ЧОТИРИ СТИЛІ ВЗАЄМОДІЇ
Англійською мовою тут >>
Всім нам з дитинства притаманний певний стиль поведінки, певні уподобання та загалом певне ставлення до життя. Ми всі по-різному виражаємо себе і по-різному впливаємо на інших. Часто ми не можемо зрозуміти поведінку інших людей, а вони не можуть зрозуміти нашу. Більше того, деколи ми не можемо зрозуміти, що керує нашою власною поведінкою.
Для того, щоб індивідуальні особливості використовувалися з користю, і не ставали бар’єром у відносинах між людьми, варто зрозуміти, які цілі, мотивації та переконання лежать в основі поведінки людей. Розуміння свого стилю взаємодії та стилю інших людей сприяє більш ефективній комунікації та допомагає уникнути багатьох непорозумінь.
Розрізняють чотири стилі взаємодії
Різні стилі характеризуються різними цілями, а також різними стратегіями для досягнення цих цілей.
• Впорядковуючий стиль (Ordering). Люди з цим стилем прагнуть порядку і стабільності. Вони впорядковують хаотичну діяльність, структурують, створюють систему, розробляють правила і слідкують за їх дотриманням.
• Залучаючий стиль (Engaging). Метою людей цього стилю є організація групової роботи. Вони привертають увагу інших до певної задачі, залучають до спільного обговорення та діяльності.
• Змінюючий стиль (Changing). Люди цього стилю прагнуть новизни та змін. Вони руйнують старі системи і шаблони, ініціюють зміни, діють впевнено і рішуче, прокладають шлях у новому напрямку і ведуть за собою інших.
• Інтегруючий стиль (Integrating). Люди з таким стилем керуються прагненням до єдності та гармонії. Вони згладжують конфлікти, допомагають знайти консенсус, поєднують людей з різним баченням у злагоджену команду, створюють гармонійну атмосферу.
Представникам різних стилів притаманний різний підхід до ухвалення рішеннь.
Інтегруючий (I) - радиться з іншими, намагається врахувати всі фактори і думки; вагається, якомога довше відкладаючи ухвалення рішення; очікує на підтримку чи імпульс від інших.
Змінюючий (C) - рішення ухвалює швидко і самостійно, без детального планування, готовий іти на ризик, використовує нестандартний підхід, легко змінює рішення при зміні ситуації.
Залучаючий (E) - перед тим як щось робити складає чіткий план дій. Орієнтований на швидке досягнення результату. Поки справа не завершена, не може розслабитися. Може коригувати свої плани в залежності від очікувань навколишніх.
Впорядковуючий (O) - ретельно обдумує своє рішення, збираючи додаткову інформацію, заглиблюючись у деталі, зважуючи всі «за» і «проти», обдумує можливі наслідки. Рухається до цілі неспішно і методично. Зазвичай не змінює своїх рішень.
Ми використовуємо різні стилі в різних обставинах. І все ж кожен із нас тяжіє до певного стилю.
Для легшого розуміння відмінностей між чотирма стилями наведемо дещо перебільшений опис поведінки представників кожного стилю на відпочинку:
Впорядковуючий (O): Детально планує відпочинок за кілька місяців до поїздки. Хоче провести відпустку з максимальною користю: сходити в музей, у книжковий магазин чи на лекцію. На екскурсіях виправляє гіда, коли той говорить недостатньо точно, що неабияк дратує останнього, і заважає групі насолоджуватися екскурсією.
Залучаючий (E): Пропонує всім, кого зустріне, різні варіанти спільного відпочинку. Планує своє вбрання на кожен день. Підчас відпочинку залучає кожного до спільної діяльності: приготування їжі, ігри, походи. Заважає типу O спокійно читати книгу та розмірковувати про важливі речі.
Змінюючий (C): Змінює плани в останній момент. Не переймається тим, що подумають інші. Організовує спонтанний відпочинок з 8 людьми, з якими він тільки-но познайомився. Не має часу спати, адже можна організувати стільки цікавих речей.
Інтегруючий (I): Поїхав не туди, куди йому насправді хотілося, бо не міг відмовити типу C. Насолоджується природою у тихому місці на самоті. Деколи бере участь у божевільних витівках типу C. Сканує навколишній простір на предмет гармонійності-дисгармонійності, прислухається до власних відчуттів, створює спокійну, гармонійну атмосферу, згладжує конфлікти.
* * * * *
Часто про стиль взаємодії людини можна дізнатися з її вигляду, міміки та рухів.
Впорядковуючий (O) - зазвичай має серйозний вигляд, поводиться стримано, дисциплінований, дотримуюється певної психологічної дистанції у спілкуванні, часто зберігає безпристрасний вираз обличчя. Його міміка невиразна, а рухи дуже стримані.
