінчі XX століття". У тому ж 1939 р. Чижевського висували кандидатом на Нобелівську премію.
 

Книги Олександра Чижевського

 Физические факторы исторического процесса >>>>>

Теория космических эр (воспоминания Чижевского о Циолковском) >>>>>

Земное эхо солнечных бурь >>>>>

Проблема материи (электромагнетизма) >>>>>