Залучаючий (E) - швидко рухається, швидко говорить, нетерплячий, напружений, експресивний, йому важко зберігати дистанцію у спілкуванні. Він весь час змінює позу, його руки і ноги постійно рухаються.
Змінюючий (C) - ініціативний, активний, енергійний, впевнений, незалежний, поведінка невимушена та розкута, гнучко реагує на зміни, легкий на підйом, креативний, відкритий до нового і нестандартного .
Інтегруючий (I) - поступливий, толерантний, поблажливий до чужих слабкостей, поважає особистий простір інших, у спілкуванні свою точку зору не нав'язує, вміє вислухати, нікуди не поспішає, рухи плавні. Виглядає розслабленим, хоч всередині зазвичай напружений.
* * * * *
В основі чотирьох стилів взаємодії лежать дві пари психічних установок:
• Дві протилежні установки, які визначають притаманні людині способи реагування і дії: ПЛАНУЮЧИЙ та СПОНТАННИЙ >>>
• Дві протилежні установки, які визначають, звідки людина отримує енергію і куди її витрачає. В залежності від установки люди можуть мати протилежні ролі: КОНТАКТНІ (ІНІЦІАТОРИ) та ДИСТАНТНІ (СТАБІЛІЗАТОРИ).
Представники Впорядковуючого та Інтегруючого стилів мають тенденцію до ДИСТАНТНОСТІ (стабілізації), тому вони приймають рішення повільно, уважні до деталей та обережні.
Представники Залучаючого та Змінюючого стилів мають тенденцію до КОНТАКТНОСТІ (ініціювання), тому вони приділяють менше уваги деталям, швидше ухвалюють рішення і їм хочеться негайно приступити до їх виконання.
Впорядковуючий та Залучаючий стилі характеризуються плануючим підходом, тому перед тим як діяти, представники цих стилів потребують чіткого плану і намагаються його дотримуватися. Якщо ситуація змінилася, їм важко адаптуватися до змін, вони можуть продовжувати діяти за планом, хоча в даній ситуації він вже не актуальний.
Інтегруючий та Змінюючий стилі характеризуються спонтанним підходом, тому рішення представників цих стилей не є остаточними, вони лекго можуть змінитися при зміні обставин. При зміні ситуації вони можуть діяти спонтанно, без попереднього плану, вони більш стресостійкі в умовах змін.
САМООЦІНКА
Наша самооцінка тісно пов’язана із нашими цілями, внутрішніми мотиваціями та переконаннями. Кожен стиль характеризується різними цілями та мотиваціями, люди різних стилів мають різні очікування від себе, від інших та від життя в цілому. Якщо очікування справджуються, то самооцінка людини підвищується, якщо очікування не справджуються, самооцінка падає.
Очікування від інших та від життя.
Впорядковуючий (O). Очікує, що інші будуть погоджуватися з його баченням та прислухатися до його настанов, що життя буде передбачуване та структуроване, а навколишні дотримувалися правил та домовленостей.
Залучаючий (E). Очікує симпатії до себе, схвалення, захоплення собою, а також вдячності від інших за його допомогу. Хоче мати можливість бути задіяним у житті інших людей чи спільноти.
Інтегруючий (I). Очікує єднання інших з собою та дружелюбного ставлення до себе. Хоче щоб життя було мирним та спокійним, середовище - гармонійним, а навколишні були згуртованими.
Змінюючий (C). Очікує, що інші будуть в захваті від його проектів та будуть вкладатися в них. Що, життя буде сповнене різних можливостей, обставини складуться якнайкраще і в нього буде повна свобода дій.
Якщо очікування до себе, до інших чи до життя не справджуються, самооцінка може падати.
Впорядковуючий (O). Може сильно засмучуватись, якщо перебуває у хаотичному, неструктурованому середовищі, в якому нема порядку і ніхто не дотримується правил, якщо навколишні не прислухаються до його порад та пояснень.
Залучаючий (E). Може сильно засмучуватись, якщо не має можливості бути залученим до спільної діяльності, якщо не бачить схвалення в очах навколишніх, не отримує вдячності за свої дії, якщо інші байдужі до нього та не довіряють йому.
Інтегруючий (I). Може сильно засмучуватись, якщо перебуває у дисгармонійному середовищі, навколишні напружені і конфліктують та не реагують на його зусилля зі створення гармонії.
Змінюючий (C). Може сильно засмучуватись, якщо потрапляє під чужий контроль, залежить від інших, обмежується його свобода дій, не може отримати те, чого хоче, а інші не вірять в його проекти та сумніваються в його можливостях.